Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:24:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 10 października 2019 10:05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ja z niekanonicznych czytałem "Skarb Atanaryka" tylko, ale tę oryginalną wersję, sprzed Samochodzikowych dostosowań (nie wiem zresztą, czy dużo ich było).
Z nieNienackich nie czytałem nic; kiedyś zapytałem luźno Pilipiuka, co ze swoich by mi sam polecił, ale jakoś rozmyła się rozmowa. Pamiętam że wspomniałem, iż ciekawi mnie ta część ze Złotem Wrocławia ukrytym w Karkonoszach, na co pytany odrzekł: Oj nie, ta mi nie wyszła. :lol:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 października 2019 13:03:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Pan Samochodzik pod maską ma Ferrari 410 Super America, 12 cylindrów o mocy 350 koni, 2 gaźniki. Czy współcześnie to by też robiło wrażenie, bo się nie znam?


Złożone pytanie. Na pewno technologia poszła do przodu na tyle, że jest to jednak muzeum: przy dzisiejszych, naszpikowanych elektroniką, silnikach na pewno jest to trochę muzeum. 350 koni to oczywiście wciąż nie w kij dmuchał, chociaż dzisiaj też te moce w samochodach podobnej klasy, co Ferrari wtedy, są większe. Podsumowując: jeśli przyjemiemy, że Pan Samochodzik wciąż pełniłby dziś swoją funkcję, wciąż używałby tego samego pojazdu, gdyby, jakimś cudem był on w takim stanie technicznym, co w 1966 roku ;) gdyby złoczyńcy mieli nowoczesne furki wysokiej klasy, to jednak nie byłby zupełnie bez szans w pościgach, ale jednak byłoby mu trudniej.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 października 2019 20:16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
dzięki Prazeo!

nieNienackich też nie czytałam. Jak wypożyczałam Winnetou w Bibliotece Raczyńskich (ale w filii, nie w głównej), to mieli tylko 4 tomy Nienackiego i całość nieNienackich, chyba do setnego tomu doszli... :?

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 października 2019 13:51:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
w chwili wolnego czasu odświeżyłem sobie Złotą rękawicę i już mogę dać gwiazdki - aż dwie i pół ;)

Pióro nadal zgrabne, bohaterowie nadal wyraziści, ale intryga trochę zbyt przyczajona, mało młodości, dużo damsko-męskiej przekory, powrót Batury trochę bez wyrazu. Ale nadal moglo być powyżej trzech gwiazdek gdyby nie Nackiego pomysł, żeby dokoptować do fabuły Rogera Moore'a, czy w zasadzie Simona Templara, bo jest to tak karykaturalne, że szkoda gadać. Włos się na czytelniku jeży z powodu tej infantylnej zagrywki, która sprawia, że nie da się tej ksiązki czytać ani dla pierwiastka przygodowego, ani nostalgicznego, ani nawet wąstalgicznego ;)

dzisiaj jeszcze zerknę w "Niewidzialnych", aż się boję co to będzie ;)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 27 października 2019 18:50:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Nienacki i Niziurski, jak Mickiewicz i Słowacki :mrgreen: wielcy rywale (ciekaw jestem czy utrzymywali prywatne relacje?).

O zaletach Niziurskiego będę pisał w odpowiednim wątku, tu spróbuję trochę pochwalić tego drugiego. Ale wiele tego nie będzie.
Właśnie poprzez kontrast z Niziurem, którego styl pisania bardzo tę młodość czy nawet hm... młodzieżowość tak naturalnie wyciągał, to było wiarygodne. A u Nienackiego - jakby się nie starał - to wszystko było dla mnie niewiarygodne, trochę sztuczne, wysilone.
O Winnetou
Gero pisze:
Inna pod następującym względem: nie ma w niej m ł o d o ś c i


