Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 01:49:49

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 05 czerwca 2017 14:10:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ciekawe :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 05 czerwca 2017 18:00:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Jeden z tych wczesnych utworów Armii, które poznałem nie przez radio (RH) lecz z płyty "Jak punk to punk". Początkowo było trochę schowany - gdy się zaczynał bywałem wciąż w stuporze zachwytu po "Na ulice", a za nim czaiło się już monumentalne "Jeżeli". Ale w sumie bardzo lubiłem od samego początku i tak jest do dziś. Jest to estetyka i forma, która bardzo mi odpowiada.
Przede wszystkim zwracam uwagę na pominiętą tu chyba jak dotąd w postach perkusję. Przecież ona jest znakomita - pierwsze kilka sekund wstępu to istna feeria dźwięków, jakże płynna i bogata! A później nie jest to zwykła nawalanka (a przy tym tempie utworu nikt nie miałby wielkich pretensji), lecz mamy do czynienia z rozmysłem poprowadzoną galopadą. Posłuchajcie też tych przejść z wysokich garów na niskie w ostatnim refrenie - cudo!
Gitara też bardzo ciekawa - niska, szumiąco-dudniąca i co jakiś czas wyrywająca się jak koń na stepie: a to pisk, a to przeciągnięcie po strunach, a to nagłe sprzężenie.
Bas konwencjonalnie poprowadzony, ale - jak czujnie zauważył Prazeodym - do momentu nagłego wejścia na pierwszy plan w 1:50. Nie widać racjonalnego powodu dlaczego tak oraz właśnie wtedy, więc od początku pokochałem ten moment (czy umieściłem to w "arabeskach"? muszę sprawdzić...).
Głos Budzego... cóż, po prostu wtedy był to dla mnie znak firmowy Armii i nie wyobrażałem sobie inaczej. Potem okazało się, że można i też było doskonale. Ale i ten wokal cenię i lubię.
No i tekst - który, choć przecież skromny, od razu wyróżniał mi Armię. Wiele tekstów utworów, których słuchałem w tym okresie było w sumie dość podobnych do siebie - system, bunt, nie ma przyszłości... Trochę wychodził nad to Dezerter, który też śpiewał o tym ale jednak była to klasa wyżej. Ale tu? "Dziwne słowo", "tajny znak"? To strasznie mnie wtedy intrygowało i jakoś już wiedziałem, że Armia to inna planeta.
Klimat m.in. z tego utworu wykorzystaliśmy z Gerem podczas nagrywania utworu na urodziny Budzego - "Dixit pik" (Ich bin Vogel! Ich bin Baum!). Bo to jest ta esencja retoryczna wczesnej Armii. I wcale bym nie powiedział, że gorsza czy niedojrzalsza od najnowszego "Kradnij i kłam/wszystko wolno"
Stare ale jare, jak dobrze zachowana konserwa żołnierska z okopów 1917 r.
Daję 8,5.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 05 czerwca 2017 21:47:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Nie będę się rozwodził.
Cała trójeczka z JPTP ma u mnie 10/10.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 05 czerwca 2017 21:50:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
Stare ale jare, jak dobrze zachowana konserwa żołnierska z okopów 1917 r.


Podoba mi się ta metafora! I bardzo fajnie piszesz o grze instrumentalistów - przyłożę ucho, zwłaszcza do bębnów :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 05 czerwca 2017 23:40:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Ja też sprawdziłem i mam


No na reedycji to jest, ale faktem jest, że ten utwór nie został nagrany nigdzie przez skład Budzy-Bryl-Maleo-Stopa-Banan. A szkoda - nie mówię, że nowa wersja koniecznie byłaby lepsza od starej, ale może waltornia i "nowy" sposób śpiewania Budzego, który pojawił się po raz pierwszy na "Legendzie" mogłyby kogoś z antyfanów przekonać ;)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 08:14:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
żaden z tych trzech utworów nie potrzebuje nowej wersji

a Rołt jest w przypadku JDJP po prostu niezastępowalny

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 09:44:05 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Prazeodym pisze:
ten utwór nie został nagrany nigdzie przez skład Budzy-Bryl-Maleo-Stopa-Banan.


Rozumiem różnicę między nagrany i zagrany ale dla pewności dopytam czy masz Jarocin 91, gdzie chyba ten skład wykonuje Drzewo i Ptaka.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 09:45:01 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
pablak pisze:
a Rołt jest w przypadku JDJP po prostu niezastępowalny


Jan Rołt Grzmot, jak go przedstawiono na bootlegu z Famy 85.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 12:03:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 17:32:35
Posty: 444
4/10. Z dzwadziescia lat temu ocena byłaby wyższa (dużo wyższa), ale z wiekiem jednak gusta się zmieniają...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 21:40:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Znowu prosty czad, niby zbyt prosty jak dla mnie, ale.. w tej muzyce jest coś dogłębnie przenikającego, coś po prostu galopem przejeżdża się po duszy... Poza tym na koniec pojawia się fajne ptaszysko, lubię takie smaczki.
Tekst świetny!
6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2017 22:08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Coraz mniej słucham takich rzeczy, więc szczególnie przywiązany nie jestem. Dam oszczędne 5/10.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 czerwca 2017 08:07:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Właśnie - zapomniałem o ptaszysku! Nazywałem je synogarlicą, bo najbardziej mi się kojarzyła... świetny pomost pomiędzy "JDJP" a "Jeżeli".
Wspomnę jeszcze o rozwiązaniu refrenu - ostatni akord w każdej popowej piosence byłby o pół tonu wyżej. Eleganckie zakończenie, naturalne dla ludzkiego ucha. Ale ten ucięty akord jest tak jak jest, więc z z pierwszym akordem refrenu tworzy tryton, brzmiąc niepokojąco i intrygująco.
A tytuł? Czemu nie grzeczne "Jestem drzewem, jestem ptakiem" tylko te mianowniki? Też dla tego dynamizmu i tajemnicy.

Utwór doczekał się coveru. Zespół Rudera nagrał własną wersję "JDJP". Nieudana.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 czerwca 2017 08:56:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Nie jestem ani drzewo, ani ptak (a sumarycznie kojarzą mi się one niestety przede wszystkim z tym, że nie należy parkować pod drzewem, bo ptaki...), stylistyka nie moja, ale jakoś jak tego słucham, to ocena 1 wydaje mi się nieco zbyt okrutna. Już perkusyjne intro ustawia ten numer na wyższym poziomie niż przynależne jedynce "nie ma tu dla mnie nic", zwrotki wprawdzie nie ułatwiają sprawy, ale już fragmenty instrumentalne - jakkolwiek to brzmi w kontekście takiej krótkiej, zwartej punkowej piosenki - ze szczególnym uwzględnieniem tego, co dziać się zaczyna w okolicy 1:50, budzą we mnie jakiś rodzaj uśmiechniętej sympatii do tego kawałka. Ciut naciągane, ale jednak 2/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 07 czerwca 2017 15:38:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Nie przepadam za wczesnymi utworami, zatem 3/10.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 czerwca 2017 11:50:05 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
7/10 za tekst, 5/10 za muzykę = 6/10


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group