Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 01:32:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 06 września 2018 08:51:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bardzo przekonujące, Prazeodymie!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 września 2018 12:19:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
8.2/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 września 2018 14:02:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nigdy nie słuchałem tego kawałka pod kątek tekstu, przede wszystkim dlatego, że tego tekstu nie rozumiałem. Tego fragmentu "przez próg, bez słów, niepożądany, co krok, bez granic niebezpieczny" to chyba nigdy nie rozgryzłem ani też nie szukałem. "Nie jestem za"?? Zawsze słyszałem tam "sam" nie "za", przy czym było mi wszystko jedno czy "nie jestem sam", czy "i jestem sam", czy po prostu "jestem sam", co najlepiej ilustruje mój stosunek do tekstu.

Natomiast muzycznie plasował mi się jakoś w środku tych staroci, może w niższym środku - ale gdy został wylosowany po Animie, odczułem z nim natychmiastową więź :D

Na razie jestem tylko po odsłuchu z Exodusu, tzn. całej trójeczki z Exodusu, która jest pierwsza klasa i ósemkę bym wystawił lekką ręką (całemu setowi). Przy czym w tej trójeczce jednocześnie słychać jedność materiału - i dlatego nawet wolę traktować to jako jeden utwór - i to, że pewne części podobają mi się bardziej od innych. W moim przypadku Saluto<Hejszarawiara>W niczyjej sprawie, które z kolei wolę od Saluto. Oczywiście odbija to moje ogólne preferencje co do tych piosenek, jednak w przypadku studyjnych wersji różnice są u mnie o wiele większe (Saluto dostało ledwie 3,5, Szarawiara aż 7), tutaj wszystkie numery brzmią bliżej siebie i są lepsze! No, zobaczymy jeszcze Niczyjąsprawę.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 września 2018 20:25:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
"W niczyjej sprawie" niby nigdy nie było w czołówce moich ulubionych utworów Armii, a jednak zawsze miało szczególną pozycję, choć o tym nie wiedziałem... Tak że chyba jednak było tam! :D

Zawsze miałem poczucie, że to numer niezwykle organiczny, że choć składa się z części, to jednak jest jednolity. A tekst to już w ogóle. Wydaje mi się, że pod względem spójności, to jeden z najdoskonalszych tekstów Budzego. Jakby narodził się od razu, bez rozbudowywania i dokładania fragmentów. Jakby był to piękny, tajemniczy przedmiot wykuty z jednego kawałka żelaza. Jakby przyśnił się autorowi, pojawił nad ranem w głowie gotowy.

Może dlatego nigdy go nie analizowałem na chłodno, rozumowo - i nawet jak tu zaczęliście mówić 'interpretacja taka czy inna', to poczułem sprzeciw wewnętrzny. Gdzie tu interpretować coś, co narodziło się na styku widzialnego i niewidzialnego, jest głosem stamtąd, jest tajemniczym znakiem, energią niosącą nadzieję totalnie wbrew wszystkiemu? Wpatrywać się można, ale dywagować?

Słuchałem przed chwilą wielu wersji z lat 1985 - 1993 - koncertowych i studyjnych - i w sumie jeszcze nie wiem która jest najlepsza. Właściwie KAŻDA jest ciekawa, każda coś wnosi, ale nie wiem czy znajdę idealną. Raczej nie będzie to ta z debiutu, choć tam już jest tak dużo. Wykonanie z Exodusu jest - jak już zwrócił uwagę Pablak - nieco za szybkie, przez co kontrasty dynamiczne, przyspieszenia nie są aż tak oszałamiające. A wersji z Czasu i bytu - choć tak fantastycznie dopracowana - brakuje trochę tego wiatru, który pojawiał się na niektórych koncertach. One - te wersje koncertowe - często mają też ową przyjemną badbrainsowatość - kiedy po wstępie Robert nadaje tempo i dołącza do niego sekcja, yeah :) . No i ile tam różnych dziwnych okrzyków Budzego - trudno byłoby je zapisać literami! :D

Mimo skojarzeń z Bad Brains "W niczyjej sprawie" wydaje mi się niezwykle oryginalną i ciekawą kompozycją! Jak to wszystko ciekawie rozgrywa się w czasie, z tymi zatrzymaniami, przyspieszeniami, zwężeniami i rozszerzeniami (podkreślanymi waltornią i klawiszami)! Jest dziwnie, nietypowo, a wszystko się klei - jak wypowiedź na jednym oddechu. Te wszystkie osobliwe akcenty, uderzenia, trzykrotne podkreślenia, dodania po chwili, bum. Oj, jak Stopa to wszystko robi! :shock: To jest rewelacja, na przykład na Czasie i bycie - to jest rytmiczny majstersztyk! I to nie tylko Stopa, właściwie wszyscy. Nie można nie zwrócić uwagi na to ile tam dzieje się w partii gitary...

