Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 14:40:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 12:05:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Arasku, a Twoje weranda jest dowolna czy może to część jakiegoś schroniska? :)

Miki pisze:
Początek to trzepot skrzydeł ćmy fruwającej wokół chybotliwego płomienia naftowej lampy świecącej nad werandą


To ładne skojarzenie przypomniało mi pewien cytat...

Cytat:
Biedni, śmieszni, głupi ludzie: wyobrażają sobie, że już wszystko zrozumieli! I boją się, że być może istnieje w świecie coś, czego jeszcze nie zrozumieli, czego istnienia nawet nie podejrzewają. Zawsze się boją, zawsze drżą! Powinni wziąć przykład z nierozumnych istot. Przecież ćma śmiało leci w ogień, nie pytając ani siebie, ani innych, co z tego wyniknie, co ją czeka. Także oni, wcześniej czy później, będą zmuszeni polecieć w ogień, w którym wszystkie ich prawdy wieczne w jednej chwili spłoną jak skrzydła ćmy.


...napisał Lew Szestow niecałe sto lat temu.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 12:11:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ja sobie ją wyobrażam jako dowolną... choć najbliżej jej chyba do południowych stanów USA...

Szestow - ale petarda! :shock: Dzięki za wklejenie, nie znałem!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 16:15:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
Wątek na bieżąco jest rozdzielany na odpowiednie wątki w nowym subforum. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, niech wyśle mi PW. Proszę też Araska, żeby odpowiednio rozdzielił swoje posty, tak by "starty" nowych wątków były na początku każdego tematu w podforum, a podsumowania gdzieś w rejonie ich zakończeń. Z góry dziękuję! ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 21:37:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
"Sen..." 7/10

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 21:43:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Nie wiem, gdzie Miki tam wyczuwa trzepot skrzydeł ćmy, ja niestety słyszę przestępną muzykę i niezbyt przekonujący tekst. I niestety, o ile kiedyś PMK był jedną z moich ulubionych płyt, o tyle teraz jawi mi się dość słabo. Mogę dać 6, ale prawdopodobnie naciągane.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 21:56:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Na samym początku.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 22:01:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
:D
Bez wspomagaczy?

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 22:06:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Bez przeszkadzaczy (śpią).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 stycznia 2017 22:19:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Aaa, bo widzisz, ja słuchałam na dwóch sprzętach, ale zwykle po cichu ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu. Może to to. Tak czy siak martwi mnie, że PMK tak stracił w moich oczach, ale raduje odkrycie Ducha jako ponadczasowej petardy. Aras, aleś namieszał!

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 13:32:34 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
otomo pisze:
świetne melodie wokalne (laj laj laj - TOTAL!),

emjot pisze:
Laj laj laj jest dla mnie wręcz drażniące

OLD SENIORHAND pisze:
laj laj laj, waltornia i... to wszystko


Laj laj laj to także moje pierwsze skojarzenie. Pamiętam, że kasetę dostałem jako zamówiony prezent. Wysłuchałem jej wtedy kilkukrotnie (kiedy to było ? Przełom wieków chyba) i Sen Nocy Letniej mi wchodził. Także refren mongolskiego księcia.

Dziękuję zasadniczo za ten wątek, bo pozwala on skupić się na jakimś konkretnym kawałku, który przechodził gdzieś obok, w całym tej bogatej mozaice sztuki, która nas otacza i która jest okraszona śmietniskiem cywilizacyjnym.

Muzycznie bardzo różny utwór, bo początek jest taki staro-armijny i mógłby równie dobrze być grany przez Brylewskiego, a po drugiej zwrotce dialog między gitarami a waltornią to już brzmienie nowe, triodantowe, a na koniec już zbyt kwadratowe granie. Trochę przebłyskują trzy bajki w pewnym momencie. Waltornia przecudna.

Przekaz dość mocny.
Diagnoza pustego życia. Pesymistycznie, bo i ta samotność ludzi i głód miłości i to przywiązanie do życia doczesnego jako jedynej wartości. Celnie opisana kultura zateizowanego współczestnego świata Zachodu. Ale pewnie i Azji.
Modlitwy umarłe czekają, aby ktoś je podniósł. Ja znów mam tak, że często widzę wydrukowane, opisane, polecane modlitwy, skomponowane przez dobrych ludzi. Mam wrażenie, że nikt z nich nie korzysta. Te wszystkie litanie o wstawiennictwo np. bł.Jerzego. Albo to może jest jak z koncertem. Że modlitwa ma sens, gdy została pierwotnie wypowiedziana, coś jak koncert na którym się było i nie warto słuchać koncertówek.

No i wyśmienite podsumowanie z jednym ubogim słowem pocieszenia. W Janowym sosie hymnu o słowie i rozmowy z Nikodemem. Trochę jak u Lipińskiego z "gdyby wszystkie słowa objąć jednym słowem".

Sen nocy letniej wchodzi od dziś u mnie do kanonu. Wielkie dzięki dla Autora, Muzyków i za wątek.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 13:56:53 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
antiwitek pisze:
Zawsze dostrzegałem tu jakąś chmurną sytuację graniczną, a to co można znaleźć pozytywnego w wymowie jawiło mi się nie jako przyjęte apriorycznie, a egzystencjalne, że może ten podmiot liryczny miał ochotę już z sobą skończyć, ale uniósł go jakiś chasydzki duch, jął rozpuszczać te różne zastarzałe zwapnienia.


