Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:31:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 11 września 2017 17:48:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A patrzcie na tę wersję tekstu, zaśpiewaną w 1985 w Krakowie
(chyba na koncercie w Rotundzie, opisanym przez Toma w książce Soul Side Story):

Cytat:
nic mi się nie wyśni
nic mi się nie zdarzy

nic mnie nie obchodzi
nic mi się nie marzy

nie rozumiem świata
nie wiem nic pewnego

chciałbym się dowiedzieć
i nie wiem dlaczego

(...)

nic mi się nie wyśni
nic mi się nie zdarzy

nic mnie nie obchodzi
nic mi się nie marzy

nie rozumiem świata
nie wiem nic pewnego

nigdy się nie dowiem
i nie wiem dlaczego

o nie
o tak
o nie
o tak, tak
o nie

ha-ha!


Powiedziałbym, że czas dobrze zrobił tym lirykom, wyszlachetniały przed nagraniem:

Cytat:
nic mi się nie wyśni
nic mi się nie zdarzy

nic mnie nie obchodzi
nic a nic

prawdziwe pustynie
nie wiem nic pewnego

dlaczego? dlaczego?
nie pytaj dlaczego




Z innej beczki solonych śledzi:
arasek pisze:
z pięknym trytonem akordowym w zwrotkach.

Znowu tryton! Może tym razem to ten morski? -
Obrazek


arasek pisze:
genialne umiejscowienie, barwa, nagłość wystąpienia uważam za jeden z najlepszych momentów Armii ever. I do dziś pozostawało w sumie pewną tajemnicą, bermudzkim trójkątem

Ha! Może to coś w rodzaju sławnego, również poniekąd morskiego dźwięku BLOOP? :)


Choć przyznaję, że bardziej do mnie przemawia to:
arasek pisze:
wręcz inżynierski odgłos jakiegoś wyłamanego trybu albo uszkodzenie Ważnego Gwintu w Wielkiej Mufie

Pamiętam jak jeszcze na czarno-białym telewizorze oglądałem film katastroficzny "Chiński syndrom", tam był moment, że coś, za przeproszeniem, jebło w rdzeniu reaktora atomowego, co groziło planetarnym armegedonem. To taki właśnie dźwięk! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 11 września 2017 18:06:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Zastanawiam się jeszcze nad tytułem - może Siódmy faktycznie był siódmym numerem Armii? Chyba jednak niekoniecznie, skoro - wg SSS (Słownik Starożytności Słowiańskich :wink: ) - na pierwszym koncercie Armii wykonano 9 utworów, a żaden z nich nie był Siódmym.

Czekam też na wpis Gera, znanego fana Antiarmii :) . Szczególnie ciekawi mnie co napisze na temat linii melodycznej Siódmego :P .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 08:53:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Podobnie jak koledzy po losowaniu nie wiedziałem co to za numer. Wiedziałem, że jest taki, ale nie umiałem zanucić. Potem pierwsze odsłuchanie: eeeee może jeden punkt, ale Szanowna Małżonka mówi: no co ty, trzy punkty najmniej - posłuchaj. No i słucham, zwolnienie, te drugie plany i punk przede wszystkim. Jest coś uwodzącego w tym numerze.
4/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 11:23:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Niespecjalnie mi się podoba, ma niespełna dwie minuty a mi ciężko wysłuchać go w skupieniu, niczym nie przyciąga mojej uwagi.
Chyba najniższa moja ocena do tej pory 2/10

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 12:47:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
2/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 14:05:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Przesłuchałam z jutuba w pracy i osłabiło mnie do tego stopnia, że nie mogę dać więcej niż spontaniczne 3. Ale bardzo chętnie posłuchałabym lajw!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 17:33:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Chyba perspektywa mistrzostwa się oddala :|

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 19:46:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Hehe, ciekawe, jak to jest, że tak wielu osobom nic ten tytuł nie mówi.
Jest wiele utworów Armii, których nie potrafię skojarzyć po samym tytule, ale tu akurat nie miałam z tym problemu - od razu wiedziałam, co to. Może dlatego, że tekst jest mi bliski - to w 100% ja i nieraz odtwarza mi się w głowie. Muzycznie jednak nie powalał, zbyt prosty punk jak dla mnie, i miałam dać mu 4 punkty, ale...
arasek pisze:
antiwitek pisze:
pisze:
ten niepokojący dźwięk na początku drugiej minuty - jakby coś poszło już na dobre w machinie świata... I nagle coś się zepsuło -


Oczywiście! To jest wręcz inżynierski odgłos jakiegoś wyłamanego trybu albo uszkodzenie Ważnego Gwintu w Wielkiej Mufie. Niejeden raz słyszał go zapewne Pet podczas prób niszczących ale ten dźwięk dotyczy całego Kosmosu!


