Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:27:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 09:20:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
arasek pisze:
Poprosiłem więc Bogusa by zdalnie wylosował utwór. To nic prostszego wylosować coś na "10", nie? :wink:
Bogus ma w mojej opinii szczęśliwą rękę - wylosował "SALUTO".

anastazja pisze:
o kurwa

Dawno już nikt tak dobrze nie wyraził tego, co myślę.
Jak śpiewał wieszcz, czekam na 222, a przyjeżdża 111. A właściwie czekam na 10, a przyjeżdża 1. Nie mam z góry ocenionych utworów wszystkich, nie chcę też oceną 10 szafować, ale statystycznie wychodziłoby, że może nie jest to "nic prostszego", ale nie jest też jakoś mocno skomplikowane.
Póki co - 1/10 (taką oceną też nie chcę szafować, no ale czasem się nie da inaczej) i czekam na następną sobotę, gdy Kot Maciej zostanie mistrzem świata, a kot Araska wylosuje jakiś 10/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 11:18:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Bogus pisze:

Dawno już nikt tak dobrze nie wyraził tego, co myślę.
.

Miałam trochę inne intencje :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 13:30:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Nie mam jakiś szczególnych uczuć względem tego utworu, musiałem go sobie puścić, żeby sobie przypomnieć "a, to ten!". Nie jestem fanem pierwszych lat twórczości Armii, choć Saluto akurat należy do tych fajniejszych.

Wersja z Exodusu jest szalona.

4/10.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 15:13:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dla mnie to jeden z tych wczesnych numerów, które doceniłem po czasie.
Choć już w liceum cytowałem w wypracowaniu z polskiego.
Najpierw była wersja z Exodusu, potem studyjna, w której nie lubiłem pierwszego "heja ho".
Ale drugie, akustyczne, to już bardzo!

Wydaje mi się, że to jeden z pierwszych sztandarów Niewidzialnej Armii, o potencjale laski dynamitu, który w dodatku w prosty sposób streszcza jeden z podstawowych przekazów zespołu.
I jeszcze ten tytuł, który trochę funkcjonuje poza utworem, na przykład do dziś pojawia się w wypowiedziach Brylewskiego.

Fajnie siedzi w tym numerze inspiracja Bad Brains, potwierdzona w niektórych koncertowych wersjach takim zaśpiewem z Sailin' On rodem.
"Heja ho" niekiedy zaś świetnie brzmiało na głosy, np. Banan z Brylem, albo Budzy z Bananem. Bo bez Banana, np. na drugim Woodstocku, to już tego brakuje. Na trasie Podróż na Wschód znów musiało być pod tym względem godnie :) .
We wczesnych wersjach na żywo fajnie chodził basik pod drugą zwrotką, ale w sumie bardzo też mi się podobają wersje późniejsze, jak pisałem: z Trójki, oraz z płyty filmowej, co przypomniał Miki. Dynamit. Super tam jest śpiew Budzego, taki bardziej akcentujący melodię, no i Banan w wysokich rejestrach, że aż podejrzewałem Gera.

Naprawdę wporzo: 7.5/10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 15:22:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Hejahooo wymiata. :D Bez niego byłby to jakiś przeciętny utwór, a tak jest 7/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 17:35:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:39:34
Posty: 2858
Skąd: bydzia
uzmyslowilam sobie, że Saluto uslyszalam nim Armie poznałam. Mozliwe to, ze na liscie lecialo? Oj, chyba tak. Więc wlasnie wtedy. Zreszta, jesli tylko dokopie sie do pamietnika z tamtych czasow, to przejrze swoje odnotowywania list.
6/10 (byloby 5, ale punkt dodany za debiut w uchu)

_________________
you create your hell...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 19:11:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Macie jakieś sprawdzone linki do wersji starych? Tak jak to Zostaw to, kiedy Budzy mówi, że fajny kraj Mozambik? ;-) Wprawdzie obecnie słucham Brahmsa i jest jakiś inny, ale może w jakimś dobrym momencie bym odpalił i Saluto...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 20:41:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Muzyka: 1/10
Tekst: (choć niestety ginie w tym punkowym czadzie) 3/10
Bonus: to, co się z tym numerem wyrabia na koncertach (no chyba nie ma takiego, co by nie zaśpiewau hejahoo :wink: ) - 5/10
Czyli łacznie daję 2,5/10. Niestety jednak muzyka ciągnie ten numer w dół skali


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 21:41:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Z nieukrywaną kurwa irytacją czytam niektóre wpisy na temat "Saluto". Wpisy nisko oceniające ten utwór w kontekście jego "punkowego czadu" albo "łomotu". Ewentualnie litościwie ratujące tak słaby utwór, bo to takie początki, no to można wybaczyć... :twisted:

Już tak poważnie - to jest ciekawa różnica podejść. Dla mnie Armia z Antiarmii to nie jest żadna gąsienica z którego dopiero wyrośnie piękny motyl. Dla mnie TO jest rdzeń i to jest pierwsze tłoczenie oliwek. Oczywiście potem oliwek dodawano, więc wcale nie jest tak, że teraz to są jakieś popłuczyny (choć nie ukrywam, że "Freak" uważam za dość rozwodniony produkt). Ale absolutnie nie podzielam optyki, że Armia przedlegendowa to jakieś śmieszne punkowe wprawki dopiero...
Naleję sobie piwa by się uspokoić 8-)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 21:52:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
Dla mnie Armia z Antiarmii to nie jest żadna gąsienica z którego dopiero wyrośnie piękny motyl. Dla mnie TO jest rdzeń


Zgadzam się z kolegą! Zawsze lubiłem te wczesne nagrania, ale najbardziej doceniłem je w ciągu ostatnich dwóch lat, zwłaszcza słuchając tych różnych koncertowych nagrań, które często brzmią nienajlepiej, ale mają w sobie coś szczególnego, mocnego, naturalnego.

