Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 22:01:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369 ... 390  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 19 grudnia 2019 23:11:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Zagadka kiblowa.
Jest u mnie w pracy toaleta, w której znajdują się cztery kabiny. Dokładnie takie same, tak samo sprawne, tak samo czyste, nie różnią się od siebie niczym, z wyjątkiem położenia.
Pierwsza kabina znajduje się zbyt blisko drzwi wejściowych do 'poczekalni' :wink: , stąd zrozumiałe jest, że nikt jej nie lubi - istnieje wieczne ryzyko kolizji z wchodzącymi. Ale pozostałe są ok i nie stwarzają żadnych problemów.
Z niewiadomych przyczyn, zawsze, kiedy tam w chodzę, automatycznie, bezwiednie i instynktownie kieruję się do kabiny trzeciej - o ile nie jest zajęta. Nie umiem tego racjonalnie wytłumaczyć, po prostu tak jest i już.
W pewnym momencie odkryłam jednak, że nie ja jedna tak mam. Właściwie zdecydowana większość pracownic wybiera właśnie kabinę nr 3.
Dlaczego? Co za niezgłębiona tajemnica wszechświata za tym stoi?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 grudnia 2019 23:43:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7627
Skąd: Kraków
Może to społeczny dowód słuszności? ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 grudnia 2019 23:50:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Nie sądzę, bo ten dowód zakłada, że najpierw widzę, co robią inni, a potem ich naśladuję.
W dodatku to jest wytłumaczalne - nie wiem, jak postąpić, więc wybieram naśladowanie większości.

Tymczasem w przypadku owej toalety nie naśladowałam nikogo, dopiero po dłuższym czasie się zorientowałam, że inni robią to samo, co ja. Oni, a raczej one, też raczej nikogo nie naśladują.
Poza tym tu w ogóle nie ma elementu pt. 'nie wiem, co robić, zobaczę, co robią inni'. Wybór kabiny w toalecie naprawdę nie stwarza takich dylematów. :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 grudnia 2019 01:08:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Zatem wygląda na to, że źle dobrałaś wątek. Było pisać w Świrorum :-)

Ale pozostaje jeszcze jedno poważne pytanie: czy toalety są z półeczkami?!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 21 grudnia 2019 00:55:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Świrorum - być może byłoby słusznym wyborem. Tylko kto tu zwariował? :D

A kible niestety są bez półeczek, typowe chlapidupy, jak to wszystkie współczesne kible. :(


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 01:11:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
A właściwie nie pytania, tylko odpowiedzi....

Wreszcie ktoś mi wytłumaczył, dlaczego większość muzyki popularnej ostatnich 20 lat jest tak strasznie do dupy.

Bardzo polecam!!

phpBB [video]

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 08:46:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Fengari pisze:
W pewnym momencie odkryłam jednak, że nie ja jedna tak mam. Właściwie zdecydowana większość pracownic wybiera właśnie kabinę nr 3.
Dlaczego? Co za niezgłębiona tajemnica wszechświata za tym stoi?


Chyba prowadzono badania na ten temat. Jednym z ich wyników było to, że np. jak jest 10 pisuarów i przy jednym sika facet, to mimo że pozostałych 9 jest wolnych, kolejny facet będzie sikał w pisuarze obok, lub 2 obok. Ale blisko sikającego.

Z toaletami może być podobnie. 1 i 2 odpada bo są za blisko drzwi. 4 za blisko okna (o ile jest). 3 jest najbezpieczniejsza. Zapewne 2-3 są równie bezpieczne, bo nie są skrajne. O wyborze 3 mogą pewnie decydować dodatkowe czynniki które są związane z przestrzenią. W każdym razie stawiam na poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 13:48:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17252
Skąd: Poznań
grawson pisze:
Chyba prowadzono badania na ten temat. Jednym z ich wyników było to, że np. jak jest 10 pisuarów i przy jednym sika facet, to mimo że pozostałych 9 jest wolnych, kolejny facet będzie sikał w pisuarze obok, lub 2 obok. Ale blisko sikającego.


Tak, pamiętam to!

I jeszcze to, że do pierwszego rzadko się sika. Bo wszyscy myślą, że każdy idzie do pierwszego więc jest najbardziej zasikany, no to idą do następnych. W efekcie pierwszy jest paradoksalnie w najlepszym stanie.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 17:32:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
grawson pisze:
Chyba prowadzono badania na ten temat. Jednym z ich wyników było to, że np. jak jest 10 pisuarów i przy jednym sika facet, to mimo że pozostałych 9 jest wolnych, kolejny facet będzie sikał w pisuarze obok, lub 2 obok. Ale blisko sikającego.

