Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:49:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 06 kwietnia 2019 18:24:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Gero bardzo mnie ucieszył, bo losował kolejny utwór i wylosował "Nigdzie teraz tutaj". Ależ się naczekałem na to! :)

Zapraszam do formułowania opinii i wniosków.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 10:29:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Świetny numer. Riff, który zamiast się rozkręcić w czad, to zacina się w kółko i w kółko, i w kółko...Post-punk, powiedzielibyśmy dzisiaj, chociaż też trudno mi to do czegoś konkretnego porównać, może jakieś Killing Joke. Uwielbiam moment w 2:25, jak wszystko ostatecznie się podrywa do lotu. Bardzo lubię obie wersje - obie mają swoje zalety, teoretycznie lepsza jest ta z "Czasu i Bytu", ale jednak nie wygrywa ona tak bezapelacyjnie. Taki utwór gdzie więcej energii potencjalnej niż kinetycznej, ale to super. Szkoda, że nigdy nie nagrali tego w studiu z Rołtem. 9/10

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 10:50:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
wczesnoarmijny średniak.
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 12:54:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Niepokoi ten lakoniczny (najbardziej w całej Armii?) tekst. Jaki ogień, dlaczego kamień, kim są "oni"? Mnie to bierze. 8/10

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 13:15:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Miało być 5/10, ale intro podnosi do 7/10. Bardzo fajnie ten utwór biegnie do ataku, takim rytmem krasnoluda Gimlego. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 16:48:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Peregrin Took pisze:
Niepokoi ten lakoniczny (najbardziej w całej Armii?) tekst.

Może i najbardziej - ja najbardziej mam tu skojarzenie z arcymistrzem lakonicznego tekstu Tomaszem Adamskim. Czy taki tekst nie mógłby znaleźć się na Nowej Aleksandrii?

OLD SENIORHAND pisze:
wczesnoarmijny średniak

nie był to nigdy mój ścisły faworyt z wczesnej Armii, ale zupełnie się nie zgadzam z tym średniactwem. jest to utwór wyraźnie wybijający się!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 17:09:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Jest jeszcze taka wczesna wersja - całkiem fajna. Nie wiem co tam dźwięczy, czy to cowbell, ale podoba mi się ten dodatek brzmieniowy.

phpBB [video]

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 17:46:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Mój numer 2 z całej Armii.
Zgodzę się tu z Prazeodymem, choć nieco na opak:
Prazeodym pisze:
Bardzo lubię obie wersje - obie mają swoje zalety, teoretycznie lepsza jest ta z "Czasu i Bytu", ale jednak nie wygrywa ona tak bezapelacyjnie.

Tzn. ja bardziej lubię wersję z debiutu, ale o niuanse!
O tej wersji będę teraz pisał, ale o mutacji z "CziB" też coś sieknę.

Niewątpliwie kręgosłupem utworu jest zestaw dwóch akordów - zapodanych niemal transowo - C i Fis (no i mamy tryton). Zajmują one z 60% całego NTT i pewnie niektórych nużą. Mnie w ogóle. One są jak silnik, który czasem zmienia ton przy zmianie biegów (instrumentalne "refreny") ale musi powrócić do swojego mruczenia. Zagrane bez specjalnych udziwnień, po prostu jak Pan Bóg przykazał i mi to wystarcza. Towarzyszy im głos Toma - ach, jaki byłem zdziwiony przy pierwszych odsłuchach! Po charakterystycznej chrypie z pierwszych kawałków, tu nagle brzmi czysto i wysoko! Do tego bębny - najpierw nisko a potem pach-pach po talerzach!
"Refren" to po prostu obniżenie całego pomysłu o sekundę. Ale też pomysłowo bo w trzeciej jego fazie akord idzie w tym trytonie o oktawę w górę by w czwartej znów brzmieć "normalnie" czyli nisko. Ale klimat refrenu robi oczywiście flet - długi, mocny, na jednym tonie. Będzie jeszcze lepiej, ale o tym zaraz.
Tekst faktycznie jest minimalistyczny. Zastanawiałem się nad nim. Pierwszym moim skojarzeniem były klimaty z popularnego wówczas filmu "Walka o ogień". :mrgreen:
Zanim jeszcze usłyszałem NTT był wywiad z Budzym, może w "Na przełaj", może w "Razem"? Co z niego pamiętam?
Budzy mówił w nim:
1) że jego marzeniem jest pobudowanie wielkiej katedry na brzegu Wisły w okolicach Puław
2) że "kto powiedział że punk to śmieć? punk to sztuka ludowa!"
3) że teksty pisze mu się niełatwo, że to przypomina kopanie kamieni
Dołączone tam było kilka tekstów m.in. NTT. Faktycznie wyglądało to na oko bardzo ubogo! Wiadomo, że np: Jacek Skubiszewski albo Kombi mieli porządny tekst z zarysowaną historią i puentującym refrenem, a tu? :P

Kto wie czy nie jest to jeden z niewielu "politycznych" tekstów w historii zespołu? Czy to nie opis prl-owskiej zadymy ulicznej, tak uniwersalny że aż rozciągnięty czasoprzestrzennie do "nigdzie" (czyli wszędzie?).

