Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 16:37:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 18:40:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Od zawsze zastanawiałem się co to takiego "iment"... Wiem tylko , że to coś z węgierskiego. A nusz to znaczy coś innego niż "cno" z wyrażenia do "cna" - a co to niby jest? A co to jest "nusz"? Hm. Ignorancja językowa :oops: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 18:41:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
panek pisze:
Witku - ty to zrobiłeś specjalnie, w celu podkreślenia, że naprawdę niełatwo?
- oczywiście! :wink:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 18:47:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
antiwitek pisze:
A co to jest "nusz"?


A to ;-) :

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=37769

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 18:50:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
przez ż? hm.. dziękuję :) !

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 18:58:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
przez ż?


Mam wrażenie, że to to samo "ekspresyjne ż(e)", które doczepia się do czasowników w trybie rozkazującym typu "zróbże" i nie tylko - typu "jakiż!" oraz innych słów, typu "przecie" -> "przecież", "azali" -> "azaliż". Aha, to samo "ż" jest w wyrażeniu "O żeż ty!" ("I ojżeż ty Mojżesz" też).

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 20:22:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
antiwitek pisze:
Od zawsze zastanawiałem się co to takiego "iment"... Wiem tylko , że to coś z węgierskiego. A nusz to znaczy coś innego niż "cno" z wyrażenia do "cna" - a co to niby jest? A co to jest "nusz"? Hm. Ignorancja językowa


Niech zgadne: czyzby Twoje watpliwosci wziely sie z lektury "Gazety Telewizyjnej" gdzie jeden z recenzentow ma zwyczaj pisania o jakims pomysle filmowym ze "jest zgrany do imentu"? ;)

Tez mnie to trawilo, ale na szczescie rozwiazanie zagadki znalazlem tutaj:

Nieoceniony Slownik jezyka polskiego- haslo: iment :)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 20:26:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Też to znalazłem, ale nie jestem usatysfakcjonowany. Bo ja wiedziałem co to znaczy tylko nie wiem co to znaczy, jeśli wiesz co chcę powiedzieć :wink: ...
Nie z Gazety Telewizyjnej a z życia wzięte są moje wątpliwości drogi Pecie :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 20:32:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
dopiero co

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 grudnia 2005 21:44:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 16 listopada 2004 23:19:04
Posty: 854
Wątek językowy to doskonała okazja żeby zapytać miszczów językowych co to znaczy : Jahanana ua dzio, katamota ziuaha. Shiogun, haramana jara kata. ???
Bartek ma takie coś w podPiS-ie. :lol:

Najpierw katamota a potem Jara kata - to może "obezwładnia i pali oprawcę"?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 grudnia 2005 00:24:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Bogus pisze:
Nie wiem, czy o to chodziło, ale jest coś takiego, jak bojery
O!! właaaaśnie... i co z tym się robi? ;)

Kamik pisze:
Chciałem zapytać, czy na końcu niniejszego zdania powinienem postawić kropkę, czy znak zapytania./?(?)
W wypowiedzeniu podrzędnie złożonym stawiamy na końcu pytajnik tylko wtedy, gdy zdaniem pytającym jest część nadrzędna (bez względu na szyk obu członów)
Czy wiesz, co jest zadane na jutro?
Jeżeli tego nie zrozumiemy, czy opanujemy te wiadomości?

Znaku zapytania w takich konstrukcjach nie stawiamy, jeśli wypowiedzeniem pytającym jest część podrzędna (także bez względu na szyk)
Czytamy, jak to mamy napisać.
Jak to trzeba było napisać, nikt dokładnie przedtem nie wiedział.
(Słownik interpunkcyjny języka polskiego Jerzego Podrackiego) Już wiadomo?

panek pisze:
Czyli hiperpoprawność wynikająca z mitu, jakoby zapis w języku polskim wiernie odzwierciedlał mowę
Prawda! Nie wiem skąd się to wzięło, że niby po polsku pisze się tak, jak się słyszy... bullshit ;)

antiwitek pisze:
Elsea - zbulwersowałaś mnie swoim postem! Ciągle teraz myśle o kiepie. Strach mówić w ogóle!
hi, hi... to teraz zajrzyj do Pana Tadeusza do Księgi I i spojrzyj na wers 851 :) Od razu będzie Ci lepiej!

panek pisze:
Mam wrażenie, że to to samo "ekspresyjne ż(e)", które doczepia się do czasowników w trybie rozkazującym typu "zróbże" i nie tylko - typu "jakiż!" oraz innych słów
ano ;)
i -że to partykuła (ta sama), którą piszemy łącznie z każdym wyrazem, którego znaczenie modyfikuje, np. chodźże, wracajże, chodźmyż, wracajmyż, gdzież, pókiż, jakaż, któż, kiedyż, czemuż, tenże, tamże, noż, ależ. Partykuła jak taka nie ma samodzielnego znaczenia, może natomiast zmienić znaczenie wyrazu, do którego jest dołączona. Co gorsza partykuły można "mnożyć" ;) i np. powstaje nam gdzieżby albo chociażby. Śliczne, nie?

