Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:12:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 22 stycznia 2017 18:35:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Chciałem napisać, że ten numer nie wywołuje we mnie żadnych pozytywnych emocji, ale od razu odtworzyła mi się w głowie wersja z "Exodusu" z tą niesforną, nieco niechlujną gitarą, grająca pierwszy przebój na miarę "Niezwyciężonego". Tekst jawi mi się jako ważniejszy niż muzyka. Obraz, który narzuca słuchaczowi, nie jest kojącą ikoną, ma w sobie coś z "Triumfu woli" bądź "Defilady". A tu jeszcze ślepcy Bruegla... Tekst 8/10, ale całość 6/10.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 22 stycznia 2017 20:37:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Oczywiście, to kawałek armijny i fajnie się go słucha, ale jednak w całokształcie u mnie trafia poniżej przeciętnej. Może to paradoksalnie trochę wynika z jego częstotliwości koncertowej – zwykle trafia jako wolniejszy kawałek do odpoczynku po jakimś szybkim i może stąd się zrodziło skojarzenie "Zostaw to" - czas na odsapnięcie, może nawet pójście do kibla wsadzić głowę pod kran.
Stąd też chyba jest dość duża rozbieżność oceny mojej z oceną typową. Jest parę takich kawałków (jeszcze do nich pewnie dojdziemy w swoim czasie), które zespół lubi grać, większość fanów lubi słyszeć, a dla mnie są mniej porywające.
(Muszę przyznać jednak, że z wsadzonymi na uszy słuchawkami, słuchając teraz po dłuższej przerwie, zauważyłem, że muzycznie tam jest coś więcej niż trochę bujania.)

Miki pisze:
grająca pierwszy przebój na miarę "Niezwyciężonego"


A wiesz, właśnie dopiero teraz zauważyłem podobieństwo muzyczne tych kawałków...

Tekst z kolei jeden z lepszych na pierwszej płycie.

4/10

PS. Bóg jest miłością 8/10

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 01:22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
od prawie 30 lat ten numer działa totalnie na moje emocje :)
tekst i solówka gitary the best!
http://www51.zippyshare.com/v/OwWc4D37/file.html
ocena: 8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 09:22:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Świetny numer! Jeden z moich ulubionych utworów Armii, kwintesencja stylu, świetny tekst. Jakbym miał układać top 10 Armii na pewno by się w nim znalazł. Do tego jedna z niewielu piosenek, które umiałem grać na gitarze i mogłem popisywać się przed dziewczętami przy ognisku :D
Ocena 10/10

Ps. Wersja z Od Nowy - super! Zostaw mojego kumpla :)

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 10:52:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
wokr pisze:
Ps. Wersja z Od Nowy - super! Zostaw mojego kumpla

Jak to w tamtych czasach na koncertach było mordobicie i Budzy kierował ostrzeżenie do pewnego agresywnego skina który od jakiegoś czasu "nawrócił się na właściwą muzę" i w swojej knajpie organizuje koncerty klasycznych punkowych kapel m.in. Sham 69, GBH, Chelsea i wiele innych. Taka ironia losu :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 15:12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Zostawił to :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 17:29:31 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
"Zostaw to" to mój ulubiony numer z pierwszej płyty, którą swoją drogą lubię średnio. Prawdę mówiąc jak dla mnie ARMIA zaczyna się od Legendy. :) Ale ten kawałek naprawdę ma kapitalny, typowo armijno-brylowy riff i jeden z lepszych tekstów. Świetna równowaga między formą a treścią, to jeden z tych bardziej zrozumiałych, mniej hermetycznych tekstów Budzego i w tym przypadku to akurat zaleta.
Fajna wersja jest na "Czas i byt", koncertowo też szlagier jak cholera, nawet w wykonaniu późniejszych składuf świetnie wychodził (czego niestety nie da się powiedzieć o większości Legendy). To prawdopodobnie mój ulubiony z tych koncertowych wczesnoarmijnych szlagierów, których większości zresztą mam już szczerze dość. Ale akurat na "Zostaw to" na koncercie wcale bym się nie obraził. :)

7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 20:51:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Muszę sobie najpierw sprawdzić dwie rzeczy: po pierwsze w ocenaryjnym wątku określiłem Zostaw to jako "best song" zpierwszej płyty. Paradoksalnie - bo przecież słychać, że Nic już nie przeszkodzi czy Niewidzialna armia to utwory większego kalibru. Ale... pamiętam, że wtedy doszedłem do wniosku, że kaliber kalibrem,a nie do końca się na tej pierwszej płycie te utwory udały. A Zostaw to się udało w pełni i dlatego numer jeden. Więc to muszę sprawdzić.

A po drugie - wykonanie ze Stopą z koncertu na XX-lecie!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 20:54:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
panek pisze:
Oczywiście, to kawałek armijny i fajnie się go słucha, ale jednak w całokształcie u mnie trafia poniżej przeciętnej.


