Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:57:18

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 08:39:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
8,73/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 09:53:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dla mnie wokal w tym utworze nie tylko podaje tekst, ale tworzy odrębną konstrukcję, która rozgrywa się w przestrzeni. To dość awangardowa sytuacja, ale bardzo do mnie trafia. Oczywiście, nie jest miły i melodyjny - opiera się na tych przedłużanych oooooo, które lecą tam i sam, jak jakiś rurociąg w ponurym krajobrazie, a środku płynie niepokojąca energia! Poza tym, prócz oooooo, jest w Pustym oknie jeszcze wiele wokalnych momentów!

Podoba mi się jak cały utwór jest zbudowany. Raz, że poszczególne części są udane - może mniej armiowe, a bardziej rockowe, w czym kojarzą mi się z Pocałunkiem Mongolskiego Księcia. Dwa, że fajnie są ułożone, bo na przykład skumulowane napięcie zwrotek skontrastowane jest z bardziej wyprostowanym i otwartym refrenem, a kiedy wygasa część podstawowa, to wchodzi jeszcze udana koda. A trzy, że na całym przebiegu, co rusz pojawiają się jakieś urozmaicenia, mostki, motywy oraz bardzo fajne pomysły produkcyjno-realizatorskie. W efekcie Puste okno od początku do końca przykuwa uwagę, a na koniec przynosi satysfakcję, pojawia się efekt jakiegoś katharsis.

Zaczyna się szorstko i dynamicznie: riff, który może klasycznie nie porywa, ale surowo wprowadza w ponurą, męską opowieść. Cenię i takie rozwiązania u Armii.
Kiedy dołącza bas i perkusja od razu mamy podstawę zwrotek, i super to idzie do przodu, gitary i bas szyją (choć werbel chyba akurat trochę robi tyły). A zharmonizowanie dwóch gitar - o podnoszeniu jednej z nich wspomniał Bogus - faktycznie, bardzo się sprawdza, od razu robi się ciekawiej.
No, wokal mocarny, dobitny. Te jego opadnięcia i wznoszenia (zwłaszcza! zwróćcie uwagę na ostatnią głoskę piekła) pewnie mogą wydać się karykaturalne, ale przecież pasują do tekstu - opisują rzeczywistość, która ma charakter demoniczny: w pierwszej zwrotce istny Dostojewski i kwestia "a co, jeśli Boga nie ma?" Warto też przypomnieć, że Budzy w kontekście Pustego okna przywoływał ten obraz:

Obrazek

W samotne okno krzycz!

Refren porzuca przyczajenie, za to pojawia się w nim trochę bajkowości - coś, co przywodzi mi na myśl właśnie PMK. Waltornia robi ledwie ornament (choć istotny). W następnych zwrotkach pojawiają się jakieś ślady narracji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na realizację wokalu. Jego moc, dudnienie i piekielną klaustrofobiczność oddano bardzo sugestywnie, z bardzo trafionym pogłosem. A echo "ona już ma - ma" tylko przykuwa uwagę.

Rozgrywka po drugim refrenie na pewno wzbogaca utwór, choć te fragmenty same w sobie podobają mi się trochę mniej. Ale też trudno oddzielić je od całości. Szybkie przebiegi gitary wsparte basem fajnie są zagrane, przyspieszenie zaś niby jest moją najmniej ulubioną częścią utworu, ale super tam jedzie gitara, waltornia bardzo potrzebna, do tego dramatyczny krzyk Budzego zwieńczony efektem studyjnym - to się jednak broni.

Końcówka ma świetny groove, a dośpiewywania Budzego, blachy na bębnach, pogłosy świetnie dopełniają całości. Najlepsze jednak przychodzi pod sam koniec: ten oszczędny, jakby orientalizujący motyw klawiszowy. Jest piękny sam w sobie, świetnie wpasowany w numer, wpisujący się przy tym w armiową tradycję, a swą przestrzennością, urodą i niejednoznacznością przynosi słuchaczowi ukojenie, nie rozprasza przy tym dynamiczności finału. Wprowadza niespodziewanie inny wymiar, dlatego późniejsze chwile - do samego końca utworu - mają już zupełnie inny smak!


Kurka, podkręciłem się: 8 :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 10:30:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
8,5

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 11:12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Crazy pisze:
Gdy sobie myślę, co by tam się działo, jakby grał Krzyżyk...

Wersja z Kreuzem powstała i została nagrana przez Kichę jako demo dla Wojcka który miał produkować płytę Armii w 2011. Myślę że można to gdzieś odkopać. Na YT jakiś czas wisiała robocza wersja Cudzego grzechu pod tytułem Frejk - też z tej sesji, też autorstwa Krzyżyka i też napisana na Nibiru TCZ :) BTW... Wojcek po odsłuchu dema powiedział ponoć że to dobrze że tej sekcji już nie ma, bo basista gra 100 razy za dużo dźwięków, a bębniarz jak "robot na sterydach".
antiwitek pisze:
A pamiętasz jak Białoszewski pisał "Rafał Giec podobny do bramy triumfalnej"? :)

Nie zaczepiaj mnie bo odejdę z forum albo chociaż dostaniesz bana ...a nie...czekaj...
antiwitek pisze:
A zharmonizowanie dwóch gitar - o podnoszeniu jednej z nich wspomniał Bogus - faktycznie, bardzo się sprawdza, od razu robi się ciekawiej.

A ta tercyjka to z kolei Budzy.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 11:19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Frantz pisze:
Nie zaczepiaj mnie bo odejdę z forum albo chociaż dostaniesz bana ...a nie...czekaj...


:D

Nie nie, zbyt cenię sobie Twoje wpisy - jak ten ostatni o gisie :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 12:56:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
8

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 13:43:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
9, wokal nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Dla mnie jest swoistym odpowiednikiem "Takiego pejzażu".

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 15:12:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 16:07:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 20:43:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
O, fani się przyczaili!
Tymczasem obserwuję rekordową chyba ilość ocen z dziwnymi ułamkami: 8,73 - 6,75 - 7,1 - 6,8.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 20:59:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
mnie też to fascynuje :-D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2018 21:17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
U mnie trochę emocje ostygły, i może bym obniżył... Ale kto wie? Może Arasek teraz siedzi i liczy w pocie czoła i nie chcę mu mięszać :) .
A te ułamki to trochę z kosmosu :D .


PS. Fani się przyczaili, a Smok ukrył!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2018 10:05:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Jeden z bottomow na Toni, ciężko się tego słucha. Trója i zupełny brak zrozumienia czemu to jest singiel

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2018 12:17:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Puste okno" to utwór, który jako jeden z niewielu nie zdobył żadnej dziesiątki. Najczęstszą oceną była ósemka (aż 7 razy), najniższa to 2 (MAQ). Głosowały 23 osoby, a łączna nota dla "Pustego okna" to 6,9947826 czyli 6,99.

Dziękuję za ciekawą dyskusję (Frantz - fajne szczegóły od kuchni!) i zapraszam do omawiania kolejnego utworu.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: PUSTE OKNO
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2018 18:30:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
6,99.

przedziwnie dużo, jak na to głosowanie! więcej, niż Urkoloseum? więcej niż Other Side i Zła krew? dziwne.

Swoją drogą w stopce na liście utworów omówionych napisałeś 6,88, który wynik jest właściwy?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group