Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:06:24

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 17:54:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Witt, do 22:56!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 18:26:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ok, ale już nie będę czekał. Strasznie swędzi mnie śródstopie po wczorajszym użądleniu przez pszczołę i nie jestem w nastroju do czekania :wink: .

Ten riff miażdżący niby taki nieciekawy, a ma swoją siłę i lubię go.
Pamiętam, że czasem włączałem Ultimę do snu i zwykle gdzieś w czasie Biesów lub Dobrej śmierci zasypiałem.
Ale wjazd Strzałów zawsze mnie podrywał! :D

Tekst plus wokal w moim odczuciu buduje taką wizję świata nie tyle złego (choć oczywiście też), co niepełnego, rozbitego - takiego, w którym korozja wyżarła już ogromne dziury, że miejscami szkielet prześwittuje. Waltornia jest głosem kojącym, złotym światłem - uwielbiam ją w tej funkcji (bo na Procesie już to nie jest takie oczywiste niestety). Ale też ryk Budzego z siódemką Pawła brzmi bardzo dobrze! (jak Jaz Coleman trochę).

Niezwykłe jest to, że po takiej miazdze potem wchodzi ta część instrumentalna. Dla mnie to nieodzowna część całości - nadaje utworowi trzeci i czwarty wymiar. Jest bezsprzecznie w nastroju płyty, ale też stanowi znaczącą jej część przez to, że - jak całość - zamyka przeciwieństwa w jednej formie. Świetne są te pauzy, cisze i różne dźwiękowe zakamarki. Na przykład bardzo lubię tę rwaną lirycznie waltornię (od 2:24) - to dla mnie jeden z kluczowych dźwięków w tym utworze.

Niestety, czad w tym kontekście traci swoją moc i drugi wjazd riffu, wraz z ciągiem dalszym już nie robi takiego wrażenia - już mi czegoś tam brakuje (choć faktycznie z Sensacjami XX wieku jest coś na rzeczy!).

Ale ogólnie jest to kawał dobrej roboty.

Ode mnie 7.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 18:50:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
8,1/10

nierozłączna para z Poza Prawem

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 19:21:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Piękny wpis Crazy, Piękny wpis Antiwitek! A przejście że Strzałów do Poza Prawem cudne!

W wolnej części, w drugiej jej części czuję taki adwentowy pierwiastek klimatyczny...

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 20:55:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
7

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 20:55:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Siadałem do tego wpisu z myślą, że moim zdaniem wolna część trochę osłabia numer, ale teraz słucham i nie zgadzam się ze sobą.

Rzeczywiście w spokojniejszej części świetne triole Ślepego (zwłaszcza w tym drugim przejściu ok 2'30) - wcześniej nie zwróciłem uwagi... Ale też przepiękne brzmienia klawisza przed ponownym wejściem szybkiej części, chyba fletowy rejestr melotronu (jeśli to te same sample co na Drodze), pamiętam jak Tom w czasie nagrywania obiecał mi że będzie melotron na UT i potem byłem rozczarowany, bo spodziewałem się tego najbardziej charakterystycznego rejestru orkiestrowego, a jednak jest to i super.

Mój ulubiony moment to waltornia pod koniec pierwszej szybkiej części - mimo, że właściwie powtarza melodię ze Zjaw i ludzi (taki pejzaż...) to prosty trick aranżacyjny z zagraniem tego samego oktawę wyżej (nad przedostatnim/ostatnim ryzyk fizyk...) sprawdza się tu cudownie.

Zgadzam się z Witkiem, że drugie szybkie wejście ma trochę mniej czadu, może to ze względu na trochę inną produkcję (wokal Toma chyba nieco bardziej jest tu na wierzchu niż wcześniej)?

Zagadkowy tekst bardzo na plus - nie w pełni zrozumiałe dla mnie kontekst mimo wszystko zarysowują bardzo klarowny popromienny pejzaż z elementami nadziei (drzewko na horyzoncie)

8/10
_____

Jeśli chodzi o konteksty osobiste to mam dwa. Po pierwsze to jednak ja śpiewałem ten numer do wiatraka u Bartka ;) Po drugie niedługo po wydaniu UT pojechaliśmy z Morelką i Bogusem do Laski do Mochnaczki i tam ten numer niespodziewanie stał się piosenką wyjazdu, nie wiem jak dla Bogiego, ale na pewno dla paru miejscowych kumpli Laski, którzy kilka razy prosili o to, żebym to jeszcze raz hm wykrzyczał i obiecali, że kupią sobie płytę. Ten przedziwny "sukces komercyjny" przypisuję po połowie samemu utworowi jak i resztkom swojej młodzieńczej bezczelności. Wtedy miałem 28 lat, dzisiaj już bym się nie odważył zaśpiewać nieznanego utworu Armii nieznanym osobom, może szkoda...

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 22:43:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Strzały znikąd", które oceniły 23 osoby otrzymał łącznie 167,69 pkt. Utwór zebrał dwie "10" a najniższa ocena to 4 (Old Seniorhand). Średnia to 7,29.
Pa, strzały!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2018 10:10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
niedoceniany utwór, kurde - będę od teraz częściej go słuchał!

posłuszny wezwaniu araska posłuchuję go, mimo że nie jest już w WFO! brzmi świetnie!

Gero pisze:
o pierwsze to jednak ja śpiewałem ten numer do wiatraka u Bartka

jak ja to mogłem pomylić? :|

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 12:37:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Widzę, że nie oceniłem, więc nadrabiam. Podniósłbym średnią o 0,03.
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group