Mam tak samo. Nigdy nie miałem z tym utworem żadnego problemu, polubiłem od początku - ale bez większego ognia. Na samej "Antiarmii" znalazłbym co najmniej sześć lepszych kawałków.
Tekst ma oczywiście swoje momenty (wspomniane "pola przyszłych bitew"...) ale w dużej części mógłby być tekstem np: Kazika z tego okresu, po prostu w porządku. A muzycznie bliżej "Zostaw to" do szeroko rozumianej "alternatywy" z tamtych lat niż do ówczesnej armijnej średniej.
Jednego fragmentu bardzo lubię słuchać - ale tylko z wersji "Antiarmia" - jest to solówka na koniec. Doprawdy fajnie zagrana, bez napinki, pomysłowo, interesująco.
Mam wrażenie, że pierwszy raz słyszałem to jeszcze przed nabyciem płyty... może w Rozgłośni Harcerskiej? Ale nie odtworzę już tego... Na koncertach - o, często.
Daję letnio - 5/10.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 21:51:36 

Rejestracja:
wt, 15 września 2009 21:08:21
Posty: 35
Ode mnie 10 za to wykonanie Zostaw to: https://www.youtube.com/watch?v=nRsw7qPhj2g - ładunek emocji i wartości dodane (byłem tam). Nie mogę się od tego oderwać oceniając tenże utwór...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 22:11:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dla mnie to w sumie też podstawowa wersja, ale nazwałbym ją wersją z Exodusu :) .

"Właśnie przeciwko faszyzmowi..."

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 22:29:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Mnie "Zostaw to" porywa do niekontrolowanego podrygiwania, radosnego podskakiwania, nieokiełznanej, szeroko pojętej, ruchliwości. Zawsze.
:dance:

I dzięki temu właśnie (bo gdyby nie to, to ocena chyba byłaby zadziwiająco słaba) daję 7/10. Nie pytajcie dlaczego. Jest to dla mnie zjawisko niewytłumaczalne.

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 stycznia 2017 22:38:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Brylu umiał pisać riffy do tańca!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 24 stycznia 2017 09:40:28 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
Crazy pisze:
Muszę sobie najpierw sprawdzić dwie rzeczy: po pierwsze w ocenaryjnym wątku określiłem Zostaw to jako "best song" zpierwszej płyty. Paradoksalnie - bo przecież słychać, że Nic już nie przeszkodzi czy Niewidzialna armia to utwory większego kalibru. Ale... pamiętam, że wtedy doszedłem do wniosku, że kaliber kalibrem,a nie do końca się na tej pierwszej płycie te utwory udały. A Zostaw to się udało w pełni i dlatego numer jeden. Więc to muszę sprawdzić.


Toś mnie wprawił w zakłopotanie, bo mam chyba podobnie. Z tym że jakby też nie do końca - muszę zweryfikować moją wcześniejszą opinię i wyżej postawić jednak "Niewidzialną armię". To wszystko dlatego że bardzo rzadko wracam do pierwszej płyty...
Ona się po prostu bardzo zestarzała moim zdaniem i nie potrafię do niej podejść inaczej niż jak do kategorii "nagrania archiwalne".

Po gruntowniejszym odświeżeniu kawałka i dłuższym przemyśleniu odejmuję jeden punkt, "Zostaw to" dostaje 6/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 24 stycznia 2017 14:32:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Włączam się do dyskusji. Kilka moich luźnych myśli.

Zostaw To to utwór punkowy, właściwie w 100% (Gero się zastanawiał czy nie "post" - jednak nie), ale i trochę dla Armii nietypowy, nawet jeśli patrzymy na samą pierwszą płytę. Prawie wszystkie utwory tam są takie bojowe, pędzą na złamanie karku, a Zostaw To mimo poważnego tematu ma w sobie więcej luzu między dźwiękami i jest jakby mniej gęsty. Bliższy jest późniejszemu krótkotrwałemu romansowi Armii z bardziej melodyjnym punkiem, czyli takimi utworami jak "Niezwyciężony", "To Niemożliwe", "Podróż na Wschód". Riff Bryla - wg. mnie to tam sama szkoła, co Boredom Buzzcocksów i faktycznie, można przy nim tańczyć. Warto też zwrócić uwagę na to, jaką rolę pełniło "Zostaw to!" w setach Armii w latach 90 - takie lekkie spuszczenie z tonu i roluźnienie, między dwoma największymi gigantami czyli "Opowieścią Zimową" czy "Legendą". Akurat podczas nagrywania "Exodusu" miała miejsce awantura z powodu flagi, która zaowocowała okrzykiem Bryla na riffie, ale zauważyłem, że on w ogóle lubił w tym utworze coś tam zawołać do publiczności, od "nie ma dziś przemocy na naszym koncercie!" po jakieś zwykłe "cześc, jak się bawicie?". Wg. mnie to ważna sprawa, bo wiadomo, że te koncerty to czad i mistyka, ale tutaj też czuć jakąś chęć budowania wspólnoty z fanami. Gero pisze, że solówka uwalnia zgromadzone w zwrotkach napięcie - oczywiście zgoda, a warto pamiętać, że w czasach legendowych to była jedyna solówka w czasie całego koncertu, więc można powiedzieć, że w niej w ogóle uwalniało się napięcie zgromadzone przez kilka utworów! Co do współczesnych wykonań, to pamiętam Gdańsk 2008, bo to był początek mojego bycia fanem Armii i przez to zapadło mi to w pamięć. Fajne wykonanie. Sam utwór - a niech będzie 7/10.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group