Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 01:11:36

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 21 października 2022 09:59:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Dla mnie już debiut AM wydany w 2006 był "muzyką młodej generacji", ale ciekawy jestem jak obecną płytę odbiorą rówieśnicy Prazeo, dla których była to muzyka "swojej generacji".


Nie wiem, bo przez ostatnie lata tak zagrzebałem się w różnych nojzach, zgrzytach, wrzaskach (a z drugiej strony w jazzach i progach sprzed półwiecza), że nie mam pojęcia czego generalnie słucha moja generacja, za wyjątkiem 0,001% wykrętów, którzy słuchają podobnych pojebaństw, ale również są dość mało reprezentatywni dla swojego pokolenia :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 21 października 2022 10:05:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Domyślam się. Dlatego nie wywoływałem do odpowiedzi bezpośrednio Ciebie. :D
Gdyby jednak był tu jakiś Twój rówieśnik i chciał się podzielić swoją opinią na temat nowego albumu AM (w celach badawczych) to zapraszam. :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 21 października 2022 13:38:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Poznałem dzisiaj cztery nowe zespoły, które wydały dzisiaj swoje premierowe albumy. Trzy przypadki to pełnowymiarowe debiuty, jeden to drugi opublikowany LP.

Jednej płycie przyznałbym 3,5, dwóm 4, a jednej 4,5 gwiazdki. Czy są to nowe brzmienia? No nie wiem. Ja bym tak nie powiedział - noise rock, grunge, hardcore, alternatywny rock/metal o primusowej proweniencji. Czyli nihil novi. Czy dla tej mitycznej "młodzieży" to coś nowego? To już ich trzeba by pytać.
Czy to mainstream? Nie przypuszczam.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 21 października 2022 22:44:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Pet pisze:
A ja będę się upierać, że ciągle się nie rozumiemy.

Spróbuję inaczej.
Radio daje możliwość odbioru wyłącznie biernego (włączasz i słuchasz co leci lub ewentualnie możesz sobie zmienić stację). Jeśli natomiast chcesz zacząć świadomie czegoś słuchać, czyli mieć "
czynny" wpływ na to co atakuje Twoje małżowiny, to wyłączasz radio i sam(a) wybierasz sobie płytę z półki, sklepu, czy tam od kolegi.

No i dlatego się nie rozumiemy.
Piszesz, że stawiasz znak równości między radiem a internetem, a tak naprawdę z powyższego cytatu wynika, że raczej stawiasz znak równości między dawnym światem analogowym a internetem. Bo w tym cytacie sam mówisz, że słuchacz świadomy wyłącza radio i idzie do sklepu - a więc radio nie jest w stanie zaspokoić jego potrzeb.
Tymczasem internet jest - bo słuchacz świadomy ma możliwość użycia przeglądarki i o tym od początku piszę ja. Czyli internet to więcej niż radio, bo zawiera w sobie funkcje i dawnego radia i sklepu. Przy czym ja się nie zgadzam z Twoją definicją słuchacza biernego i w tym momencie rozbiłabym to na dwie opcje, z czego wynika, że internet pełni aż 3 funkcje - radia, sklepu i czegoś pomiędzy.
W internecie sytuacja najbliższa biernemu słuchaniu radia jest wg mnie wtedy, kiedy jakiś nowy użytkownik wchodzi po raz pierwszy na YT, patrzy, jakie tam rekomendacje są wyświetlane na dzień dobry i klika w którąś z nich. Bo YT akurat na dzień dobry, jak nic jeszcze nie wie o człowieku, to jakieś śmieci wypluwa, pewnie wg algorytmu 'ostatnio najpopularniejsze'. Ze Spotify np. już nie ma tak łatwo. I wierzę, że dzieciaki, które nie mają jeszcze ukształtowanego własnego gustu i zainteresowań, po takie rekomendacje sięgają. I jak są mało bystre, to mogą utkwić w tym punkcie i kręcić się po nim w kółko.
Ale jeżeli ktoś wchodzi do YT i wie, czego chce, skorzysta świadomie z wyszukiwarki raz, drugi i trzeci, algorytmy zaczną czaić, co ktoś taki lubi i podsuwać mu rekomendacje sprofilowane, to sięgnięcie po takie rekomendacje nie jest dla mnie równoznaczne z biernym słuchaniem tego, co jakieś popularne radio nadaje. No, ewentualnie zgodzę się na porównanie tego z słuchaczem, który umie sobie znaleźć radio mniej popularne, a bardziej sprofilowane pod jakiś konkretny, węższy target. Ale w obu takich przypadkach - i radia i internetu - uważam, że wtedy mamy jednak do czynienia ze świadomym słuchaczem. Takim, który szuka czegoś nowego, ale wie, co chce znaleźć, a czego nie i nie łyka na ślepo tego, co tam mainstream akurat serwuje. Przy czym rekomendacje internetowe są jednak lepiej dopasowane, niż jakiekolwiek radiowe. Co zresztą, niech będzie, że przyznam, czasem może być minusem - bo nie da się w ten sposób poznać czegoś spoza własnej bańki, a jednak fajnego i ciekawego.