Generalnie bardziej czy mniej zaznaczone odczucia miałem przy wszystkich samochodzikowych książkach Nienackiego. U Niziura byłem zasysany przez przygodę bez żadnych przeszkód, tu czasem wyobrażałem sobie Pana Pisarza W Średnim Wieku, któryw kapciach przy kubku kawy stuka w maszynę.
No ale dobrze - przeczytałem większość "Samochodzików", no bo jakiż to był wielki wybór w latach 80-tych... Większości z nich nie pamiętam w ogóle. Jeśli już coś przez mgłę to ogólny zapach PRL, przesączający się pomimo wakacyjnych dekoracji (dyrektor Marczak!).
Wybija się dla mnie z tych wszystkich części "Niesamowity dwór" - jedyna część cyklu do której z przyjemnością wracałem.
Tak jak Gero wspomniał: ciekawie zarysowana jest relacja w trójkącie panna Wierzchoń - Bigos - Samochodzik, w którym zawierane są zmienne sojusze (zawsze miałem pewną słabość do Bigosa, do dziś martwię się jak mu tam idzie pod batem Wierzchoniowej). Ponadto całkiem sprawnym piórem Nienacki zarysowuje porę roku, w której toczy się akcja. Te mgły, gołe drzewa, wiatry, duża część akcji dzieje się w ciemnościach... Do tego porządna intryga + fajne bonusy: valcone, opróżnianie butelki burgunda (urzędnik państwowy i takie rzeczy?), sex appeal panny Marysi.

Pewien głos obronny podniosę w kwestii "Pan Samochodzik i człowiek z UFO". Oczywiście, trochę to jest taka foliowa reklamówka. Chwyty są nieco zbyt oczywiste a jednak cenię tu Nienackiego za próbę wyjścia z bohaterem z dotychczasowych ograniczeń. Efekt jest taki jak gorbaczowowskie radzieckie filmy akcji: nie jest to w stanie udawać zachodniego oryginału, to po co podrupka? Ale pamiętam, że jednak dość wartko mi się to czytało. Jest w tym coś takiego jak muzyczna osiemdziesiona, niby człowiek mówi "nie" a potem nuci sobie "Latawce dmuchawce wiatr" :wink:

Troszkę - ale tylko troszkę - broniłbym jeszcze "Winnetou"... [chwila przerwy]
Wiecie, jednak nie - mamy tę książkę, przekartkowałem, to jest jednak słabe. Dialogi tak sztuczne że zęby bolą.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 30 października 2019 16:11:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
(ciekaw jestem czy utrzymywali prywatne relacje?).


Raczej nie: Niziurski miał wywalone na środowisko pisarskie, siedział w domu z rodziną i pisał książkę za książką, a Nienacki spędzał czas na Mazurach imprezując z przyjaciółmi i podrywając miejscowe licealistki ew. od czasu do czasu np. popierając stan wojenny :twisted:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 11 sierpnia 2020 21:19:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
Gero pisze:
Nowe przygody Pana Samochodzika *****!

Od początku do końca jest tu bardzo konsekwentnie, bardzo dyskretnie i bardzo dorzecznie (czy raczej dojeziornie) przeprowadzona apoteoza Krainy Wielkich Jezior, i to w jej najbardziej, no jakim, szukam słowa, odcieniu... "Wędrownym"? "Kempingowym"? "Młodzieńczym"?


Właśnie skończyłam czytać. Dokładnie tak - apoteoza Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ale byłoby fajnie raz w życiu przeżyć taką przygodę z Panem Samochodzikiem!
Fabuła, w porównaniu do innych części, spokojna, wynagradzana tymi wszystkimi opisami fragmentów Jezioraka i jego wysp i wysepek (na których latem bez dozoru pasą się owce - ciekawe rozwiązanie!). Kontekst historyczny (tj. wywóz przez hitlerowców dzieł sztuki z pobliskiego muzeum) nie jest pogłębiany i jakoś tego tu nie brakuje - jest przygoda latem, w przyrodzie. Bardzo mi się podobało, choć czytałam siedząc nad Wartą...
Teraz widzę, że część "Winnetou" (czytałam rok temu, na Mazurach, ehh..) ma w sobie sporo z autoplagiatu.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 sierpnia 2020 12:06:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
No tak, Ty możesz te mazurskie wątki odbierać bardziej podskórnie!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 sierpnia 2020 13:06:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
zdecydowanie :D

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 29 sierpnia 2020 20:58:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
Moje re-odkrycie, czyli "Pan Samochodzik i Fantomas". Świetna rzecz!
Dobrze zarysowani bohaterowie, jest ich - mam wrażenie - trochę więcej niż zazwyczaj, sceneria nieklasyczna dla serii, ale się udała - zamki nad Loarą. Bardzo dobra wstępna edukacja dla młodzieży w historię malarstwa - zwłaszcza (post)impresjonistów. Ciekawe, czy Nienacki rzeczywiście zwiedzał te zamki??


