Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:46:45

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: SOUL SIDE STORY
PostWysłany: sob, 26 sierpnia 2017 19:50:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Trzydzieści utworów już za nami!
Poprosiłem KoTa o kolejny wybór i mamy efekt - "SOUL SIDE STORY".
Słuchajmy, piszmy, oceniajmy :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 sierpnia 2017 20:39:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Yesssss!

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 sierpnia 2017 22:27:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Ulala! To KoT machnął. Myślę, że będzie POTĘŻNIE!

(nawiasem mówiąc trzydziestka stuknęła nam przed tygodniem, a Krótka forma czadowa zremisowała z Nocnym lotnikiem, z którym zresztą też ją porównywałem, szukając oceny)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 28 sierpnia 2017 01:22:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
trąci monotonią. najlepszy fragment to "przerywnik" 3:17-3:27 i 4:04-4:14.
ocena: 7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 28 sierpnia 2017 03:49:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Absolutnie genialny utwór - jak wszystko na Duchu (i Triodante ;) ). W surwajworze Pudla wyrzuciłem niby w II rundzie, ale to tylko z musu, bo z tej płyty nie da się wyrzucić przecież niczego. 6 minut i 10 sekund nieustannej i fenomenalnej jazdy. Uwielbiam tego słuchać głośno i na słuchawkach, bo wtedy najlepiej słyszę anielski głos Anioła Ognistego - zawsze gdy słyszę ten śpiew mam gęsią skórkę i dreszcze. Old Seniorhand pisze wyżej, że "trąci monotonią", ale ja tego zupełnie nie widzę - to jest po prostu ciągły trans w "heavy" wydaniu - ten riff Popkorna prowadzi nie jak czołg, tylko jak lokomotywa parowa; być może pod wpływem "Podróży na Wschód" kiedy tylko słucham tego numeru wyobrażam sobie właśnie pociąg sunący na pełnej k... .... tj. parze przez ciemną i mglistą noc, rozświetlający czołową latarnią mroki. Wejścia waltorni są przepiękne, a gra Stopy każdorazowo w punkt. No i oczywiście mantra Budzego. Wszystko w tym utworze jest na najwyższym poziomie. Arcydzieło, total, czad.

9,8/10.

Czapki z głów!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 28 sierpnia 2017 10:04:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Duch to pewnie mój top3 albumów Armii, SSS to z kolei top3 najsłabszych utworów z tego albumu obok Piosenki po nic oraz Łapaczy wiatru, lecz z tej trójki najlepszy. Cały album to dyszka, najgorsze Łapacze to piątka więc daje 6

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 28 sierpnia 2017 10:15:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Pamiętam, że kiedy poznawałem płytę "Duch", to słabo jeszcze mówiłem po angielsku. Dlaczego o tym piszę i jaki to ma związek z "Soul Side Story"? Ano taki, że przez tę nieznajomość, bardzo długo myślałem, że utwór ten śpiewany jest właśnie po angielsku. Myślałem "hmmm, no dziwny pomysł, że akurat drugi utwór na czwartej płycie Budzy sobie postanowił zrobić w tym języku, ale okej, kto artyście zabroni". Dopiero dużo później dowiedziałem się, że tak naprawdę to nie jest angielski... - i muszę powiedzieć, że wtedy utwór ten u mnie zyskał, a cała koncepcja stała się jaśniejsza :)

Rozumiem, że początkowy riff po takiej ilości powtórzeń może wydawać się komuś monotonny, ale mi akurat to nie przeszkadza. Po pierwsze - mam wrażenie, że to wielokrotne powtarzanie nadaje całości jakiejś dodatkowej wagi, że zespół uważa, że to coś bardzo istotnego i nie zamierza kończyć. Po drugie - ja bardzo lubię repetycje w muzyce. Uważam, że nawet jeśli dana partia jest dokładanie identyczna i przy każdym powtórzeniu nic się nie zmienia, to przy odpowiednio dużej ilości powtórzeń, i tak postrzega się ją trochę inaczej niż na początku, tak jakby za każdym razem stawała się coraz bardziej jasna. Po trzecie - mamy tu jednak różnice, Paweł Piotrowski od czasu do czasu coś tam w dołach kombinuje :) No i po czwarte - mimo, że riff jest ciężki jak cholera, to jednak nigdy nie postrzegałem go jako stereotypowego metalu. Więc sumując te wszystkie punkty: partia z riffem jest jak najbardziej okej. Może gdyby tylko ona była w tym utworze, to mniej by mi się podobała, ale tak to podoba mi się bardzo.

No a później zaczynają się odloty. Podoba mi się, że część instrumentalna tego utworu jest w zasadzie dość progresywna, nawet nie wiem jak te kolejne części mam nazywać: "mostek 1", "mostek 2" i "mostek 3"? - ale to ma sens i nie prowadzi donikąd :) Fajna partia Popcorna od 2:20 (ten akustyk na zakończenie każdego kółka bardzo ładny). Przyśpieszenie też jest super, uwalnia się w nim energia, która zbierała się od początku utworu, wreszcie wskakujemy na konia i lecimy (swoją drogą Pop wprowadza w ten moment dużo dramatyzmu, tak samo jak damski śpiew). Późniejszy riff może troszkę bardziej standardowo metalowy, ale ta niby solówka Popcorna (3:40 - piszę "niby", bo domyślam się, że to było co do dźwięku planowane): :brawa: :brawa: :brawa: Uwielbiam te melodie, jakie wygrywa on na tej płycie, kiedy odchodzi od riffowego grania, są dla mnie esencja wyrazistego pomysłu na granie zespołu Armia z okresu tej płyty. No i końcowa część - która po tych wszystkich odlotach, jest jak powrót do domu po przygodach. Tutaj z kolei uwielbiam "paraparaparappapara Marija" - to jest dla mnie dla mnie taki moment, że jak myślę "Soul Side Story", to myślę o tym :)

