Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:58:05

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 30 października 2018 16:46:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
...o tutaj link, dla tych co ostatnio nie słuchali:
phpBB [video]


a tutaj z innego koncertu:
phpBB [video]

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 października 2018 21:53:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Emilian pisze:
Dla mnie bottom Freaka


Dla mnie to najlepszy utwór na tej płycie. Pewnie właśnie dlatego, że najwięcej w nim "klasycznej" armijności.

A mimo wszystko jest trochę inny. Samo brzmienie basu nie kojarzy się z Armią (mi osobiście z Dezerterem a najbardziej z "Chciałem" Pobiedy). Gitary niby czadowe, niby brutalne, ale to też coś innego niż to do czego przywykłem wcześniej. Ogólnie - i mam nadzieję, że taki był zamysł - brzmi to dość technicznie, brudno. No ale skoro w tle jest wielka i ciężka lokomotywa to dobrze! To nie miejsce na skrzące się gitary z "Ducha" ani dość łagodne brzmienie z "Drogi". Ale - z drugiej strony to nie może być szybkoczad w stylu "Nie ja", bo to jednak parowóz a nie teżewe. Tu musi być wyczuwalny ten wysiłek, ta praca mechanizmu.
To się bardzo dobrze udało ( i pasuje do tego tryton, na którym oparty jest "Grot..."). Dodać należy jeszcze świetne wstawki instrumentów dmuchanych - które robią tu dla mnie za słupy telegraficzne, rraz.... i rrraz.... i rrraz... A także doskonałe working at the end of time Gera. Uważam, że to póki co najlepsze minuty tego wokalisty w Armii.
Świetne jest też zakończenie - nieco zagadkowy motyw, który prowadzi nie wiadomo dokąd. Może jest początkiem drugiej części, nowego rozdziału tego utworu? - a jednak nie! Kończy go i zamyka jak hala parowozowni otacza sobą lokomotywę, któa właśnie zjechała z trasy...

Świeżo po kupnie "Freaka" byłem mocno zakręcony na punkcie tego utworu i chyba dałem mu sześć gwiazdek przy omawianiu płyty. Tu zadziałał jednak kontrast do pozostałych frikuff, za którymi w większości nie przepadam. Sprawiedliwa będzie więc ocena 7/10, najwyższa z całej płyty "Freak".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 października 2018 22:46:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Tymczasem polecam tą chyba mało znaną, a cudną wersję Soundropsową:

phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 02:16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
ogólnie nie do końca moje klimaty ale czadzik jest.
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 08:36:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
arasek pisze:
Gitary niby czadowe, niby brutalne, ale to też coś innego niż to do czego przywykłem wcześniej. Ogólnie - i mam nadzieję, że taki był zamysł - brzmi to dość technicznie, brudno.

Obrazek
Obrazek

A o zamysł trzeba pytać fuzz operatora ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 01 listopada 2018 11:36:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Włączyłem obie Freaka, jak to najczęściej robię, od środka, choć tym razem takiego tylniejszego środka, czyli od Breakoutu.
Wrażenia miałem takie: Breakout znakomicie się zaczyna i potem właściwie jest bardzo dobry, choć w jakimś momencie zaczyna mnie nużyć. Grot jest jakby ciut słabszy, ale i bardziej zwięzły, więc nie zaczyna nużyć ;-)

Tak, chyba to jest zaleta tego utworu: krótko i na temat. Z pewnością jest to najbardziej rockowy numer z Freaka, przy czym rockowy oznacza tu nie tylko brzmienie np. gitar, ale też właśnie stosunkowo zamkniętą formę. Ja tam lubię i zamknięte formy i otwarte, więc samo w sobie nie stanowi to dla mnie wady ani zalety. Tutaj jednak, przy tym pędzie i energii, cieszę się, że utwór nie rozmywa się w jakieś dmuchanie w okaryny czy pomruki w trzecim planie ;-)
I ma znakomity wokal obu wokalistów, trzeba to przyznać, choć araskową nagrodę za najlepszy paszczowy wykon made by Gero w Armii dla mnie nadal pozostaje w rękach death television.

Po Grocie był Green, o którym prowokacyjnie napisałem, że na pewno gorszy. Nie wiem, Green pozostaje jedynym utworem w WFO, którego nie oceniłem*, bo mnie trochę zbałamuciliście (fani Frika) i może teraz już nie znalazłby się w botomnie, choć nie znaczy to, że stałem się fanem. Jednak te Groty bardziej mi odpowiadają.
Czy jednak bardziej niż Other Side? Nie. Owszem, w Other Sajdzie mam nadal kłopoty z dosłuchaniem do końca, ale ten początek jest fenomenalny, nie tylko samo wejście, ale w ogóle część "singlowa".

