Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 20 października 2020 19:29:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pn, 20 kwietnia 2020 16:26:52 
Awatar użytkownika

Znowu coś tutaj zrecenzowałem. Krzysztof Dołowy „Wbrew bogom, czyli od magii i religii do metody naukowej… i z powrotem”. Tytuł obiecuje więcej niż jest w treści, bo to w gruncie rzeczy bardzo dobrze czytająca się historia nauki od czasów starożytnych, a nawet jaskiniowych, a nie jakiś traktat o relacjach religii i nauki. Tylko tyle i aż tyle. Jeżeli ktoś np. czytał Stulecie chirurgów, to tu ma coś podobnego, tylko o większym zakresie tematycznym i czasowym.

PostWysłany: czw, 14 maja 2020 18:34:31 
Awatar użytkownika

Piotr Marecki - Polska przydrożna.
Jakie to jest złe. Jedyny plus, że krótkie.
Ale i tak z cztery razy zdążyłem odkładać.
Bardzo odradzam.

PostWysłany: pt, 10 lipca 2020 21:17:06 
Awatar użytkownika

Skończyłem pierwszy tom Antologii 100/XX.
Żałuję, że tak ślamazarnie mi to szło. Może z drugim uda mi się szybciej, bo teksty są świetne.

PostWysłany: pt, 28 sierpnia 2020 14:52:07 
Awatar użytkownika

Łódź: Miasto po przejściach - Wojciech Górecki , Bartosz Józefiak
Lektura wywiadu z autorami opublikowanego w GazWyb nie nastawił mnie do książki pozytywnie. Na szczęście niezdrowa relacja z miastem zmusiła mnie do zakupu i lektury a wręcz pożarcia ebooka. Teksty w większości krótkie i gazetowe są jednocześnie szlachetnie napisane. Miasto i opisywani mieszkańcy potraktowani uczciwie (a łatwo byłoby o łzawość i dydaktyzm). Mieszanka tematów, przekrój czasowy, wielość perspektyw i wspomniana uczciwość wobec bohaterów (i czytelnika) każą mi kupić egzemplarz w twardej oprawie i postawić obok "Alei Włókniarek".

PostWysłany: pt, 25 września 2020 10:02:59 
Awatar użytkownika

Paul Kenyon - Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę
Post kolonialna Afryka i zbrodnie pierwszych - drugich przywódców "wybitych na niepodległość". W tle byłe metropolie i z czasem wchodzące w ich role multikorporacje. Bardzo żywe, z jednej strony bogate ale z drugiej pozostawia niedosyt. W dobie BLM warto zobaczyć, jak L nie M dla wielu B przywódców. Lektura stawia mi w jeszcze pełniejszym świetle, pierwszą książkę przeczytaną w tym roku, tj. historię Jerzego Walusia pióra Łazarewicza.

Katarzyna Kobylarczyk - Strup. Hiszpania rozdrapuje rany
Z jednej strony kronika zbrodni frankistów z delikatnie tylko wspomnianymi działaniami milicji i trybunałów ludowych w okresie drugiej republiki. Z drugiej opowieść o pamięci, milczeniu, wyparciu i odkopywaniu kości. Najbardziej zapamiętałem historię katolickiego optyka straconego przez milicję oraz wymianę zdań dwóch staruszków podczas ekshumacji.

Patrick Radden Keefe - Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
To jest bardzo, bardzo dobra książka! Z jednej strony oględny szkic dot. historii Irlandii, z drugiej szczegółowy rysunek polityczno-psychologiczno-obyczajowo-militarny parudziesięciu lat konfliktu zogniskowany wokół Gerrego Adamsa i jego podwładnych. Szczegółowość chwilami utrudnia śledzenie wątków, ale nie uniemożliwia go. Książka kończy się niespodziewanym odkryciem. Połowa to tekst, połowa przypisy i źródła. Wciągnąłem nosem ebook i zamawiam egzemplarz fizyczny, żeby stał na półce.

Rok temu moim objawieniem była Joanna Gierak-Onoszko pisząca o Kanadzie. W tym roku jest to Patrick Redden Keefe piszący o Irlandii.
Zaczynam Domy bezdomne i już pierwszy rozdział czyta się jak Tadeusza Nowaka, więc jest radość z drugiego przypadku poetyckiego non-fiction. Czekam na przysłanie nowego Księżyka ale to już innego rodzaju ekscytacja.

Ostatnio zmieniony pt, 25 września 2020 13:37:21 przez zasada, łącznie zmieniany 3 razy

PostWysłany: pt, 25 września 2020 10:50:44 
Awatar użytkownika

O, o Irlandii mnie zachęciłeś!

PostWysłany: czw, 01 października 2020 12:23:20 
Awatar użytkownika

Dzisiaj będę miał w ręku nowego Księżyka.
Jaram się mocno!
edit: mam w ręku, zajrzę gdy koleżanka z biurka obok wyjdzie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]