Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 08 maja 2024 17:58:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10608 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 04 stycznia 2024 22:21:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 10003
Peregrin Took pisze:
Ursula K. Le Guin - Oko czapli

O, też czytałam w tym roku. *
I strasznie ciężko mi było sobie teraz przypomnieć o czym to było, nawet mimo Twojego opisu. Coś już mi jednak w głowie świta - to o tej grupie, co cichcem postanowiła uciec gdzieś przed tamtą pierwszą w nieznane rejony planety? Dla mnie to oni byli jak najbardziej pacyfistami.
Z tego, co kojarzę, to mi się podobało - ale też żałuję czasem, że nie dzielę się swoimi wrażeniami tak jak Ty, na bieżąco, bo może wtedy pamiętałabym coś więcej...

*No, gwoli ścisłości to w zeszłym. :D


Ostatnio zmieniony czw, 04 stycznia 2024 22:47:40 przez Fengari, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 04 stycznia 2024 22:43:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Fengari pisze:
to o tej grupie, co cichcem postanowiła uciec gdzieś przed tamtą pierwszą w nieznane rejony planety?
Tak :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 stycznia 2024 01:17:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
"Judasza" Toski Lee.


przeczytane, bardzo ciekawa rzecz

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 stycznia 2024 22:41:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 12 lutego 2009 00:19:00
Posty: 1655
Skąd: Warmia/Poznań
Przerwa w Myśliwskim.
Teraz nowele amerykańskie Sienkiewicza. Jestem po "Za chlebem" (nie miałam tego w lekturze) i jestem wstrząśnięta. A może Sienkiewicz trochę przesadził...? W każdym razie gdyby tworzył współcześnie, to byłby zapewne topowym pisarzem non-fiction wydającym w wyd. Czarne.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 stycznia 2024 23:51:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
Wydaje mi się, że też to czytałem i też byłem wstrząśnięty.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 stycznia 2024 13:39:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Agnieszka Gajewska - Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku

Biografia. Dobra, solidna i wnikliwa. Kładąca dużo większy nacisk na Lema-człowieka, niż Lema-twórcę. Stąd więcej tu tła polityczno-społecznego i dywagacji o żydowskich korzeniach Lema, niż o jego dziełach. I jest to w porządku, ale raczej dla tych, którzy są w postać pana Stasia bardziej wkręceni i żądają wiedzieć więcej. Ci, którzy chcieliby wiedzieć tylko trochę, bardziej ogólnie, niech raczej przeczytają biografię autorstwa Orlińskiego. A jeszcze lepiej niech poczytają książki Lema i tyle.

Philip K. Dick - Krótki, szczęśliwy żywot brązowego oksforda

Zbiór wczesnych, głównie wręcz najwcześniejszych, opowiadań Dicka. Nie ma tu jeszcze rozwiniętego szaleństwa i wizjonerstwa, ale już jest bardzo dobrze, nawet gdy opowiadania ogrywają raczej klasyczne schematy - paradoksy czasowe, rozwój technologii, kontakty z Obcymi. A takie opowiadania jak "Intruz" czy "Budowniczy" to wciąż żelazna klasyka.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 stycznia 2024 01:11:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Skończyłem
Budyń pisze:
"Błogosławionych, świętych, szczęśliwych" bp Grzegorza Rysia

a co teraz, zobaczy się jutro, rzeczy na półce nie brakuje, czasu chwilowo też jest sporo, tylko sił i chęci nie tyle, ile by się chciało.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 19 stycznia 2024 18:32:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4430
Skąd: z lasu
JAROSŁAW WRÓBLEWSKI,,Rotmistrz, wyd. Fronda, Warszawa 2020
ANTONI SZYLLING,,Moje dowodzenie w roku 1939'', Kraków 2007

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 20 stycznia 2024 13:36:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
a co teraz, zobaczy się jutro


więc na razie zaczęta "Wielka Polska" Rafała Ziemkiewicza. W ogóle śmieszka sprawa - zażyczyłem sobie to od mamy na gwiazdkę, po czym okazało się, że sam dałem to ojczymowi kilka miesięcy wcześniej, więc po prostu do mnie wróciło jako pożyczone

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 23 stycznia 2024 11:56:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Mario Puzo - Ojciec chrzestny

