Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:12:33

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 18:35:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 02 lutego 2006 19:14:26
Posty: 446
Skąd: Gdańsk
Dawno w saunie nie byłem niestety, ostatni raz ze 4 lata temu.Zdecydowanie wolę fińską, w parowej raz byłem i nie spodobała mi się.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 22:07:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Viator pisze:
ale jeszcze można dostać szoku termicznego.

ponoć w tym przypadku(z bardzo gorącego, do bardzo zimnego to jakoś inaczej działa...)

Viator pisze:
Nie rozsiewaj bakterii! Twisted Evil inni też chcą żyć! Twisted Evil

eee tam, nie słyszałem o ofiarach śmiertelnych :mrgreen:


Viator pisze:
pewno i fajnie jest tak wskoczyć do basenu (nie wiem, nie próbowałem)

to spróbuj a potem patrząc prosto w monitor napisz, że prysznic lepszy :wink: Zakład? Stawiam dychę, że nie dasz rady :wink: ! :)

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 22:43:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Co do wskakiwania do wspólnego basenu zaraz po saunie, to w ukraińskiej saunie o której pisałem wcześniej, wskakiwali kolejno do tej samej WANNY z lodowatą wodą ;-) Prysznice był, ale nie działały :wink: 8)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 22:53:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
mówicie, że obowiązkowo... hmm, jakoś nie czuję się w pełni przekonany. chętnie posłuchałbym jakiegoś scjentystycznego wywodu piotrpanka na powyższy temat ;-)

no i drugie pytanie pozostaje bez odpowiedzi: dlaczego w stu stopniach się nie zaczynamy gotować???

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 23:04:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Cytat:
Co do wskakiwania do wspólnego basenu zaraz po saunie

nie mówiłem o wspólnym basenie! :mrgreen: , tylko o takim właśnie....pojedynczym :twisted:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 06:32:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
MAQ pisze:
to spróbuj a potem patrząc prosto w monitor napisz, że prysznic lepszy Zakład? Stawiam dychę, że nie dasz rady

dał bym radę, ale nie skuszę się, higiena przede wszytskim! ;) nie wyobrażam sobie cały spocony wskoczyć do basenu, gdzie pływają ludzie.
a czy po wysiłku biegania, roweru, czy innym wskakujesz od razu w czystą pościel? ;)
Mam nadzieję, że Cię przekonam :twisted:
Crazy pisze:
mówicie, że obowiązkowo... hmm, jakoś nie czuję się w pełni przekonany

przed wejściem do każdej sauny, powinna być karteczka, na ktorej powinno byc napisane o prysznicu.
Na niektórych basenach spotykałem się z czymś takim, że stał personel basenowy i nie pozwalał wejść do wody, zanim nie wzięlo się przysznica (czy prysznicu?).
Kolejnym argumentem, że są roznoszone zarazki, może być basen u mnie w mieście. Niektórzy ludzie prosto z sauny wskakiwali do wanny z lodową wodą, bez wcześniejszego obmycia. Skutek był taki, że sanepid zamknął basen na parę dni, gdyż tylko w tej wannie wykryto gronkowca i inne zakaźne bakterie. Od tego czasu zaczęto pilnować ludzi.

Sauna parowa mnie nie przekonuje. Te plastikowe siedzenia nie są tak fajne jak drewno.
Polecam fajną metodę jak jesteście sami, bądź tylko ze znajomymi. Niech jedna osoba weźmie ręcznik (uwaga! do sauny wchodzimy z ręcznikiem!) i z całych sił pomacha w stronę siedzących. Kapitalna sprawa! Przyspiesza pocenie o 50% ;)

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 07:37:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Viator pisze:
nie wyobrażam sobie cały spocony wskoczyć do basenu, gdzie pływają ludzie.

ale ja nie mówię o takim zwykłym basenie!, w niektórych saunach przy wyjściu jest taki mały, z ochładzaną wodą basen.

Viator pisze:
czy po wysiłku biegania, roweru, czy innym wskakujesz od razu w czystą pościel

ale pościel nie jest tak mocno ochładzana, i w żaden sposób nie poczułbym frajdy :wink:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 07:45:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
MAQ pisze:
ale ja nie mówię o takim zwykłym basenie!, w niektórych saunach przy wyjściu jest taki mały, z ochładzaną wodą basen.



