Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 12 maja 2024 23:53:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 635 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 43  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 października 2010 18:47:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 21:06:28
Posty: 1088
Skąd: z Catanu
Ostatnio poznane przeze mnie gry to "Der Palast von Alhambra" i "Hol's der Geier". Obie zresztą mają polskie tytuły: "Alhambra" i "Mini hazard", ale na moich pudełkach były niemieckie. Opiszę jednak najpierw wybrane tytuły, od których poznania minęło już trochę czasu.

Najpierw "Sternenschiff Catan". To akurat nie ma polskiego wydania. Gra jest dla dwóch graczy i toczy się w świecie gry "Sternenfahrer von Catan" (też bez polskiego wydania). O ile jednak gra-matka w dużym stopniu przypomina "Osadników z Catanu" (różnice może jeszcze pewnego razu opiszę), omawiany tytuł wykorzystuje tylko niektóre ich elementy. Nie jest też po prostu wersją karcianej gry "Osadnicy z Catanu" z akcją przeniesioną w kosmos. Posiada jednak zbliżone do tamtej zalety i wady. Podobnie jak w karciance o osadnikach mimo małego pudełka gra zadziwia rozmachem. Jest mnóstwo czynności, które można wykonać. Do swojej rakiety dołącza się kolejne działa i napędy, kupuje się i rozbudowuje pomieszczenia, zakłada się kolonie i stacje handlowe. Można trafić na piratów. Surowce i punkty wiedzy wymienia się na astro - kosmiczną walutę, która stanowi chyba najistotniejszą różnicę między tą grą a innymi z Catanem w tytule. Mniejszy nacisk w rozgrywce został położony na zdobywanie surowców z osad, a większy na handel, zasadniczo handel z bankiem. Gracze między sobą handlują właściwie tylko, kiedy jeden drugiego zmusza, chociać instrukcja pozwala im wymieniać surowce i punkty wiedzy w dowolnych proporcjach.

Innym ciekawym tytułem, który poznałem już nie ostatnio, bo parę miesięcy temu, jest "Auf Achse" w wersji karcianej. Jak zwykle w tego typu sytuacjach istniała obawa, że chodzi tylko o wykorzystanie znanego tytułu (planszowe "Auf Achse" zostało w Niemczech grą roku w 1987). Obawa swoje, a gra swoje. Karcianka szybko stała się jedną z moich ulubionych gier. Wolfgang Kramer zrobił świetną rzecz - wymagającą planowania, ekcytującą, ale lekką. Dla odmiany w tej grze nie ma w ogóle aspektu ekonomicznego. Nikt nie targuje się ani nie licytuje. Są karty drogi z liczbą kilometrów i kilka kart akcji. Trzeba przejechać najwięcej kilometrów, czyli mieć najwyżej punktujące karty drogi.

Teraz "Alhambra" - laureat Spiel des Jahres 2003. Grałem póki co raz i jestem zadowolony. Propozycja Dirka Henna należy do bardziej rozbudowanych - trwa dłużej i zajmuje więcej miejsca na stole, ale z drugiej strony po kilku kolejkach wszyscy powinni zrozumieć zasady. Wskażę dwie rzeczy, które mi się tutaj podobają i przejdę do następnego tytułu. Po pierwsze, w swojej kolejce można wybrać mało czynności. Wybierać można z trzech i okazuje się niekiedy, że to za dużo, zwłaszcza kiedy zbierze się zapas budynków i trzeba je w końcu postawić. Druga rzecz to właśnie kartoniki z budynkami. Układa się je jak w Carcassonne (są róźnice, ale już nie chcę opisywać gry zbyt szczegółowo; to są moje wrażenia, a nie instrukcja). Spróbuję rezultat ująć następująco: do aspektu strategicznego dołącza łamigłówkowy.

"Hol's der Geier" z kolei to prosta karcianka, ale to już naprawdę prosta. Trwa kilka minut. Wykłada się po kolei karty i zazwyczaj punkty dostaje ten, kto wyłoży najwyższą. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów. Znam lepsze gry karciane na pięć minut (z gier granych zwykłą talią na przykład oszukaniec niemiecki), ale kolejna nie szkodzi. W Polsce wydał ją jakiś czas temu Ravensburger.

Z prostych tytułów już od kilku miesięcy znam "Skubane kurczaki" i "Hej, to moja ryba" - obie o złożoności memory i równie wciągające. Polecam, ale raczej granie niż kupowanie, bo ja nie potrafię wydać na tak proste gry 80 albo i więcej złotych.

Wiem, że chodzi o jakość wykonania.

