Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:57:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 29 września 2017 08:15:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Dwusuw :D

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 08:56:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Nic z Prozessu nie dostanie ode mnie niżej niż 8/10 i myślałem, że Katedra to będzie właśnie 8/10. Zawsze słuchałem płytę po kolei, więc odsłuch Katedry następował po 3 konkretnych walcach i ten utwór wydawał mi się gorszy od poprzedników ;) Jak puściłem sobie Katedrę jako pierwszą, to mam inne odczucia, mogłem się o wiele bardziej wsłuchać w nią. Wcześniej po prostu mózg był zbyt zmęczony, żeby się zachwycić Katedrą.

Dlatego jednak 9/10.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 13:38:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
arasek pisze:
Przy okazji, może Frantz coś napisze - czy tam jest jakaś różnica w akordach między np: na stos/na wieczny ogień?

Nie wiem który to moment dokładnie ale ost. nagrywam filimki "instruktażowe" więc machnąłem Katedrę też.
phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 16:47:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Robi wrażenie. :shock:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 17:34:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Inne numery na Procesie porywały mnie bardziej, ale i Katedra potrafi to uczynić. Co do tekstu – niektóre frazy tak są adekwatne, tak dobrze płyną razem z muzyką – z wyciszeniami i spiętrzeniami, i owszem, tętentem (fajne słowo, a jeszcze odmienione ;-)) – że to działa nawet jeśli całość dość jest tajemnicza. Na przykład wspinanie się w jesz-cze-wy-żej-co-raz-wy-żej, czy oddalenie zamyślone w szaloona miłooo-oość .

7,77

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 18:44:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 17:32:35
Posty: 444
Zanim nie zdążę - 9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 września 2017 20:40:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A ja mam mieszane uczucia, i to od samego początku. Znaczy ten pierwszy, stojący dżwięk jest fajny, kojarzy mi się z muzyką dawną, ale już waltornia zdaje się trochę nijaka. Nabranie oddechu super, ale już tąpnięcie nie jest takie jakbym się spodziewał, że będzie. Podejrzewam, że chodzi o te gitary, że one właśnie nie uderzają, nie atakują, tylko wszechogarniająco, celofanowo świszczą. Dopiero jak przyłożyć ucho do głośnika, to słychać, że tam jest jednak jakaś chropowatość. A tak mamy głównie tętniące bębny. Może za mocno ostatnio słuchałem Legendy, ale to granie Krzyżyka tu wydaje mi się mało plastyczne i zbyt siłowe.

W rezultacie dość ciężko cieszyć mi się tym numerem. Chyba, że mocno skręcę treble, a podbiję basy - wtedy jest trochę lepiej. Lekko się wszystko uplastycznia, nabiera dynamiki. Lubię klawiszowe tła. Lubię niektóre obrazy w tekście, z zaskoczeniami i napięciem. Choć też nie jestem do końca fanem całości. Ale mysz super! Podoba mi się też prowadzenie tego numeru, ta zmienność, którą nawet łatwiej docenić gdy Katedra wyrwana jest z kontekstu całego Procesu. Podoba mi się dż dż po leć (mniej więcej 2:30), bo przynajmniej na chwilę się te gitary tam ukonkretniają. A i tak najbardziej lubię to co się dzieje w wyciszeniu z puj puj, basem, a zwłaszcza melodiką. Tylko tu jakoś jestem w stanie zagłębić się w granie, na chwilę startuje wyobraźnia.

No i sam nie wiem. Kiedy słuchałem na początku tygodnia, to byłem zaskoczony na plus. Ale później - odwrotnie niż w przypadku wielu innych utworów - ocenka spadała. Na chwilę obecną niech będzie 4.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 09:24:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Z czystym sercem 9/10.

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 10:07:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
8
antiwitek pisze:
Lubię niektóre obrazy w tekście, z zaskoczeniami i napięciem.

O!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 10:43:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Pomijając Underground to Katedra jest najsłabszym w mojej ocenie punktem der Prozess.

6,5/10
za początkową waltornię, wdech i spokojniejszy fragment.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 10:49:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Skoro już na tej stronie wpadł filmik, to nie będę się opierał i przypomnę pewien featuring, który przydażył się Katedrze dobrych kilka miesięcy temu:
phpBB [video]


Katedrę lubię, choć to nie jest ten "top 3" Procesu... a jednak po rozgryzaniu jej (Katedry) wraz z Gerem posmakowała zupełnie inaczej... Przede wszystkim jest tam sporo melodii... naprawdę!!!
i ta "szalona miłość".... generalnie - od wolniejszej części dzieje się w tym kawałku rewelacyjna dynamika.... i także emocjonalnie odbieram tę część dożo mocniej...

Trochę zawyżona, ale co tam: 8,8/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Ostatnio zmieniony sob, 30 września 2017 11:15:34 przez Smok, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 10:56:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dziwną rzeczą są gusta. Choćby ten pablak powyżej - dla mnie pomijając Przed prawem Katedra jest najmocniejszym punktem Der Prozess, a akurat spokojniejszy fragment mam za jej stosunkowo najsłabszy fragment.

