Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 01:44:19

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 11:41:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Frantz pisze:
Mało tu czytam o tym co Krzyżyk wyczynia w tle. To jest dla mnie kwintesencja tego co wniósł do Armii jako muzyk. Wyobraźnia, polot i luz z warsztatem na najwyższym levelu. Polecam zerknąć w klipie poniżej na bohatera 2 czy nawet 3 planu i posłuchać co i jak tam jest grane <3
miałem zamiar o tym napisać,
mam na der Prozess dwa ulubione krzyżykowe momenty, jeden z nich występuje w Animie i jest to w powyższym fragment 3:01 do 3:11.
drugi to jedno przejście w Procesie

a to co wyrabia Krzyżyk w Animie widać chyba jeszcze lepiej na moim filmiku z Mrągowa
kluczowe rzeczy już tam grał

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 12:45:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Dla mnie największym minusem tego utworu jest jego DRAMATYCZNA produkcja, zresztą jak o całej płyty, ale Tychyba słychać to najbardziej. Lica to lubi takie suche trzeszczące płyty pozbawione basu. Gdyby to zrobił Bors...

A z pozytywów? Prawie wszystko, układ utworu, tekst, emocje, wokal, perkusja, gitary(choć zmasakrowane miksem, to i tak genialne), klimat, długość trwania, zwolnienie, nawoływanie i powrót na czadowe tory...


Dla mnie 9/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 13:20:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Frantz pisze:
Aras, my tu z Pawłem unioson gramy cały utwór i to tyle na gitarach.


OK, ale który z Was robi te gitarowe efekty na pierwszym planie w samym refrenie? Bo o to mi chodziło.

Frantz pisze:
Mało tu czytam o tym co Krzyżyk wyczynia w tle.


To prawda. Wczoraj posłuchałem sobie jeszcze "Animy" do snu, na dobrych słuchawkach. I właśnie Krzyżyk najbardziej rzucił mi się na uszy. Tu akurat ten pomysł na zwrotki podoba mi się najbardziej. I słychać, że jest nieprosty do wykonania.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 13:41:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Mam problem z tym numerem, jakoś ciągle mi za wysoka ocena wychodzi ;)
panek pisze:
godne nawiązanie do Triodante.
Mi z kolei Anima silnie kojarzy się z tytułowym utworem z Legendy. Nie wiem, na ile są jakieś rzeczywiste podobieństwa, a na ile znajdują się one tylko we mnie. W każdym razie, oba są kawałkami niewątpliwie dużego kalibru, które w warstwie muzycznej nie mają mi szczególnie wiele do zaoferowania - coś jak u Old Seniorhanda, że tylko jakieś przejścia - a nawet, rzekłbym, składają się w dużej mierze z elementów, których nie lubię, a jednak oba z czasem nauczyłem się cenić. Choć, właśnie, mimo wszystko bardziej cenić niż lubić.
Zacznę od tego "dlaczego nie". Przede wszystkim z definicji pod górkę mają u mnie kawałki, w których występuje tak rażąca dysproporcja aktywności lewej i prawej ręki gitarzysty, a większość gitary w Animie to niestety (pewnie w uproszczeniu) jazda na jednej nucie. A jak już następuje przełamanie, to po krótkim okresie ekstazy przychodzą jakieś floydowskie pozamuzyczne dźwięki, a potem solo na basie, którego w takim brzmieniu zwyczajnie nie lubię. A jednak, gdy wybrzmiewa po 9 minutach - świetny skądinąd - anielski zaśpiew, wrażenia pozostają jak najbardziej pozytywne. No i od paru dni zastanawiam się, jak to się - mimo ujemnemu bilansowi rzeczy na plus i na minus - właściwie dzieje? Część pierwszą (3 minuty), jakże typowo dla całej płyty, ratują elementy zwykle dla mnie poboczne: świetna melodia klawisza, jeszcze świetniej przejęta przez waltornię, lekko spogłosowany wokal (choć akurat o-o-o podoba mi się najmniej) i przejścia, wyszczególnione przez Old Seniorhanda. Z początkiem czwartej minuty zaczyna się szaleństwo - mimo czadu od początku, dopiero teraz zaczynam odczuwać, jak ten numer pędzi. Gitary wreszcie dają znać o sobie (a w dodatku przestają być takie suche), ale jednak bohaterem jest tu Krzyżyk. Cóż on tam wyczynia, a przy tym ani na moment nie przekracza granicy, poza którą jest popis niesłużący muzyce. Szkoda, że trwa to niecałą minutę. Następne dwie w moim odczuciu istnieją tylko po to, by zaistnieć mógł początek siódmej, ale to można było załatwić przynajmniej dwukrotnie szybciej. No ale, ok, wraca klawisz i już tak o tym nie pamiętam. Od tego momentu zaczyna się stopniowe zagęszczanie muzycznej materii, osiągające apogeum wraz z wejściem rewelacyjnej waltornii (ha, no przecież trzy bajki jak byk, a sam bym tego nie zauważył). A na sam koniec jeszcze wspaniały żeński wokal. I może właśnie w tym narastaniu do kończącego utwór porywającego bogactwa tkwi siła Animy? Że na koniec nie pamiętam już, co mnie raziło wcześniej?
Ale jednak nie samą końcówką człowiek żyje. 5/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 13:55:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
w utworze Anima zakochałem się od pierwszego słyszenia, czyli na przedziwnym koncercie bez Tryptyku we Wrocławiu 1/5/2008, kiedy jeszcze miał zupełnie inny tekst z cytatem z Breakoutu

