Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:22:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 20:56:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
pewnie, że wkręcam :brawa: :brawa:

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 21:01:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Kocham, to jest top, bez zawahania 10

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 21:47:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Utwór niesamowity od samego początku, cały nasycony niezwykłym, trudnym do nazwania nastrojem, końcówka obłędna.

No i gdzie ten wschód? Spakowałabym walizki i ruszyłabym precz przed siebie (cóż po mnie tu, cóż po mnie na Twej drodze), zostawiła to, uciekła stąd, tylko dokąd? Nie znam innego miejsca, gdzie słońce świeci tak mocno, i co z tego, że o wiele za wysoko?
8/10
Miało być więcej, ale co poradzę, na tej płycie są tak genialne rzeczy, że nawet ten rewelacyjny kawałek został w tyle.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 22:02:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Fengari pisze:
Miało być więcej, ale co poradzę, na tej płycie są tak genialne rzeczy, że nawet ten rewelacyjny kawałek został w tyle.

Nie, no jednak Czas i byt to bardzo dobra płyta, ale nie przesadzajmy, że na niej jest wiele lepszych. Niewidzialne Armie czy Archanioły są też przecież na 10 (nie pamiętam, ile dałem).

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 22:05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Heh, porównywałam z resztą Legendy. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 22:19:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
8


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 01:49:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
10
to zawsze był dla mnie wyjątkowy kawałek, miał w sobie jakieś kolory, jakiś oddech, które normalnie nie pojawiały się razem z czadem, a jeśli - to jego kosztem. A tu wszystko leci do przodu, gna, jest czad, jest punk rock, ale i melodia przecież. Trochę jak (choć wiem, to nieoczywiste porównanie) jak "Alternative" The Exploited.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 11:58:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Fengari pisze:
Heh, porównywałam z resztą Legendy.

Dziwny pomysł. Co ma Podróż na wschód wspólnego z właściwą wersją Legendy?!!!

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 12:22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
:D

Ale i na Czasie i bycie. Hmm. Archanioły, Aguirre, Niewidzialna na pewno lepsze. Ale czy Niezwyciężony, hę? Bo Wy tu o dziesiątkach, ale dla mnie komparatystyka to by była właśnie z Niezwyciężonym. I wcale nie wiem.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 14:11:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Budyń pisze:
to zawsze był dla mnie wyjątkowy kawałek, miał w sobie jakieś kolory, jakiś oddech, które normalnie nie pojawiały się razem z czadem, a jeśli - to jego kosztem. A tu wszystko leci do przodu, gna, jest czad, jest punk rock, ale i melodia przecież. Trochę jak (choć wiem, to nieoczywiste porównanie) jak "Alternative" The Exploited.


Super napisane. Zaraz sprawdzę Exploited 8-) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 14:21:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Niby kanon, a ja nadal nie mogę podać konkretnej oceny poza ogólnym założeniem, że maksymalnej liczby punktów tym razem nie przyznam.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 19:00:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
panek pisze:
Co ma Podróż na wschód wspólnego z właściwą wersją Legendy?!!!

To, że się na niej znajduje! :P


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 14 listopada 2018 22:11:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Myśląc o "Podróży" czuję wzruszenie. To był utwór, który ostatecznie "ustawił" Armię w moich oczach. "Na ulice" porwało, "Aguirre" zadziwiło, "Saluto" dodało radości - ale to "Podróż na wschód" sprawiło, że pomyślałem o Armii że to za chwilę może być mój zespół numer 1 (a jeszcze wówczas był nim Kult). Słowem, ten utwór ma najwięcej przesłanek by dostać wysoką ocenę "za zasługi". Ale nie będę go takim podejściem upokarzać - przejdzie normalną analizę :wink:

Która wersja? Tu akurat wygrywa ta z "Czas i byt", choć nieznacznie. Decyduje tu głównie praca gitar, która w tej wersji jest bogatsza i pełniejsza. Ale na przykład odgłosy tła lepsze na - powiedzmy - legendowej! Niemniej obie wersje różnią się minimalnie, na ocenę nie wpłynęłoby to u mnie w ogóle.

Budyń pisze:
A tu wszystko leci do przodu, gna, jest czad, jest punk rock, ale i melodia przecież


Tak, też mam takie wrażenie. Jakoś udało się tu złapać ten bliski ideałowi punkt, w którym te składniki pomagają sobie nazwajem a nie przeszkadzają.

