Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 15:41:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 21 grudnia 2017 20:32:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 15:07:18
Posty: 807
Skąd: Marshes
panek pisze:
Przez jakiś czas na stronie Badury chyba było zestawienie tego, co słychać, z tekstem Czechowicza (pamiętam, bo ja wysłałem Badurze ten drugi).
Tak i jestem prawie pewien, że byłem autorem tego porównania (w każdym razie na 100% coś takiego planowałem)!

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 grudnia 2017 21:22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Puddleglum pisze:
byłem autorem tego porównania

Wpisane były trzy osoby: Radosław Jarosz, Panek i Puddleglum

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 grudnia 2017 21:39:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19447
Skąd: z prowincji
panek pisze:
Przez jakiś czas na stronie Badury chyba było zestawienie tego, co słychać, z tekstem Czechowicza (pamiętam, bo ja wysłałem Badurze ten drugi)
Puddleglum pisze:
Tak i jestem prawie pewien, że byłem autorem tego porównania (w każdym razie na 100% coś takiego planowałem)!
panek pisze:
Wpisane były trzy osoby: Radosław Jarosz, Panek i Puddleglum
zapewne macie na myśli to:
http://web.archive.org/web/20070202080100/http://www.armia.kdm.pl:80/komentarze/czasibyt.htm

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 grudnia 2017 22:05:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 15:07:18
Posty: 807
Skąd: Marshes
Ćśśś, nie dekąspirujcież... do strzętu... zresztą trochę wstydt po latach.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 01:45:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 czerwca 2010 00:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
Taaa.. Egzaminy wstępne na FP. Rozpisuję interpretację jednego z wierszy Józefa Czechowicza. Wychodzę z budynku uniwersyteckiego, kilkaset metrów ulicą, brama, w piwnicy sklep `Node` ...o, Armia??? co to jest? Czas i byt.. A tam:

10 / 10

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 03:47:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
XmrowekX pisze:
Taaa.. Egzaminy wstępne na FP. Rozpisuję interpretację jednego z wierszy Józefa Czechowicza. Wychodzę z budynku uniwersyteckiego, kilkaset metrów ulicą, brama, w piwnicy sklep `Node` ...o, Armia??? co to jest? Czas i byt.. A tam:

10 / 10


:brawa: :brawa: :brawa:

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 08:51:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 czerwca 2010 00:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
:D :piwo:

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 09:16:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19447
Skąd: z prowincji
XmrowekX pisze:
w piwnicy sklep `Node`
pamiętam ten sklep :D

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 13:04:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 czerwca 2010 00:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
:piwo: ..i słynni sprzedawcy, ze specyficznym poczuciem humoru :lol:

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 22:23:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Dziś zabrałem na bieganie Czas i Byt (to najlepsza muzyka do biegania zaraz po Legendzie:) i też zszokował mnie czas trwania tego kawałka! Trzy minuty! A dzieje się tam tyle, że to prawie progres!:) Jeden z najlepszych utwórow w repertuarze, dla mnie to jest taka wyspa, jedyny taki w brzmieniu, w repertuarze Armii, samotny w swoim rodzaju... Hmmm, mi nigdy nie kojarzył się smutno, jest to opowieść o przemijaniu, ale mnie nie dołuje. 10/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 grudnia 2017 22:38:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Mi to główne spiętrzenie kojarzy się trochę z fragmentami tego numeru:

phpBB [video]


Ale też z momentem w Wyludniaczu, gdzieś tam pod koniec :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 09:57:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
10/10!

utwór Archanioły i ludzie, choć świetny pod względem muzycznym (powiem tak - porywająca nieprzejrzystość tonalna ;) ), przede wszystkim zdobywa mnie tekstem. Dla mnie osobiście w całym tym gąszczu słów najważniejszy jest - nie będzie to zaskakujące - następujący fragment: przenika się nawzajem tłum/Archanioły i ludzie.