gdy wyszła płyta miałem duże problemy z przyjęciem refrenu to tylko ty..., ale teraz w wideu Pablaka z Mrągowa mi już go brakuje

jak dla mnie utwór jest jednym z największych osiągnięć kompozytorskich Pawła Klimczaka (i oczywiście wszystkich, którzy mu tu pomogli) - nie dość, że pełno jest tu nieprzejrzystych akordów w jego stylu, to jeszcze wprowadził tu oszałamiające wręcz patenty rytmiczne - jakie szczęście że znalazł się taki perkusista, który temu wszystkiemu podołał

najlepszy dla mnie moment to wspomniane wejście w refren - po niemal start-stopie - zaraz ten cudowny akord wybity siedem (!) razy - strasznie to ryzykowne posunięcie, bo jakoś graniczne (coś podobnego zrobił kiedyś John Lennon w John Sinclair - tylko tam to było specjalnie wkurzające, a tutaj - zgodnie z liczbą 7 - prowadzi do wyższych poziomów... ducha) - uwielbiam!

po drugim refrenie kolejne cudo - najpierw ten temat z dodaną szesnastką, która wybija człowieka nie tylko z nomen omen rytmu, ale ze wszystkich oczekiwań, a potem jeszcze te akcenty Krzyżyka, najpierw "na raz", potem "na i" - i wtedy jeszcze jedna zmiana metrum, niesamowity popis Krzyżyka w dołach (podwójna stopa?)...

...no i - trochę pinkfloydowskie - zatrzymanie... Crazy pisze, że nie wie czy potrzebne - no jasne ze tak! jak dla mnie jego funkcja jest dość klarowna - jest to uspokojenie nie tylko po jakoś tam wygranym procesie, ale też po drugiej bajce (nikt nie napisał jeszcze, że ten utwór to oczywiste Trzy Bajki 2), czyli jest to zaznaczenie osiągnięcia dojrzałości duchowej/"mądrości życiowej" - można z powrotem wejść w ten świat i mówiąc trywialnie rozpykać go według własnych tzn. duchowych/Bożych zasad - jak prorok Eliasz najpierw po doświadczeniu śmierci (pod drzewem), potem po doświadczeniu "lekkiego powiewu" (w jaskini) - kmietowe wyjście z tego zatrzymania jest zapowiedzią zmartwychwstania (na Freaku hehe) - proszę zwrócić uwagę, że w trzeciej zwrotce Animy wszystko jest tak samo, ale jedna rzecz jest odwrotnie - to główny wokal śpiewa to słynne o-o-o, jako część słowa głos,a z kolei daleki głos dopowiada dusza jest wszystkim (pamiętam jak pochwaliłem się Budzemu, że zwróciłem na to uwagę a on: widzę, że się znaasz ;))