Ciekawe jest też to, że utwór ten kryje piękne fragmenty melodii, naprawdę cudowne harmonie - ale one wchodzą wtedy, gdy kończy się wokal, albo w ogóle są gdzie indziej! :)

Co do tekstu... Ciekawostka jest taka, że w wersji z krakowskiej Rotundy, w drugiej zwrotce pojawia się wers "dlatego do gazet niepodobny" :) . Jeśli zaś miałbym interpretować, to ewentualnie zrobiłbym to (w dyskusji najbliżej było mi do Prazeodyma) w duchu teologii negatywnej. Choć muszę podkreślić, że dla mnie zdecydowanie jest to świecki tekst. Ale taki, w którym nihilizm jakoś się otwiera na metafizykę, a z pustki, z samego wnętrza człowieka, wyskakuje coś zaprzeczającego racjonalizmowi, coś, co być może jest samym dnem człowieka, jego ukrytym fundamentem - czymś czego ten świat nie może w sobie pomieścić/pogrzebać. I tak dalej :) .

9.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 września 2018 21:31:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Prazeodym pisze:
wątki związane z wiarą w tym momencie twórczości Budzego wydają mi się dopiero migotać na horyzoncie*; pamiętajmy, że jeszcze trochę czasu minęło zanim powstał "Przebłysk 5", a później jeszcze trochę czasu minęło zanim autor zdecydował się otwarcie śpiewać, że to utwór o Jezusie - bardzo możliwe, że coś na tej "Antiarmii" jest, co można tak interpretować, ale myślę, że to już temat na dużo głębszą analizę, a może tak naprawdę sam autor tylko to jest w stanie powiedzieć?

Masz rację.
Tyle, że... moja interpretacja jest tylko moją interpretacją, która też mi się sama narzuciła intuicyjnie, w żadnym razie nie jest próbą zgadnięcia, co autor miał na myśli. :wink:
Tak wyszło, że z Armią zapoznałam się w okresie neofickim, i swoim i Budzego. Siłą rzeczy wszystko widziałam w chrześcijańskich kolorach. :wink: I tak mi zostało, jeśli chodzi o wszystkie te teksty. Pamiętam, że z jednej strony miałam nieco problemów ze zinterpretowaniem niektórych wersów na Legendzie w duchu chrześcijańskim, ale jednocześnie ani przez chwilę nie wątpiłam, że taki właśnie jest ich duch. Pamiętam swoje zdziwienie, jak się dowiedziałam, że Budzy wtedy inspirował się gnozą i że one wcale znowu takie chrześcijańskie nie są. :)

No dobra, ale czas też ocenić ten utwór.
Muzycznie jest super. Świetnie zbudowany czad, niesamowite dźwięki w tle świetnie podkręcają atmosferę, później się rozwijają i wychodzą na pierwszy plan, jeszcze raz czad!
Znam przede wszystkim wersję z Antiarmii, na potrzeby wątku posłuchałam z Czasu i Bytu, też mi się bardzo spodobała.

8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 września 2018 22:16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Mi tylko ten utwór (i trochę jeszcze "Niewidzialna armia") kojarzył się chrześcijańsko. Pozostałe utwory z debiutu - nie.

Ale wysokie oceny dajecie, siurpryza! :brawa:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 września 2018 08:58:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Crazy pisze:
muzycznie plasował mi się jakoś w środku tych staroci, może w niższym środku

Odsłuch obu wersji płytowych przed chwilą przypomniał mi, że rzeczywiście w niższym, o czym ostatnio zapomniałem ze względu na "alekurwaczad" wersji koncertowych (Exodus, jak i ta Rocknoc, co Witek wrzucił). W przypadku tej piosenki zdecydowana wyższość wersji koncertowych opiera się o o wiele bardziej wyrazisty wokal (AAAAAAAAAAAA!!!!), o znacznie bardziej energiczną instrumentalną jazdę (ten skład z Rocknocy!!), a także o to przyspieszone tempo, co pablak wyliczył, że zyskali prawie pół minuty na trzech minutach - jak dla mnie zarąbiście zrobili :D

Natomiast przypomniało mi się właśnie, że na płycie debiutanckiej byłem skłonny stawiać W niczyjej sprawie w okolicach (powyżej, ale niedaleko) Święta rewolucji (2/10) i Wołania o pomoc (?), a także Bombadila w locie (1.5/10). To by nie dało szczególnie wysokiej noty, would it? ;-)
Jednak wersja z Czasu i bytu rzeczywiście jest uderzająco lepsza (inna sprawa, że najlepszym jej momentem jest zakończenie pożyczone z Siódmego, który też jest uderzająco lepszy...). Dostał ten utwór kopa w postaci wielkiej dawki świetnie zagospodarowanej przestrzeni muzycznej - gitara, waltornia, perkusja, wszystko jedzie tam naprawdę doskonale. Ponieważ jednak bardziej przekonuje mnie kop w postaci wielkiej dawki energii, która jest na koncertówkach, a na Czasie i bycie mniej, w każdym razie ja odbieram to, co tam słyszę, jako raczej wystudiowane, niż AAAAAAAAAAAA! ;-), to z oceną nie zaszaleję.

