Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 09:55:15

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651 ... 707  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 20 czerwca 2020 09:02:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Piękne czasy. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 20 czerwca 2020 11:06:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Obrazek

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 20 czerwca 2020 11:39:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
:D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 21 czerwca 2020 19:03:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Zagubiona przyszłość

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 23 czerwca 2020 09:52:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Udało się skończyć "Resortowe dzieci. Biznes" i "Zimną falę", w czytaniu nadal "Pokój" Matki Kurki/Wielguckiego i od wczoraj "To tylko mafia" Sumlińskiego, Masy i Tomasza Budzyńskiego (nie tego oczywiście)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lipca 2020 09:37:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4375
Skąd: z lasu


wcześniej:SŁAWOMIR POLESZAK ,,Jan Tabortowski Bruzda''
aktualnie
BOHDAN SZUCKI ,,Narodowe siły zbrojne w moim życiu''



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 lipca 2020 19:33:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Proxima
Stanisław Lem - Solaris (tym razem audiobook)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 07 lipca 2020 16:34:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Od tygodnia czytam w pracy rzecz pt."Komeda. Prywatne życie jazzu" Grzebałkowskiej.
Z trudem biorę się za dzieła biografów, którzy piszą o wielu różnych postaciach, z czego od razu widać że nie są zafiksowani na jednej. Bo wychodzę z założenia, że trzeba kogoś kochać, żeby o nim dobrze pisać.
W tym przypadku błąd. Napisanie rzetelnej biografii to robota mrówki, a nie rozgorączkowanego motyla :).

Tak więc wtopiłam od razu! we wczesne lata 50-te, a nawet 40-te (dzieciństwo, wojna, polio) Przy czytaniu szukam gorączkowo dokumentacji filmowej na youtube i dech mi zapira!
Człowiek którego prawie nie było, taki "szarutek" we wspomnieniach kolegów. Prawie nie wyłażący z siebie, akordeonowy pinkuś, powtarzający w kółko jeden wymyślony przez siebie dowcip.
Czasy powojenne "Korea płonie, grają jazz". Nadrzędny celebryta - Leopold Tyrmand. Wszędzie go pełno, współorganizuje i prowadzi pierwszy festiwal jazzowy w Sopocie. Miasto pęka w szwach, a naczelnym skandalem prasowym są transparenty z literami PADU, bo lubią zmieniać kolejność :)
Czytam i spotykam nieśmiałą młodzież - Kurylewicz, Warska, Trzaskowski, Wróblewski, Stańko. Hej hej! :) Komeda jest jeszcze Krzysiem, spod jego łóżka ktoś wyciąga dyktę, bo trzeba zrobić plakaty na miasto.
A to dopiro 60 stron, spodziewam się cdn.

https://www.youtube.com/watch?v=pFOOSwesVHE

1956 rok, Milian zasypia przy wibrafonie bo kawałek grany jest po fakcie, nocą. Komeda nie wypuszcza papierosa z ust.
Fragment nagrany jest wtórnie, nikt nie rejesstrował koncertu live. grają Bacha.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 09 lipca 2020 19:53:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
"Komeda. Osobiste życie jazzu" Magdalena Grzebałkowska cd (doczytałam tytuł :) )

Pieprzy mi się chyba, kiedy czytając książkę zaczynam ją streszczać. Były na to stosowne wątki w ocenarium albo w bukowinie, nie mam do tego głowy na 182 stronie.

W połowie lat 50-tych jazz był w Polsce taki świeży, ambitny i podejrzany, że grając publicznie zachodnie standardy chłopcy musieli zmieniać im tytuły na "murzyńskie pieśni ludowe" :) Akordów uczyli się z radia, łapiąc w locie uciekające z trzaskiem fale. Bo nie wiem czy ktoś się orientuje, ale kiedyś nie było nawet poczciwych magnetofonów do nagrywania!! :shock: Też kiedyś marzyłam o własnej szafie grającej, ale żeby dźwięk był z obrazem? Nigdy nie śmiałabym wyobrazić sobie jutub...

Nawet po sukcesie w Sopocie wciąż grali na zdezelowanych instrumentach. Jerzy Milian uczył się grać na wibrafonie, ćwicząc na workach z piaskiem. Instrument wypożyczył od swojego nauczyciela, w zamian za pomoc przy naprawie kurnika :).
Z tego wszystkiego zapomniałam, że wtedy dopiero rodził się rokendrol, kolejny kłopot dla Polski Ludowej. Ale ja zawsze myliłam Bila Halleya z Billie Holiday.. Nie wiedziałam też dotąd, że Sextet Komedy postanowił w 57 roku zagrać serię koncertów rokendrolowych żeby zarobić na nowe instrumenty. Wizerunek wymagał uszycia wspaniałych koszul z zasłon okiennych. Zmienili też chwilowo nazwę zespołu. Komeda został Janem Grepsonem. Ptaszyn miał pewnie problem ze swoją konewką zwaną saksofonem. Oprócz Halleya grali Presleya. Na śląskiej barbórce odnieśli duży sukces. W sumie jednak raczej nie wyszło, bo prawdziwy jazzman ma w pogardzie rocka jak i wszystko co nie jest muzyką. Był to już zresztą czas Zofii, której podobnie jak Yoko nikt nie lubiłw gronie. Napisała ona jednak interesującą biografię męża, nad którą też można sobie teraz dowolnie zagwizdać.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 lipca 2020 15:36:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4375
Skąd: z lasu

MARIUSZ WOŁOS ,,Przerwana droga do Niepodległości. Kazimierz Piątek ,,Herwin''''(1886-1915) , wyd Neriton, Warszawa 2016 r.



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 13 lipca 2020 14:34:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
Melchior Wańkowicz - Na tropach Smętka

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lipca 2020 20:17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka - Kosmiczni bracia

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lipca 2020 02:25:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Cd przygody z Gerardem De Villiersem, tym razem "Szpieg w Watykanie" i podwójnie dla mnie ciekawa 'Amazonki z Phenianu". Poza obowiązkową tandeta fajny zapis ostatnich miesięcy dyktatury w Korei Południowej, a równocześnie kompletnej bezradności polskiego tłumacza wobec dziś oczywistych dla mnie pojęć, te 30 lat temu jednak zupełnie wszystkim w Polsce obcych.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lipca 2020 18:14:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
W.Studnicki "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej".
Chwilami genialne, chwilami naiwne. Czyta się świetnie.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lipca 2020 18:45:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
W sobotę oderwałem się od non-fiction i przeczytałem spokojnie połowę wyboru Andrzeja Bursy. Licealna fascynacja wróciła ze zdwojoną siłą, aż sprawdziłem czy nadal mam w portfelu jego zdjęcie z bokserem (mam). Poezje uderzają jak dotychczas, prozy i wprawki sceniczne niekoniecznie.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651 ... 707  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group