Chodzi Ci o to, że podmiot liryczny ze zwrotki na zwrotkę opisuje siebie i swoją przemianę? Ja widzę to bardziej kaznodziejsko, jako spojrzenie z boku na ludzi.
Masz bogate słownicto, basta i szacun.

Gero pisze:
partii wibrafonu Beaty (którą słychać głównie w drugiej zwrotce)

Myślałem, że to wyciszona waltornia :oops:

Miki pisze:
z "cygańskim laj, laj, laj, laj, laj, laj, laj"

dla mnie znów klezmerskim.

jpl pisze:
Piękne jest zwolnienie, taka chwila przemyślenia, a potem znów pędzimy dalej...

Dokładnie !

otomo pisze:
pozornie wydaje się też jakiś taki mało "armijny"

Zadziwiłeś mnie. Dla mnie znów zlepione motywy różnych okresów Armii.

Miki pisze:
Jednocześnie uderza lekkość pióra rysującego obrazy, od których nie można się uwolnić

Ale dopiero od drugiej zwrotki. Pierwsza z tym wymienianiem przedmiotów bez orzeczeń, to zarysowywanie kontekstu, to to, czego u Budzyńskiego nie jestem w stanie znieść.

Miki pisze:
Dobrze byłoby nie zawieść tej kobiety.

Ale nie kierujesz oczywiście tego do podmiotu lirycznego. Kobieta jest chyba kimś stojącym z boku, podana jako przykład.

antiwitek pisze:
...napisał Lew Szestow niecałe sto lat temu.

Archetyp Mogielnickiego.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 14:02:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Pisałem w kontekście historii Budzego i jego opowieści o odpowiedzialności mężczyzny za ukochaną kobietę. Zatem uderzam w konkretną sytuację związku czy relacji damsko-męskiej, a nie miłowanie bliźniego.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 16:49:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Dobry kawałek. Powiedzmy, z drugiej linii.
Czas opisywania PMK przypadł na okres, kiedy miałem jeszcze dość kreatywności, więc o SNL na pewno napisałem wtedy coś przyzwoitego,ale teraz jest to nieodnajdywalne, więc pozostaje dać 7/10.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 17:08:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
panek pisze:
ale teraz jest to nieodnajdywalne

Udało mi się znaleźć tylko to.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lutego 2017 17:35:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Sen nocy letniej był utworem, który najłatwiej dla mnie trafił w momencie ukazania się PMK, pod względem melodycznym jest to właściwie piosenka pop (no, art pop, przez ten środek) a i przesłanie jest dosyć klarowne

problem miałem w tym, że jako chłopiec 27-letni (teraz mam tyle lat co wtedy Tom :shock: ) nie chciałem przyjąć do wiadomości tego tekstu (i wszystkich innych z PMK) - dopiero co zrozumiałem i zachwyciłem się "teologią" Drogi (dzięki wywiadom i "Tańcowi szkieletów", który świetnie teksty z Drogi uzupełniał) i czekałem na więcej magiczno łamanych przez nostalgiczne obrazków z wiosek łamanych przez przeszłość... a tu takie coś? SEN NOCY LETNIEJ, KTÓREGO NIE WARTO JUŻ ŚNIĆ? Niestety bardzo dobrze to rozumiałem, bo właśnie wtedy moje lunatyczne pomysły na życie czytaj sny nocy letniej nadziały się na taki kolce na łąkach, których nijak nie potrafiłem ominąć... no i co? zawsze można było się cofnąć w sen i chyba taką opcję wybrałem... a może sama się wybrała? w każdym razie nie jestem pewien czy do dzisiaj przekroczyłem już etap pracy nad sobą swoimi siłami (jak widać włosy mi jeszcze nie wypadły) i modlitw umarłych (to akurat nawiązanie do "Opowieści chasydów") Dzisiaj w każdym razie chyba już zgadzam się, że NIE WARTO, ale droga do trzeciej zwrotki, mimo że wiele razy ją śpiewałem na manewrach chyba jeszcze jest dla mnie nieodkryta.

numer dostałby 10/10 gdyby nie to, że jakoś przeszkadza mi czy to aranżacja (zmiany metrum), czy realizacja (gitary jakoś mi syczą) w zwrotkach, no i jednak Śmierć w Wenecji łatwo kasuje ten przecież prześwietny numer. Mimo wszystko daję 9/10, jest tu tyle dźwiękowej pełni przecież, od niesamowicie precyzyjnej partii basu (która przypomina mi grę Mike'a Rutherforda w Eleventh Earl of Mar), przez słynne laj laj laj, które ja bez żadnego "ale" kupuję, świetny break po drugim refrenie, niesamowicie pojemną waltornię w środkowym uspokojeniu (świetne akordy pod spodem!), no i tej końcówce wprawdzie bez laj laj laj, ale z tą niesamowitą gitarą brzmiącą trochę jak mandolina... i mimo wszystko lubię sobie tego numeru posłuchać na śniąco łamane przez eskapistycznie niż na otwierająco oczy... (ale jak powiedziałem, zgadzam się, że NIE WARTO ;))

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group