Panku - post łączny i rozłączny - śliczny też! :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 grudnia 2005 09:30:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
elsea pisze:
Co gorsza partykuły można "mnożyć" Wink i np. powstaje nam gdzieżby albo chociażby. Śliczne, nie?


Dla mnie najśliczniejsze jest "żeż" - ta sama partykuła tworząca bliżniaka syjamskiego :-)

A najfajniejsze jest to, że gdy ktoś wytknie, że nie należy używać "słowa posiłkowego" i, że niepoprawne są zwroty "Ale żem sobie podjadł", "Już żeś zrobił?" itp., to zawsze można naciągać, że to też ta partykuła w funkcji emfatycznej, i że to to samo, co np. "Ależ sobie podjadłem" i "Zrobiłżeś już?" :mrgreen:

Cytat:
Panku - post łączny i rozłączny - śliczny też!

Starałem się :)

(Przyznam się, że pod koniec w celu dobrania przykładów zacząłem się posiłkować odpowiednim rozdziałem słownika.)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Ostatnio zmieniony pt, 09 grudnia 2005 22:43:04 przez panek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 grudnia 2005 13:19:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
elsea pisze:
to teraz zajrzyj do Pana Tadeusza do Księgi I i spojrzyj na wers 851
- To żem akurat znał na pamięć, tylko nie wiedziałem, że ten wers :) !

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 grudnia 2005 22:10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
antiwitek pisze:
To żem akurat znał na pamięć, tylko nie wiedziałem, że ten wers
;) no, ja też musiałam sprawdzić :soczek:

q51 mnie sprowokował ;) i teraz mu się troszkę* dostanie ;DDDDD ;-) :lol:

szczerze mowiac to byly 3 powody oddzielamy przecinkami od pozostałej części zdania frazeologizmy "krótko mówiąc", "szczerze mówiąc", "prawdę powiedziawszy"; nawet jeśli nie byłoby tak szczegółowych reguł, wystarczyłaby ta ogólna: "oddziela się przecinkiem lub wydziela sie przecinkami każdy imiesółw zakończony na -ąc, -łszy, -wszy, także bez dodatkowych określeń.

zawsze podejzewalem mozliwosc wystapienia takigo bledu błąd ortograficzny wykraczający poza nieużywanie polskich znaków ;-)

wiec gdybym sobie ustalil, ze pisze z polskimi znakami i przyszlo pisac na kompie bez polskiej szczcionki to co? moj wizerunek leglby w gruzach 1. błąd składniowy; zagubienie trybu przypuszczającego w trzecim członie składniowym; 2. wielką literę stosuje się na początku każdego wypowiedzenia rozpoczynającego tekst oraz na poczatku każdego wypowiedzenia następującego po kropce. Po pytajniku i wykrzykniku również stosuje się wielką literę (istnieje możliwość użycia litery małej, ale nie tutaj)

za to staram sie ulatwic zrozumienie moich postow poprawnie uzywajac interpunkcji Poprawne używanie interpunkcji (w rozumieniu "dobrze postawione przecinki i kropki") bez połączenia z np. zasadami dotyczącymi stosowania wielkich liter, nie ma sensu. To jakby mówić wciąż i wciąż "koniec", "koniec", "koniec". A gdzie początek? ;-)

z rzeczy ktore wpisales w tym temacie nie pamietam nic innego. Rozdzielamy przecinkiem części składowe zdań złożonych podrzędnie; tu brakuje 2 przecinków.

tak btw to zapoznalbym sie z nagraniami anastasis 1. oddzielamy przecinkiem wtrącenia i wszelkie frazy zapowiadające; 2. wielką literę stosujemy w nazwach własnych ze względów znaczeniowych, ale także ze względów uczuciowych - myślę, że warto to sobie zapamiętać.

:-)
Mam nadzieję, że q51 się nie obrazi! I ja sama wcale nie znam tak dobrze polskiego, jak powinnam. Gdyby ktoś podtrzymywał pomysł dotyczący sprawdzania przez jakiś czas wszystkich postów, to ja się NIE zgłaszam do tego sprawdzania ;) Nie chciałoby mi się a w dodatku musiałabym sama zacząć pisać o wiele bardziej uważnie. A oczywiście mi się nie chce.
I jak to piszą dobrzy fanwriterzy: all remaining mistakes are mine.


*tylko troszkę, bo nie chce mi się sprawdzać 755 postów napisanych przezeń ;-)


Ostatnio zmieniony ndz, 11 grudnia 2005 08:37:20 przez elsea, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 grudnia 2005 22:16:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
zatem SOCZEK! ;) i dobre wino, które jest dobre


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 11:15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Fajny temat!
A nie mówi się "tylko i wyłącznie", lecz tylko "wyłącznie" lub wyłącznie "tylko".

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group