Napisana bez fajerwerków, prostym językiem, ale przejmująca do głębi opowieść o relatywizmie moralnym w świecie, którym rządzą inne, nowe prawa. I w tym to świecie nadal kluczowymi pojęciami są honor, wierność, rodzina - ale wygląda to zupełnie inaczej, niż nas, niewinnych, uczono za młodu. Szkopuł podczas lektury był tylko jeden - ja to już wszystko wiem, ja tę historię doskonale znam z monumentalnej ekranizacji. A wątki nieobecne w filmie (zwłaszcza rozbudowanie postaci Johnny'ego albo Lucy Mancini) nic nie wnoszą.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 stycznia 2024 19:58:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6969
U mnie z najciekawszych z zeszłego roku - Król, Królestwo, Morfina, Chołod, Odwieczny Grunwald, Ucieczka niedźwiedzicy, Empuzjon, Lunia i Modigliani, Anna Karenina, Ślepnąc od świateł, Informacja zwrotna.

W pakiecie z książkami trafił mi się fajny przypadek. Zdarzyło się to wiosną, w czasie czytania serii książek Twardocha. Wybrałam się niechcący, a za to z córkami, na koncert starego zespołu, którego właściwie nie kojarzę oprócz dwóch hitów. Szczególnie tego o tramwaju co przejechał mi przez śniadanie. :)
Koncert w knajpce ze stolikami, na scenę wychodzi rozkoszny mr Zoob w szerokich czerwonych gaciach, sam sobą chyba zbulwersowany. Filar mi zasłania, więc patrzę po sali, a tam towarzystwo niezbyt koncertowe, dość wytworne i nieruchawe. Źle! Nagle wchodzi facet w czerni i sunie jak natchniony, dosiada się do stołu obok i zamawia piwo. Po czym też rozgląda się po sali jakby książkę czytał? Pisał? A skąd ja go znam? Po chwili strzał - Chołod! i wyświetla mi się obwoluta czytanej właśnie książki :)
W sumie nie takie dziwne, bo Szczepan mieszka pod Gliwicami, a jednak było to tak absurdalne, jakbym przyjechała na spotkanie z ulubionym pisarzem. Tyle że pisarz pozostał incognito, a ja zapomniałam posłuchać co tam grają :)

Nie gniewaj się waldek, ten tramwaj jest naprawdę twój, a reszta moja! :D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 stycznia 2024 22:25:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 10003
Brakowało mi Twoich historii! :D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 26 stycznia 2024 14:18:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
John Dos Passos - Manhattan Transfer

Przedziwna książka i nie jestem zaskoczony, że w swoim czasie była mocno nowatorska i eksperymentalna. Brak głównego bohatera, jest coś na kształt bohatera zbiorowego, kilkanaście osób i ich losy na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a w tle Nowy Jork przełomu wieków. Przy czym - mimo, że można spotkać opinie, iż to Nowy Jork jest faktycznym bohaterem książki - dla mnie obecność jego nie jest tak przytłaczająca i oczywista, bym tezom tym przyklasnął. Mimo wszystko to co dotychczas napisałem nie jest jeszcze niczym niezwykłym, nawet jak na literaturę sprzed stu lat. Cóż zatem wyróżnia tę pozycję? Otóż chodzi o sposób opowiadania. Narrator - niby jest, ale nie taki, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie wprowadza w akcję, głównie zarysowuje sytuacje typu "szli przez park, padał deszcz", za to nigdy nie powie nam "Minęło pięć lat. W tym czasie Kryśka zdążyła się rozwieść z Rysiem, po czym związała się z Jurkiem (bratem Kazika, którego pamiętacie z rozdziału 2, a który zginął podczas niedawno zakończonej wojny) i urodziła chłopca". Wszystko to musimy sobie sami rekonstruować z dialogów. I to, a nie dość zwyczajna fabuła, świadczy o sile i znaczeniu tej powieści.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2024 22:29:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 12 lutego 2009 00:19:00
Posty: 1655
Skąd: Warmia/Poznań
Tommy Orange - "Nigdzie indziej"
Amerykańska powieść wydana pięć lat temu. Tematem są losy współczesnych rdzennych Amerykanów, ale nie w rezerwatach, tylko żyjących w mieście, a konkretnie w Oakland. Dobrze się to czyta. Dwanaście bohaterów częściowo ze sobą powiązanych, na końcu mają się spotkać na zjeździe plemiennym.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 stycznia 2024 22:50:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Philip Roth - Kompleks Portnoya

W swoim czasie pewnie skandalizujące, może i odkrywcze. Dziś - owszem, śmieszne, owszem, niepozbawione głębi, ale jednak głównie niesmaczne.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10608 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 235 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group