Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:30:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 15:59:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz. Arasek pisał, że lubi bardziej tajemnicze teksty. Jam prosty inżynier, więc raczej wprost przeciwnie, dzięki czemu tekst "Ducha..." bardzo mi odpowiada, ale zawsze miałem pewien problem z fragmentem:
Cytat:
otwórz mi oczy
niech słyszę Twój głos
:)

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 16:19:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Bogus pisze:
zawsze miałem pewien problem z fragmentem
w temacie zdolności zmysłowych, co prawda to z innego utworu, ja zawsze miałem kłopot, gdy
Cytat:
twoich przedsionków słyszę migotanie
na koncertach zmieniło się na
Cytat:
twoich przedsionków widzę migotanie
:shock:

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 16:40:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
pablak pisze:
Cytat:
twoich przedsionków słyszę migotanie
na koncertach zmieniło się na
Cytat:
twoich przedsionków widzę migotanie
:shock:

Może tu chodzi o wykres EKG? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 19:24:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Bardzo dobry numer, 7/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 22:25:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 31 maja 2007 22:28:36
Posty: 1068
Skąd: W-wa
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 06:56:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
8/10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 11:11:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Jeżeli najsłabszy utwór na Duchu, "Piosenka po nic" to 7, to tu nie może być mniej niż osiem

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 12:41:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Takoż i ja 8/10.

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 13:50:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
8.5/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 14:57:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Duch jest metafizyką w Armii, wysoką gorączką lekkomyślnego poety.
Duch jako TO. Jeżeli Łapacze wiatru to przeczuwały, Inaczej niż zwykle przewidziało to i zobaczyło z daleka, a Pięknoręki po prostu dotknął, to Duch wieje przez świat JUŻ tam jest. To co tam wyśpiewane pod koniec, w galopie bębnów i transie gitary - jest już stamtąd. Więcej niż muzyka, o niebo więcej niż słowa jakie można wypowiedzieć i zrozumieć w dźwiękach co przyprawiają o szaleństwo.
Od chórów anielskich, w które nagle przebija ten dręczący huragan gdzie żyję na co dzień tutaj. Głosy przebijające przez other side.. Chciałabym wkręcić się w ten twister jak leci!

Crazy! co ja z Tobą mam? Jak można porównać Buraki z Urkoloseum? To jak porównać spacer po łąkach z szaloną i kompletnie nieprzewidywalną wyprawą do ziemi obiecanej... To się nie godzi!

Arasek - texty bywają przesadą w kiczu, ale tu? tu obraz przeniesiony żywcem... Musi być tak: kocham ciebie i niech tak zostanie...i musi być do tego kurz i pył strzepnięty na wiatr! bo tak być musi.

10!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 15:40:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
7/10.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 16:20:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25362
arasek pisze:
po 2:50 robi się coraz ciekawiej! Wspaniale wchodzi waltornia. Gitary w 2:58 a później w 3:05 i 3:12 robią istną selektywną miazgę z dźwięków. Od 3:40 dochodzą głosy i języki - dreszcz! Aż się czuje teraz ten Świat! Natomiast kawałek od 4:05 do 4:31 to jeden z moich ulubionych armijnych! Jak pięknie przeplatają się ze sobą dur i moll, przez co ten fragment nie jest ani jednoznacznie "wesoły" ani "smutny"

Ten opis taki świetny, że chociaż słuchałem teraz z kasety, bez licznika czasu, to dokładnie umiałem rozpoznać kazdy opisany przez araska fragment, I zgadzam się! Również z tym 4.05-31, niezwykle mi się podoba ta instrumentacja, może tu jest ta niejednoznaczność, której byśmy trochę chcieli, skoro tekst taki wprost?

Jestem też po stronie araska w kwestii zwrotka vs refren - w zwrotce jest ogień, i rzeczywiście godny podkreślenia jest niezwykłej siły wokal; natomiast refren wydaje mi się nieco mulący i cieszę się, że Bogusa coś tam porywa (nie do końca zrozumiałem, co, wybacz :-)), ale mnie nie... I w dodatku ten refren potem jest powtarzany sporo razy, chyba za sporo, jak dla mnie.

