Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:25:33

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: PIOSENKA LICZB
PostWysłany: sob, 27 stycznia 2018 19:03:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Przed chwilą dokonałem aktu losowania. Znów wybieramy się w odleglejszą przeszłość. Matematyka była zawsze moją zmorą, ale teraz zagłębię się w obliczenia... :wink:
Tak, tak - "PIOSENKA LICZB"

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 27 stycznia 2018 19:30:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Pierwszy!

Tym razem będzie 7/10.

Pamiętam, jak próbowałem na takiej małej kartce do zapisków po raz pierwszy "rozrysować" piosenkę i chyba mi się nawet udało, a kartkę gdzieś chyba mam... ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 27 stycznia 2018 19:41:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Nie traktuję "Piosenki Liczb" jako ...piosenki. To bardziej modlitwa, znacznie bardziej niż SSS. Łapię się czasem na tym, że kiedy jestem gdzieś w podróży, szczególnie dotyczy to Krainy Katedr, zwiedzam miasto i spaceruję wokół któregoś z kościołów, to "Piosenka" automatycznie włącza mi się w głowie. Nie podchodzę do tego matematycznie, nie przeliczam proporcji z kroków z utworu na kroki faktyczne, ale obchodząc kościół mam to wszystko w myślach, a ostatnie słowa faktycznie wypowiadam, przechodząc przez drzwi. Mam gdzieś w domu dwa swoje zdjęcia z Orvieto - jedno sprzed wejścia, robione ze środka na zewnątrz, gdzie oślepiające słońce na placu sprawia, że moja postać jest zupełnie ciemna, a drugie tuż za progiem, tym razem z obiektywem skierowanym do środka Katedry - gdzie tło jest ciemne, a ja mocno doświetlony słońcem. Na odwrocie mam napisane odpowiednio "Skończyłem" i "Rozpoczynaj". Taka pamiątka, zawsze mi się będzie pięknie kojarzyła.

Pamiętam podróż autobusem spod Radia Wawa w 94 roku z "Triodante" na CD, łapczywe słuchanie tej "innej" wersji płyty na discmanie, przerysowywanie słów do zeszytu w kratkę i pierwsze olśnienie: "a więc to o TO chodzi!".

Pięknie to Budzy deklamuje, uwielbiam te perkusyjne akcenty i pasaże w tle. Nie wiem nawet czy jest tam cokolwiek do czego można by się przyczepić. Bo i po co?

10/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 27 stycznia 2018 20:10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
jpl pisze:
próbowałem na takiej małej kartce do zapisków po raz pierwszy "rozrysować" piosenkę

Tyler Durden pisze:
przerysowywanie słów do zeszytu w kratkę
Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłem? Muszę nadrobić! Nie wrzucajcie tu efektu końcowego na razie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 12:07:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
świetny pomysł na tekst! idealna piosenka do radiowej playlisty ;)
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 18:18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Jako koncept – świetne. Recytacja z perkusją dobrze zgrane. Ale ciężko to ocenić piosenkowo.
Niech będzie 6.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 18:47:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Ciężko ocenić piosenkowo ale jakoś trzeba. Nic podobnego nigdy nie słyszałem, podoba ni się bardzo wiec 10, coś tam już było z Triodante i na bank oceniłem niżej ale to nic :)

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 21:32:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
panek pisze:
Jako koncept – świetne. Recytacja z perkusją dobrze zgrane. Ale ciężko to ocenić piosenkowo.
Niech będzie 6.

O, ja dokładnie tak samo.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 21:33:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Emilian, i jak?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2018 21:53:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Jutro pewnie znajdę chwilę, bo w ten weekend bardzo zarobiony jestem.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 stycznia 2018 21:12:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
No cóż... wypada mi powtórzyć, że "jako koncept świetne". Ale co dalej? Nie można pochwalić gitary ani waltorni, to pochwalę bębny :) Jest też tutaj w głosie Budzego jakaś interesująca radość, ukryta i nieoczywista ale jednak. Dzięki temu nie brzmi to jak suchy, inżynierski opis wykonanego zadania.
Chyba najlepszym otoczeniem dla "Piosenki liczb" jest widowisko telewizyjne "Triodante". Do innych utworów z płyty obraz nie jest niezbędnie konieczny, tu - pomaga i wzbogaca.
Stąd zresztą znałem "Piosenkę", kaseta jak wiadomo jej nie zawiera. Wydawało mi się to dziwne, przez dłuższy czas tak jak Emilian nie znałem "rozwiązania" i traktowałem ten utwór jako ciekawy ale w sumie mało istotny eksperyment formalny. Coś jak 4′33″ :wink:
Doceniam i traktuję z sympatią, ale w tym wypadku starczy na szóstkę - 6/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 stycznia 2018 22:25:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
U mnie też pewnie tak będzie, ale bardzo podoba mi się post i wspomnienia Tylera podsumowane znakomitym zdaniem:
Tyler Durden pisze:
Nie wiem nawet czy jest tam cokolwiek do czego można by się przyczepić. Bo i po co?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 stycznia 2018 09:52:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
arasek pisze:
Nie można pochwalić gitary ani waltorni

Ale można spojrzeć na to z drugiej strony - nie można im również niczego zarzucić.

Mam i ja problem z oceną. Całej płyty zagranej w ten sposób niewątpliwie był nie zniósł, prędzej czy później do uderzeń perkusji dołączyłoby rytmiczne, kompletnie niewspółgrające z utworem, walenie głową w ścianę, no ale Piosenka liczb nie trwa tyle co płyta, a jedynie 3 minuty. Te 3 minuty, wyekstrahowane z płyty, może nie powodują zachwytu, ale osadzone na niej bynajmniej nie są słabym punktem (tak, Piosenka liczb bardzo zyskuje jako część wspaniałej całości). A do tego, jako się już rzekło, "jako koncept - świetne", więc czemu by nie skupić się właśnie na tym? Ale nawet sam w sobie utwór ten lubię. Bębny, a już zwłaszcza basowe częstotliwości którymi nadaje centrala, a które szczególnie lubię, zwykle pozostają przez mój niezmuszony do próby analitycznego podejścia mózg niezauważone, zagłuszone przez pozostałe instrumenty, a tu mogą wybrzmieć samodzielnie, co w takiej dawce bardzo mi się podoba. Ulubione fragmenty to szczyt i przejście na południowe ramię, no i ostatni krok - kiedy perkusja rozpędza się, wydaje się dążyć do jakiegoś "nowego otwarcia" z przytupem, a zamiast tego wszystko milknie. Skończyłem. I na rozpoczęcie oczekuję w zupełnej ciszy.

7/10

A, przypomniało mi się, że Piosenkę liczb wykonywałem (a przynajmniej miałem zamiar, ale chyba wykonywałem) przed kamerą, a pod presją otoczenia, na imprezie XX-letniej, bo uznałem, że temu wokalnie podołam. Także ważny to utwór dla mnie :)

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 stycznia 2018 17:02:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Rozrysowałem. Ten 1 krok na końcu dosyć intrygujący.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 stycznia 2018 17:41:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Bogus pisze:
Skończyłem. I na rozpoczęcie oczekuję w zupełnej ciszy.


Czar Triodante polega między innymi na wspaniałym operowaniu pauzami i ciszą. I ta chwila ciszy - zaledwie trzy sekundy - na koniec "Piosenki Liczb", a przed wejściem "Święta Jaskółki" jest jednym ze świadectw wielkości tej płyty.


[EDIT]: poprawiłem brzydki kiks gramatyczny.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Ostatnio zmieniony wt, 30 stycznia 2018 18:54:26 przez Tyler Durden, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group