No dobra, ale to jest znowu ten sam mechanizm, o którym pisał Jpl i który odrzuciłam - bo wymaga wcześniejszego zaobserwowania, co robią inni, a tu nie było tego elementu. To się zresztą wiąże z kolejną zagadką, której nie rozumiem - ta toaleta jest zazwyczaj pusta. Jest to o tyle dziwne, że w poprzedniej lokalizacji, gdzie mieściła się firma, w toalecie zawsze kręciły się jakieś dziewczyny. Nieraz zdarzało się nawet, że trzeba było czekać w kolejce, bo wszystkie kabiny były zajęte. A wtedy firma zatrudniała mniej kobiet, niż obecnie, w dodatku kawałek dalej były inne toalety. Teraz, na nowej lokalizacji, mimo, że jest tylko jeden kibel na piętrze, a bab zatrudnionych znacznie więcej, w kiblu zazwyczaj nie ma nikogo, czasem ktoś myje ręce, ale kabiny zazwyczaj są wszystkie wolne - więc dopiero po dłuższym czasie mogłam się zorientować, że kabina nr 3 jest preferowana nie tylko przeze mnie. :)

Natomiast te wyjaśnienia są bardziej prawdopodobne:
grawson pisze:
1 i 2 odpada bo są za blisko drzwi. 4 za blisko okna (o ile jest). 3 jest najbezpieczniejsza. Zapewne 2-3 są równie bezpieczne, bo nie są skrajne. O wyborze 3 mogą pewnie decydować dodatkowe czynniki które są związane z przestrzenią. W każdym razie stawiam na poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

arasek pisze:
I jeszcze to, że do pierwszego rzadko się sika. Bo wszyscy myślą, że każdy idzie do pierwszego więc jest najbardziej zasikany, no to idą do następnych. W efekcie pierwszy jest paradoksalnie w najlepszym stanie.

1 jest za blisko drzwi - to oczywiste.
2 - tu drzwi nie wadzą, ale może faktycznie podświadomie włącza się mechanizm założenia, że każda tu idzie i jest najbardziej zasikane, więc się idzie dalej.
4 nie jest za blisko okna, bo okna nie ma, ale powiedzmy, ze jest z kolei za daleko i nie chce się już robić tych 2-3 kroków więcej. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 lutego 2020 21:44:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Pytanie 1:
Smartfony są dziś następcami komórek. W czasach komórek można było przewidzieć ten kierunek rozwoju.
Komórki były następcami telefonów stacjonarnych. To też można było przewidzieć.
Ale co będzie następcą smartfonów za jakieś np. 10 lat? Nie mam najbledszego pojęcia, nie starcza mi wyobraźni.

Pytanie 2:
Czy smoki można zaliczyć do zwierząt?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 lutego 2020 22:31:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Fengari pisze:
Pytanie 2:
Czy smoki można zaliczyć do zwierząt?


No ba. http://archiwum.wiz.pl/1998/98043000.asp

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 lutego 2020 23:17:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Ciekawy artykuł. A google nie zna pojęcia eudracidii. :)
BTW moi ulubieńcy z kategorii jaszczurek smokopodobnych nawet nie należą do rodzaju draco:
zobaczcie tego słodziaka:
Obrazek
(szyszkowiec mały)

albo tego:

Obrazek
(moloch straszliwy)


Niemniej jednak chodziło mi o baśniowe smoki - czyli połączenie: ciało zwierzęcia + wysoka inteligencja. :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 lutego 2020 08:41:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Bardzo dobre pytania. Pięciogwiazdkowe, powiedziałbym :-)

Smoki czy są zwierzętami? Rozumiem, że na potrzeby tego problemu zakładamy, że ludzie nie są zwierzętami, a więc nie są nimi też np. elfy. A więc i trolle. To chyba i smoki nie, mimo niby zwierzęcego ciała. W zasadzie elfy i trolle też mają ludzko-podobne ciało, a ludziami nie są ;-) Ale nie wiem, bo intuicyjnie pierwszą odpowiedź miałem, że smoki to jednak są zwierzęta.

A jednorożce?

Pytanie o smartfony jest świetne. Pewnie już są tacy, co nie tylko wiedzą, ale i pracują nad urzeczywistnieniem. Nie wiadomo tylko, czy należy się tego bać, czy niekoniecznie. Dla mnie to pytanie istotne o tyle, że zastanawiam się czasem nad tym, czy uda mi się dożyć w spokoju, żebym nigdy nie dorobił się smartfona... obawiam się, że jeżeli tak, to tylko na zasadzie, że przeżyję smartfony i załapię się już na następną generację. Na razie jednak się trzymam!

p.s Jaszczury fenomenalne!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 lutego 2020 09:27:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7627
Skąd: Kraków
Ja myślę, że smartfony rozwiną się w smartgadżety. To taki mój mikrowkład w rozmyślanie nad futurologią. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 08 lutego 2020 15:23:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Fengari pisze:
Smartfony są dziś następcami komórek. W czasach komórek można było przewidzieć ten kierunek rozwoju.


I można i nie można było. Np. Nokia uważała, że to się nie sprzeda. Tak więc - co będzie dalej, trudno powiedzieć. Ale są trendy które pokazują, że to będzie ruch w stronę technologii "smart".

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369 ... 390  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group