Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 12 maja 2024 14:38:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 lipca 2005 18:05:12 

Rejestracja:
sob, 11 czerwca 2005 21:29:25
Posty: 413
Skąd: Wielka Polska
i wszystko jasne :) jo :piwo:

_________________
Czy pamiętasz te ręce wzniesione ?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 marca 2006 00:05:08 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
W wątku o Łysiaku była o tym dyskusja. Oto jaka informacja ukazała się dzisiaj:

http://fakty.interia.pl/news?inf=730876

Cytat:
Nadzwyczajna narada papieża

Przez prawie cały czwartek w Watykanie ma trwać nadzwyczajna narada Benedykta XVI z kardynałami z całego świata.


Spotkanie to odbywa się w przeddzień pierwszego konsystorza w tym pontyfikacie, podczas którego godność kardynalską otrzyma piętnastu nowych purpuratów, wśród nich metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

Po raz pierwszy od ubiegłorocznego kwietniowego konklawe papież spotyka się z kardynałami i to nie tylko z tymi, którzy go wybrali, ale także tymi, którzy ukończyli już 80 lat i nie są już elektorami. 22 lutego zapraszając wszystkich do Watykanu Benedykt XVI nazwał tę naradę "spotkaniem refleksji i modlitwy".

Spekulacje włoskich mediów jakoby tematem prawie całodniowych rozmów i dyskusji jest zapoczątkowana już reforma Kurii Rzymskiej, której celem jest ograniczenie liczby watykańskich urzędów, a także sprawa ewentualnego zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów, nałożonej w 1988 roku okazały się prawdziwe. Duchowni mają rozmawiać także o podniesieniu wieku emerytalnego biskupów i dialogu z islamem.

Nieznane są żadne szczegóły obrad, która potrwają do wieczora. Watykańskie biuro prasowe w wydanym komunikacie podkreśliło, że tematy narady, nazwanej "spotkaniem refleksji i modlitwy", wybrał sam papież. Ponadto poinformowano, że w kwestii - jak to ujęto w nocie - "zwolenników arcybiskupa Lefebvre'a" głos zabrało dwudziestu kardynałów.

Wszystko wskazuje na to, że rosną szanse na pojednanie Kościoła ze schizmatyckim bractwem lefebrystów. Taka jest prawdopodobnie najważniejsza konkluzja narady Benedykta XVI z kardynałami.

- Otwarte ramiona dla lefebrystów. Teraz rozważa się najlepsze wyjście z tej sytuacji - powiedział po zakończeniu narady kardynał Dario Castrillon Hoyos, przewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, powołanej przez Jana Pawła II w celu prowadzenia dialogu ze zwolennikami arcybiskupa Lefebvre'a.

Kardynał Hoyos nie ujawnił żadnych szczegółów, ale jego lakoniczne słowa odebrano jako deklarację woli dalszego zbliżenia Watykanu z Bractwem świętego Piusa X.

Jak informowała wcześniej Stolica Apostolska dyskusja na temat stosunków z lefebrystami odbyła się na życzenie Benedykta XVI. Papież prawdopodobnie chciał poznać stanowisko purpuratów na temat możliwości ewentualnego zdjęcia ekskomuniki ze schizmatyckiego bractwa, nałożonej w 1988 roku.

W sierpniu Benedykt XVI przyjął przełożonego Bractwa świętego Piusa X - Bernarda Fellaya. Ich rozmowę uznano wówczas za początek dialogu i pojednania.

Założone przez francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a w 1970 roku schizmatyckie bractwo skupia księży przeciwnych zmianom posoborowym. W 1976 roku papież Paweł VI zabronił założycielowi lefebrystów udzielania święceń kapłańskich. Gdy w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II arcybiskup Lefebvre wyświęcił czterech biskupów, ściągnął na bractwo ekskomunikę.

Lefebryści nie akceptują przede wszystkim reformy liturgii wprowadzonej przez Sobór Watykański, sprzeciwiają się także ekumenizmowi. Ich zdaniem Sobór zniszczył tradycję Kościoła.

W pierwszej takiej naradzie pod przewodnictwem nowego papieża bierze udział pięciu polskich kardynałów: Józef Glemp, Franciszek Macharski, Andrzej Deskur, Henryk Gulbinowicz i Zenon Grocholewski.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 21:39:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
Przecieki prasowe o perspektywach pojednania FSSPX z Rzymem.
Cytat:
Większość kardynałów poparła kontynuowanie rozmów Stolicy Apostolskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X - donosi włoski dziennik Il Giornale.

Zaledwie kilkanaście godzin po zakończeniu czwartkowej narady Benedykta XVI z Kolegium Kardynalskim do prasy zaczynają docierać informacje o szczegółach jej przebiegu.