Jeszcze na sprawdzenie czeka "Adel Verpflichtet" Klausa Teubera. Przepraszam moderatorów, którzy muszą czytać cały post, żeby upewnić się, że nikogo nie obrażam.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 października 2010 23:09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
no, zbliża się czas wczesnych długich wieczorów, to trzeba wyciągać gry spod szafy. :D

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 listopada 2010 17:16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 21:06:28
Posty: 1088
Skąd: z Catanu
Ktoś może jest zainteresowany konkursem na recenzję organizowanym przez "Świat Gier Planszowych"?

http://swiatgierplanszowych.blogspot.co ... enzje.html

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 02 listopada 2010 09:53:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 marca 2007 20:38:56
Posty: 1131
Skąd: Słupsk
Bardzo interesująca propozycja.. Myślę że to wyzwanie w sam raz dla Ciebie Mikoszu... ;)

Ja oczywiście gram w te przemielone klasyki...
Moja współlokatorka przychodzi co jakiś czas i mówi: "Tosia.. proszę, zagrajmy w Osadników.."
A jak przyjdzie ktoś jeszcze do nas, to wyciągam Carcassonne..

Jakby ktoś w Warszawie wiedział gdzie można milo sobie pograć.. to proszę o jakieś podpowiedzi..

_________________
Polski ziemniak jest skarbnicą witaminy C


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 31 grudnia 2010 17:59:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25413
Znalazłem starą grę planszową pt. Finans, w którą grywałem dużo w dzieciństwie a moi rodzice wspominają, że grali w to nocami i nie mogli przestać ;-) Jest to nieco podobne do Monopolu, z tym że znacznie lepsze :-) Ma też tę dziwną właściwość, że nie wiadomo, jak by tu grę skończyć - wszyscy są tylko wciąż coraz bogatsi i bogatsi, różnice między warstwami społecznymi się powiększają, gra jest rozstrzygnięta, ale można grać dalej i do upadłego!

Nauczyłem dzieci i spędziliśmy dziś z pięć godzin (a wczoraj ze trzy :oops: ) rżnąc w Finans :shock:

Przegrałem!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 25 stycznia 2011 20:11:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 06 lutego 2007 12:26:14
Posty: 140
Skąd: łodzisko - brzydkie aż oczy pękają
cały weekend pod znakiem Carcassonne z rozszerzeniami:
1 - Karczmy i Katedry,
2 - Kupcy i Budowniczowie,
3 - Księżniczka i Smok,
4 - Wieża.

Dziś dokupiłem:
1 - Hrabia, król i poddani,
2 - Opactwa i Burmistrzowie.

_________________
<b>NADAJE ZIEMIA śMIERCI JUż NIE MA!!!</b>


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 00:08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
ja mam z dodatków smoka, księżniczkę, świnkę, budowniczego, wozy, karczmy, opactwa, katedry, burmistrzów i stodoły. ale niektóre dodatki zupełnie się nam jeszcze nie wdrożyły, bo nie możemy zapamiętać zasad nimi kierujących :wink:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 11:37:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14024
Skąd: ze wsi
to są jakieś dodatki do Carcassonne? :shock:
i to się łączy razem wszystko i się gra? i gra? i gra?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 12:00:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
pełno jest tych dodatków, a każdy kosztuje kolejne kilkadziesiąt złotych. mi się najbardziej podoba w dodatkach to, że są tam kolejne kafle do gry z łąkami, drogami, zamkami, mostkami, rzekami... powoli zaczyna nam już stołu nie starczać :D

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 12:13:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14024
Skąd: ze wsi
a który z nich byś poleciała?
natalia pisze:
powoli zaczyna nam już stołu nie starczać

trzeba będzie przenieść się na podłogę... :D

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 12:55:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
polecam przede wszystkim smoka i księżniczkę - dodaje grozy naprawdę. w sumie to księżniczki zapominamy używać, ale smok sieje spostoszenie i można wiele stracić. teraz gry bez smoka nie mogę sobie wyobrazić.
fajne są katedry, bo można wiele zyskać, gdy się na taką trafi. nie rozgryzłam jeszcze stodoły, ale wydaje się, że może być przydatna. burmistrza można sobie darować. kupców w zasadzie też.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 13:32:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:17:46
Posty: 4937
Skąd: Biadacz
hehe...

Smok żondzi ! a ta mała drewniana osóbka co jej nie używacie to nie księżniczka (ta jest na kaflach)... to wróżka-zdzirka (bo każdy może ją mieć) - bardzo poręczna do minimalizowania spustoszenia jakie sieje smok-morderca !