Ale też patrząc na oceny Witka czy Tylera tu i do Greena, oraz pamiętając komentarz Tylera, że Adwent fajny, ale Green dwie półki wyżej, zdałem sobie sprawę, że takie utwory jak Adwent i Katedra to jest właśnie ta Armia, która jest moim zespołem numer jeden, podczas gdy fajnie, że przekonaliście mnie do posłuchania Greena i nawet mi się spodobał, ale to byłby taki zespół, który robi ciekawe eksperymenty, ale na mojej liście może plasować się gdzieś w okolicach pozycji pięćdziesiątej siódmej ;-)

Czas na lekką apologię Katedry!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 11:37:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Crazy pisze:
takie utwory jak [...] Katedra to jest właśnie ta Armia, która jest moim zespołem numer jeden


O właśnie! W "Katedrze" jest wysokie stężenie armijności. I dlatego mimo tych słabostek, które w niej widzę, dałem aż 8. Sam się dziwiłem, ale właśnie to podciągnęło ocenę.

Frantz - dzięki! Już wszystko wiem, dobrze słyszałem. :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 11:40:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Utwór "Katedra" składa się z kilku części. Jest wstęp i zakończenie z sygnałówką z wież Puribongu, są dwojakie refreny (hej-ho-o... i hej, hej, jeszcze wyżej...), są zwrotki, jest instrumentalne wyciszenie, są wreszcie instrumentalne czadowe łamańce, które uwzględniam, choć niby tylko pełnią funkcję przejść, ponieważ uważam je za najlepsze, co w ogóle jest w Katedrze.

Na początek powiem, że jak dla mnie wszystkie części się sprawdzają. Jednak rolę wiodącą pod każdym względem pełnią te refreny, a dodaje im rangi i jakości wspomniana dwoistość (przecież są to w zasadzie dwie zupełnie odrębne melodie, a jednak dzięki z jednej strony hej-owości zaśpiewu, z drugiej dzięki refrenicznemu umiejscowieniu, tworzą wrażenie jedności). Jak już wspominałem, tekst w Katedrze ma dla mnie rolę ostatnią, ale akurat tutaj występuje wyjątkowe zjednoczenie słów i muzyki, kiedy śpiew woła "hej, hej, jeszcze wyżej leć!", a muzyka leci wtedy tak, jak rzadko kiedykolwiek w całej twórczości Armii, i jest to dużo powiedziane, bo ten zespół umie latać. Szczególne miejsce zajmuje tu ten moment blisko końca, w którym waltornia przejmuje wokal, który wiemy już co śpiewa - jeszcze wyżej! - a waltornia leci, leci, hej!
Refren "hej-ho-o, zaczarowana noc" jest o wiele cięższy, rzekłbym:sroższy. Bo i Budzy śpiewa tu srogo. Srogo i rewelacyjnie.

Bardzo ciekawe rzeczy dzieją się w różnych momentach w podspodach. Najczęściej dokłada swoje akcenty waltornia, ale i klawiszowe tła dodają głębi. Już przy pierwszej zwrotce rozbrzmiewają dźwięki, które ocierają się o patos, ale ja to kupuję w stu procentach. To nie jest jakiś tam patos, to jest antyczna tragedia!

Wspomniałem już, że stosunkowo najmniej cenię wyciszony fragment instrumentalny. jest on bardzo potrzebny i dobrze umiejscowiony, ale jak dla mnie za mało się w nim dzieje (zapamiętuję głównie fajny bas i zaśpiew "szalona miłość"); solo na melodice też nie robi na mnie najlepszego wrażenia. Co innego powrót do łomotu i tętentu - tu jest potęga!

W ogóle największe wrażenie robią na mnie w Katedrze instrumentalne przejścia. Świetne jest wyjście z refrenu w drugą zwrotkę (między "... wyżej le-eć"/ ło-u-o-u/ i "zieleń czeka na brąz"), nagle z tego podniebnego lotu coś ściąga i robi się tak aż ciężko na duszy i coś aż ściska w gardle.
Ale najbardziej ze wszystkiego podobają mi się te łamańce, które się rozgrywają od 2:30, jakby pomiędzy dwoma refrenami - jest to dla mnie przykład tego, co w Armii w ogóle najlepsze i 10/10 w tym momencie pełne. Bardzo mi skądinąd przypomina bliźniacze łamańce w środkowej części Pięknorękiego, z tym że tutaj podobają mi się nawet bardziej, podobnie jak Katedrę od Pięknorękiego też wolę.
No i powrót z części cichej do głośnej - świetne. I zaraz potem ten refren z samą waltornią, a potem końcowe strzały z perkusji i klamra się zamyka.

Jeszcze tylko na koniec wrócę do tekstu. Muszę przyznać, że zastosowane tu obrazowanie czy tam metaforyzowanie zupełnie do mnie nie trafia. Te wszystkie rakiety drabiny i myszy, zielenie i brązy, księżyc którego nie widziano - w ogóle nie wiem, o co w tym chodzi! Ale tekstu słucha się dobrze, bo słowa ładnie się komponują z muzyką i ponieważ nie ma tu też nic, co by mi się nie podobało, to tekst w ogóle nie stanowi dla mnie problemu, tyle tylko, że nie stanowi też dla mnie osobnej jakości.

Czas na ocenę. Myślę, że powinna być taka, jak w przywołanym wyżej Adwencie. Nie pamiętam, ile to było... chyba dziewięć?... sprawdźmy więc...


... wszystko się zgadza :-)

9/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 września 2017 14:47:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group