(gdy skończy się mój proces, mam nadzieję powiedzieć: serce jest wszystkim, ale to nie znaczy, że się nie zgadzam z tekstem ;) jeszcze zobaczymy, dam znać hłehłe)

jeśli chodzi o kwestie techniczne, to już się do wszystkiego przyzwyczaiłem, powiem nawet, że akurat taki sound w jakiś sposób dobrze ilustruje tę duchową kotłowaninę, nawet jeśli ma się ku końcowi - jedynie wokal Toma trochę cofnąłbym w głąb, ale już od Trupiej Czaszki mam z tym lekki zgryzik, ale też bez przesady... numer jest tak oszałamiająco napisany i zagrany, że można się łatwo dać oszołomić/prześwietlić

zdecydowanie jest to dla mnie utwór, który - jak by to głupi nie zabrzmiało - czyni dużo dobra

bez dwóch zdań 10/10

(proszę mi wybaczyć - nie mogę się powstrzymać - wersja Soundrops)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 14:40:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
arasek pisze:
"Anima" chyba najgorzej z całego "Der Prozess" zniosła u mnie próbę czasu.
Gero pisze:
w utworze Anima zakochałem się od pierwszego słyszenia
a u mnie wręcz odwrotnie, początkowo jej nie doceniałem,
być może dlatego, że to już 41 minuta płyty i koncentracja siadaua, a przed nią dodatkowo jest przecież Przed prawem

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 16:54:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
7.7/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 18:04:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Pięknie to Gero piszesz, ale jak często bywa w Twoich postach, zupełnie nie wiem, o czym mówisz ;-) Serio to bym chętnie z Tobą usiadł i byś i palcem wskazał te szesnastki i siedmiokrotnie akordy, bo ja nie wiem, czy w ogóle słyszę jakiś akord in the first place.

Natomiast ponieważ to:
Cytat:
nikt nie napisał jeszcze, że ten utwór to oczywiste Trzy Bajki 2

jest stwierdzeniem natury ogólno-filozoficznej, to ja mogę napisać, że dla mnie zdecydowanie nie są to żadne Trzy bajki, niezależnie od ewidentnego nawiązania waltornistycznego, jak też nie słyszę żadnych związków z utworem "Legenda". Dla mnie to jest całkowicie inny duch! Już prędzej to "godne nawiązanie do Triodante" bym słyszał.

Wersję Soundrops usłyszałem po raz pierwszy (aaa... bo właśnie dzisiaj ujrzała światło dzienne? :-)) i bez wątpliwości podoba mi się bardziej! Flecik! All You Need Is Soul! No i te trzy minuty szybciej to chyba dużo daje.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 19:12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
No, ja bym prosił o przybliżenie kwestii Trzy bajki II, bo mnie to zaintrygowało, ale na razie się nie połapałem :) . Może to zaważy na mojej ocenie, bo już mnie Gero trochę bujnął w górę!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 19:14:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
arasek pisze:
OK, ale który z Was robi te gitarowe efekty na pierwszym planie w samym refrenie? Bo o to mi chodziło.
Posłuchałem uważnie i o ile dobrze umiejscawiam to będzie Banan.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 19:19:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Po raz pierwszy pisze posta z komorki :)

1) wersja sndrps jest z 2010 dzis zawiesilem na yt
2) ten siedmiokrotny akord jest po slowach "ty i ja" tudududum dumdudumdumdum TA TA TA TA TA TA TA
3) Trzy bajki dwa - chodzilo mi o trzy etapy zycia ktore sa w kazdej zwrotce opisane

Wiecej potem

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 19:26:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero pisze:
chodzilo mi o trzy etapy zycia ktore sa w kazdej zwrotce opisane


A! No tak! Dzięki :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 09:31:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
O, to ja miałem trochę podobnie na początku, w 2009. I w sumie do teraz tak mam. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 14:54:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Bardzo dużo tu ciekawych, fajnych i celnych uwag - aż szkoda, że brakuje czasu, żeby się poodnosić, podopytywać, poniezgadzać.

Doceniam Animę, chętnie dałbym wyżej, ale nimoge!

5.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 17:00:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Dziś miałem dobry odsłuch tego kawałka, jechałem pociągiem przez tunel do Śródmieścia i w pewnym momencie pociąg stanął w tunelu i jednocześnie skończyła się pierwsza część utworu i zaczęły się te wszystkie ambientowe dźwięki i nawoływanie animaaa, animaaa.... A potem nagle ruszyłem i przy dźwiękach trzeciej zwrotki skład wjechał na przystanek Śródmieście. Niezła jazda:)

Wielki plus za klawisze i waltornię, zapomniałem o tym w poprzednim wpisie.

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group