4*/10
do pary z Jestem drzewem, a także Pustym oknem i Oddechem (co za zestaw dziwny)
(jakby co: koncertowo spokojnie 6-7, a zestaw trzech utworów w jednym z Exodusu na 8)

(*jakby co EDIT: zwiększyłem jednak do 5)

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10
Saluto 3.5/ 10
Wyludniacz 9/10
Zła krew 6.5/10
Miejsce pod słońcem 9.5/10
Yyzz 1/10
You Know I Am 5/10
Dla każdej samotnej godziny 7/10
Pałacyk Michla 2/10
Ukryta miłość 5/10
Taniec duchów 5/10
Nocny lotnik 7/10
Hejszarawiara 7/10
Freak 7.5/10
Oddech 4/10
Jestem drzewo, jestem ptak 4/10
Przed prawem 10/10
Święto jaskółki 7/10
Adwent 9/10
Przemiany 6/10
On jest tu 10/10
Intro 87 3.5/10
W kamień zaklęci 6.5/10
Gdzie ja tam będziesz ty 8/10
Urkoloseum 7/10
Krótka forma czadowa 7.5/10
Soul Side Story 10/10
Biesy 2/10
Siódmy 7/10
Katedra 9/10
Warszawskie dzieci 1.5/10
Radio NRD 3/10
Sygnały 1/10
Exodus 7/10
Śmierć w Wenecji 8.5/10
Nieruchomo 3.5/10
In The Land of Afternoon (Amagama) 8/10
Utopia 7.5/10
Święto rewolucji 2/10
Skończyłem rozpoczynaj 10/10
3 bajki 9/10
Archanioły i ludzie 9.5/10
Duch wieje przez świat 6.5/10
She Is A Punk Rocker 1/10
Cudzy grzech 2/10
Statek burz 9/10
Piosenka liczb 5/10
Jeżeli 6/10
Break Out 6/10
Ostatnia chwila 1/10
Sodoma i Gomora 8.5/10
Horror Budzuli 4.5/10
Dobra śmierć 1/10
Jestem smutny 7/10
Sędziowie 7.5/10
Najduchy i ćmy 3/10
Nic już nie przeszkodzi 8.5/10
Przebłysk 5 9.5/10
Echo 8/10
Wczorajszemu 9.5/10
Wiatr wieje tam, gdzie chce 7.5/10
To moja zemsta 8.5/10
Nino łeno 2/10
Parowóz numer osiem 9.5/10
Puste okno 4/10
Poza prawem 7.5/10
Pocałunek mongolskiego księcia 7.5/10
Bombadil w locie 1.5/10
Strzały znikąd, chłopcy stąd 7/10
Pięknoręki 7/10
Nostalgia 7/10
Cud 4.5/10
Trzy znaki 3/10
Marność 9.5/10
Anima 6/10
W niczyjej sprawie 5/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Ostatnio zmieniony sob, 08 września 2018 15:23:16 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 września 2018 13:58:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
6/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 września 2018 14:53:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Exodus, jak i ta Rocknoc


Ej, ale wiesz, że Exodus = Rocknoc? :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 września 2018 16:42:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
O! Nie wiedziałem! Dobrze, że nie napisałem, że jedno jest super, a drugie kiepskie :mrgreen:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 września 2018 16:49:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Dużo bym dał, żeby obejrzeć zapis telewizyjny całego koncertu, chociaż od tego jak to jest zmontowane, to za przepraszeniem pierdolca można dostać :mrgreen:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 września 2018 14:52:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Wersja koncertowa zdecydowanie najlepsza.
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 września 2018 14:57:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A ja zapomniałem wspomnieć jeszcze o formie tekstu, a bardzo podoba mi się jak on leci do przodu, czego nie zatrzymują te szarpnięcia "przez próg, co krok" - bardzo to pasuje do muzyki!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 września 2018 15:04:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Prazeodym pisze:
chociaż od tego jak to jest zmontowane
Jakoś wcześniej nie zwróciłem uwagi na to. Ale od 40 sekundy w "W niczyjej sprawie" jest jazda. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 września 2018 15:22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dla mnie to jest rewelacyjnie zrobione! Więc co tam, powiem to wprost: Rocknoc jest lepsza od Exodusu :D

I w ogóle co tam, podwyższam do piątki, choć z zasady nie głosuję tu na wersje koncertowe, ale taki w niej wykop, że chociaż symbolicznie niech zaważy!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group