Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:17:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 06 września 2017 15:58:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Cóż, opinię Mikiego należy po prostu traktować jako dowód na to, że warto od czasu do czasu skorzystać z toalety, abstrahując już od innych korzyści z tego, nomen omen, płynących.

Biesy do świetne, energetyczne otwarcie płyty. I jej zwiastun. Od pierwszych sekund, kiedy gitara gra swój riff jeszcze spokojnie, czuć chłód i przede wszystkim jakąś taką nieorganiczność, które na UT dominują. A riff, tak swoją drogą, bardzo dobry, bez względu na to, czy grany z początku spokojnie, czy zaraz potem z większą werwą i przesterem, więc jestem od razu na tak. Na to, że gitara w zwrotce gra to samo, co w Nocnym Lotniku, zwróciłem uwagę dopiero niedawno, już po omawianiu na forum Lotnika, kiedy włączyłem sobie UT - w tym fragmencie zawsze nr 1 była dla mnie perkusja. Natomiast nr 1 całego utworu jest wolniejszy fragment zaczynający się w 1:40 z wejściem rewelacyjnie brzmiącej (i współbrzmiącej z gitarą) waltornii.

7/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 06 września 2017 20:50:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Jak już wspomniałam, Biesów nie lubię i nie da się ukryć, że o wiele bardziej poprawia mi się odbiór tej płyty, kiedy potraktuję je skipem.
Denerwuje mnie ten numer, drażni całe to 'sato, sato'. I w niczym nie zmienia sytuacji fakt, że wydaje mi się, że elementy drażniące są tu celowe.
Sama muzyka wystarczy, a poza tym dochodzi to, że słyszę w tekście (tam, gdzie każdy słyszy co innego) coś, czego z całą pewnością tam nie ma i być nie może, no ale niestety to słyszę i w ogólnym biesowatym kontekście piosenki jest to dla mnie osobiście przykre, a zwłaszcza kiedyś było, bo dotyczyło czegoś, co przez długie lata było głównym motywem przewodnim mojego życia.
Ale kilka ciekawych dźwięków się pojawia, teraz już wiem, dlaczego niektóre z nich mi się podobają:
arasek pisze:
To nawet nie są gitary "przypominające", moim zdaniem gdyby zostawić je zupełnie same to mamy po prostu "Nocnego lotnika"!

Sama nigdy nie wychwyciłabym pokrewieństwa między tymi utworami!
No i cały utwór mieści się w gatunku muzycznym akceptowalnym dla mnie, a to też już jakiś plus ;) , dlatego nie 0 (czy tam 1, jak kto woli ;) ), a 2/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 07 września 2017 13:49:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
generalnie bez szału aczkolwiek notę o dwa oczka podwyższa ostatnie 50 sekund.
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 07 września 2017 20:20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Kiedyś byłoby więcej, dzisiaj 8/10, w czym jest dużo sentymentu.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 07 września 2017 21:14:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Lubię Biesy. To idealny początek płyty Ultima Thule. Od pierwszego słyszenia kojarzą mi się dobrze i wprowadzają w album, który jest silny i mroczny. Od razu uderza ta podskórna groza, która jest esencją Armii. Słowa sato -sato, w pierwszym wrażeniu dość szokujące, układają się potem w całość razem z kolejnymi tekstami. Kojarzą mi się z księgą Joba, gdzie napisane jest -
"i przybyli synowie Boży aby się stawić przed Panem ;wśród nich przybył też i szatan, aby się stawić przed Panem. I rzekł Pan do szatana: Skąd przybywasz? A szatan odpowiedział Panu mówiąc: Wędrowałem po ziemi i przeszedłem ją wzdłuż i wszerz."

Tak więc, jak widać dalej, ciemności i nikogo dobrego na ziemi :wink:

Dlatego to go go go wydaje mi się w kontekście obrazowe i dobitne. Jest strona jasna i ciemna strona, której przecież też nie należałoby lekceważyć :).
Lubię wściekłą intonację w głosie Budzego, bezkompromisową perkusję, złowrogą waltornię i klarowny ostry riff.
W skali subiektywnej nie porównuję Biesów z tym czy z tamtym, lepszym czy gorszym, jest to jak najbardziej armijny utwór i cenię go - 8/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 15:48:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
są lepsze utwory na UT niż Biesy ale ze spokojnym sumieniem daje 8, choćby za wyrazistą tożsamość. Nic podobnego nie ma w całej dyskografii zespołu ani na tej płycie, pomimo wspólnych z lotnikiem fragmentów (z czego wcześniej nie zdawałem sobie sprawy)

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 15:59:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Anastazja, ale super odczytanie!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 20:43:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Faktycznie, ciekawe! :)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 21:07:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Oj Biesy są fajne!

7/10

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 22:44:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
7

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 września 2017 23:07:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie wiem, czy zdążę coś napisać. Spróbuję jutro. Ale jakby co, to daję naciągane 2/10.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 września 2017 07:29:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mi podoba się tu następowanie warstw. Gitarowy wstęp z cykaniem talerza (pamiętacie kwestię Prodigy?), brutalne uderzenie perkusji i gitar - to koncertowo robiło kolosalne wrażenie - i wejście w dziwne przestrzenie zwrotki, z wciąż silnymi bębnami, ale już migotliwymi gitarami i dziwnymi świstami. I znów zgrzyt i łup. Działa na mnie też to, co tu zostało zaśpiewane, sato i reszta: brutalnie, wyraziście, prymitywistycznie, ale niejednoznacznie. Lubię też tę kulminację od 2:36, zwłaszcza gitary, zanim wejdzie waltornia.

Ten numer to trochę taka opuszczona budowla: silna konstrukcja, wysokie ściany, ale ziejące okna i w środku hula wiatr. I jej tajemnicza historia, która budzi grozę. Trochę Lovecraft.

6

(Z zastrzeżeniem, że niektóre wcześniejsze oceny Ultimy - i nie tylko - nadmiernie wywindowałem...)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 września 2017 08:21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jedyny raz, kiedy Biesy mi się naprawdę podobały, to było na koncercie w klubie Punkt. Tam od samego wstępu gitarowego, przez atak perkusji i przesteru, aż po diaboliczne szepty, wszystko zagrało i porwało. Poza tym nie lubię tego numeru. Nie trafia do mnie na poziomie emocjonalnym - irytuje zamiast intrygować, nie trafia na poziomie muzycznym, oprócz samego wstępu i pierwszego wejścia perkusji, ale potem od razu przestaje mi się podobać, nie trafia też w kontekście całej płyty. Nie jestem szczególnym fanem Ultimy, ale nie powiem przecież, że nie lubię - ale na pewno bardziej lubię, jak Fengari, zacząć ją od Strzałów. Innymi słowy jest to utwór do niczego mi niepotrzebny z całym szaconkiem twórców i tych, którym jest potrzebny :-)

Gitary z Nocnego lotnika oczywiście nigdy wcześniej nie spostrzegłem, o dziwo teraz już za pierwszym razem wysłyszałem, ale jest to odkrycie, które nic dla mnie nie wnosi, chyba że do wątku Geriawita, jakby kiedyś było takie pytanie. W Nocnym lotniku ten sam motyw drga i trafia w punkt, tutaj mogłoby go równie dobrze nie być.

Zatem może nie takie znowu naciągane, ale na pewno nie więcej, niż 2/10.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 września 2017 11:03:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
5,5/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 września 2017 17:04:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
3/10

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group