A zupełnie inną ligę stanowią dla mnie utwór tytułowy i Amagama, no ale im dałem chyba ok. 8 punktów, więc tutaj nie mówimy o tych rejonach.

Grot będzie gdzieś w okolicach 5-6. Jeszcze sobie posłucham, nie bez przyjemności!


* przepraszam, nie wziąłem też udziału w Niewidzialnej armii 2

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 01 listopada 2018 21:56:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
O, dzięki Frantz! Ja się na tych urządzeniach nie znam zupełnie, ale fajnie że ich użycie daje takie efekty.

cianu pisze:
żałuję, że kawałek nie znalazł miejsca w filmie i płycie Podróż na Wschód


No właśnie teraz usiłuję sobie przypomnieć jak to z tym było. Utwór narzucał się do wykorzystania w filmie i może aż za bardzo? Jakiś powód musiał być, że Tom ostatecznie go w filmie nie przewidział... ale nie pamiętam.
Utwór ten odegrał jednak ważną rolę przygotowawczą. Wczesną wiosną 2010 r. Budzy pojechał trasą Poznań-Wolsztyn filmując stacyjki, pola i ciekawe miejsca. Z tych ujęć natalia zrobiła później teledysk do "Grota", który stał się częścią podglebia do "Podróży na Wschód".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 01 listopada 2018 22:09:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Grot.... 9,3/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 01 listopada 2018 22:16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Smok pisze:
Grot.... 9,3/10


i to jest konkret! :brawa:

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 08:26:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Pod względem zalet jest to prawdopodobnie najsłabszy utwór na Freaku, natomiast nie do przecenienia jest to, że brak w nim charakterystycznych dla tej płyty - eufemistycznie ujmując - przeszkadzajek. Bas, wokale (tu akurat przede wszystkim Gero) i końcówka starczą na to, żebym patrzył na ten numer z jednoznaczną, acz niefanatyczną, sympatią.

4/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 16:43:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Mam mały problem z oceną, ale tylko niewielki. :wink:
Tak się składa, że to jeden z moich ulubionych utworów na Freaku, a nawet Armii w ogóle.
Tylko dlaczego właściwie? Kiedy słucham Grota, to muszę uczciwie przyznać, że to bardzo dobry kawałek, ale są lepsze, i na Freaku i w pozostałej twórczości Armii. Tekst? Też bardzo dobry, ale też jest wiele lepszych i znacznie mi bliższych. Więc co?
Trudno to jasno ująć w słowa. Ale ma ten kawałek jakąś szczególną magię w sobie. Freak został nagrany w dość młodym okresie mojej obecności na forum, to był dla mnie szczególny okres, otworzył nowy ważny rozdział w moim życiu, rozszerzył horyzonty, obudził tyle emocji, przyniósł tyle wzruszeń, był to czas w pewnym sensie, poniekąd wręcz szczęśliwy... szkoda, że wiele z tego minęło bezpowrotnie, część jednak trwale się ostała. I temu właśnie okresowi w jakiś dziwny sposób patronował właśnie Grot. Otworzył moją wyobraźnię na nowe, niewyeksploatowane dotąd krainy, do których z wielką siłą przylgnęły moje emocje. Dlaczego? Nie umiem tego wyjaśnić, ale tak się stało. Pamiętam, co prawda teraz już niezbyt dokładnie, Wujaszkowe projekty koszulek niedoszłego meczu procesowo-freakowego - tam był Grotowy motyw. I on wpłynął mocno na moją wyobraźnię i stał się dla mnie wręcz sztandarem - i tamtego szczególnego czasu, i w ogóle wszystkiego dobrego, co mi to forum dało. Obrazem, który mi stawał przed oczami, ilekroć próbowałam stąd odejść, uświadamiający boleśnie ogrom straty. Obrazem, łączącym się z muzyką tego utworu właśnie.
Więc, nawet, jeśli nie jest to najlepszy numer, nie może dostać ode mnie innej oceny niż ta: 10/10.

PS. Ach, no i nie mogę w żaden sposób zapomnieć o koncertach! Dla mnie, iilekroć Grot pojawiał się w koncertowym wydaniu, tylekroć stawał się jednym z najjaśniejszych, albo wręcz najjaśniejszym punktem programu! I zawsze miałam niedosyt, bo przeważnie nawet, jak się zjawiał, to na krótko, zbyt krótko!


Ostatnio zmieniony pt, 02 listopada 2018 17:28:46 przez Fengari, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 17:27:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
:D mówisz..To ja też 10.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 17:29:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
:D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 21:25:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
6

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 listopada 2018 22:01:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Zgadzam się z Mikim
6/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group