Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 08:19:36

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 02 września 2015 17:26:39 
dzięki! interesujące, nie miałam o tym pojęcia (chociaż kompletnie się nie zgadzam ale to inna inszość ;)


Na górę
 
PostWysłany: śr, 02 września 2015 21:06:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Karolina pisze:
chociaż kompletnie się nie zgadzam ale to inna inszość
....a możesz napisac dlaczego ? bo bardzo mnie to dziwi...w tym artykule bardzo jasno i prosto wyjasniają...z czym sie nie zgadzasz ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 21:36:17 
cóż, pojęcie o masonerii jako takiej mam niewielkie. piąte przez dziesiąte zasłyszane "legendy miejsce" i znana "żydomasonokomuna" jako całe zło tego świata. jakoś specjalnie mnie to ani grzeje ani ziębi, raczej nie mam zdania na ten temat. po prostu te argumenty przytoczone w tekście nie tworzą dla mnie jakiegoś skandalicznego obrazu dlaczego miałoby się to kłócić z wyznawaniem religii.

1. Masoneria uwypukla w swych założeniach światopoglądowych humanitarne i etyczne tendencje. Co do założeń religijnych pozostawia swym członkom decyzję subiektywną. Takiej postawy nie da się pogodzić z wiarą w objawione prawdy Boże, autentycznie wyjaśnione przez Urząd Nauczycielski Kościoła;

co jest złego w humanitaryzmie, humanizmie, etyce? ten argument o subiektywnej decyzji co do religii, nie rozumiem problemu - Kościół to Kościół, ale religia to nie jedyny wyznacznik wokół którego grupują się ludzie. nie widzę problemu w uczestnictwie np. w jakimś teoretycznym "kółku etycznym" w i chodzeniu do kościoła.

2. Podejście do obiektywnej prawdy sugeruje ze strony masonerii pewien relatywizm, co stanowi przeszkodę dla przyjęcia katolickich prawd dogmatycznych;


czemu w niereligijnej grupie ludzi muszą być współwyznawane prawdy religijne? jak powyżej, uważam, że to dwie różne płaszczyzny. w grupie miłośników sztuki członkowie mogą mieć przeóżne poglądy na wszystko ale dzielą pasję do sztuki, w czym to przeszkadza im w wyznawaniu swoich wartości?

3. Masoneria przyjmuje możliwość wyznawania każdej religii, stawiając je wszystkie na tym samym poziomie, co potwierdza relatywistyczne stanowisko wobec katolicyzmu;

jeśli jedyną dopuszczalną do wyznawania religią w jakiejkowleik grupie byłby katolicyzm/judaizm/protestantyzm to byłaby to wspólnota stricte religijna, kościół...

4. Pojęcie Boga jako „wielkiego Budowniczego wszystkich światów” sugeruje ujęcie deistyczne; pojęcie Boga u masonów nie jest tym samym zgodne z chrześcijańskim obrazem Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie;

uważam, że jest to jak najbardziej do pogodzenia - na szczeblu bardziej ogólnym, bez pełnego objawienia które nie wszystkim jest dane, Bóg może być takim właśnie Budowniczym, nie-katolicy mogą go w ten sposób poznać, poprzez to jak się objawił i objawia na świecie. katolicy mają ten przywilej, że doznali pełni, "szczegółowego objawienia" w Crhstysusie.

5. Pojęcie tolerancji „wobec idei” różni się od ujęcia katolickiego;

nie mam pojęcia o co chodzi bliżej więc nie odniosę się do tego punktu

reszta ew. jutro, już późno ;)


Na górę
 
PostWysłany: śr, 02 września 2015 21:44:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
No właśnie, miałam dokładnie identyczne odczucia jak Karolina po przeczytaniu tego artykułu.