To było mega intrygujące! O jakim dźwięku mowa? Nie kojarzę w tym numerze żadnego szczególnego dźwięku, który by mi się rzucił w uszy. No, ale ja przecież znam Antiarmię tylko ze swojej zjechanej kasety na której w ogóle niewiele już słychać. Jako, że bardzo chciałam usłyszeć ten dźwięk, odpaliłam to sobie na YT. I chyba cały kawałek odkryłam na nowo. Otworzyły się niesłyszane wcześniej przestrzenie, nawet wokal brzmi wyraźnie lepiej niż na kasecie (może to w ogóle jakieś inne nagranie jest?), gitara, która później wychodzi na pierwszy plan - przejmująca i mroczna - super! Dźwięk o którym piszecie też świetny. I to echo na koniec, jak dźwięk zatrzaśniętych drzwi.
Oczywiście to wciąż zbyt prosty punk, ale dostanie jednak swoje 5.5/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2017 20:16:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
10/10! Dlaczego? Dlaczego? Nie pytaj dlaczego! ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 września 2017 09:31:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
bardzo lubię numer Siódmy, choć włącza mi się tu od razu światełko ostrzegawcze, zalążone niegdyś przez Crazy'ego, że jakoby mam w wewnętrznych ustawieniach nieuzasadnioną przychylność ku utworom underdogs - niedocenionym, przeoczonym, obiektywnie słabym

rzeczywiście, dobrze pamiętam to ironiczne porozumienie między Boskim a Budzym na koncercie zdaje się w Punkcie (Hatti: "Siódmy!", Tom" "o tak, następnym razem będzie "Siódmy"), no i post Panka, w którym zasugerował, że właściwie można obiektywnie powiedzieć, że Opowieść zimowa jest lepsza niż Siódmy, na co oczywiście od razu mi się zaogniło w nętrzu i zacząłem tak sobie wiercić w głowie, żeby okazało się, że jednak jest odwrotnie ;)

zacieram też ręce na myśl, że wielu Forumowiczów jak wynika z poprzednich wpisów, słuchało płyty i nie zwróciło uwagi na Siódmego :) - to jest zatem podręcznikowy przykład underdoga, co mogłoby - powtarzam MOGŁOBY - sugerować, że będzie tam w tym numerze coś dla mnie bardzo interesującego

pozostawiając tropy międzyluckie i słuchając tego na nowo, ciągle się do Siódmego uśmiecham, ale 10/10 nie dam, głównie chyba przez te zwolnienia - nie wiem czy jest aż tak, że są to tylko zwolnienia dla zwolnień, z mojej perspektywy nie dzieje się w nich nic godnego uwagi

ale część szybka jest kapitalna! - to co, że w końcu znalazł się utwór Armii, którego "melodia" oparta jest WYŁĄCZNIE NA JEDNYM DŹWIĘKU (dobre by to było na zagatkę armijną - czy to znaczy, że teraz zakochał się w jakiejś Zagatce?), odbierając złoty medal Groźniakowi (2 dźwięki melodii), pod tym dźwiękiem dodajmy dla formalności A3 ;) tak się kotłuje i tak się pali, że nie ma tutaj mowy o żadnym prostactwie - tym bardziej, że ta "melodia" niczego tu nie porządkuje, jest rwana, a akcenty (nie wyśNI - nie OBchoDZI) jakby nieporadne - i to świetnie, dlatego, że w jakimś sensie uwiarygodniają TEKST, który jest tutaj dla mnie najważniejszy (a rzadko u mnie tak jest :shock: )

jak już Poprzednicy zauważyli (a nawet zauwa-umarli), jest to tekst tonący bardzo niecharakterystycznie dla Budzego w mroku i beznadziei - i za ten prawdziwy humanizm bardzo go cenię!!!

