Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 08:31:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 21:46:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Frantz pisze:
...ech - ja to sobie nawet "złą..." przypomniałem w całości i byłem gotowy filmik na YT wrzucić (i podlinkować na UT) z dokładną analizą partii gitary i wykładem na temat: dlaczego riff główny i 2 riffy po "wyciszeniu" są kompozytorsko, aranżacyjnie i techniczne wybitnie i dlaczego nikt TAK wcześniej NIE grał w Armii. Ale...
po 1 po przeczytaniu dlaczego jednak jestem w błędzie ręce mi opadły


MAQ pisze:
(...) zaznaczam jedną rzecz – mnie nie bardzo interesuje kwestia formy [w takim ujęciu jak interesuje ona np. tych, którzy lubują się w tzw. analizie muzycznej]. (...) uważam (...), że nie tędy droga, albo przynajmniej nie moja w dobieraniu się do muzyki


MAQ pisze:
Nie interesuje mnie zresztą aspekt erystyczny w naszej rozmowie. Nie mam zamiaru Cię do niczego przekonywać i jedyne co robię to piszę co uważam i tak jak uważam za stosowne.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 22:11:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17263
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
Chętnie bym zapoznał się z taką lekcją.


Ja również!


A co do "Miejsca...". Będę miał pewien problem z tym utworem... Będę musiał wyważyć zwykłe "podoba mi się" i bardziej analityczne "doceniam". Ale muszę się zebrać do takiego wpisu.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 01:30:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 17:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
9/10- chociaż to tak mocna 9 że nie jedną słabszą 10 bije na łeb...

przy regularnym oddawaniu moczu


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 09:32:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Frantz pisze:
Te piękne frazy z Szymanowskiego i Stopa grający jedną stopą na dwie stopy - to jest artykulacja na bębnach!!!

MAQ pewnie by napisał Fajnie, że Stopa to zagrał ale i tak to jest słabe i przeciętne przy tym jakby to zagrał perkusista grający z Mazolewskim. A Stopa tylko pokazuje brak swojego stylu i nie odciska tym żadnego śladu na muzyce Armii :wink:
Miejsce pod słońcem 9/10 ale takie bardzo mocne 9.

Jestem totalnie zarobiony i stać mnie czasowo tylko na krótkie wpisy ale wkładu Pawła K. w muzykę Armii i to co jej dał będę zawsze bronił. I miał swój styl co doskonale słychać na płytach oraz dodatkach do nich (szybki przykład to dograne akustyczne wersje Parowozu i Zjaw i ludzi do reedycji Drogi - niby tylko gitara tam jest ale tak charakterystyczna, że od razu słychać kto tam gra). Kompletnie nie rozumiem jak można tego nie słyszeć i nie doceniać...

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 11:24:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11819
W czasach licealnych, gdy dane mi było pierwszy raz usłyszeć "Miejsce pod słońcem" na Soul Side Story I - chyba był to jeden z nielicznych momentów - w których przeskakiwałem coś na tej płycie... no, ale po tylu latach na szczęście wiele rzeczy się potrafi zmienić... dziś jest to kawałek - który przychodzi mi na myśl, gdy myślę lub słyszę: Triodante... aaa, "Miejsce pod słońcem"!!! Do niektórych rzeczy trzeba po prostu dojrzeć...
Zdecydowanie nie jest to przebój (a ja przeboje generalnie lubię :) - szczególnie te armijne)... ale to kawałek wybitny...
No, niech będzie: 9,75

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 11:45:56 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 11:01:40
Posty: 153
panek pisze:
Pewnie Budzy zazgrzytałby zębami, ale Miejsce pod Słońcem jest po prostu perełką progresywnego metalu :-) (Może nawet lepszą w tej szufladce od Przed prawem).


Może? :shock: Z całą pewnością lepszą !!!
Ale szufladek generalnie nie lubię. Niech to nawet i będzie contemporaryavantproghardcoremetal, nieważne... ważne, że
Miejsce pod słońcem to pewne 10/10. Obok Wyludniacza najlepszy numer na TRIO, zresztą jakaś szczegółowa argumentacja jest w sumie zbędna, kto ma uszy ten słyszy.
Więc tak tylko hasłowo: konstrukcja utworu, klimat, Szymanowski, Pablo, Stopa (m.in. to o czym pisał Frantz), cicho-głośno, waltornia, wiolonczela, główny riff gitarowy, letnie napoje wyplute przez deszcze... a światło świeci w ciemności!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 13:29:04 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
Nie kojarzę piosenek po tytułach i gdy sprawdziłem co to za utwór, to pomyślałem: wow, trzeba było od razu pisać, że chodzi o "do końca życia, do końca śmierci".
Bardzo dobry klimat, choć brzmienie jak dla mnie za ciężkie i zbyt metalowe, czy może jak napisał Panek - progresywne.
Te przerwy między zwrotkami z tekstem a niepokojącą waltornią powodują, że zapomina się, że to jeden utwór i powrót wokalu jest miłą niespodzianką. A to to !
Czytając artykuły dowiedziałem się, że płyta była inspirowana Boską Komedią Dantego. Nie dałem rady nigdy przeczytać ani wysłuchać. Znam fragmenty.
Ale klimat duecenta oddany: Giotto, Pisano, mrok katedr ze światłem wpadającym poprzez witraże.
Jestem pod wrażeniem literatury na ten temat: wiek katedr, Herbert, odrzucony model Lewisa. Nie doceniałem tego wcześniej, bo Triodante nie podchodziło mi w pełni na początku ale teraz jestem pełen wdzięczności, że ta płyta powstała i dane mi jest cieszyć się nią jaka jest.
Uświadamiam sobie teraz, że będąc w katedrach, lubię stać w mroku i kontemplować te najwybitniejsze dzieła Europy w jej szczytowym historycznym okresie. No i wers o zmęczonych wędrowcach napisany pode mnie.
Ogólnie utwór trafia w moje poczucie estetyki i będę do niego wracał: 8/10.