I też się zdziwiłam, bo masoneria kojarzyła mi się zawsze z organizacją z założenia wrogą Kościołowi, podejmującą działania mające na celu wyeliminowanie Kościoła z kultury. A tu się okazuje, że są różne rodzaje masonerii, nawet jakaś masoneria chrześciańska! :shock:

Tym bardziej mnie to zaciekawiło, bo od dawna miałam takie ciche pomysły, że fajnie byłoby założyć jakieś tajne stowarzyszenie chrześcijańskie, którego cele byłyby odwrotne do tych kojarzonych z normalną masonerią - żeby poprzez różne mniej lub bardziej oczywiste bądź zawoalowane działania, dyskretny wpływ na kulturę, przywrócić tejże kulturze chrześcijaństwo.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 22:19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Opus Dei chyba jest czymś takim. Przynajmniej e założeniach


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 22:28:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
O Opus Dei w sumie też niezbyt dużo wiem, ale podejrzewam, że to co robią tylko po części pokrywa się z moim pomysłem. :)
Chociaż, kto wie...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 02 września 2015 22:43:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Karolina pisze:
nie widzę problemu w uczestnictwie np. w jakimś teoretycznym "kółku etycznym" w i chodzeniu do kościoła.


a widziałabyś problem w uczestnictwie w teoretycznym kółku etycznym, które w praktyce zaprzecza Objawieniu?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 08:32:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 21:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
jpl pisze:
Ale przynależność do wolnomularstwa jest uznawana grzechem przez Watykan, więc to, gdzie się akurat jest i kto to interpretuje, nie ma znaczenia...


Podważasz słowa Kardynała Ratzingera?

:shock:

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 08:55:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
On niby coś takiego powiedział? :wink:

Jeśli nawet, to w przeciwnym razie musiałbym podważyć słowo całego Kościoła, więc... :wink:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 09:15:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 21:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
:D

Kard. J. Ratzinger przedłożył swoje wnioski w sprawie wolnomularstwa, podkreślając, że opinia Konferencji Episkopatu Niemiec w sprawie zachowania ekskomuniki latae sententiae nie dotyczy wyłącznie sytuacji w Niemczech, w których wolnomularze są nastawieni przyjaźniej do Kościoła niż w innych krajach. Opinia Konferencji Episkopatu Niemiec rzuca światło na strukturę generalną wolnomularstwa, tak bardzo zróżnicowanego. Z opinii biegłych kard. J. Ratzinger uwypuklił dwie sprawy wielkiej wagi.

Istota wolnomularstwa, pomimo jego wielkiego zróżnicowania, bazuje na relatywizmie w podwójnym znaczeniu:

a) relatywizmie pomiędzy prawdą a nieprawdą, przekonaniu, że dla człowieka jest niemożliwe poznanie prawdy;

b) relatywizmie pomiędzy dobrem a złem(46).

W merytorycznej części kard. J. Ratzinger wskazał na niebezpieczeństwo relatywizmu i zasad wolnomularstwa silnie zakorzenionych w sumieniu ludzi, które niszczą naszą wiarę: "Relatywizm w podwójnym znaczeniu silnie zakorzeniony w dzisiejszej mentalności ludzi zakłada pewne zasady w sumieniu ludzi Zachodu. Bez wątpienia panuje również wśród katolików. W świetle tych zasad nasza wiara nadal zachowuje swoją tożsamość. A tak naprawdę zamiera u korzeni, które stanowią wiarę w prawdę i zanika, ponieważ wszystko według tych zasad jest zmienne. W ten sam sposób wiarę można traktować jako prawdziwą i fałszywą. Używając słów Tertuliana, nasza wiara przechodzi transformację z prawdy na czysty zwyczaj. Każdy może zauważyć, że kryzys moralny popierany jest u podstaw przez relatywizm i, według mojej, opinii relatywizm stanowi zarodek całego naszego kryzysu.


więcej tu :arrow: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/masoneria_06.html

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 09:23:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
No OK. I gdzie tu sprzeczność? :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 09:36:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 21:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Papuszaa pisze:
nie dotyczy wyłącznie sytuacji w Niemczech, w których wolnomularze są nastawieni przyjaźniej do Kościoła niż w innych krajach.


nie nooo żebym sama siebie musiała cytować :roll:

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 12:21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
A, OK. Ale to i tak dotyczy tylko ekskomuniki, a nie grzechu. Poza tym, w Kościele są jeszcze inne kary, niż tylko ta najsurowsza...

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 12:37:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 21:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Boga mozna chwalic na wiele sposobow nawet bedac protestantem .

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 03 września 2015 12:52:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Ale za to ekskomunikę można dostać tylko będąc katolikiem :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group