Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 08 maja 2024 23:45:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 18 września 2005 21:33:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Ja przez 2 lata pracowałem na ulicy Topolowej w Poznaniu, gdzie duzo topoli rośnie :wink: Bardzo przyjemny zapach!

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 września 2005 18:15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
Się zrobiła pora na jarzębinę. Chciałbym być jemiołuszką...



Materialista!





(Dla człowieka jarzębina jest obiektem zainteresowania estetycznego [por. http://www.teksty.vneb.pl/b,Biesiadne,9346,index.html ] , natomiast dla jemiołuszki jest to po prostu żarło - tak więc jamiołuszka ma do jarzębiny podejście materialistyczne :mrgreen: )

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 września 2005 20:40:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
I co - że niby jemiołuszce sie jarzębina nie podoba? :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 września 2005 22:31:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
ja ośmieliłbym sie chociażby z przekory, ale... mam sporo jesionów niedaleczko w swych spacerowo - krzaczorowych rejonach i też je lubię. zawsze zwracałem uwagę na pewną ich właściwość: liście sobie na nich wiszą i wiszą, aż przychodzi wietrzny dzień - cały dzień lecą szeleszcząc i to już wtedy kończą się żarty - Orion przegania Łabędzia, zaczyna być ku zimie. na razie jeszcze tak nie jest, zresztą widzę że wtym roku jesiony rzucają liście nie tak na łapu capu, spokojniej...
przypomniało mi sie od kiedy zacząłem używać słowa 'krzaczory' :) - odkąd przeczytałem haiku Brzóski: "Ty wiesz wszystko nawet to co robię teraz w krzaczorach" - bardzo piękne!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 września 2005 23:01:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 23 września 2005 16:20:17
Posty: 29
Skąd: wschód
to bardzo stary dom. po ścianach pnie się dzikie wino.. dookoła rosną topole, kasztan, leszczyny, bzy, świerki, akacja..
nie umiałabym żyć bez drzew.. ich zapach, ich muzyka.. dają tyle energii. a teraz moja ulubiona pora roku. będę łazić po parkach, zbierać zielone jabłuszka, kasztany.. będę włóczyć się ulicami na pustkowia, kopać przydrożne kamienie i będą spadać na mnie liście, jak deszcz.

_________________
pod moim ciemnym oknem wieje wiatr..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 września 2005 23:05:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
ja bym chętnie sie położył i poczekał aż liście mnie przykryją ;)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 października 2005 01:19:37 

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 12:30:21
Posty: 27
Skąd: nogalwica
a wpadłem w lekką depresje jak moja babcia z rozpędu czy z czegoś innego ścieła kosą malutką jarzebinke i jużz się nie podniosła :(

_________________
atakjejnanoc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 października 2005 01:41:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
Kamik pisze:
któż się ośmieli na przełomie września i października twierdzić, że to nie jesiony rządzą, hę?!!!

ja spróbuję :oops:

koleżanka znalazła kiedyś odpowiadające mi określenie na jesiony - "drzewa śmieciowe". Bo one tak często rosną koło śmietników. I jakoś... mi tam pasują...

Tym niemniej o tej porze roku różne drzewa zaczynają pokazywać swoje nowe, kolorowe oblicze. Jakie gatunki najwcześniej żółkno-brązowieją?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 października 2005 16:21:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
Jakie gatunki najwcześniej żółkno-brązowieją?



Ostatnimi czasy - kasztanowiec...
por. np: http://robale.pl/index/2/321

No i w ogóle miejskie drzewa - susza fizjologiczna, podwyższona temperatura itd.

Jeśli zaś wykluczać takie przypadki, to coś mi widzi, że brzozy dosyć szybko żółkną, ale przyznam, że parę lat temu potrafiłbym lepiej przedstawić kolejność zmiany kolorów róznych gatunków... :oops:

Z jesionami zaś nie tyle kojarzy mi się, że długo utrzymują uschnięte liście, ile to, że bardzo późno wypuszczają nowe. Wiosną jest taki okres, gdy inne drzewa naokoło już się zielenią, nawet dęby pozbywają się już resztek zeszłorocznych liści, a jesiony stoją gołe.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 08 października 2005 10:34:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 12:58:05
Posty: 72
Skąd: z onirycznej Łodzi
znakomita wiekszość drzew poza tujami i olchami.