W sumie nie wiem... to, co w tym numerze broni się najbardziej, od początku do końca i w najwyższej jakości, to wykonawstwo. Rzeczywiście metafora z tym silnikiem okrętowym pasuje, oni są ciężcy i natłuszczeni, a jednocześnie płyną i skaczą po falach. Ależ to był skład! Poza tym jednak nie mogę odnaleźć zachwytu. Kiedy anastazja pisze:
Cytat:
Duch jest metafizyką w Armii, wysoką gorączką lekkomyślnego poety.
(...) Łapacze wiatru to przeczuwały, Inaczej niż zwykle przewidziało to i zobaczyło z daleka, a Pięknoręki po prostu dotknął, to Duch wieje przez świat JUŻ tam jest.

to ja doskonale rozumiem, o co piszącej chodzi, ale zupełnie tego tak nie widzę. Dla mnie właśnie te różne inne utwory z Ducha przeczuwają, dotykają, a niektóre z pewnością "już tam są" (w końcu już dwie dziesiątki postawiłem z Ducha i jedną dziewiątkę, która wciąż wydaje mi się niedoszacowana), a "Duch wieje przez świat" jedynie używa słów, które stamtąd są, ale czegoś nie sięga. Cóż, inni zapewne tak uważają o "On jest tu", dlatego odpadł jako pierwszy w surwajworze.

Żeby wymyślić, co z oceną, musiałem posłuchać różnych utworów (jeden z tych wspaniałych efektów WFO :D). Ponieważ czuję, że poruszam się między 6 a 7, więc wziąłem na warsztat kolejno:

Duch wieje przez świat - wrażenia jak wyżej, generalnie bardzo dobre, ale nie bardzo świetne
Zła krew (dałem 6.5) - początek nie gorzej, potem jednak jakby coś siada, i różnica w wykonaniu i brzmieniu OGROMNA (na korzyść Ducha); Duch wieje powinien dostać więcej... ale czy aby Zła krew nie powinna dostać mniej?
Buraki (dałem 6) - no właśnie, bo jakoś brzmią fajniej od Złej krwi, a może i od Ducha?... Może miałem gorszy dzień, gdy było ocenianie Buraków? Choć przecież wiele razy potem używałem ich do porównań i w miarę się ta ocena trzyma. Ale może na dziś dzień zamieniłbym Złą krew i Buraki, a wtedy Duch wieje... jednak może 6.5? Z pozdrowieniami dla anastazji zobaczmy, czy można porównać Buraki do
Urkoloseum (dałem 7 i wydawało mi się, że może za dużo) - ale tylko kiedyś mi się wydawało; dziś mi się wydało, że Urkoloseum wygrywa z wcześniej odsłuchiwanymi utworami, łącznie z tytułowym dla tego wątku!
Zostaw to (dałem 7) - i Zostaw to też wygrywa, nie ma nawet o czym mówić. Coraz bliżej tego 6.5. Rzut oka na dotychczasowe oceny, co to jeszcze dostało taką ocenę?...
... W kamień zaklęci - zupełnie inny kaliber, niż taki Duch wieje, wydaje się, że porównanie jest jakąś profanacją, ale tylko w pierwszej chwili. Czasem coś lekkiego, drobnostka niby, może być bardziej udane, niż wielkie dzieło, w którym jednak nie wszystko się klei. W czasach liceum wydawało mi się, że kaliber przesądza wiele spraw, ale odkąd kiedyś na jakiejś liście wszechczasów dałem wyżej Gaz na ulicach, niż Epitaph King Crimsonów, bo po prostu stwierdziłem, że robi na mnie większe wrażenie, to przestałem się przejmować kalibrami.

Ot, dylematy listowicza :mrgreen:

Dajmy więc 6.5/10.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 16:39:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Duch wieje przez świat 9/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 16:56:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
7

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 grudnia 2017 19:17:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17230
Skąd: Poznań
"Duch wieje przez świat" - tym razem rozrzut ocen jeden z najmniejszych! Aż 6 dziesiątek, ale uwaga - 14 ósemek! (licząc również te z plusem). Najsłabsza nota to 6,5 Krejziego. 29 forumowiczów oddało swój głos.
Dzięki temu utwór osiągnął bardzo dobry wynik łączny - 8,24 co na dziś daje miejsce w pierwszej dziesiątce.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group