Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:40:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 09:41:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero pisze:
tak jak Witek, uważam ją za pewnego rodzaju nieistotny a miły dodatek, który nie wnosi nic do kontekstu i przesłania oryginału, bo też nie miał tego robić, żyjąc swoim życiem i żywiąc się pożywną kanapką


Muszę jednakowoż zaznaczyć, że lubię i tę wersję. Podoba mi się to jaki ma drajw, a nie gubi przy tym finezji. Jest tam jakaś lekkość-nieuchwytność, podobna jak u Grechuty, a może nawet mocniejsza :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 10:32:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
pierwowzór wersji z filmu
phpBB [video]

featuring krzesło :wink:

w głosowaniu
9,5/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 15:25:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Mi ta zamiana molli na dury się najpierw nie podobała ("otworzyły się oczy niebieskie" brzmiało mi zbyt wesoło), ale potem polubiłem w tym armijnym wykonie.

Słusznie napisał też antiwitek:

antiwitek pisze:
To co słychać w tym głosie, co tli się w nim i żarzy - zapał niezważający na drobiazgi - to podnosi całość w górę!


Ps. Natomiast jeszcze lekko offtop odniosę się do wersji Turnaua - przecież to mogła być jakaś leniwie sącząca się bossanova... więc jak ją usłyszałem to byłem jednak kontent.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 16:43:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 18:50:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Że z trasy PNW nie ma koncertówki... Szlag by to...!
Ja w sumie nie wiem ile daję punktów. Chyba dużo :).

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 18:57:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
ARCHANIOŁY I LUDZIE - zagłosowały 23 osoby, aż 8 z tych ocen to "10", najniższa ocena to 2 (polake - żebyśmy nie zapomnieli :mrgreen: ). Łączna ocena wysoka - 8,41, co daje póki co mocną pozycję w czołówce.

Edit: doliczyłem głos krejzolskiej lamy! 8-)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Ostatnio zmieniony ndz, 24 grudnia 2017 00:40:04 przez arasek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 23:16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
A teraz o Archaniołach (sam se podliczę potem, o ile by średnia skoczyła ;-)):

Podsumowanie pewnie już było, więc piszę bez patrzenia... Archanioły i ludzie to taki utwór inny niż inne i był nim nawet, kiedy nie miałem pojęcia o Motorku (o Czechowiczu wiedziałem od razu). Nie kowerowość go odróżnia, ponieważ jest to kower tak bardzo oryginalny, jak najlepsze kowery potrafią i tym samym właściwie przestaje być kowerem - jest w pełni samodzielnym dziełem. Co więc przesądza o oryginalności utworu w dyskografii Armii? Kilka czynników - zacznijmy czysto metryczkowo: jest to jedyny utwór "piosenkowy" na zasadniczo składankowym albumie, co jest sytuacją jedyną w swoim rodzaju. Każdy utwór Armii jest "z okresu debiutu" albo "z Legendy", albo "z Triodante", (...) albo "z Toni", nie licząc kilku utworów pisanych na okazje oraz kilku rzeczy, które się ukazały jako bonusy, ale one i mają status bonusowy, czyli są na doczepkę. Archanioły są ewidentnie utworem w stu procentach kanonicznym, ale nie mają "rówieśników", nie licząc instrumentalnych KFC i walczyka do Aguirre oraz, powiedzmy, Exodusu, ale z kolei ten jest ewidentnie jednak marlejem, podczas gdy Archanioły są ewidentnie armią.

To hop do ważniejszych rzeczy: mamy tu dosyć unikalne w Armii tamtego czasu podejście do materii piosenkowej. Ger wspomniał coś o popie, mi taka kategoryzacja akurat zupełnie się nie zgadza, ale faktem jest, że śpiew, sposób podania tekstu jest brzmieniowo wyjatkowo klarowne. Na pewno bliżej tu pod tym względem do Triodante niż do Legendy. Ale z drugiej strony te chórki, jednak cokolwiek punkowe...
Z kolei muzycznie to jeszcze sto procent Bryla i to w najwybitniejszej formie - a jednak jest ta nutka "progresu" i Budyń had a point, gdy stwierdził melancholijnie, że to początek końca prawdziwej Armii ;-) Zmiany rytmu i tempa (jeden z najlepszych utworów Stopy?), użycie pauzy jako jednego z najważniejszych środków wyrazu, te klawisze jak dźwiękrople, ale gdzie indziej to wszystko grzmi jak symfonia... bardzo to wszystko niezwykłe i naprawdę niepodobne do niczego innego w Armii.

