Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:54:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 28 czerwca 2018 21:20:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Od samego początku buja fajnie, a jak dochodzi do 'szalej, szaleję' - to już unosi na całego, niczym okręt na pełnym morzu, pełną parą mknący po wysokich falach, a ja uwielbiam to! I znów mam lekkie skojarzenie z Luną.
Waltornia daje miłe tło.
Skrzypce i operowy śpiew na koniec są fajne, ale to już jakby coś zupełnie odrębnego, inny utwór, choć bardzo krótki. :wink:
Tekst ciekawy, choć na bliższe przyjrzenie się nie mam teraz niestety czasu..
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 czerwca 2018 08:24:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Kiedyś uważałem za najsłabszy utwór na płycie, bardzo często przewijałem. Teraz już tak bardzo nie przeszkadza. Tekstu nie rozumiem.

3/10.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 czerwca 2018 19:28:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Marudzicie jak stare baby, a to spoko rockowy numer,


8/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 czerwca 2018 19:52:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Niestety nie zdążę z wpisem. Szkoda, bo to jeden z bardziej satysfakcjonujących odsłuchów był.

Daję 7.5/10. Nie żadne arcydzieło, ale bardzo BARDZO dobry odsłuch. Świetny instrumental, świetne zwrotki, a najlepszy - refren.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 00:55:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
dobrze się słucha ale jakiś większych uniesień nie odczuwam.
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 06:15:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
8,5 mogę przyznać.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 07:25:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Bez tego utworu PMK nie byłby ta sama płytą, tą płynącą oniryczną baśnią która tak lubię. Solo mocne siedem ale w kontekście całej płyty daje osiem

Edit - pisałem jednocześnie słuchając i jednak podbijam na 8,5 bo jest tu pełno rzeczy które mi się podoba, rzeka co szumi nawróć się dziś, waltornia, dzisiaj znalazłem swoją dusze itd w zasadzie to wszystko mi się tu podoba, ładny utwór!

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 08:31:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
7,75/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 12:33:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Bardzo dawno nie słyszałem tego utworu. Pamiętałem swoje wrażenia na jego temat - że jest cudowny - ale nie od razu przypomniałem sobie samą muzykę. Ale w tym przypadku chyba nie jest to kwestia braku wyrazistości, a raczej osobliwego charakteru Pocałunku Mongolskiego Księcia.

Przecież on jest jak jakaś gęsta chmura prześwietlona światłem, gdzie pojawiają się różne blaski, kolory i obrazy. Gdzieniegdzie nawet gęstnieje ciemność i zaczyna błyskać (foxy!).

Cudo, rzecz absolutnie unikalna. Nowa strategia syntezy.

Choć zaczyna się niepozornie -tą gitarką. Ale potem bach i wpadamy po uszy w chmurność. Najbardziej lubię tę chrupkie ruchy gitary w dołach :) . Budzy zaczyna snuć swą oniryczną - jak słusznie zauważył kolega u góry - partię. Jaka to dziwna melodia! Jakby wyrastała z jakichś orientalizmów Ducha. Zresztą tu w ogóle sporo Duchowych rzeczy, choć całość ma zupełnie inny charakter - więcej ciepła i intensywnych barw. Oszałamiająca jest ta malarskość - a jeszcze partia waltorni. Jakie to jest nasycone wszystko, jak ziemia wiosną po intensywnym ciepłym deszczu - wszystko aż pachnie wilgocią, wzrostem, ziemią i roślinami. I nawet takie przebłyski absolutnej zwyczajności, jak okolice "uciekaj stąd" czy "a potem chodźmy tam" - gitarka, plus bębenek puk puk - są absolutnie na swoim miejscu!

Tekst wspaniały. Super, że to takie niezrozumiałe, aż czasem drażniące, ale pełne znaczeń, skojarzeń i odniesień. A ze względu na historię Forum też wspomnień (pamiętaj słowa matki przy ognisku w Radocynie, albo sławne sziumi :) ). No i na koniec jeszcze wjeżdża ten Britten z fragmentem Iluminacji - kompletny odlot!