Podsumowując: jest to utwór o sporym ciężarze gatunkowym, jeden z tych, co do których nie użyłbym raczej po prostu słowa "piosenka", przy tym jednak wywołujący (moim zdaniem) inne emocje niż poprzednie epiki Armii - czy z "Legendy" czy z "Triodante" - i pokazujący, że muzycznie zespół cały czas ostro się rozwijał, a Budzy może nigdy nie miał w tym co śpiewa tyle żaru, co wtedy. Wspaniała, ciekawa, niestandardowa kompozycja. 9/10

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 28 sierpnia 2017 16:27:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie ukrywam, że myślę nawet o dziesiątce!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 sierpnia 2017 10:03:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Na pewno było to pewnie kilka razy w różnych miejscach omawiane, ale nigdy do tego nie doszedłem - co tak właściwie Budzy śpiewa w tym utworze i w jakim języku? :P

Myślę, że to dobry moment, żeby ktoś to przypomniał.

Ja jeszcze myślę nad oceną, kilka lat temu byłaby dużo niższa, ale od pewnego czasu wyjątkowo polubiłem SSS.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 sierpnia 2017 10:39:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
To glosolalia, czyli mówienie w nieznanym sobie języku. Zjawisko znane z Dziejów apostolskich z zesłania Ducha Świętego i od tego czasu związane głównie ze wspólnotami pentekostalnymi/charyzmatycznymi - od zielonoświątkowców po odnowy w Duchu Świętym, więc pewnie i w neo się zdarza. Może dotyczyć języków naprawdę istniejących (to miało miejsce podczas zesłania Ducha Świętego), jak również nieznanych ludziom (mówi się, że są to języki aniołów - por. Hymn miłości św. Pawła). Cudownym darem komplementarnym dla glosolalii jest jej rozumienie przez innych. Budzy opowiadał, że ktoś zrozumiał ten tekst jako pochwałę Marii.

Oczywiście, wszystko powyższe dla niewierzących nie ma sensu.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 sierpnia 2017 11:50:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Sam kiedyś wrzuciłeś na forum wywiad z Budzym, gdzie ten wątek się pojawia.


Cytat:
"Soul Side Story" to jest pieśń maryjna?

Tak. Tam jest glosolalia.

Co?

Glosolalia, jest to modlitwa w językach. Mój znajomy zakonnik ma dar rozszyfrowywania tego, co ludzie tam się modlą i mówi że to o Maryi, i ja tam tylko dodałem "Maria" na koniec.

No i jeszcze Papaparapapapam.

Oczywiście. A tytuł "Soul Side Story" wziął się z musicalu "West Side Story", gdzie główną bohaterką jest Maria. No i jest tam piosenka która leci tak: "the most beautiful sound I've ever heard. Maria, Maria, Maria" (odtwarza).

"...I've just kissed the girl named Maria..."

O, właśnie.


Tak czy inaczej: wydaje mi się, że nawet jeśli ktoś jest niewierzący, to to ma jakiś sens, chociaż nie aż tak głęboki. W końcu jeśli poezja to rozmowa dusz, to używanie nieistniejącego języka jak najbardziej mieści się w ramach tej rozmowy.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 sierpnia 2017 20:43:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Tekst zawsze kojarzył mi się z modlitwą językami (mimo, że nie znałam oficjalnej wykładni Budzego na ten temat - ale skojarzenie jest oczywiste dla kogoś, kto z Odnową miał do czynienia) i ten numer jawił jako bardziej uDuchowiony niz inne.
I być może Maryja pojawia się dopiero na końcu, ale w sposób tak znaczący, że dla mnie ten utwór też był zawsze ewidentnie maryjny (nawet byłam przekonana, że Jej imię pojawia się tam częściej , dopiero ten wywiad zwrócił mi uwagę, że jednak nie), a z całą pewnością nie mam żadnego daru 'tłumaczenia języków'.

Co do muzyki, to jest ciekawe, bo całe życie miałam Ducha tylko na kasecie i w takiej wersji znałam. I co dziwne, właśnie przy słuchaniu z tej biednej kasety, której się już słuchać nie da, bo jest zjechana niemiłosiernie i wydaje z siebie jakieś straszliwe świsty, a muzykę ledwo słychać, moje wrażenia są dużo głębsze.
Zaczyna się stosunkowo zwyczajnie, ta początkowa zwyczajność nawet trochę się dłuży, chociaż, jak to na Duchu, cały czas mamy jakieś odległe, drugie albo i trzecie tło, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy, ale potem, w instrumentalnych fragmentach muzyka odjeżdża w niezwykłe rejony, a wokalizy Angeliki to już szczyt duchowych uniesień.
Tymczasem na początku tego roku kupiłam sobie płytę i nagle cały utwór coś mi spłaszczyło. Nie słyszę żadnego drugiego i trzeciego tła, nie mam już takich uniesień, coś jest inaczej, coś gorzej, choć druga połowa wciąż bardzo mocna i zarabia na wysoką ocenę.
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 sierpnia 2017 20:57:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Utwór na pewno zasługuje na więcej słów niż ograniczenie się do podania noty. Otóż jesteśmy w górnych partiach bynajmniej nie nieboskłonu, a Nieba. 10/10

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2017 19:23:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
8

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2017 20:10:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
9/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group