Karczmy i Katedry tez są fajne - stodoła o której pisze Natalia to chyba o karczmy chodzi właśnie - świetny dodatek...
natalia pisze:
burmistrza można sobie darować. kupców w zasadzie też

hmmm... a już się przymerzałem do kolejnego dodatku... to może zamiast dodatku trzeba się szarpnąć na dodatkową grę żeby było więcej kafli terenu...
albo zastanowić się nad Carcassonne: The Castle lub Carcassonne. Hunters & Gatherers

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 stycznia 2011 15:48:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 06 lutego 2007 12:26:14
Posty: 140
Skąd: łodzisko - brzydkie aż oczy pękają
bardzo fajnym rozszerzeniem jest również Wieża. Od tej pory można brać w niewolę pionki przeciwników, uwalniać spod władzy przeciwnika miasto, np.: z katedrą.

_________________
<b>NADAJE ZIEMIA śMIERCI JUż NIE MA!!!</b>


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 31 stycznia 2011 22:35:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 21:06:28
Posty: 1088
Skąd: z Catanu
Mi z kolei udało się wczoraj w końcu zagrać w "Adel verpflichtet" Klausa Teubera. Wrażenia po jednej rozgrywce są pozytywne, choć po przeczytaniu instrukcji miałem większe oczekiwania. Mechanizm jest bardzo ciekawy. Gracze niezależnie od siebie wybierają miejsca i akcje podejmowane w tych miejscach. Trzeba się domyślać, co zrobią. Najważniejsze jest organizowanie wystaw, ale jeżeli ktoś robi wystawę, to innym graczom opłaca się coś z nich ukraść. Jeżeli natomiast do akcji mogą wejść złodzieje, to korzystne jest wystawienie detektywa. Kombinowanie w tej grze polega na zadawaniu sobie pytania: "Co przeciwnik myśli, że ja zamierzam zrobić?". Wygląda jednak na to, że przy trójce graczy nie do końca da się wykorzystać potencjał gry. Trzeba się w dodatku przyzwyczaić do nietypowego tempa gry. Nie ma kolejki przechodzącej z gracza na gracza, tylko jedna kolejka dla wszystkich. Akcje i miejsca są wybierane jednocześnie. Wybory są rozpatrywane bardzo szybko, zwłaszcza jeśli okaże się, że wszyscy wystawili złodziei, którzy nic nie mogą ukraść, czy detektywów, którzy nikogo nie mogą złapać. Następnie znów trzeba wybierać, które karty z ręki się wystawi.

Dzisiaj natomiast przyszła pocztą "Packa na muchy". Organizatorzy konkursu (nie chodzi tu o konkurs na rezenzję) zapowiadali z miesiąc temu, że chcą wyrobić się z wysyłaniem nagród do końca stycznia i udało im się dotrzymać terminu. Gra jest bardzo podobna do "Jungle speeda". Chociaż należą do tej samej klasy, ciężko je porównać, a to ze względu na niewielką złożoność rozgrywki. Zmienił się trochę cel gry. Tym razem chodzi o łapanie kart w kolorze, którego jest najwięcej na stole. Zdaje się, że jest trochę szybsza. Jeżeli ktoś lubi gry zręcznościowe - ja od takich nie stronię - to przy "Pacce" będzie się dobrze bawił. Jeżeli ktoś jednak chce kupić nową grę, a ma już "Jungle Speeda", "Halli Galli" lub coś w tym stylu, to powinien raczej rozglądnąć się za czymś mniej podobnym.

To może "Futbol ligretto"? Kolejna karcianka na piętnaście minut. Zdarza mi się w nią grać w przerwach między zajęciami. Znów prawie nie ma zasad - tylko minimum konieczne, żeby w ogóle był jakiś sens. Nie ma w ogóle kolejek. Każdy wykłada kartę, kiedy dysponuje odpowiednią. Jak to bywa w grach, w których nie ma kolejek, nie ma też za bardzo miejsca na obmyślanie strategii. Z drugiej strony opłaca się trochę patrzeć na karty przeciwników, żeby przez przypadek nie wystawić piłki ich strzelcowi, i konsultować się z kolegami z drużyny, żeby wiedzieć, komu opłaca się podawać. Ciężko tylko z tym wszystkim wyrobić się w czasie. Przeciwnicy mogą niekiedy narzucić niemożliwe tempo.

Warto jeszcze dodać, że chociaż omówiłem "Adel verpflichtet" koło dwóch wyjątkowo lekkich gier, zalicza się ona do tytułów bardziej złożonych. Nie trwa zbyt długo ani nie jest trudna do zrozumienia. Można jednak przy niej w miarę poważnie pogłówkować. Da się wypracować nieskomplikowaną strategię, by potem trochę ją modyfikować w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 01 lutego 2011 11:01:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
a że Tobie nie mylą się zasady tych wszystkich gier! podziwiam!

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 635 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 43  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group