Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 11 maja 2024 09:27:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10610 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687 ... 708  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 30 października 2022 17:31:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3146
Skąd: Poznań
Skończyłem tego Szubrychta i jestem bardzo zadowolony. Bardzo żywo i sprawnie napisana książka. Było sporo o Turbo, trochę o Litzy, trochę o Beacie Polak.
Teraz Serca bicie. Druga biografia Zauchy w tym roku. Jestem ciekaw jak się będą różniły od siebie.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 01 listopada 2022 20:20:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24332
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Paweł Jasienica - Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny Wiek

Tym razem okres od pierwszej wolnej elekcji do śmierci Władysława IV. Dużo refleksji o kwestiach religijnych, jeszcze więcej o roli jednostki, który to aspekt - za wyjątkiem Batorego - w omawianym okresie ułożył się na polskim tronie raczej mało szczęśliwie. Z całej książki bije krytyczne spojrzenie na sposób kierowania Polską za pierwszych Wazów i ogólne przeświadczenie, że lepiej już było.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 06 listopada 2022 09:28:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3146
Skąd: Poznań
zasada pisze:
Teraz Serca bicie. Druga biografia Zauchy w tym roku. Jestem ciekaw jak się będą różniły od siebie.

Jak na razie różnią się tym, że Szubrychta jest wyraźnie lepiej napisana a w zakresie faktografii "Serca bicie..." wyciągnęła kilka osobistych wątków nieobecnych wcześniej (np.młodsza od Zauchy macocha).
Nie wiem ile.mi starczy serca na ciąg dalszy bo nie porywa.

W międzyczasie wciągnąłem Czlowiek, który siedział. Bez szału.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 08 listopada 2022 13:10:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24332
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jakub Nowak – To przez ten wiatr

Po pierwszych opowiadaniach z „Nowej Fantastyki” i kilku antologii wielu widziało w Nowaku nowego Dukaja. Tymczasem po kilku latach względnego milczenia autor publikuje powieść, w której doszukać się elementów fantastycznych można, ale raczej na siłę. Owszem, jest tu jeden dość mocny fakt, czyniący z całości historię względem naszego świata alternatywną, ale nie jest to istotą książki.
Kuba pochylił się nad faktem w powszechnej świadomości mało znanym, choć mgliście przez niektórych kojarzonym. W latach siedemdziesiątych XIX wieku kilkuosobowa grupka Polaków wyruszyła do Kalifornii, by zająć się tam uprawą winorośli, a w owej grupce przyjaciół byli między innymi sławna już w kraju Helena Modrzejewska oraz młody, zdolny pisarz i reporter – Henryk Sienkiewicz.
Obyczajowa, niespieszna opowieść opisuje amerykańskie losy tychże postaci, relacje i napięcia między nimi oraz między nimi a miejscową społecznością. Jest to poniekąd western – mamy saloony, whiskey, Indian i strzelaniny, ale akcja nie galopuje przesadnie. Nowak skupia się bardziej na psychologicznych portretach postaci i ich wzajemnych stosunkach. Pierwsze skrzypce gra tu niejasna, podszyta fascynacją i skrywanym erotyzmem relacja Modrzejewskiej i Sienkiewicza, ale syn Modrzejewskiej czy służąca Anusia też mają tu wiele do zagrania. Duszna atmosfera spowiera całą powieść, bowiem – i to trzeba jasno powiedzieć i podkreślić – językowo książka jest mistrzowska, autor wspiął się na narracyjne wyżyny i oczarowuje czytelnika swoją opowieścią. Dawno nie byłem pod takim wrażeniem tego, jak podana jest historia.
Problem mam tylko w tym, że jakkolwiek to, JAK Nowak opowiada, zasługuje na wszelkie laury, to już z tym, CO opowiada, nie jest tak różowo. Niby nie ma się czego przyczepić, niby wszystko logiczne i konsekwentne, ale, mówiąc wprost, sama fabuła zainteresowała mnie w stopniu co najwyżej średnim. Mimo wszystko książkę – głównie przez stronę językową - oceniam wysoko. Mało tego, myślę, że marka wydawnictwa Powergraph, od czasu niespodziewanej Nike (i pomniejszych nagród) dla Radka Raka, stoi wśród krytyków i decydentów na tyle wysoko, że wcale możliwe są i tu różnorakie nagrody lub co najmniej nominacje. Czego, po starej przyjaźni, z całego serca Kubie życzę.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 listopada 2022 13:36:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7708
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Wczoraj odebrałem "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" J. Szubrychta.
Z metalem mam delikatnie mówiąc mało wspólnego, ale ze względów pokoleniowych bardzo dobrze czuję to o czym autor pisze, a fajnie się to toczy i łatwo czyta. Dam znać jak poszło.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 listopada 2022 20:29:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4437
Skąd: z lasu