Oczywiście nie zgadzam się co do Frika, bo - jak już pisałem - ten album moim zdaniem realizuje obietnice, które pojawiały się w muzyce Armii bardzo, bardzo długo. I to w cudowny sposób.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 22:22:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Się waham, które z pierwocinowormijnych łubudów - Aguirre czy Saluto jest lepsze i bardziej archetypiczne. Ale w sumie nie muszę się wahać, tylko spokojnie daję temu 9/10. Co z tego, że później Armia nagrała lepsze kawałki? Co z tego, że teraz wolę na co dzień słuchać kawałków, którym dałbym mniej punktów? Gdyby Armia grała tylko takie Saluta, byłaby dziś tylko dla mnie wspomnieniem szczeniackich czasów, ale gdyby Armia zaczęła od Pieśni przygodnych albo Anim, to pewnie bym jej nie zaczął słuchać.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 22:59:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
arasek pisze:
Wpisy nisko oceniające ten utwór w kontekście jego "punkowego czadu" albo "łomotu".

Heh, no właśnie mi nigdy nie było po drodze z prostym punkowym czadem i łomotem i dlatego Antiarmia zapisała mi się w pamięci jako słabsza płyta, a tymczasem odświeżenie jej po latach przyniosło zaskoczenie i zauroczenie na nowo, bo ten jej czad lśni i się skrzy i mocno wybija się na tle tego, co mi się z typowym punkiem kojarzy.
Saluto jest dla mnie owszem, proste, zwrotki ma przeciętne, ale refren już porywa, w sensie instrumentalnym też, ale przede wszystkim tym całym 'Heja ho!', zwłaszcza na końcu jest fajne, gdzie w tle prym przejmują instrumenty perkusyjne.
Ale ten utwór ma przede wszystkim mega ważny dla mnie tekst.
Po wybitnie ciężkich dla mnie duchowych ciemnościach z okresu końca studiów, kiedy widziałam przed sobą tylko dwie drogi - albo ze sobą skończę, albo oszaleję i trafię do wariatkowa, została mi głęboka nienawiść do tanich pocieszeń. Ale jednocześnie świadomość, że tamten zły czas jednak jakoś minął, choć wtedy nic na to nie wskazywało. I wtedy też zaczęłam poznawać Armię, w tym Saluto. Ono nie mówiło nic w stylu z dupy wziętego 'jutro będzie lepiej'. Ono przypominało o tym, co było wczoraj. I o tym, że minęło, rozpłynęło się, zginęło, hej! Ty żyjesz! Potem zawsze w ciężkich, beznadziejnych chwilach ten tekst odzywał mi się w głowie i przypominał wszystkie poprzednie najcięższe czasy i fakt, że w końcu mijały. Nawet jeśli dziś jego wymowa nieco blaknie (no bo co z tego, że żyjesz?) to wciąż jeszcze ma konkretną moc.
6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 23:11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
O, fajnie tu się robi! Emocje!

U mnie jest kwestia nie tyle, że wczesną Armię uważam za "gorszą", co że akurat nie Saluto jest tym, co z tego okresu lubię najbardziej. Zarówno wspomniane przez panka Aguirre, jak omawiane tu wcześniej Zostaw to, lubię o wiele wiele bardziej. Jak już sam wspominałem - również np. Hejszarąwiarę. Nie będę ukrywał, że bardziej lubię nawet Siódmego! Heja-hoo w porządku, ale w przeciwieństwie do Fengari...

Fengari pisze:
zwrotki ma przeciętne, ale refren już porywa


... ja właśnie bardziej lubię te ponure zwrotki. Wszędzie są ciemności, wszędzie czarny dym!

I tę akustyczną końcówkę doceniam, i też że ona taka inna niż punkowa przeciętna z tamtego okresu, ale niespecjalnie mi się podoba.

Dobra, ale jeszcze ani razu nie posłuchałem, więc może też mi się coś nagle otworzyć. Na razie spodziewam się czterech punktów.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lutego 2017 10:05:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Zwrotki są dla mnie niestety o wiele za proste, trudno sobie w ogóle wyobrazić coś prostszego, niż zwrotka zbudowana z powtarzanych cały czas dwóch akordów i opartej na nich (melodii). Chociaż nie - prościej jest w Aguirre - jeden akord. Ale kurdę, Aguirre akurat uwielbiam. Myślę, że w pierwszej dziesiątce Armii spokojnie by się zmieściło, może nawet na wysokim miejscu. Nie tylko za ten środek "dżunglowy", nawet za tę prostą, ale "wysoką" jednak zwrotkę


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lutego 2017 11:09:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
panek pisze:
Co z tego, że później Armia nagrała lepsze kawałki? Co z tego, że teraz wolę na co dzień słuchać kawałków, którym dałbym mniej punktów? Gdyby Armia grała tylko takie Saluta, byłaby dziś tylko dla mnie wspomnieniem szczeniackich czasów, ale gdyby Armia zaczęła od Pieśni przygodnych albo Anim, to pewnie bym jej nie zaczął słuchać.

Fajnie to napisałeś, lepiej bym tego nie ujął bo mam tak samo. Dodam tylko, że tekst zwrotki przez lata całe dla mnie nie istniał. Śpiewałem go zawsze nananananana nananananana i to mi wystarczało, właściwie nadal mi wystarcza. Siła jest w refrenie. Siła jest w plemiennej sile tego utworu. Mocne 7/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group