W zasadzie powinien być przy wszystkich, a nie przy "niektórych"
To się chyba nazywa sadzawka lodowa, czy jakoś tak i służy właśnie specjalnie do tego, żeby schładzaźć się w niej po saunie. Szok termiczny? O czym mowa? Toż do tradycji saun fińskich należy, by po wyjściu z niej wskoczyć natychmiast do lodowatego jeziora.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 08:21:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Pet pisze:
To się chyba nazywa sadzawka lodowa, czy jakoś tak i służy właśnie specjalnie do tego, żeby schładzaźć się w niej po saunie.

tak, ale schladzać pow cześniejszym obmyciu, tutaj chodzi o higienę.
Pet pisze:
Szok termiczny? O czym mowa? Toż do tradycji saun fińskich należy, by po wyjściu z niej wskoczyć natychmiast do lodowatego jeziora.

masz rację. pomyliłem się.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: sauna
PostWysłany: sob, 22 sierpnia 2020 09:29:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Wciąż nie mogę się zebrać do relacji z Wrocławia :oops: , jednak przypomniało mi się, może w związku z falą upałów, że odwiedziłem w tamtejszym Aquaparku miejsce całkiem niezwykłe: saunarium. Jeżeli już sam Aquapark jest rodzajem miasta w mieście, to Saunarium jest ukrytym miastem w mieście. Pokrążyłem trochę po obiekcie, z trudem nie gubiąc się fizycznie, co nieco gubiąc się mentalnie, bo nie wiedziałem w ogóle w którą stronę pójść, co można i gdzie - jest to imponująco duży obszar, właściwie nie rozumiem gdzie (w środku całego obiektu? w jakimś innym wymiarze?), częściowo pod dachem, ale spora część, do której w ogóle nie wszedłem, ale patrzyłem nieśmiało, to są ogrody z przeróżnymi basenami, leżakami, no i również saunami jako takimi.
Ja skorzystałem z trzech miejsc w środku: najpierw poszedłem do Biosauny, temperatura do 60 stopni, sucho, ale nie tak ekstremalnie sucho, jak w zwykłej fińskiej (sprawia jednak podobne wrażenie), później - po prysznicu - do klasycznej fińskiej, 100 stopni i zapach rozgrzanego drewna :D
Na końcu, po chwili czajenia się, odważyłem się na basen Thalasso, którego woda, jak przeczytałem później, ma odwzorowywać tę z Morza Martwego, a wygląda on tak:

Obrazek

No, należałoby nadmienić, że wszędzie wielkimi literami stoi, że wszędzie należy wchodzić bez ubrania! Tzn. do saun to z ręcznikami, choć golasa też widziałem, ale do basenów też. Osobliwe :-)

Niesamowite miejsce! Byłem mocno skonfudowany i w ogóle, ale poszedłbym tam natychmiast znowu, jakbym był w okolicy (i jednak miał nieco czasu, bo tam nie można się spieszyć).

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: sauna
PostWysłany: wt, 22 marca 2022 18:21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Crazy pisze:
do saun to z ręcznikami, choć golasa też widziałem


Czyli golas jest usprawiedliwiony ale ręcznikowiec też?
W poznańskich saunach (na Termach) były jakieś kwasy z tego powodu. I chyba wprowadzili rozdział płci dla golasów bo panie narzekały na świrujące spojrzenia.

W ubiegłym roku korzystałem z tzw. suchej sauny.
Drewniany obiekt, piecyk, obok kamienie polewane wodą (z olejkami). A na zewnątrz beczka z chłodną wodą.
Jako jednorazowe bądź nieczęste doświadczenie - okej ale nie stałem się jakimś wielkim fanem.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: sauna
PostWysłany: pn, 18 lipca 2022 22:28:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
W Lublinie również mają fajne saunarium! Trochę mało miałem czasu, tzn. niby nie mało, ale sauna to takie miejsce, gdzie przede wszystkim należy spowolnić funkcje życiowe, najlepiej też wyłączyć myślenie - no a trudno to zrobić, jak na zewnątrz na Ciebie czekają i jescze trzeba zdążyć wyjść w odpowiednim czasie.
W każdym razie:

- sauna parowa, w której nie byłem od daaawna, bo u nas na basenie od wielu już lat na sauny obowiązuje osobny bilet, jakiś drogi (kiedy zakładałem ten wątek, można było tam pójść ot tak, między basenem a zjeżdżalnią :!: ) - to dla mnie jest wyjątkowo fajna sprawa, co prawda nie ma pięknego zapachu rozgrzanego drewna, ale to powietrze...! i same golasy znowu, ja tyż ;-)

- sauna fińska, gorąca jak sto piorunów, chętnie bym posiedział tam dłużej, ale w sumie brakowało jakiegoś zegara, żeby to kontrolować

- fajny prysznic z funkcją deszczu: ice rain / tropical rain, wciskasz guziczek i leci odpowiednia woda

- wiadro z zimną głową nad twoją głową, ciągniesz za sznurek i wylewa ci się na łeb :-)

- mały, dość głeboki basenik z wodą podobno 13 stopni, ale mi się wydaje, że trochę zimniejszy, bo choć do wody w stawie tatrzańskim było mu daleko, to jednak bez możliwości pływania, żeby w nim tak ot siedzieć, to trochę ciężka sprawa (ale fajnie!)

Generalnie ponownie super!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group