Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:56:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 07 marca 2018 16:03:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 28 października 2010 19:42:59
Posty: 466
Skąd: Z Nienacka
Aż odkopałem hasło, żeby móc zagłosować. Jeden z najbardziej irytujących kawałków jakie znam. W dodatku z jakiegoś powodu go zapamiętałem (a wolałbym nie) i nawet mogę zanucić (ale po co?).
Mocne 1


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 marca 2018 16:50:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
jaculio pisze:
Aż odkopałem hasło, żeby móc zagłosować.


Jak jest jednak siła negatywnej motywacji!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 marca 2018 20:22:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 28 października 2010 19:42:59
Posty: 466
Skąd: Z Nienacka
Masz rację, to smutne. Za karę sobie posłucham tego horroru :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 marca 2018 22:22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Mnie tam ten żart zawsze cieszył i lubię go.
No i te dzieciaki uwielbiam!
I co z tego, że coś tam się powtarza, piosenki tak już mają..
Poza tym, rozumiem, co to lęk przed Budzym, nie da się ukryć, że się Budzego trochę boję. ;) A ten tekst trochę to rozbraja. :)
I tak na serio, to prawda, że Budzy w żartobliwym tekście i utworze oddaje całkiem poważne sprawy. To piosenka o lęku przed samym sobą, a co to znaczy lęk przed sobą też rozumiem. Lęk przed tymi stanami niepoczytalności, kiedy emocje biorą górę nad rozumem... Albo kiedy chcę tylko troszkę źle, a wychodzi strasznie, albo kiedy, co gorsze, chcę dobrze a wychodzi jeszcze straszniej... To ostatnie to w sumie trochę nie do końca to, o co chodzi w piosence, ale ostatnio temat mocno mnie przygniata, taka tam deprecha, z której ciężko się podnieść...
7/10

A swoją drogą ciekawe, że ten numer wypadł tuż obok Sodomy i Gomory, zupełnie jak na płycie. ;) Zastanawiam się, czy to właśnie to sąsiedztwo sprawiło, że zawsze myślałam, że Sodoma i Gonora nie cieszy się sympatią na forum i zdziwiły mnie wysokie noty. Bo że Horror jest raczej nielubiany, to wiem od dawna...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 marca 2018 10:21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Wydawałoby się, że to zupełnie niearmijny utwór... trochę groteskowy... ale spojrzałem na ten kawałek zupełnie inaczej po Freaku... a teraz słucham go - przez pryzmat "Osobliwości" - bo to jest jednak bardzo osobliwy utwór...
Oczywiście na początku wypadłby w wyrzucance z PMK jako pierwszy, bo jest... zupełnie z innej bajki. Ale jak się posłucha tej fajnej pracy sekcji, tych gitar... No i wydaje mi się, że musiał zaistnieć ten kawałek, aby pojawił się falset na Lunie i te wszystkie inne wokalne podróże w Osobliwościach.
Niech będzie 5,5 (trochę zwyżam, ale kawałek bardzo zyskał przez lata.

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 marca 2018 10:48:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, już od kilku dni myślę, żeby tu zaznaczyć swoje stanowisko, wreszcie Smok'e mnie sprowokował.

Dla mnie Horror nie ma NIC wspólnego z Frikiem, za to bardzo wiele z Osobliwościami.

Chodzi mi o pewnego ducha, bo czysto formalnie, zewnętrznie można by się jeszcze spierać, ale to przecież kwestie drugorzędne.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 marca 2018 11:40:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Niby miało być mało punktów, ale złapałem się na tym, że jeszcze przed odsłuchaniem, chodził mi ten numer po głowie. Czyli źle nie jest. Że narcystyczny, że mało Armijny - wcale mi to nie przeszkadza. Pokazuje jakiś dystans do siebie, do swojej twórczości. Taka trochę zabawa formą i właściwie to niezła odwaga umieszczenie go na płycie. Ciekawe, był on kiedykolwiek grany na koncertach?
To my, nieistniejące potwory :D
5/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 marca 2018 12:25:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
To pytanie też mi wczoraj chodziło po głowie. Czy słyszał ktoś kiedyś "HB" na koncercie?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 marca 2018 12:48:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
na pewno nigdy nie był grany -

kiedyś próbowałem wmówić Tomowi, że słyszałem jak Paweł gra riff Horroru na koncercie Budzy Solo, ale potem dotarło do mnie, że pomyliło mi się z rwanym riffem Wenecji z wersji studyjnej (który istotnie słyszałem na koncercie tylko raz, właśnie na koncercie Budzego solo 2004 - potem już zawsze zwrotka była grana na rozłożonych akordach)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 marca 2018 11:42:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
antiwitek pisze:
Chodzi mi o pewnego ducha

