Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 20 kwietnia 2024 01:05:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 220 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 09:13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
Papuszaa pisze:
dawano wino do picia.


Raczej Krew Pańską, jeśli już.




;)


U nas w parafii Komunia jest podawana pod obiema postaciami w Wielki Czwartek. Muszę przyznać, wygląda to niezwykle...


otoKarbalcy pisze:
ale gdyby usiadł i zostawił to szafarzom, to przecież nie byłoby różnicy.


Z tego, co wiem, szafarz nadzwyczajny ma rozdzielać Komunię, jeśli jest zbyt dużo wiernych w stosunku do liczby księży w danym momencie. Jeśli Komunię mogą rozdawać księża, to z tego, co wiem, służy do Mszy świętej podobnie, jak lektorzy.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 09:18:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 22:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Aleś zrobił analizę :shock:

Podałam tylko przykłady z jakim obrządkiem się spotkałam za granicą.ponieważ w Polsce w mojej parafii odbywa się klasycznie.

Ogólnie podoba mi się że 1% dochodu idzie na kościół,mimo to taca też jest puszczana do obiegu( tylko po co?)

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 09:25:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 listopada 2014 01:27:18
Posty: 251
Papuszaa pisze:
Komunię dawano do ręki

Takoż i w Hiszpanii większość ludzi chciała.. Starsi ludzie też. W Polsce, przynajmniej u mnie w parafii, to rzecz niezwykle rzadka. Jak już, to raczej jacyś przyjezdni. Ciekawe skąd tam ta popularność. Rozwinięty zachód dba tak o higienę? Ja tam otwieram buzię. :)
Ale tam akurat liturgia, dokładnie w Walencji, była taka sama jak u nas. Bez znajomości hiszpańskiego - jedyny element, który mnie ominął, to kazanie.
I też "pani kościelna" udzielała komunii, obok księdza... A ksiądz zamiast mówić "Ciało Chrystusa" śpiewał pieśń. Też się zacząłem zastanawiać, że to może "nienasza" msza, ale jak ksiądz powiedział, że modli się za papieża Franciszka, biskupa i innych, to się uspokoiłem.
A w Barcelonie, na polskiej mszy, też taca do obiegu (w sensie, że ludzie ją sobie podawali).
Czyli wychodzi na to, że pod tym względem cały zachód chyba podobny.

_________________
:okolata:


Ostatnio zmieniony pn, 31 sierpnia 2015 09:27:21 przez JLennon, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 15:13:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
jpl pisze:
Z tego, co wiem, szafarz nadzwyczajny ma rozdzielać Komunię, jeśli jest zbyt dużo wiernych w stosunku do liczby księży w danym momencie. Jeśli Komunię mogą rozdawać księża, to z tego, co wiem, służy do Mszy świętej podobnie, jak lektorzy

OK, pewnie masz rację. Choć dlaczego akurat tak, to logicznie ani doktrynalnie się wytłumaczyć nie da raczej, nie? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 20:08:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14022
Skąd: ze wsi
otoKarbalcy pisze:
Co prawda, zwykle na mszy ksiądz też rozdaje komunię, ale gdyby usiadł i zostawił to szafarzom, to przecież nie byłoby różnicy.

:shock: ... no moim zdaniem, różnica byłaby ogromna... bo świeccy szafarze sakramentu są nimi tylko w sytuacjach nadzwyczajnych i tak też brzmi ich właściwe, pełne określenie: nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej.

Kongregacja wypowiada sie też zdecydowanie tak:
Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim.(art. 157)

P.S.

otoKarbalcy pisze:
Choć dlaczego akurat tak, to logicznie ani doktrynalnie się wytłumaczyć nie da raczej, nie?


Dla mnie jest to znak sprzeniewierzenia się swojemu powołaniu i posłudze Chrystusowi.

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 22:01:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Pietruszka pisze:
Kongregacja

Zaraz wyjdzie, że od 39 lat trwam w błędnym przekonaniu, że jestem katolikiem :wink: , ale co to jest?

Oczywiście, jeżeli tak stanowią dokumenty Kościoła, to nie mnie je podważać. Choć nadal na zdrowy rozum nie widzę w tym jakiegoś wielkiego problemu. OK, celebrans podczas mszy św. symbolizuje (o ile to dobre słowo) Pana Jezusa, więc siedzenie, gdy jest rozdawana Komunia, zamiast jej rozdawania ("Bierzcie i jedzcie") jest trochę nie na miejscu. Ale z drugiej strony, jeżeli rozdałby trochę i potem usiadł, i ten problem powinien zniknąć. Bo stąd już blisko do uznania, że komunia otrzymana nie z rąk wyświęconego szafarza jest jakaś mniej ważna, czy gorsza. Sam spotkałem się z takim poglądem i uważam, że on jest jednak większym zagrożeniem, niż to, że ksiądz siedzi, gdy świeccy rozdają Komunię św.