Tak czy tak utwór leci dalej, a w drugim refrenie flet robi coś niby bardzo prostego, a co do dziś budzi we mnie dreszcz. Opada dwoma skokami, potężnieje i zostawia echo (mocne, bo bębny wstrzymują się na kilka chwil). Bez dwóch zdań są to chyba moje ulubione trzy sekundy w Armii!
Trochę żałuję, że w tym trytonowym transie przed trzecią zwrotką muzycy nie pokusili się o dodatkowe dźwięki - gitary, fletu, może nawet o jakąś mini-solóweczkę. No ale trudno. Trzeci refren wbrew oczekiwaniom dziewiczego słuchacza nagle zmienia swój układ i kończy się akordem a-moll! I zaczyna się jakby odmienny akt NTT: bardziej akustyczny, bardziej mroczny, bardziej przestrzenny. Ta część opiera się na tym a-mollu a w tle jak mgławice pojawiają się i znikają wariacje (czy to klawisz?). Ale trytonowy silnik jeszcze raz wraca i spina NTT klamrą! Jeszcze brzmi dysonansowo szarpnięcie za struny z poprzedniej części, a owo C-Fis już pracuje, już mieli by wreszcie ostrym finałem zakończyć utwór!

Wersja z "CziB" właściwie nie ustępuje jakością. Po prostu tak jakby przyjęto inną koncepcję - gitara jest tu bardziej kanciasta, jeszcze bardziej uporządkowana. W refrenach pojawia się, niezbyt silnie zarysowane co prawda - dżdżdż i ja tu wolę debiut. Natomiast waltornia idzie z konkury z fletem z "Antiarmii" całkiem nieźle. Fragment po drugim refrenie (1:18) z niskim walnięciem waltorni i uderzeniem w triangel - pierwszorzędny!
No i wokal - pomysł na pogłosy/przedgłosy? prawie po bandzie, ale jednak się broni! (pozdro Gero!). Dają więcej przestrzeni, której troszkę mi brakuje w tej wersji.
Chyba nieco lepsza w tej wersji jest ta druga część utworu - zagrana z ogniem, bardzo rytmicznie (prawie jak jakaś szanta!), z jeszcze bardziej udanymi kombinacjami (w tym przypadku waltorni).

Zimą rozmawiałem z Budzym o debiucie i ma bardzo ciepłe odczucia na temat NTT (a jak wiecie generalnie raczej kręci nosem na tę płytę). Pozostało mi przyznać mu rację, z nieukrywaną przyjemnością. :faja:

Dla mnie rzecz kompletna, żałuję że mogę dać "tylko" 10/10.

P.s O... tej wersji nie znałem, antiwitku!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 19:21:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Przeciętny punkowy wstęp, ale potem prostota tekstu i przenikająca, atmosferyczna muzyka rewelacyjnie współgrają,
dzikie bębny w środku lasu, wokół ogniska w nocy zebrali się buntownicy, coś się rodzi, strach, gniew
cudna gitara na koniec przeplatająca się z waltornią - rewelacja!
9.5/10
(oceniam wersję z Antiarmii, z CZiB nie pamiętam)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 19:37:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Wersja z Czasu i Bytu urywa łeb! Świetny numer. Oryginał z Antiarmii bardzo lubię, ale dopiero na Cz&B czuć mnóstwo powietrza i unoszą się w nim smaczki, które w wersji z debiutu przysłania kotara kurzu.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 21:57:36 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
Wersja z Czasu i Bytu, a zwłaszcza to co dzieje się po 'sygnale' zawsze wywołuje u mnie ciary. Ścisły top armijny.

10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 22:10:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
3

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 22:38:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
8

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 kwietnia 2019 04:47:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
diglator pisze:
zwłaszcza to co dzieje się po 'sygnale' zawsze wywołuje u mnie ciary


Właśnie!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 kwietnia 2019 09:29:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..szkoda że świetne utwory z 1 płyty przepadają przez fatalne nagranie.Tego na reedycja CD nie można już było poprawić. Kierując się sentymentem daję utworowi notę 7,85

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group