Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 14:24:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 11:42:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
10/10

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 12:53:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Kraszan pisze:
Ci od Triodante to jakaś sekta troszku? ;)
Fajne ale nie wybitne, pierwszy riff jak z Metalliki, waltornia pod koniec taka jazzująca. 6/10

Zwyczajnie genialny kawałek na bardzo dobrej płycie. I żeby to usłyszeć (tak jak ewidentny brak podobienstw jakichkolwiek do Metallica) nie jest konieczne bycie członkiem sekty TRIO (do której ja np nie należę). Te piękne frazy z Szymanowskiego i Stopa grający jedną stopą na dwie stopy - to jest artykulacja na bębnach!!! choć moment - na ten temat się jednak nie będę rozpisywał bo są tu więksi fachowcy ode mnie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 13:33:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Frantz pisze:
na ten temat się jednak nie będę rozpisywał bo są tu więksi fachowcy ode mnie


Jeju, czy potrzebne są te wszystkie fochy? Ja na przykład bardzo jestem ciekaw tak Twojej, jak Maka, czy innych opinii.
To jest dla mnie zaleta takiej swobodnej wymiany zdań, że w różnych miejscach można znaleźć coś szalenie interesującego i przemyśleć własne opinie.
Owszem, czasem zgrzytam zębami, albo nawet mam ochotę się do kogoś przyczepić. Ale co zrobić?


Miejsce pod słońcem jest tak bogate w muzyczną treść, że mój głód wiedzy na jego temat jest ogromny :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 14:44:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Potrzebne.
Mnie bardzo dotknęło to co MAQ napisał na temat Pawła jak i to ze jedynie Boguś i Bartek nie pozostawili tematu bez słowa. Ja nie mam zamiaru wchodzić w polemikę z panem "byłem na koncercie mazolewskiego, prowadzę bloga, wiem k... wszystko" także pozostają mi fochy i złośliwości.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 14:46:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Do rzeczy.


Miejsce pod słońcem to jeden z najszczególniejszych utworów Armii. Wyróżnia się nie tylko długością, ale przede wszystkim regularną, geometryczną formą - bo ta geometria podporządkowuje sobie piosenkowość. Chodzi o trójdzielność, wertykalną trójkątność - jeden bok znajduję zdecydowanie krótszym - która przywodzi na myśl sylwetkę Góry Czyśćcowej.

Ja to widzę tak:

1. Najpierw pokonujemy w myślach jeden, pnący się w górę bok.
Długie, monotonne podejście - basowe dumdumdum. To nie jest jednak jałowy wysiłek, osładza go piękno tego co nas pociąga w górę i co już zauważamy podczas wędrówki - partia gitary (dla mnie zwłaszcza ujmujący moment rozdwojenia), oraz cudowne talerze, pogłębiające dostojne ciemności dookoła.
Bum! Wchodzi zgrzytliwy riff, pierwsze trudności wspinaczkowe. A na górze turni rodzi się pieśń: stojąc w mroku. Uwielbiam ten drugi riff, co pojawia się przy okazji zwrotki - do końca życia - jak on się cudownie rozpycha. Rodzi się też taniec, bo wchodzi część, którą Bachowsko określam jako "trio", choć prócz basu, waltorni i wiolonczeli są tam też piękne bębny. A światło świeci w ciemności! - to już przy samym szczycie. Zawsze zastanawiał mnie blask w gitarach, które towarzyszą tamtym słowom - jakie to akordy, jak o zostało zrobione? Tymczasem szczyt się rozwiewa...

2. Trafiamy na drugą, pnącą się w górę stronę trójkąta, znów zaczynamy na samym dole.
Tu zasadnicze elementy wędrówki się powtarzają, choć wypełnione są nieco inną treścią. Waltornia maluje dość niebotyczne wysokości, ale równocześnie przynosi więcej zieloności i życia. Ten dźwięk który pozostawia na skałach, na końcu swojej solowej partii ma moc odbierania oddechu, jak zbyt pospieszna wspinaczka. Słowom wołam w mroku towarzyszy wyraźniej niż wcześniej drugi, chorałowy głos - oczywisty ukłon w stronę średniowiecza, który czasem wydawał mi się nawet ciut zbyt oczywisty, ale jednak równocześnie jest po prostu piękny. To chyba Banan, choć pamiętam koncert na którym robił to Pablo. Znów następuje taneczne "trio" i wkraczamy w partie szczytowe - a światło świeci w ciemności - znów dobitnie i świetliście. Lecz wizja bliskiego wierzchołka ponownie rozwiewa się i znika...