Ale mówię - nie chcę polemizować z Kościołem i jego dokumentami. Tak sobie tylko głośno myślę ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 22:21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9984
A ja się tylko zastanawiam, dlaczego właściwie w Kościele Katolickim przeważnie nie udziela się Komunii pod dwiema postaciami.
Argument o względach higienicznych odpada, bo przecież jest taka forma, jak umoczenie Hostii - i w takiej formie nie raz przyjmowałam na mszach wspólnotowych.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2015 23:26:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
JLennon pisze:
Rozwinięty zachód dba tak o higienę?

tu nie chodzi o żadną higienę !!! ,tylko o czytelniejszy znak ! Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy zapewne dawał chleb "na rękę"
Fengari pisze:
dlaczego właściwie w Kościele Katolickim przeważnie nie udziela się Komunii pod dwiema postaciami.

ja tego kompletnie nie rozumiem, całe szczęście w mojej wspólnocie (neokatechumenat ) zawsze mamy komunię pod dwiema postaciami

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 01 września 2015 20:56:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14022
Skąd: ze wsi
otoKarbalcy pisze:
Zaraz wyjdzie, że od 39 lat trwam w błędnym przekonaniu, że jestem katolikiem :wink: , ale co to jest?


Nie rozumiem.

otoKarbalcy pisze:
Bo stąd już blisko do uznania, że komunia otrzymana nie z rąk wyświęconego szafarza jest jakaś mniej ważna, czy gorsza.


No wiesz, jeśli by Kościół miał reagować na każdy nonsens zrodzony w głowie do którego ludziom jest blisko, i tylko po to, by miał nie powstać, to myślę, że celu by nie osiągnął, a i musiał się zmagać z nonsensami wzajemnie się wykluczającymi.

Coś jednak jest na rzeczy, że historia lubi powtarzać się jako farsa.

Rozumując analogicznie w drugą stronę, ktoś pewnie dojdzie do wniosku, że po co mu właściwie siedzący w kącie klecha, który podczas Eucharystii ogląda sobie paznokcie, albo nowy zegarek?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 08:35:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Pietruszka pisze:
Nie rozumiem.


Chodziło mi o to, co to jest Kongregacja i skąd ten cytat, który podałeś. Bo sprawdziłem i nie są to artykuły kodeksu prawa kanonicznego. A ten tekst o 39 lata błędu to był tylko żarcik taki. Że jestem katolikiem, a nie znam podstaw :)

Pietruszka pisze:
Rozumując analogicznie w drugą stronę, ktoś pewnie dojdzie do wniosku, że po co mu właściwie siedzący w kącie klecha, który podczas Eucharystii ogląda sobie paznokcie, albo nowy zegarek?


No nie wiem, chyba to trochę naciągany argument. Najważniejszą, że tak powiem, funkcją, księdza w tej części Mszy św. jest chyba jednak udział przy przeistoczeniu. Tego mu nikt nie odbierze, ani go z tego nie zwolni. Samo rozdawanie przez niego komunikantów nie jest już AŻ TAK istotne, co potwierdza dopuszczenie do niego szafarzy, nawet, jeśli nazywamy ich nadzwyczajnymi.
A ten pogląd o wyższości przyjmowania Komunii z "uświęconych rąk" (dokładnie takiego określenia użyła osoba, o której pisałem) jest realny i - śmiem twierdzić - może być dość rozpowszechniony.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 10:57:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 22:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Może to wszystko jest jednak poprawne .

Tak jak kiedyś pisałam w jakimś wątku :
Polak katolik wolnomularz jest w stanie grzechu śmiertelnego, ale gdy znajdzie się w Niemczech, już nie, gdyż tamtejsi biskupi inaczej interpretują prawo kanoniczne i wykładnię oficjalną, tzw. dwa listy kardynała Ratzingera

Jedynie Islam nie jest religią miłości.

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 15:51:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
Ale przynależność do wolnomularstwa jest uznawana grzechem przez Watykan, więc to, gdzie się akurat jest i kto to interpretuje, nie ma znaczenia...

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 17:13:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 22:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Jejaa ale sie czepiacie szczwgolow.
Podalam tylko jaskrawy przyklad , ze widocznie niemieccy
ksieza katoliccy po swojemu interpretuja obrzadek mazy sw.

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 17:54:20 
jpl pisze:
Ale przynależność do wolnomularstwa jest uznawana grzechem przez Watykan, więc to, gdzie się akurat jest i kto to interpretuje, nie ma znaczenia...


o, nie wiedziałam. wybacz głupie pytanie ;) czemu właściwie?


Na górę
 
PostWysłany: śr, 02 września 2015 18:11:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
To złożona sprawa. Więcej szczegółów jest np. tutaj.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 220 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group