Moją wyobraźnię pobudzają wzmianki o prof. Izabelli Galickiej i Hannie Sygietyńskiej, które gdzieś na wsi na plebani w połowie lat 60-tych, przy okazji powojennej inwentaryzacji zabytków, odkryły obraz El Greco. W całej serii "Pana Samochodzika" muzealnik, pracownik Ministerstwa Kultury pan Tomasz jest przykładem właśnie takiej osoby, to był przecież ten czas. Myślę, że Nienacki dobrze, choć pewnie trochę idealistycznie oddał ten etos. Takie spojrzenie na serię jest dla mnie odkryciem, jako nastolatką bym tego nie zauważyła.I zaczynam się zastanawiać, czy są jakieś książki mówiące o poszukiwaniach polskich zabytków po wojnie, przy dobrym piórze może być to ciekawe.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 września 2020 21:21:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
do kupienia w pewnym antykwariacie:
https://www.antykwariat.pl/pl/searchque ... l=nienacki

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 września 2021 08:50:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Będzie kino!
Cytat:
Będą filmy i seriale o Panu Samochodziku. Orphan Studio kupiło prawa do książek Nienackiego

Orphan Studio podpisało ze spadkobiercą, a jednocześnie wnukiem Zbigniewa Nienackiego, wieloletnią umowę na wyłączne prawa do adaptacji przygód Pana Samochodzika. Na podstawie tytułów, zgodnie z umową, stworzone mogą zostać zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale. Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii.

"Pan Samochodzik" to seria książek o przygodach Tomasza N.N. stworzona przez Zbigniewa Nienackiego. Tytułowy bohater jest historykiem sztuki (w pierwszych trzech powieściach pracuje jako dziennikarz), który w ramach obowiązków służbowych rozwiązuje tajemnicze zagadki i nierozwikłane sprawy kradzieży, przemytu oraz fałszerstw dzieł sztuki czy elementów dziedzictwa kulturowego. Filar rozbudowanej serii przygód Tomasza stanowi 15 powieści stworzonych przez autora w latach 1957-1985. Na podstawie książek w latach 1965-1991 powstały cztery filmy fabularne i serial telewizyjny.

Pan Samochodzik powróci

- Jesteśmy niezwykle dumni że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. Pan Samochodzik to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników, dlatego częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów - powiedział dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka.

Orphan Studio to zespół producentów i managerów, którzy spotkali się, tworząc w Polsce serwis SVOD Showmax, gdzie produkowali między innymi serial "Rojst" w reżyserii Jana Holoubka, a także koprodukowali filmy takie jak "Kobiety Mafii" w reżyserii Patryka Vegi czy "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Po zakończeniu działalności przez serwis postanowili stworzyć niezależne studio filmowe i telewizyjne.

- Książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Od ostatniej ekranizacji powieści pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu. Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów - dodaje Tomasz Nowicki, wnuk Zbigniewa Nienackiego i spadkobierca po autorze.

Produkcje, które powstały wcześniej, to:
"Wyspa Złoczyńców" (1965, reż. Stanisław Jędryka) na podstawie tomu "Wyspa Złoczyńców"
"Samochodzik i templariusze" (1971, reż. Hubert Drapella, 5 odcinków) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i templariusze"
"Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1986, reż. Janusz Kidawa) na podstawie tomu "Niesamowity dwór"
"Pan Samochodzik i praskie tajemnice" (1988, reż. Kazimierz Tarnas) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic"
"Latające machiny kontra Pan Samochodzik" (1991, reż. Janusz Kidawa) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i złota rękawica"


Źródło: https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114 ... -pana.html

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 września 2021 08:59:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Templariusze OK (Wyspy Złoczyńców nie widziałem), ale jak sobie przypomnę te filmy z lat osiemdziesiątych, to może lepiej dać spokój :wyciera:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 września 2021 20:34:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dobra, ale tu nie filmy z lat 80 są problemem, tylko na przykład taki wynalazek, jak Szatan z siódmej klasy sprzed kilkunastu lat. Było to zdaje się bardzo wątpliwe, w sensie przybliżania serii "nowemu, młodszemu pokoleniu, w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu". W pełni zgadzam się, że takie coś można i warto zrobić, ale czy wyjdzie?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 września 2021 21:02:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
I kto dostanie tę robotę?

Kto zostanie Samochodzikiem, a kto Badurą?

Żebrowski i Szyc?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group