W przeciwieństwie do Gera ja dostrzegam tu w zdecydowanej mierze muzykę. Miejscowa niewyraźność tekstu nie przeszkadza mi, od zawsze mam tu też swoje "zwierze Alpuhary", ale siła ekspresji Archaniołów płynie z muzyki, no tak przynajmniej w 80%, jeżeli o mnie chodzi. Mogę powiedzieć, że ten apokaliptyczny wiersz świetnie tu pasuje i uzupełnia utwór, ale w żadnym stopniu nie przesądza o moim odbiorze - gdybym miał "narysować" ten utwór i naprawdę umiał narysować, to co czuję, to nie byłoby tam żadnej sklepowej i sądu, ani warszawskiego podwórka, tylko jakieś obrazy wywiedzione z dźwięków, jakie słyszę i jak je odbieram.

Swego czasu wielokrotnie słyszałem ten utwór na koncertach, począwszy od mojego pierwszego razu, w legendarnym (acz triodantejskim jednak) Medyku. Taki dziwny, niekoncertowy utwór, nie? Pamiętam, że kiedy usłyszałem w Opolu (tzn. w telewizji ;-)), że od tego właśnie zaczęli występ, pomyślałem sobie, że o jeny, strzał w stopę, statystyczny słuchacz od razu wyłączy po piętnastu sekundach. Moi rodzice jako zaiste dość statystyczni słuchacz patrzyli z mało wyraźnymi minami i można śmiało powiedzieć, że "nie zrozumieli" tej sztuki. Nie wiem, czy był to dobry wybór na Opole, ale na koncertach prawdziwie armijnych ten utwór miał swoje niezaprzeczalne miejsce. Niesamowite, że po tylu latach powrócił - wielkie dzięki dla pablaka za przypomnienie wykonania ze Stodoły: tamten koncert nieszczególnie mi wtedy przypadł do gustu, bo a) że kontestowałem Prozess, b) kiepsko się czułem; ale powrót po nastu latach do wykonania Archaniołów i to w takiej niezwykłej akustycznej wersji, to było coś, o czym kilka lat wcześniej można było tylko pomarzyć (wtedy, cośmy na forum za profesorem skandowali: Tri-o-dan-te!). I potem "Podróż na wschód", kanapka, ej ekstra to wszystko!

Ależ mam ochotę na dziesiątkę :D Zrobiłem odsłuch komparatystyczny z utworami z tego okresu, którym dałem bardzo wysokie oceny, ale nie te najwyższe: Groźniak, 3 bajki, Wyludniacz, Bóg jest miłością... bez jakiejś wielkiej przewagi, ale mogę śmiało uznać, że Archanioły lubię o grzdyla wyżej. Chyba w sam raz na 9,5, bo jednak te dziesiątki dotychczasowe były jeszcze w jakimś niebotyczniejszym wymiarze. Zrobił mi jednak ten wątek ogromnie dobrze na duszy!

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10
Saluto 3.5/ 10
Wyludniacz 9/10
Zła krew 6.5/10
Miejsce pod słońcem 9.5/10
Yyzz 1/10
You Know I Am 5/10
Dla każdej samotnej godziny 7/10
Pałacyk Michla 2/10
Ukryta miłość 5/10
Taniec duchów 5/10
Nocny lotnik 7/10
Hejszarawiara (7)/10
Freak 7.5/10
Oddech 4/10
Jestem drzewo, jestem ptak 4/10
Przed prawem 10/10
Święto jaskółki 7/10
Adwent 9/10
Przemiany 6/10
On jest tu 10/10
Intro 87 3.5/10
W kamień zaklęci 6.5/10
Gdzie ja tam będziesz ty 8/10
Urkoloseum (7)/10
Krótka forma czadowa 7.5/10
Soul Side Story 10/10
Biesy 2/10
Siódmy 7/10
Katedra 9/10
Warszawskie dzieci 1.5/10
Radio NRD 3/10
Sygnały 1/10
Exodus 7/10
Śmierć w Wenecji 8.5/10
Nieruchomo 3.5/10
In The Land of Afternoon (Amagama) 8/10
Utopia 7.5/10
Święto rewolucji 2/10
Skończyłem rozpoczynaj 10/10
3 bajki 9/10
Archanioły i ludzie 9.5/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 24 grudnia 2017 00:37:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Aras, weźże policz głos tej spóźnialskiej krejzolskiej lamy!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group