Ostatnio zmieniony pn, 13 marca 2017 13:30:42 przez strunowiec, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 13:29:43 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
otomo pisze:
Szymanowski

Ta melodyjka po środku to z Karola ?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 13:33:40 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
antiwitek pisze:
Chodzi o trójdzielność, wertykalną trójkątność - jeden bok znajduję zdecydowanie krótszym - która przywodzi na myśl sylwetkę Góry Czyśćcowej.

Prawie jak przy modlitwie lub kontemplacji ikon.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 13:49:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
strunowiec pisze:
otomo pisze:
Szymanowski

Ta melodyjka po środku to z Karola ?

Raczej intro ale i główna linia wokalu.
I w wątku o wyludniaczu opisywałem link z Szymanowskim.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 13:58:49 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
Dzięki, zapoznam się.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 14:08:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Frantz pisze:
I w wątku o wyludniaczu opisywałem link z Szymanowskim.


A było to tak:

Frantz pisze:
antywitek pisze:
Z Szymanowskiego zresztą wzięta na Triodante została bardzo konkretna rzecz .

Jaka?
Ja wiem tylko o tym że wstęp do "Miejsca..." KOJARZYŁ się B. z Szymanowskim - więc chyba coś innego masz na myśli.


antiwitek pisze:
Motyw melodyczny "stojąc w mroku" wydaje mi się niemal identyczny, jak 4 pierwsze nuty Stabat Mater dolorosa. On pierwszy raz pojawia się na akustycznej gitarze Grymuzy, a ostatni wraz z gasnącymi po nocy na wietrze wiolonczelami


:mruganie:


A gdyby kogoś interesowało to konkretnie, to wystarczy pierwszych kilkanaście sekund z tego nagrania.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 14:26:49 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
antiwitek pisze:
A gdyby kogoś interesowało to konkretnie, to wystarczy pierwszych kilkanaście sekund z tego nagrania.

Nie idzie zaprzeczać ! Dzięki ! W zasadzie pół motywu Szymanowskiego weszło na płytę.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 15:56:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
W czasie kiedy poznawałem Triodante po raz pierwszy, czyli w momencie jej wydania ten utwór, jak i inne w środkowej części, łącznie z Pieśnią przygodną w ogóle do mnie nie trafiły. Miałem wtedy 16 lat i zafascynowany byłem kawałkami zwartymi, szybkimi i z łatwym przekazem. Więc, jak wcześniej wspomniałem, słuchałem dwóch pierwszych utworów, a potem przerzucałem kasetę na ostatni. Po prostu nie nadszedł jeszcze czas, aby mnie zachwyciły, musiało upłynąć trochę czasu... zacząłem interesować się artrockiem, muzyką klasyczną, i kiedy kupiłem Triodante na kompakcie w 2005 roku, odkryłem ją na nowo i utwory do tej pory pomijane stały się tymi najważniejszymi... warto było czekać:). Myślę, że to była ogromna odwaga ze strony zespołu, że postanowił w czasie swojej największej popularności przedstawić tak trudne w warstwie słownej i muzycznej i jakże inne od wcześniejszych dzieło... ten utwór to wielkie dzieło nie mieszczące się w żadnych szufladkach, jest w nim całe piękno muzyki rockowej, dla mnie Triodante to trochę jak In the court of the crimson king, mieszanka, ale bardzo zwarta i przemyślana wielu stylów i wielu emocji...a Miejsce pod słońcem jest taką esencją Trio... To środkowe wyciszenie, te ciężkie gitary i wiolonczela...

I znów 10/10, nie może być inaczej!

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 marca 2017 16:13:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
Posłuchałem ponownie aby się upewnić, choć zazwyczaj tego nie robię i oceniam "z pamięci". 10/10, nie może być inaczej. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group