Piękny jest już sam początek - na jednym akordzie podkładu, a jakże pełne muzyki, świetliste i dziwnie pogodne (bardzo podobny wstęp do "Bądźmy dziećmi" Janerki brzmi w porównaniu ponuro). Podkreślenia trianglowe! I świst po strunach (jak ja to polubilem od razu!) i jazdaaa! Waltornia jakby zapraszała do jakiejś baśni - lubię to jej drobienie dźwiękami, nie taaaaa-taaaa-taaaa lecz taaaa-ta-ta-taaaa-ta-ta-taaaa.
I głos Toma: czysty, mocny i jasny sprzęgnięty jakoś doskonale z tekstem. Tekstem, który od niepamiętnych czasów (te latarnie, to dudnienie mostu, ten koń...) kojarzył mi się z "Władcą pierścieni", choć nie rozumiałem o co konkretnie chodzi. Nie musiałem zresztą, nie było mi to potrzebne.
Tekst odbierałem później raczej pozytywnie, jakoś tak "do przodu", choć z tym niepokojącym fragmentem:

jeśli zdobędą świat
odwrócę twarz i...


i jednym z najpiękniejszych w całej Armii wersem:

uciekły z rąk latarnie

W zwrotkach Armia wyciska z prostego wszak połączenia dwóch akordów mnóstwo melodyjności (lubię ten drugi chwyt zagrać sobie w mollu, ale w oryginale są chyba dwa dury?), a refren ("piękni i szkaradni") nagle wyskakuje ponad, dość niespodzianie!
W trzeciej zwrotce następuje absolutnie fenomenalny moment (2:16) z przerwaniem ciągłości. Waltornia cicho gra w oczekiwaniu, znów ślig strun i wraca całość, ach! Jak to jest świetnie połączone z tekstem sprzed chwili:

dlatego znów
podróż na wschód


Kojarzy mi się to z krokiem w przepaść, jest zawahanie, krok, sekunda w dół i nagle pod stopą jest twardy grunt!

I gdyby w chwilę później "Podróż" zakończyła się mocnym, zaakcentowanym czymś - to byłoby dla mnie idealnie. Niestety, następuje coś co nigdy mi się w tym utworze nie podobało (podobną uwagę będę miał w "Niezwyciężonym") i zdarza mi się pomijać do dziś. Rozlazłe, zbyt hałaśliwe, amorficzne zakończenie. I przez taką pierdołę będę musiał odjąć pół punktu!

Ale ogólnie - czapka z głowy.Sztandar, potęga, kanon!

9,5/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 15 listopada 2018 06:21:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
To zakończenie, Arasku, uważam za jedno z najgenialniejszych rozwiązań muzycznych Armii!

Zawsze robi na mnie piorunujące wrażenie. I to dzięki niemu utwór zyskuję dla mnie największą rangę, bo przed nim nieraz sobie pomyślę 'ok, ok, to już wszystko wiemy', a przy tym spiętrzeniu - jak niesamowicie potrafiło nieraz zabrzmieć na koncercie! - zawsze się jeszcze coś ważnego wydarza!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 15 listopada 2018 09:41:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Smok pisze:
Ale czy chciałbym usłyszeć na koncercie? Czy pojawiłby się uśmiech na mojej twarzy po pierwszych dźwiękach?
Postawiłem sobie takie pytanie i doszedłem do wniosku, że odpowiedź jest w moim przypadku twierdząca, pod jednym wszak warunkiem: że nie mówimy o koncercie Armii. Gdybym jakiś pechowym zrządzeniem losu trafił na koncert, dajmy na to, Mietka Szcześniaka, po tych dźwiękach z pewnością bym się uśmiechnął. No ale to skrajny przykład, taką samą reakcję wywołałyby z pewnością te same dźwięki na koncercie Metalliki, gdyby zagrali to zamiast Wehikułu Czasu. Ale na koncercie Armii wolałbym wykorzystać czas na coś innego.
Choć akurat pierwsze dźwięki to akurat to, co ten kawałek ma najlepszego, zwłaszcza w wersji czasowo-bytowej, gdzie coś się tam w dole nakręca, a i trójkątne akcenty brzmią jakoś lepiej. Potem - cóż, słyszę i nawet doceniam to, o czym pisze Budyń, ale jednak coś, co łudząco przypomina dźwięk syreny pojazdu uprzywilejowanego, nawet jeśli przepuści się przez przesterowany wzmacniacz, raczej nigdy nie podbije mego serca. Sytuację ratuje trochę waltornia i chwilowe zatrzymanie, które arasek nazwał fenomenalnym, co wprawdzie uznaję za retoryczną przesadę, ale sam moment również cenię.

Gero pisze:
pewnie, że wkręcam
Wkręcasz, czy nie - z oceną się zgadzam.
3/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group