Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:43:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 08 czerwca 2017 15:18:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
3,5/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 czerwca 2017 20:42:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
arasek pisze:
Jeden z tych wczesnych utworów Armii, które poznałem nie przez radio (RH) lecz z płyty "Jak punk to punk"


O to to, ja też.

Pamiętam swoje zdumienie, oszołomienie i zachwyt tym dziwnym, do niczego innego nie podobnym tekstem :)

W kontekście wcześniejszych moich ocen, myślę że z czystym sumieniem mogę dać 6/10. W pierwszym odruchu pomyślałam o 7, ale zerknęłam na notatki i jednak nie byłoby miarodajne, więc daję 6.

[edit]

A jednak nie.

5/10

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 czerwca 2017 21:52:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
8 na... A nie, kurwa, za skok na Róbrege - 9 na 10

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 czerwca 2017 13:17:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Jetem drzewo, jestem ptak - kocham od początku, ma to co najlepsze we wczesnej Armii: dzikość, czad, ostry brudny wokal, mocny riff , siekające gary i wściekły tekst. Osiemdziesiona armijna w pigułce

Max - 10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 czerwca 2017 18:42:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4375
Skąd: z lasu
anastazja pisze:
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 5538
Jetem drzewo, jestem ptak - kocham od początku, ma to co najlepsze we wczesnej Armii: dzikość, czad, ostry brudny wokal, mocny riff , siekające gary i wściekły tekst. Osiemdziesiona armijna w pigułce


Dokładnie tak jak mówisz. Piosenkę polubiłem, gdy po raz pierwszy usłyszałem u IGIEGO na kasecie magnetofonowej. Po pewnym czasie sam kupiłem płytkę ,,Antiarmia''. Jeszcze na składance ,,jak punk to punk'' też ten utwór usłyszałem. Moc, potęga, coś niesamowitego. O swoich wrażeniach IGI mi opowiadał, a na forum też wspominał. Nie mniej jest do dziś ulubionym utworem. Daje max 10/10. To tyle w tym temacie :wink:

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 09:03:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pamiętam jak poznałem Jestem drzewo, jestem ptak. Specjalnie dla Armii kupiłem sobie kasetę 22 Polish Punk Classics - żeby usłyszeć wreszcie utwory nagrane przed debiutancką płytą. Z wszystkich sześciu właśnie ten spodobał mi się najbardziej. Może to Cię dziwi, ale Jeżeli, Saluto czy Aguirre znałem w późniejszych wersjach, bardziej pasujących mi brzmieniowo. Trzy znaki tak sobie, Na ulice super, ale właśnie Jestem drzewo, jestem ptak najlepiej!!

Miałem takie poczucie, że to wczesna Armia, że teraz (wtedy) jest już inaczej - był to zdaje się czas oczekiwania na Triodante - ale porwała mnie ta piosenka!

anastazja pisze:
dzikość, czad, ostry brudny wokal, mocny riff

- ale najsampierw tekst! To wyraziste, plemienne obrazowanie! Proste frazy, które porażają dynamiką, a samo "jestem drzewo! jestem ptak!" jest trochę jak szamański totem! Zwłaszcza z tymi przeciągłymi zawieszeniami - "- aaak!", i niespodziewanym "ho!". Całość pobrzmiewa industrialnymi Puławami, ale dzikość nocy przybliża nas do natury - w poszukiwaniu jądra ciemności. A głos synogarlicy - wiem, że trochę tu już polecę - ale przywodzi mi na myśl to co pisał Eliade, że pierwotnie epifanie zawsze miały związek ze zwierzętami, z ich niespodziewanym zjawieniem się, z dziwnością takiego spotkania.


arasek pisze:
o rozwiązaniu refrenu - ostatni akord w każdej popowej piosence byłby o pół tonu wyżej. Eleganckie zakończenie, naturalne dla ludzkiego ucha. Ale ten ucięty akord jest tak jak jest, więc z z pierwszym akordem refrenu tworzy tryton, brzmiąc niepokojąco i intrygująco

Ej, świetne! Ale ten numer, mimo prostoty, ma wiele fajnych rozwiązań. Nie są niezliczone, ale i tak nie zamierzam wszystkich wymieniać :) . Podoba mi się, że ciągną dwie gitary, ale wymieniając się funkcjami, jakoś rozmawiają ze sobą. Gra jeszcze gitara zwana "tą czarną", ale słychać typowo Brylewskie dźwięki, jak sprzężenie 1:20, czy te różne - czasem niespodziewane - przeciągnięcia po strunach. Doskonały - jak pisaliście - jest wstęp na bębnach, a jeszcze właśnie z tymi "skreczami" Roberta. W grze na perkusji to jest też charakterystyczne, że choć partia bardzo szybka, to zachowana zostaje jakaś miękkość, jakoś to płynie - choć z wyraźnymi zawieszeniami, ta ta ta. Jest w tym jakaś nietypowość do której chyba musiałem się przyzwyczaić.