Jak poinformował w piątkowym wydaniu Il Giornale watykanista tego mediolańskiego dziennika Andrea Tornielli kardynałom przedstawiono projekt nadania FSSPX statusu prałatury personalnej na wzór Opus Dei. Przeciwko tej idei wypowiedziało się jedynie kilku kardynałów, przede wszystkim arcybiskup - senior Paryża Jean Marie Lustiger, arcybiskup Bordeaux Jean - Pierre Ricard i kard. Georges Cottier. Kard. Tarcisio Bertone, arcybiskup Genui i były sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary podkreślił konieczność doktrynalnych podstaw przyszłego pojednania, przede wszystkim uznania przez FSSPX nauki II Soboru Watykańskiego.

Według Torniellego kard. Francis Arinze miał również poruszyć kwestię tzw. "indultu generalnego" na używanie mszału św. Piusa V. Włoski watykanista nie podał jednak żadnych szczegółów.

Z kolei turyńska La Stampa pisze, że pakiet propozycji, które Stolica Apostolska ma przedstawić FSSPX jest już gotowy. Jego autorami mają być kardynałowie Dario Castrillon Hoyos, prefekt Kongregacji ds Duchowieństwa i Julian Herranz, przewodniczący Papieskiej Rady ds Interpretacji Tekstów Prawnych. Pakiet przewiduje utowrzenie superdiecezji (określenie La Stampy) na czele z biskupem mianowanym przez papieża. Gazeta nie pisze, czy podlegałby on papieżowi bezpośrednio czy też za pośrednictwem Kongregacji ds. Biskupów. Ta superdiecezja miałaby dysponowac również własnym seminarium.

La Stampa informuje również, że podczas listopadowego spotkania kard. Hoyosa z bp. Fellayem, przełożonym FSSPX ustalono, że przełożeni Bractwa napiszą do Benedykta XVI list, w którym wobec nowej sytucaji, która została stworzona, poproszą o zdjęcie z biskupów Bractwa ekskomuniki, w jaką popadli w 1988 r. przyjmując nielegalnie święcenia episkopatu z rąk abp. Lefebvra.

http://www.christianitas.pl/c/wydarzylosie/?id=756
Plany wprowadzenia indultu generalnego, a tymczasem przełożony zakazał 94-letniemu jezuicie odprawianie trydenckiej Mszy Św.:
Cytat:
Szokująca informacja nadeszła kilka dni temu z Kalifornii, gdzie przełożony Zakonu Jezuitów nakazał 94-letniemu Jezuicie zaprzestanie odprawiania Mszy Św. w rycie trydenckim.
Ojciec Phillip Bourret, S.J., emerytowany misjonarz w Chinach, raz w tygodniu odprawiał w prywatnej kaplicy Trydencką Mszę św., do której powrócił kilka lat temu.
Mała, niezależna kaplica w Los Gatos przyjęla ojca Bourret z otwartymi ramionami i przez pewien czas o. Bourret odprawiał Nieśmiertelną Mszę Świętą, jak również wprowadził tradycyjne jezuickie nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa wraz z Nowenną.

Odprawianie Mszy św. nie spodobało się jednak bezpośredniemu przełożonemu, ojcu John Martin, S.J., który zapowiedział, że nie zastosowanie się do polecenia, spowoduje zawieszenie ojca Bourret za nieposłuszeństwo.

Wierni proszeni są o wyrażenie swego stanowiska w emailach i listach do przełożonych ojca Bourret.

http://www.bibula.com/new/display.php?textid=00189

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 11:38:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17277
Skąd: Poznań
Zapytam wprost (bo mam wrażenie że wisi to jak niedopowiedzenie): kto uważa, że Jan Paweł II popełnił błąd i trwał w nim nakładając ekskomunikę na lefebrystów?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 11:59:05 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
ja nie mam zdania w tym temacie, moja wiedza jest zbyt mała


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 15:52:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:30:29
Posty: 406
No moim zdaniem ekskomunika Lefebrystow byla bardzo sluszna.
Msza w rycie trydenckim jest jak najbardziej akceptowana forma kultu, sam bralem w takich udzial (acz zdecydowanie wole nowy styl), ale o co sie rozbija caly problem to kwestia posluszenstwa ewangelicznego wzgledem Rzymu i uznania Vaticanum Secundum. Jak powiedzial ktorys z kardynalow cytowanych przez Hulagu - tak dlugo jak Lefebrysci nie uznaja V2 to nie ma o czym rozmawiac.

Mam nadzieje, ze bractwo pojdzie po rozum do glowy i zostanie przywrocona komunia z nimi.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 30 marca 2006 19:03:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
Ja niestety nie mam pewności co do samej słuszności tego posunięcia. Ale oczywiście Jan Paweł II miał pełne prawo posłużyć się ekskomuniką i nie było to żadne nadużycie.

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 30 marca 2006 19:36:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
Z tego, co wiem, nie bardzo miał wyjście, bo Lefebvre (tak się pisze to nazwisko?) - w sytuacji gdy porozumienie było już blisko, bodaj w 1988 - wycofał się z wcześniejszych uzgodnień i zaczął wyświęcać biskupów, wbrew prośbom i groźbom Watykanu.