_________________
Jeszcze nie umarły, jeszcze się otwarły
oczy, które widzą, oczy, które płaczą
wydrążeni ludzie opuszczą piwnice
nim życie i śmierć wyjdą na ulice


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 listopada 2005 02:57:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
pojawiły się takie plakaty reklamowe o zamiataniu zainfekowanych liści kasztanowców

wie ktoś coś bliżej na ten temat? i czy jest to akcja, która ma sens, tj. czy faktycznie może pomóc powstrzymać ten syf co to co roku psuje drzewa te piękne, czy też jest to tylko taka akcja, żeby ładnie wyglądało?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 listopada 2005 11:55:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
czy faktycznie może pomóc powstrzymać ten syf co to co roku psuje drzewa te piękne


Może pomóc. Ale w ekologii nic nie jest tak zdeterminowane, jak w chemii czy fizyce. Spalanie postaci zimujących (samo zgrabienie nie da żadnych efektów) siłą rzeczy zmniejsza ich liczebność, więc wiosną zaatakuje ich mniej. Nigdy jednak nie da się dokładnie obliczyć, co by było, gdyby ich nie spalono (być może tyle samo by wymarzło zimą) albo czy ta liczba, jaka przetrwa i tak nie wystarczy do kompletnego "popsucia" drzew... Jednak jakiś wpływ to chyba ma. Zwłaszcza, gdy połączy się z wstrzykiwaniem do drzew pestycydów itd. (ale to jest droga i pracochłonna - nie mówiąc już, że kontrowersyjna ze względów toksykologicznych - sprawa, więc nie ma co liczyć na jej powszechność).
Moje obserwacje wskazują, że w miejscach, gdzie liście są usuwane (ulice miast) posusz liści nastepuje wolniej niż w miejscach, gdzie na pewno nikt tego nie robi (zdziczałe kasztanowce "leśne"). Jednak są to obserwacje pojedyncze i niesystematyczne, więc ich wartość jest anegdotyczna, nie naukowa. Zresztą, nie poczuwam się do zadnego autorytetu w sprawie szrotówka - przecież wszystkie informacje o nim mam ze źródeł tak ogólnikowych, jak Gazeta Wyborcza albo Wiedza i Życie...
Crazy pisze:
czy też jest to tylko taka akcja, żeby ładnie wyglądało?

No cóż, czynnik propagandowy jest nie do pominięcia ;-) Tak już z człowiekiem jest, że coś mu gdera "No zrób coś" - więc coś robi...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 04 maja 2006 21:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
panek pisze:
Ostatnio byliśmy w Lesie Bielańskim ze względu na porę łanowego kwitnienia geofitów



Wypowiedź tę sprzed roku uzupełnię, jako że ostatnio byłem proszony (a nie dałem się długo prosić :mrgreen: ) o ponazywanie tego, co pod nogami. Co prawda tytył wątku sugeruje coś większego i zdrewniałego, ale to chyba najlepszy do tego wątek.

Otóż większość z tego, co kwitnie to przedstawiciele rodziny jaskrowatych (nie należy się przejmować tym, że zwykle większość obrazków ma podpis "łącze przeciążone", tylko klikać taki napis).

Np. ziarnopłon Ficaria verna Obrazek
zawilce - gajowy Anemone nemorosa
Obrazek
i żółty Anemone ranunculoides
Obrazek
kaczeniec (zwany także kniecią błotną) Caltha palustris
Obrazek

Niestety od paru lat nie miałem okazji spotkać przylaszczki Hepatica nobilis
Obrazek


Z innych rodzin spotkać można
miodunkę ćmę Pulmonaria obscura
Obrazek

złoć żółtą Gagea lutea
Obrazek

i wiele innych.


A inną (choć już nie geofitem) godną uwagi rośliną jest przytulia czepna Galium aparine
Obrazek Niektórzy forumowicze ostatnio zawarli z nią bliższą znajomość. ;-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 04 maja 2006 21:33:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
Piotrek, a co z Przebiśniegami?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 04 maja 2006 21:42:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
w środę - wczoraj widziałam takiego samego kaczeńca czyli knieć błotną przy brzegu jeziora :D

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 170 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group