Pet pisze:
Tak samo jak na początku lat 90tych Wieśki z Tylko Rocka, osłuchane w Sabbatah, Pistolsach i Bitlach, nie za bardzo wiedziały co takiego nowego jest w tych Soundgardenach, Nirvanach i całej reszcie tego grandżu. Bo dla nich to była co najwyżej wypadkowa tych brzmień sprzed lat. Tymczasem dla naszego pokolenia to był przełom, rewolucja i w ogóle nowe otwarcie.

No był przełom, nawet dla mnie i moich tępych uszu.
Ale nawet w tamtych czasach, wśród moich rówieśników, były całkiem liczne osoby, które szeroko pojętego rocka nie lubiły, nie słuchały i dla nich każdy zespół, który używał gitary elektrycznej, grał metal. Z Ich Troje włącznie. Toteż z jednej strony uważam, że wyławianie różnic z jednej strony wymaga przede wszystkim znajomości danego gatunku i jego odmian, a nie koniecznie bycia przedstawicielem takiego, czy innego pokolenia. Z drugiej strony myślę, że te różnice między gatunkami kiedyś po prostu naprawdę były większe i wyraźniejsze, niż teraz. A wraz z upływem czasu, namnożeniem się gatunków i mieszanek międzygatunkowych, zróżnicowanie dokonuje się na coraz bardziej molekularnym poziomie, obiektywnie coraz trudniejszym do wyłowienia.

A tak offtopowo, na marginesie dyskusji, to z mojej ostatniej rozmowy z szefem, nie wprost, ale w praktyce, wynikło, że muszę się naumić w AI. :dancer


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 października 2022 11:10:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Fengari pisze:
Piszesz, że stawiasz znak równości między radiem a internetem, a tak naprawdę z powyższego cytatu wynika, że raczej stawiasz znak równości między dawnym światem analogowym a internetem. Bo w tym cytacie sam mówisz, że słuchacz świadomy wyłącza radio i idzie do sklepu - a więc radio nie jest w stanie zaspokoić jego potrzeb.
Tymczasem internet jest - bo słuchacz świadomy ma możliwość użycia przeglądarki i o tym od początku piszę ja.


Fen, Pet nie postawił znaku równości między radiem i internetem:

Pet pisze:
Radio daje możliwość odbioru wyłącznie biernego (włączasz i słuchasz co leci lub ewentualnie możesz sobie zmienić stację). Jeśli natomiast chcesz zacząć świadomie czegoś słuchać, czyli mieć "czynny" wpływ na to co atakuje Twoje małżowiny, to wyłączasz radio i sam(a) wybierasz sobie płytę z półki, sklepu, czy tam od kolegi.
Internet daje możliwość odbioru zarówno biernego (włączasz i słuchasz tego co podrzucają Ci algorytmy, albo zwykłe rekomendacje i to Ci wystarcza do szczęścia), jak i czynnego (sam(a) zaczynasz szukać tego co interesujące).

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 października 2022 13:19:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
No fakt, racja, przepraszam. Umknęło mi.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 października 2022 13:28:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Fen, skoro umykają Ci akapity kluczowe dla tematu naszej rozmowy, w których próbuje wyjaśniać o co mi chodzi, to przestaję się dziwić, że ciężko nam się zrozumieć. ;)

Dzięki gravi, za wyjaśnienie tej kwestii, bo ja już nie wiedziałem jak mogę to opisać jaśniej i chciałem złożyć oręż. :D

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 października 2022 18:45:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Pet pisze:
Dzięki gravi


Do usług :)

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 października 2022 18:47:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Pet pisze:
Fen, skoro umykają Ci akapity kluczowe dla tematu naszej rozmowy, w których próbuje wyjaśniać o co mi chodzi, to przestaję się dziwić, że ciężko nam się zrozumieć. ;)

No tak, chyba zaczęłam się gubić w tym, czego dotyczy spór, poza tym, że raczej się zgadzamy, że się nie zgadzamy. ;)
A chyba nie zgadzamy się w takim razie co do oceny korzystania z algorytmów. Dla Ciebie jest to bierny, nieświadomy odbiór, dla mnie zdecydowanie niekoniecznie.