...ducha zawartego w tekście i formie wokalnej... ale czy w formie muzycznej?

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 marca 2018 11:44:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Dla mnie Horror nie ma NIC wspólnego z Frikiem, za to bardzo wiele z Osobliwościami.


też tak go odbieram...

... i tak jak wynik Sodomy dla mnie jest przeszacowany, tak Horror za 1 punkt to krzywdzące dla tego potforka...

4

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 marca 2018 17:25:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie wiem z tymi Frikami i Osobliwościami. Jak dla mnie z oboma występują jakieś tam podobieństwa, z Freakiem łączy taki luz pt. "o, zagrajmy sobie tak i co się będziemy martwić, co sobie pomyślą", z Osobliwościami wysoki stopień bycia muzyką "od czapy" ;-), z oboma spore natężenie specyficznych dźwięków; ale nie nazwałbym Horroru ani "frikowym" ani "osobliwościowym". W każdym razie słucha mi się go tu znakomicie i choć powstrzymam się przed zawyżeniem oceny ze względu na to, że potem regularnie porównuję sobie oceny dawane kolejnym utworom, to powiem, że naprawdę mi się podoba Horror muzycznie i przypomniał mi, jak bardzo lubię płytę Pocałunek mongolskiego księcia. Jak pisałem, najbardziej przeszkadza mi koncept na tekst, który sam w sobie uważam za dobry, ale sposób jego użycia nie pasuje mi do piosenki.

Daję 4.5/10, zaznaczając przy tym, że dotychczasowe pięciopunktowce, mianowicie Ukryta miłość i You Know I Am, to jedne z najbardziej ewidentnie niedocenionych przeze mnie numerów, a Horrorowi Budzuli bliżej do prawdziwego pięciopunktowca ;)

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10
Saluto 3.5/ 10
Wyludniacz 9/10
Zła krew 6.5/10
Miejsce pod słońcem 9.5/10
Yyzz 1/10
You Know I Am 5/10
Dla każdej samotnej godziny 7/10
Pałacyk Michla 2/10
Ukryta miłość 5/10
Taniec duchów 5/10
Nocny lotnik 7/10
Hejszarawiara (7)/10
Freak 7.5/10
Oddech 4/10
Jestem drzewo, jestem ptak 4/10
Przed prawem 10/10
Święto jaskółki 7/10
Adwent 9/10
Przemiany 6/10
On jest tu 10/10
Intro 87 3.5/10
W kamień zaklęci 6.5/10
Gdzie ja tam będziesz ty 8/10
Urkoloseum 7/10
Krótka forma czadowa 7.5/10
Soul Side Story 10/10
Biesy 2/10
Siódmy 7/10
Katedra 9/10
Warszawskie dzieci 1.5/10
Radio NRD 3/10
Sygnały 1/10
Exodus 7/10
Śmierć w Wenecji 8.5/10
Nieruchomo 3.5/10
In The Land of Afternoon (Amagama) 8/10
Utopia 7.5/10
Święto rewolucji 2/10
Skończyłem rozpoczynaj 10/10
3 bajki 9/10
Archanioły i ludzie 9.5/10
Duch wieje przez świat 6.5/10
She Is A Punk Rocker 1/10
Cudzy grzech 2/10
Statek burz 9/10
Piosenka liczb 5/10
Jeżeli 6/10
Break Out 6/10
Ostatnia chwila 1/10
Sodoma i Gomora 8.5/10
Horror Budzuli 4.5/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 marca 2018 20:15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
muzycznie mi się podoba, do pewnego momentu nawet bardzo - gitary i wokale świetne (zdaje się, że po raz pierwszy w historii Budzy śpiewa z manierą aktorską), waltornie super, bardzo fajne triole Beaty w dwóch momentach...

jestem zdziwiony tak poważnymi interpretacjami tekstu - nie mówię, że są nietrafne, po prostu ja pamiętam z wywiadu, że ta piosenka była odpowiedzią na to, że gazety przyprawiły Budzemu "gębę" - jako takie żartobliwe załatwienie sprawy, dla mnie całkiem ok

tylko...