3. Okazuje się, że wciąż siedzimy u podnóża góry, a dumdumdum odbywa się tylko we śnie, w wyobraźni. Pozostaje nam kontemplacja niebotycznego wierzchołka, na który nie ma się jak samemu wspiąć. Ale ta kontemplacja własnej niemożności i kosmicznych wysokości, to oczekiwanie na pomoc - u podstawy trójkąta, na najniższym szczeblu drabiny - samo w sobie jest jak lekarstwo na zbolałą duszę. Tu trafiliśmy i tu będziemy czekać. Owe wiolonczele zawsze mnie hipnotyzowały i czarowały - są przejmujące, ale też przynoszą uśmiech. Genialne zakończenie strony A.

A! :)



9/10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 15:01:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Frantz pisze:
Mnie bardzo dotknęło to co MAQ napisał na temat Pawła jak i to ze jedynie Boguś i Bartek nie pozostawili tematu bez słowa.


Ja te dyskusje przeżywam z pozycji widza, dlatego brak reakcji niekoniecznie oznacza tutaj zgodę. Wasza polemika wydała mi się bardzo ciekawa na tyle, że od nowa przesłuchałem UT. Mi tam się podoba Zła krew za soczystość, a ile jest Pawła Klimczaka w Pawle Klimczaku to nie umiem się odnieść. :)

Miejsce pod Słońcem 11/10.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 15:30:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Cytat:
Potrzebne. Mnie bardzo dotknęło to co MAQ napisał na temat Pawła jak i to ze jedynie Boguś i Bartek nie pozostawili tematu bez słowa. Ja nie mam zamiaru wchodzić w polemikę z panem "byłem na koncercie mazolewskiego, prowadzę bloga, wiem k... wszystko" także pozostają mi fochy i złośliwości.


Po raz ostatni komentuję tego rodzaju refleksje. Po pierwsze - rozumiem, że mogło Cię dotknąć to co napisałem - ludzka sprawa, ale wyrażając to czy owo, nie mogę brać odpowiedzialności za Twoje (czy czyjekolwiek) emocje, o czym już wspomniałem. Tak samo wspominałem też o tym, że nie odnoszę się do wykonawców/muzyków/artystów ad hominem tylko ad rem. Drugie zdanie pozostawiam samemu sobie.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 15:47:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 11:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Utwór n i e s a m o w i t y
10/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 15:52:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Ode mnie zaś 10/10 i mam nadzieję, że uda się napisać więcej na dniach :).

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 17:00:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Wielu spomiędzy was zdziwi... albo zgoła przestraszy ten poast... ale może tylko 9.5 zamiast oczywistej dziesiątki?...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 18:51:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 18:32:35
Posty: 444
Ode mnie dziesiątka...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 19:13:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7696
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Pewnie Budzy zazgrzytałby zębami, ale Miejsce pod Słońcem jest po prostu perełką progresywnego metalu :-) (Może nawet lepszą w tej szufladce od Przed prawem).

antiwitek pisze:
9/10

Crazy pisze:
tylko 9.5

Chyba nie laliście :-P

10/10

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 19:18:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
grawson pisze:
Ja te dyskusje przeżywam z pozycji widza, dlatego brak reakcji niekoniecznie oznacza tutaj zgodę. Wasza polemika wydała mi się bardzo ciekawa na tyle, że od nowa przesłuchałem UT.

...ech - ja to sobie nawet "złą..." przypomniałem w całości i byłem gotowy filmik na YT wrzucić (i podlinkować na UT) z dokładną analizą partii gitary i wykładem na temat: dlaczego riff główny i 2 riffy po "wyciszeniu" są kompozytorsko, aranżacyjnie i techniczne wybitnie i dlaczego nikt TAK wcześniej NIE grał w Armii. Ale...
po 1 po przeczytaniu dlaczego jednak jestem w błędzie ręce mi opadły
po 2 wątek dot. "złej..." zamknięto


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 19:23:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Zła krew została przeniesiona, ale można się tam jeszcze wpisywać. Chętnie bym zapoznał się z taką lekcją.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 marca 2017 19:55:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Frantz pisze:
ech - ja to sobie nawet "złą..." przypomniałem w całości i byłem gotowy filmik na YT wrzucić (i podlinkować na UT) z dokładną analizą partii gitary i wykładem na temat: dlaczego riff główny i 2 riffy po "wyciszeniu" są kompozytorsko, aranżacyjnie i techniczne wybitnie i dlaczego nikt TAK wcześniej NIE grał w Armii. Ale...


Cant wait. Kurde - yt daje takie możliwości, zwłaszcza gitarzyście, których słowo pisane zupełnie nie ma. Cmon! :)

A wątek teraz jest tutaj: viewtopic.php?f=21&t=4283

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group