Tak swoją drogą to nie tylko w tej kwestii się zgubiłam. Kilka osób wspomniało tu o Melodramacie, a ja zupełnie zapomniałam, że to też jest tradycyjne radio. :D Dla mnie to, choćby z racji lokalizacji geograficznej, część internetu jednak, a poza tym wpada do kategorii 'poznawania muzyki przez słuchanie rekomendacji znajomych". Że nie wspomnę, że raczej nie jest nadawany w stacji, której słuchaliby przypadkowi, nieświadomi słuchacze.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 23 października 2022 09:39:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Fengari pisze:
chyba zaczęłam się gubić w tym, czego dotyczy spór, poza tym, że raczej się zgadzamy, że się nie zgadzamy.
A chyba nie zgadzamy się w takim razie co do oceny korzystania z algorytmów. Dla Ciebie jest to bierny, nieświadomy odbiór, dla mnie zdecydowanie niekoniecznie.


No faktycznie, tutaj też wystąpiło pewne zagubienie.

Bo w mojej ocenie podstawowy spór dotyczył tego czy są jacyś nowi, czy ich nie ma, a jeśli są, to czy my starzy, mamy w ogóle możliwość a) dotarcia do nich kanałami, które znamy i rozumiemy i b) dostrzeżenia w nich waloru nowości (gdyby nawet udało nam się do nich dotrzeć)

Wszelkie kwestie dotyczące radia, internetu, algorytmów etc etc, to były tylko wątki poboczne tego głównego tematu

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 23 października 2022 21:36:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Wątki poboczne, czy nie, spór był. :wink:

A posłuchałam sobie najnowszej płyty Björk. Odczucia mam mieszane, częściowo mi się podobała, częściowo niezbyt. Ale nie o to chodzi, chodzi o to, że dla mnie brzmi oryginalnie. Ale u niej oryginalność to nic nowego. I z jednej strony zawsze była ciekawa, fascynująca, a z drugiej dość trudna w odbiorze, więc nigdy nie znałam zbyt dobrze jej twórczości. Słyszał ktoś z Was tą płytę? Czy to coś nowego, tak w ogólności, czy choćby na tle jej starszych dokonań? Czy twórczość tak oryginalnych osób jak ona w ogóle pasuje do rozważań z tego wątku?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 24 października 2022 06:31:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Fengari pisze:
Wątki poboczne, czy nie, spór był.


Tak to już jest jak się gubi z oczu główny wątek - zaczyna się liczenie diabłów na łebku od szpilki i dzielenie włosa na różne ułamki, c'nie? ;)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 24 października 2022 18:38:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Oj tam, zaraz dzielenie włosa na ułamki... Co najwyżej internetu na dwoje - troje. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 26 października 2022 11:14:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
O! Teraz to ja przegapiłem.

Fengari pisze:
posłuchałam sobie najnowszej płyty Björk. Odczucia mam mieszane, częściowo mi się podobała, częściowo niezbyt. Ale nie o to chodzi, chodzi o to, że dla mnie brzmi oryginalnie. Ale u niej oryginalność to nic nowego. I z jednej strony zawsze była ciekawa, fascynująca, a z drugiej dość trudna w odbiorze, więc nigdy nie znałam zbyt dobrze jej twórczości. Słyszał ktoś z Was tą płytę? Czy to coś nowego, tak w ogólności, czy choćby na tle jej starszych dokonań?


Tak. Słuchałem "Fossory" kilka tygodni temu. Bjork nagrywa takie oryginalne, fascynujące, ciekawe, a zarazem często trudno przyswajalne dźwięki od ponad 20 lat, tak więc ani to nowość w rozumieniu szerszym, ani na tle jej dotychczasowych dokonań.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 26 października 2022 18:38:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Tak przypuszczałam. Dzięki. :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group