Nie wiem jak było u Czechowicza, częściowa znajomość dyskografii Grechuty (oraz jeszcze lepsza: Turnaua :wink: ) pozwala mi zgadywać, że traktowali ten wers wysoce metaforycznie. Dobra znajomość dyskografii Armii pozwala mi zgadywać, że dla Toma nie jest to czysta metafora, na co wskazuje Archanioł na okładce Triodante oraz w kulminacji Pięknorękiego, anioły w Kfinto i autorski ekwiwalent czechowiczowego kupletu: zaświaty przyszły na świat/i kręcą się wokół nas. ów oczywiście nie wyczerpuje tematu, mniemam, że anioły są też przyzywane jako Sprzymierzeńcy w Na niebie ciągły ruch i to między innymi one podzwaniają w Procesie. (Szkoda że na Freaku nie pomyśleliśmy, ale któż mi zabroni potakwczasie napisać, że anioły są też łącznikiem między pejzażami zewnętrznymi i wewnętrznymi, o spotkaniu których mowa w Breakoucie, haha) W tym kontekście słowa to już grudzień nie odnoszą się wg mnie do przemijania rzeczy (choć prawdą jest, że jak to mówią uczeni w tatuażach: alternae sunt vices rerum łink) ale rozumiem je tak, że już najwyższy czas! Nie dalej jak godzinę temu usłyszałem, co następuje: Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie. To w ogóle niesamowite, że TEN numer przypadł na TEN moment w roku - kto by się spodziewał, że anioły sprzątają też forum UT?

Inną arcyciekawą rzeczą w tekście jest nielinearne traktowanie czasu, z czym w muzyce okołorockowej spotkałem się dotychczas w sumie tylko na płycie Tales From Topographic Oceans zespołu Yes - mówi o tym Drugi Ocean, wypłynięty z wschodnich źródeł. Może by i ktoś z naszych się za to zabrał?
_____________

Jeśli chodzi o sprawę !uwaga! Armia koweruje Turnaua!, czy jakoś tak - numer Grechuty bardzo lubię, choć nudzi mi się szybciej niż wersja Armii. Świetnym pomysłem była zamiana niektórych molli na dury (znowu wbrew "przemijaniowej" interpretacji: nadchodzi "apokaliptyczna" zmiana, cieszmy się!), chórki są doskonałe w swojej... tymczasowości, a tajemnicze stop-starty - klasa światowa ;) Ponieważ Aras odniósł się do wersji Turnaua, i ja się odniosę - mimo że ze wszystkich Forumowiczów zapewne ja lubię go najbardziej (odpadłem dopiero przy Fabryce klamek i płycie z coverami... Grechuty [jakże on spieprzył Chodźmy!]), tutaj jestem dość niezadowolony - jego wersja sprowadza się do produkcyjnego unowocześnienia oryginału, po Armii wypada to paradoksalnie bardzo przestarzale, natomiast prawdziwy antyprzebój to teledysk, jak można po prostu pokazać linijka po linijce to co się dzieje w tekście i to w takich brzydkich kolorach? i pomyśleć, że kupiłem sobie na gwiastkę jego nowe wydawnictwo L, ups zapewne skończył 50-tkę ;) BTW. na koncertach grywał to w bardziej wyluzowany sposób, od razu lepiej)

__________________

No i na koniec najfajniejsze. Z tą piosenką mam pełno niesamowicie rozweselających mnie wspomnień. Wersję oryginalną po raz pierwszy usłyszałem podczas jednej z moich wczesnych wizyt w Rivendell. Zażyczyłem sobie, żeby to mi włączyli, nie mogli się powstrzymać i dośpiewywali: Tom główny wokal, a Natalia chórki, nigdy nie zapomnę :)

Potem Laska i Witt odtwarzali mi to ad nauseam choć na życzenie podczas mojej pierwszej wizyty w Krakowie, przy okazji manewrów z okazji koncertu w Łęgu.

A jeszcze wcześniej, u DB, podczas naszej wizyty w składzie z Morelką, Boskim, Bogim i Piotrkiem B., po raz pierwszy usłyszałem i zobaczyłem słynną wersję Armii z Opola, która pojawia się i znika z jutuba - ależ tam świetnie Grymuza wypada imitując "brylewszczyznę", no i Tom jaki rozochocony, no i zarówno Paweł i Michał w chórkach (!!! - jedyny zapis śpiewu Grymuzy w Armii? od razu zaznaczam, że tego nie widać, bo pokazywany jest wtedy Paweł, ale mniemam że to nie Stopa śpiewał ten wokal w chórku a wyraźnie na dwa głosy jadą :) ) Uwielbiam tę wersję!