Prazeodym pisze:
Koncertowe wersje składu z Legendy też potrafiły wyjść bardzo fajnie, pewnie Witek coś o tym wie

Oczywiście zaraz sprawdzałem! Okazuje się, że numer był grany regularnie od 1985 do 1991, tak więc oczywiście słychać delikatne zmiany, które wynikają z czasu, wymian muzyków i ewolucji stylistycznej zespołu. Bardzo ciekawe są te późne wersje, z waltornią, tempem Stopy, bardziej "aktorskim" wokalem i okazjonalnymi kombinacjami akordowymi. A umieszczenie przed Nic już nie przeszkodzi - Białystok 1991 - to chyba wartość dodana :) .
Wcześniejsze wersje czasem nie mają perkusyjnego intro, ale miewają za to świetne dodatkowe "ho!". Energia niekiedy aż kipi! :D I słychać, że publika doceniała.
Zresztą z mojego pierwszego koncertu Armii, na którym zagrano większość Legendy, Triodante i dużo wcześniejszych utworów, zapamiętałem wytrwałe okrzyki "Jestem drzewa, jestem ptak!". Ale nie zagrali. "Jeszcze noc, jeszcze czas" usłyszałem to dopiero pod Muzeum Powstania Warszawskiego jako część nowego wówczas - niewykończonego - utworu Proces.

8/10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 14:18:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 02 sierpnia 2011 12:48:04
Posty: 1936
Skąd: Warszawa
Ha, dawne dzieje! Dziś ten utwór mniej mi się podoba niż 30 ( :shock:) lat temu, kiedy usłyszałem go pierwszy raz. Ale przez sentyment do bezpowrotnie minionej młodości dam 6/10 :).

_________________
Mam w sobie dzikość żółtej pantery...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 16:06:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
czysta energia, tajemniczy tekst.

7,5/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 16:21:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
A tytuł? Czemu nie grzeczne "Jestem drzewem, jestem ptakiem" tylko te mianowniki? Też dla tego dynamizmu i tajemnicy.

To bardzo dobre, ale ogólnie nie jest to mój ulubiony utwór i nie podpiszę się pod pablaka:

pablak pisze:
Cała trójeczka z JPTP ma u mnie 10/10.


(Pomijając to, że JPTP to chyba jakaś nowa odmiana JP2. Ewentualnie JHWH. Pokolenie JPTP?)

W zasadzie powinien mi się ten Drzewoptak bardziej podobać. To, co piszecie: plemienno-punkowa dynamika, świetna perkusja (o tak, intro naprawdę rządzi!), zgrzyty brylewskie, bardzo mocny tekst. Nie skumałem, o co chodzi araskowi z tym akordem na koniec refrenu (w ogóle, który to jest refren?), ale generalnie spoko. Tylko jakoś tak za bardzo spoko i bez emocji, niemal jak Oddech (a nie np. jak Hejszarawiara), więc ocena mimo wszystkich różnic - taka sama: 4.

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10
Saluto 3.5/ 10
Wyludniacz 9/10
Zła krew 6.5/10
Miejsce pod słońcem 9.5/10
Yyzz 1/10
You Know I Am 5/10
Dla każdej samotnej godziny 7/10
Pałacyk Michla 2/10
Ukryta miłość 5/10
Taniec duchów 5/10
Nocny lotnik 7/10
Hejszarawiara (7)/10
Freak 7.5/10
Oddech 4/10
Jestem drzewo, jestem ptak 4/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 17:10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ciekawa i przybliżająca wiele szczegółów dyskusja, dziękuję! W tym głosowaniu wzięło udział 26 osób, a utwór wzbudził dawno nie widziane skrajności - od 2 do 10 (aż cztery najwyższe noty!). Średnia ocena utworu "Jestem drzewo, jestem ptak" - 6,44.

edit: głosowało 27 osób (patrz niżej: Miki). Ocena łączna się nie zmienia: 6,44 (było 6,4423076 a jest 6,4444444)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Ostatnio zmieniony sob, 10 czerwca 2017 18:24:18 przez arasek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 czerwca 2017 17:12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Tak bardziej biorąc pod uwagę wspomniane przez Was elementy plemienności (choć nie wiem, czy nie lepiej użyte w "Nigdzie teraz tutaj"), bliskość z naturą, swoistą organiczność brzmienia, proponuję 6,5/10.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 11 czerwca 2017 06:57:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Crazy pisze:
Pomijając to, że JPTP to chyba...
Jak Punk To Punk
Obrazek

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 czerwca 2017 06:11:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 21 marca 2007 08:35:09
Posty: 521
Skąd: Bydzia
10/10
Pierwszy styk z Armią na JPTP. Nie wiem czy słuchałbym później Armii gdyby nie ta płyta i czy nie byłbym w ogóle kimś innym :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group