RAFAŁ ZIEMKIEWICZ ,,Ciało obce''

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 listopada 2022 22:33:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14024
Skąd: ze wsi
Peregrin Took pisze:
Jakub Nowak – To przez ten wiatr


zaciekawiłeś mnie... i mam w planie... :)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 listopada 2022 09:51:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24332
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Koniecznie daj odzew! :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 listopada 2022 12:12:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3146
Skąd: Poznań
Skończyłem Serca bicie. Książka znacząco słabsza od Życie bierz mnie.
O ile pierwsza napisana przez dziennikarzy prasy kobiecej (upraszczając) skupia się na życiu towarzyskim i powiedzmy celebryckim o tyle druga, która wyszła spod pióra muzyka, największy nacisk kładzie na muzykę, nagrania, współpracę z instrumentalistami, realizatorami, kompozytorami, tekściarzami etc., życie stydyjno-estradowe epoki. No i napisana jest sprawniej, unika powtórzeń obecnych w pierwszej.
Serca bicie zawiera jednak zarówno dyskografię jak i wypiski z zestawienia piosenek śpiewanych przez Zauchę tylko wspominane przez Szubrychta.
Reasumując dwie bardzo różne książki o tej samej historii. Szubrycht już wylądował na półce w papierze, z Olkowicz-Barana ewentualnie wykopiuje interesujące mnie zestawienie i usunę z półki w czytniku/ aplikacji.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 listopada 2022 09:12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4704
Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu.

Raczej rozczarowanie. Śmieszkowy styl Szubrychta mnie irytuje, a i nic nowego (zarówno z czystych faktów, jak i o klimacie opisywanej epoki) się nie dowiedziałem. Ale do kilku fajnych płyt wróciłem, to mu muszę przyznać :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 listopada 2022 10:27:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24332
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Kurt Vonnegut - Wampetery, foma i granfalony

Dość nierówny zbiór publicystyki. Obok słowotoków bez ładu i składu (w czym celują głównie okolicznościowe przemówienia), mamy tu choćby precyzyjne i trzeźwe spojrzenie na fenomen Maharishiego, wstrząsający reportaż z wizyty w upadającej Biafrze, przybliżenie tajemniczej postaci Madame Bławatskiej i długi wywiad z "Playboya". Ogólnie w porządku, ale sporo bym wyciął.

Paweł Jasienica - Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis Regnum

Czyli to, co wielu z nas najbardziej pamięta z historii postJagiellońskiej. Wojna domowa z Chmielnickim, potop szwedzki, wojny z Turcją zarówno lokalne, jak i gościnny występ pod Wiedniem. Barwnie, konkretnie i z sensem. Lepsze i ciekawsze niż poprzedni tom.

Kurt Vonnegut - Niedziela Palmowa

Chyba najlepsza publicystyczna książka Kurta, która jego klasyczny chaos i skakanie z wątku w wątek stara się jakoś ubrać w podział na tematyczne rozdziały. Dla miłośników genealogii i sag rodzinnych - długi tekst (autorstwa spowinowaconego wujka) o przodkach Vonneguta od czasu przybycia do Ameryki.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 23 listopada 2022 12:53:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17277
Skąd: Poznań
zegarek11 pisze:
Hej.Czy ktoś z was czytał książki Clarksona?


Chyba nie przeczytałem ani jednej. A co możesz polecić, zegarku?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 23 listopada 2022 13:02:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3146
Skąd: Poznań
arasek pisze:
zegarek11 pisze:
Hej.Czy ktoś z was czytał książki Clarksona?

Chyba nie przeczytałem ani jednej. A co możesz polecić, zegarku?

Czy 6,5 roku to jakiś rekord w wykopkach?
Załącznik:
Screenshot 2022-11-23 at 11-58-55 Ultima Thule • Oglądasz profil – zegarek11.png


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 24 listopada 2022 09:38:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4704
Ja czytałem i nie cierpię dziada :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 listopada 2022 19:35:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4437
Skąd: z lasu
,,Leśnicy polscy ofiarami zbrodni pomorskiej 1939 roku'', Toruń 2022
Ks. LEON KULASIŃSKI 1911-1941 ,,Zapiski duchowe '', Płock 1990r
teraz czytam: ,,Pamiętniki znalezione w katyniu'', wyd editions spotkania, Paryż 1990r.



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10610 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 681, 682, 683, 684, 685, 686, 687 ... 708  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group