Jeśli chodzi o wersję z filmu, to tak jak Witek, uważam ją za pewnego rodzaju nieistotny a miły dodatek, który nie wnosi nic do kontekstu i przesłania oryginału, bo też nie miał tego robić, żyjąc swoim życiem i żywiąc się pożywną kanapką (jeden raz podczas trasy PnW, konkretnie w Rzeszowie, Tom wykonał ten numer racząc się kawałkiem pizzy z garderoby ;) ) Myślę, że to udany moment filmu. A już scena z omawianiem tego wykonania z Naczelnikiem (w sumie dobry motyw artystyczny, od razu w filmie dostajemy recenzję jednej ze scen, hehe, takie Ocenarium w Podróży na wschód, użytkownik naczelnik założył wątek pt. "byle nie obrzydło") cieszy mnie strasznie, bo podczas nagrywania tego byłem tak przerażony tym, że właśnie nagrywam eee dubla z bądź co bądź czołową postacią polskiej sceny kabaretowej, że tylko jedno miałem w głowie: nie skompromitować sceny... o dziwo w filmie nawet jakoś to zagrało, ten Cygan jakiś niepełnowartościowy na mózgu wprawdzie, ale kliszy nie zerwał :) )

Jeśli chodzi o wykonania na trasie PnW, to pomysł ożenienia wersji akustycznej z filmu i armijne z Czasu i bytu wyszedł od Toma, natomiast opracowanie chórków wypadło dość nieoczekiwanie rankiem przed pierwszym koncertem na trasie, w Szklarskiej Porębie. Poprzedniego dnia w nocy jechaliśmy tam z różnymi przygodami - oczywiście już wcześniej występowałem z Tomem i z Armią, ale wtedy po raz pierwszy jechałem na trasę, więc dość dobrze pamiętam całą drogę, do dziś żałuję, że zgubił się ten Ted kupiony na stacji. Zatem w ów piękny lutowy dzień u podnóża gór, przeszliśmy z Rafałem i Kubą do takiej salki obok jadalni w hotelu, która była zamykana na klucz, ale Kuba załatwił i tam - za jednym zamachem - zrobiliśmy opracowania wszystkich trójgłosów, którymi potem zdobywaliśmy serca dam w całej Polsce. Jedno tak sobie strojące pianino i dwie gitary akustyczne, zupełnie jak w moim pierwszym zespole The Round Triangle w 1992, więc to dla mnie było w jakimś sensie zarówno zamknięcie koła, jak i przejście na jakiś następny level. Było dużo śmiechów i słońce wpadało zza okna, ale najważniejsze było poczucie braterstwa, którego też nigdy nie zapomnę. Nie wiem w ogóle czy Państwo wiedzą na czym polega chemia w zespole - otóż po tych wszystkich wydarzeniach, mimo że sam koncert poszedł mi dość źle, bo nie zadbałem o odpowiednią jakość w odsłuchu i bardzo fałszowałem w Parowozie, to i tak byłem tak umocniony tym, że czułem, że jesteśmy jednym teamem, że aż nawet nie ukłoniłem się Apoloniuszu Tajneru, którego mijałem w hotelowych dźwiach.

Wiem, że już to wiele razy robiłem, ale nigdy dość - bardzo dziękuję zespołowi Armia za te wszystkie przygody :)

phpBB [video]


(note: najwyższy głos w chórkach, to Rafał a nie ja :!: )

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Ostatnio zmieniony sob, 23 grudnia 2017 11:00:44 przez Gero, łącznie zmieniany 10 razy

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 10:15:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Gero pisze:
To w ogóle niesamowite, że TEN numer przypadł na TEN moment w roku - kto by się spodziewał, że anioły sprzątają też forum UT?

Ale przecież nie pierwszy raz daje się zauważyć coś takiego :) .


A ja jeszcze chciałem dodać - bo Gero wspomniał o tekście - że dla mnie ten utwór nie byłby aż tak dobry, gdyby nie ton w jakim został zaśpiewany! To co słychać w tym głosie, co tli się w nim i żarzy - zapał niezważający na drobiazgi - to podnosi całość w górę! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 10:25:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Gero pisze:
Świetnym pomysłem była zamiana niektórych molli na dury (znowu wbrew "przemijaniowej" interpretacji: nadchodzi "apokaliptyczna" zmiana, cieszmy się!), chórki są doskonałe w swojej... tymczasowości, a tajemnicze stop-starty - klasa światowa


Hm, o której w końcu wersji tu piszesz? Armii? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 grudnia 2017 10:28:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
Armii :)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group