_________________
Youtube


Ostatnio zmieniony pt, 31 marca 2006 21:29:30 przez grawson, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 31 marca 2006 13:47:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:30:29
Posty: 406
Hulagu pisze:
Ja niestety nie mam pewności co do samej słuszności tego posunięcia.



Why?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 kwietnia 2006 11:49:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
natalia pisze:
ratzi [...] znów ujął mnie bardzo sposobem, w jaki mówi o sobie i nie tylko o sobie. używa bardzo poetyckiego języka w odróżnieniu od Jana Pawła II, który był bardzo trudny momentami i zbyt naukowy.


Hehe, a w TV Trwam Hejmo zarzucał Benedyktowi, że w przeciwieństwie do Jana Pawła jest takim "profesorem" ;-)

Niestety nie mam bardziej wiarygodnego źródła, ale z tego wynika, że Hejmo próbuje zasiewać niechęć do Benedykta XVI. Akurat w momencie, gdy Watykan krytycznie wypowiedział się o RM, takie wzbudzanie niechęci jest na rękę Rydzykowi.
W każdym razie, obraz Benedykta XVI tam przedstawiony, to odludek (a więc pewnie nieżyczliwy ludziom) i profesor (a więc oderwany od prawdziwej wiary). Po raz kolejny środowisko radiomaryjne używa tytułu naukowego jako wręcz obelgi, tak jakby Karol Wojtyła nigdy nie wykładał na KULu.
Rok temu w mediach pełno było prognoz, że Polacy ślepo zapatrzeni w Jana Pawła II będą niechętni jakiemukolwiek następcy, a już Niemcowi, to dopiero. Tymczasem te prognozy okazały się kulą w płot. Takie postawy są wśród Polaków zupełnie marginalne i trzeba Hejmy, żeby je podsycać. :?

Podobnie uderzył mnie przedwczorajszy nagłówek w Onecie - dziś już zmieniony. Brzmiał mniej więcej: "Benedykt XVI zrywa z tradycjami Papieża". Chodziło zaś o to, że Bendykt XVI nie wygłosi listu do księży w Wielki Czwartek i nie będzie spowiadał w Wielki Piątek. Czyli nie zrobi dwóch rzeczy, które zwykł robić Jan Paweł II, ale które nie są żadnymi uświęconymi tradycjami. No i jeszcze to duże "p" sugerujące, że Benedykt XVI, to taki byle jaki papież w porównaniu z prawdziwym Papieżem. :?

O ile rozumiem, że GW rok temu dawała te prognozy, bo w interesie jej grupy ideologicznej jest sypanie piasku w tryby religiom, a Hejmo próbuje podważyć autorytet nowych władz kościelnych, bo po ujawnieniu agentury stracił ich łaskę, a RM z kolei też chce samo decydować o prawdzie w Kościele (nie po raz pierwszy zaprasza Hejmę mimo udzielonego mu zakazu wypowiedzi publicznych), o tyle nie wiem, po co onet daje taki tytuł. Chyba tylko z dziennikarskiej głupoty robienia z wszystkiego sensacji...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 kwietnia 2006 12:18:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:44:49
Posty: 550
Skąd: Rybnik
panek pisze:
Takie postawy są wśród Polaków zupełnie marginalne i trzeba Hejmy, żeby je podsycać.

Wczoraj Olejnik mówiła,że Wolniewicz w Radiu Maryja też zatakował Benedykta XVI.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 kwietnia 2006 12:33:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:45:18
Posty: 486
Skąd: Królewskie Stołeczne Rezydencjalne Miasto Wrocław
szczegóły http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?t=908&start=120

_________________
-Panie Havranek, za 5 lat tu będzie IV Rzeczpospolita.
-Ja se ne boje, ja mam rakovinu..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 kwietnia 2006 15:41:46 
lotan pisze:
Co tydzień media wymyślają nowe pokolenie Każdy może się włączyć do zabawy. Pokolenie A?


Alkoholików, od wielu wieków trwa ;)

A niedługo Beniek IkS-fał-I nawiedzi Wawel.

www.chrystianumtutturum.com.pl


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 kwietnia 2006 21:27:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
finrod pisze:
Why?

Trudno mi po prostu nazywać katolików heretykami. Argument słaby, czysto emocjonalny, no ale tak to widzę i czuję..

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 02 maja 2006 01:07:16 
panek pisze:
Hehe, a w TV Trwam Hejmo zarzucał Benedyktowi, że w przeciwieństwie do Jana Pawła jest takim "profesorem"

a to Hejmo był agenciakiem SB?


panek pisze:
Rok temu w mediach pełno było prognoz, że Polacy ślepo zapatrzeni w Jana Pawła II będą niechętni jakiemukolwiek następcy, a już Niemcowi, to dopiero. Tymczasem te prognozy okazały się kulą w płot.

A ja tam widzę silne tendencje, a już witalizację antyniemickich nastrojow bardzo.


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 128 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group