1) mam duże zastrzeżenie do końcówki, czy nawet do powiedzmy drugiej części - ja bym numer skończył po pierwszej zwrotce i drugim refrenie, byłoby wtedy 9/10, ale wiadomo że mi się zarzuca, że mam za krótkie numery... a zatem "obiektywną" granicę stawiam przy pierwszym z tych świetych triolowych przejść Beaty czyli około 1:52 - od tego miejsca numer jak dla mnie wyraźnie podupada na "ciekawości", poza jednym szczególnie udanym siepanie częstują (oraz powtórzonym mięsem refrenu + triola) nie znajduję tam wiele ciekawego

2) mam duże wątpliwości co do - nie wiem czy to dobrze nazywam - zburzenia tzw. czwartej ściany i użycia swojego imienia/przezwiska w tekście - wiem, że jestem tu bardzo niekonsekwentny, bo dwa numery temu przywołałem lennonowskie "I was a walrus/but now, I am John" no i przecież o wiele bardziej osobiście wolę Budzego niż Lennona, ale mi to po prostu nie pasuje... Nie mam żadnych problemów z "kocham Cię Natalia" i u innych wykonawców przysłowiowym "o, Ela" natomiast użycie swojego imienia we własnym numerze jest sprawą dla mnie wysoce delikatną - nie chodzi mi o żaden narcyzm tylko jestem szczególnie wrażliwy na grę z konwencjami i tutaj wydaje mi się ona... niekoniecznie konieczna (ta gra)... może dlatego, że głupio sobie to podśpiewywać pod nosem?

6/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 marca 2018 09:07:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Smoku, chodzi mi o ogólny wyraz. Ale przyznaję, że dziś już lepiej widzę to muzyczne podobieństwo do Frika. Natomiast całościowo, pod względem nastroju, to Horror jest dla mnie zupełnie innym światem. No i rzeczywiście, jest to w dużym stopniu efekt przyjęcia takiej, a nie innej, konwencji wokalno-tekstowej :) .

Horror jest o tyle ciekawy, że stanowi przykład czegoś, co było wyraźnie obecne w działalności Armii w tamtym czasie. Chodzi o robienie wbrew oczekiwaniom fanów, o niszczenie etosu zespołu, rozwiewanie mgieł archaicznych mitów. Nie do końca wiedziałem wtedy co o tym myśleć, bo kochałem przecież te mgły, ale czułem, że to efekt duchowych przemian Budzego - wychodzenie ze skorupy, zrzucanie pancerza by wyskoczyć w slipkach jak brat Jałowiec - i ten radykalizm budził też we mnie szacunek. I wciąż tak jest. Czerwona okładka Drogi, Horror Budzulli, Rampampararam. Tak, lubię to :) .

To jest też specyficzny nurt w tekstach Budzego, nad którym warto by się zastanowić: jadowite lunaszki, trupie ciastka, ta pani kąsa - kąsa bez wąsa. Tak jak pisaliście: elementy groteski. Dobrze też, że Gero przypomniał jak wyłożona była geneza tego numeru. Choć ja bym tym autorskim wyjaśnieniem nie zamykał sobie drogi do poważniejszych interpretacji :wink: . Pamiętam również, jak Budzy opowiadał, że miał dużo więcej "chorych" wersów, ale nie nagrał ich, bo koledzy z zespołu robili coraz większe oczy :) .

5.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 marca 2018 10:46:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
No dobra, pierwsze wrażenie: duże zdziwienie i odruch ucieczki :drakula
Teraz bardziej doceniam niż lubię :alien: ...Lubię, kiedy Budzulla mówi mama :D
antiwitek pisze:
jadowite lunaszki, trupie ciastka, ta pani kąsa

no fakt!!!
4/10


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group