dobrze rozumiem dlaczego Tom zdecydował się zmienić pierwotną wersję tekstu piosenki Umieraj - jest coś takiego jak odpowiedzialność twórcy i chociaż mojej muzyki słucha sto razy mniej ludzi niż armijnej, też zawsze dbam o to, żeby na ostatnim miejscu zostawiać nadzieję, w której mam jakoweś hopefully nadprzyrodzone upodobanie... ale czasem jest tak strasznie, że chciałoby się po prostu wylać tę czerń wiadrem w piosenkę, pokazać światu fucka, odwrócić się na pięcie i trzasnąć drzwiami

nie wiem czy Tom myślał o odpowiedzialności twórcy gdy pisał ten tekst, zgaduję, że niekoniecznie, choć zwrot "nie pytaj" wskazuje na to, że nie jest to proste wylanie czerni na słuchacza - ale chodzi mi o to, że ta piosenka, także w kontekście pozostałych, monumentalnych dzieł zespołu Armia, jest paradoksalnie bardzo... lecząca - od poziomu prostackiej ale jakże cennej konstatacji "o, pacz, i on ma trudno, a taka gwiazda", po wyższe poziomy budowania wspólnoty cierpienia ze słuchaczem, piosenka Siódmy jest dla mnie osobiście dużym wytchnieniem i pocieszeniem

a, i ostatecznie nie jest tak, że nie ma w niej nadziei - kluczowy wers: prawdziwe pustynie, nie tylko "uprawomocnia" te (prawdziwe) ciemności, ale przez słowo pustynie stawia tę piosenkę w potężnym chrześcijańskim kontekście walki duchowej i/lub przechodzenia do Ziemi Obiecanej - wszystko trudne i drapieżne jak nie wiem co - i nikomu nic do tego (nie pytaj dlaczego), ale mimo wszystko tylko TYMCZASOWE, oczyszczające i przygotowujące na dobro (o którym już opowiadają lepsze piosenki niż ta)

bez tego utworu dyskografia Armii byłaby o wiele bardziej płaska

8/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 września 2017 11:41:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
kurde jak czytam takie wpisy jak ten Gera czy jakikolwiek Bogusia, Witka, Arasa i reszty (nie wartościując) to myślę sobie że jak już skończymy (a w zasadzie "...cie") to super byłoby to wszystko jakoś zebrać i utrwalić gdzieś poza netem... wydać jakoś albo cuś...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 września 2017 12:37:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 17:32:35
Posty: 444
7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 września 2017 19:12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero pisze:
"melodia" oparta jest WYŁĄCZNIE NA JEDNYM DŹWIĘKU

Odkryłem to dopiero teraz, kiedy sobie słuchałem robiąc wpis, dlatego byłem ciekawy co Ty, jako miłośnik melodii, napiszesz. I zgadzam się, że TU takie rozwiązanie bardzo pasuje :) .


Frantz pisze:
super byłoby to wszystko jakoś zebrać i utrwalić gdzieś poza netem... wydać jakoś albo cuś...
:D

Jest jeszcze sporo czasu, żeby się zastanowić :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 września 2017 19:22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Frantz pisze:
kurde jak czytam takie wpisy jak ten Gera czy jakikolwiek Bogusia, Witka, Arasa i reszty (nie wartościując) to myślę sobie że jak już skończymy (a w zasadzie "...cie") to super byłoby to wszystko jakoś zebrać i utrwalić gdzieś poza netem... wydać jakoś albo cuś...


Jest taka świetna książka Weissa "O krowach świniach robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd" - można byłoby pomyśleć o czymś podobnym, gdzie każdy utwór byłby opisany z perspektywy twórców i krytyków (muzyka, teksty, ciekawostki historyczne + produkcyjne), ale rozbudować to o wybrane, najciekawsze opinie z Araskowego Wątku. Wydaje mi się, że redakcją i opracowaniem całości powinien się zająć ktoś nie z zespołu, żeby uniknąć rozmaitych sentymentów, uprzedzeń, czy zaszłości. Fajnie jakby coś takiego wyszło w takiej formie (wydawniczej) jak "Biała Księga Kultu".

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 września 2017 11:16:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Żeby być fair w stosunku do innych utworów, które wcześniej oceniłam muszę dać 5/10.

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group