10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 12:43:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Przypomniałem sobie niegdysiejszą wymianę zdań na temat PMK - w Ocenarzystym wątku o zespole Armia, gdzie można znaleźć jeszcze dużo więcej:

kamik pisze:
Pocałunek Mongolskiego Księcia - a istnienia tego utworu nie rozumiem... dla mnie to najgorszy nagrany przez Armię kawałek... być może przed LEGENDĄ było kilka nieciekawych piosenek, ale przynajmniej wiadomo było po co są i czemu takie a nie inne. Miały swój własny charakter. A tu?... no jakoś nie mogę... zwrotka muzycznie nawet nie drażni za bardzo, po prostu jest nijaka... i właściwie o pozostałych elementach też mógłbym to napisać... nie byłoby więc jakoś tak strasznie, gdyby się w coś choć odrobinę wyrazistego układało. Ale się nie układa... rozłazi się tak jakoś... dla mnie jak na Armię, to o wiele, wiele za mało... tekstu też jakoś nie chcę mi się zgłębiać... jak o nim myślę, to przychodzi mi do głowy długi ciąg skojarzeń i tyle... ale to pewnie przez muzyczną stronę utworu...
Jedyny powód istnienia tego utworu widzę we fragmencie z Brittena z końcówki...


Bogus pisze:
z tą oceną kawałka tytułowego zgadzam się w 100%.


monika pisze:
Tytułowy kawałek z PMK w żadnym razie nie jest "rozlazły", lecz przepięknie transowy i barrrdzo go lubię. A na koncertach to już w ogóle...


antiwitek pisze:
Problem nijakości i rozlazłości dla mnie tu nie istnieje. Utwór od początku narzucił mi syntetyczny odbiór - posiada specyficzną, osłabiającą aurę, która z czasem krystalizuje się w wizję.
Tempo jest bezpośpieszne, naturalne - a jednak, jak słusznie zauważyła Monika - pojawia się trans. Decyduje może o tym duże natężenie innych środków muzycznych. Dla mnie szczególnie brzmienie gitary i waltornia - echo dudnienia burzy i lejące się światło późnego popołudnia. Stąd sceneria - moim zdaniem - stworzona dla mitu. To sam mit!
Historie jakie się tu pojawiają dzieją się jakoś samopas, kryje sie w nich niebezpieczeństwo, dziwność, jest też jakiś pogański pierwiastek... Ale świeci też ciepłe, dobre światło słoneczne.
I - proszę zwrócic uwagę - jak niedaleko stąd do Drohobycza! Ojciec, szalej, klimat prowincji, matka, jakaś dwuznaczność moralna w tych historiach...
Ale to jeszcze nie wszystko. One przesuwają się przez bohatera utworu, który dla nich jest już jakby troche nieżywy, niewrażliwy. Najważniejsze kryje się na dnie - w wyciszeniach, które są zwyczajne jak ławka w parku. Smutek, ciepłe światło, szmer rzeki - to pewnie ten jesienny spokój, o którym mówi Budzy na koncertach Tańca Szkieletów zapowiadając "Jesień": wreszcie, po letnich szaleństwach, można usiąść i spokojnie porozmawiać. Albo usiąść i nic nie mówić.

"nikt nas nie szuka, tylko ta muzyka
Nikt nas nie woła, przedmieście śpi
Leniwie płynie rzeka, której tu nie ma...

A potem chodźmy tam..." - bo to już pewnie za tym domem.


Obrazek

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 16:00:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
7/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 16:01:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
Jakie to jest nasycone wszystko, jak ziemia wiosną po intensywnym ciepłym deszczu - wszystko aż pachnie wilgocią, wzrostem, ziemią i roślinami.


Tak! :piwo:

I ujawniam głos Powsinogi - 3/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Ostatnio zmieniony sob, 30 czerwca 2018 17:21:13 przez arasek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 17:14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
10

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 17:37:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
No to omówiliśmy POMOKS! Pocałunek ów nie wywołał jednak silnie ożywionej dyskusji (ale post Witka jeden z najpotężniejszych w tym roku w WFO!). Glosowały 22 osoby, wróciła dawno nie widziana rozpiętość ocen - od 2 (Bogus) po dwa x 10 (XmrowekX i Pietruszka).
Ostatecznie utwór osiągnął wynik 7,21.
Tylko o jedną setną lepszy niż "Radio NRD", jestem w lekkim :shock:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 czerwca 2018 17:57:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
dwa x 10 (XmrowekX i Pietruszka)


A mojej dziesiątki nie policzyłeś? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group