Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 07:54:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 20:37:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek

stojąc pod ptakiem i pędrakiem

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 20:39:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek

jesteśmy w środkum - sławny RABBIT ROOM

Obrazek

chcemy coś zjeść

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 20:44:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek

tutaj w tym pubie, co wtorek rano spotykali się słynni profesorowie... i czytali na głos to co właśnie napisali...

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 20:48:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek


Trawniki w Merton College. Tu uczył Tolkien :faja: . Przed nami widoki na Merton Fields. W takich warunkach to można się uczyć, nie?

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 21:15:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...jedzenie było raczej słabe, nie to co w chińczyku na Soho. Natomiast miejscowe piwo ujdzie, polskie lepsze...

Obrazek

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 marca 2005 21:39:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
Cytat:
W takich warunkach to można się uczyć, nie?


mozna :)

Cytat:
Natomiast miejscowe piwo ujdzie, polskie lepsze...


HERETYK!!!! Chyba nie probowales tego co nalezy


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 18 marca 2005 08:28:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
ech piękne, piękne... :aniolek: :) :D

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 18 marca 2005 08:37:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
A ja mam pytanie nastepujacej tresci: gdzie elrondowi udalo sie nabyc N3B z pomaranczowa podszewka :?: Szukalem takowej czas dlugi i ni diabla znalezc nie moglem :?.

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 18 marca 2005 10:53:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
to jest kurtka fishbone kupiona w sklepie new yorker w poznaniu ...rok temu...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 00:18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
trawniki w Merton College! aaaa! w lato-śmy tam z Jasiem wylegiwali się na tych trawnikach, ciepło było i nad taką rzeczką, co przepływa obok urządziliśmy sobie piknik mały. Ależ pieknie tam było! Łza sie zakręciła i przynajmniej oderwałem głowę na chwilę od tej nieszczęsnej kobiety.

Nie wiem, co napisać o Tolkienie, zeby historii na 20 stron tu nie snuć.
Książka ksiązek....
Dość późno się zabrałem, koledzy mieli już przeczytane, a ja dopiero w liceum. Ale skutecznie.
Kocham to.
Natalia świetnie zauważyła, że Tolkien potrafił w swoim języku oddać Dobro. To się tak czuje. Najlepiej ja to wszystko czuję w oryginale też, tak że na temat tłumaczeń się nie będę wypowiadał.

Jakie są wasze ulubione fragmenty z Władcy, czy tam innych Silmarillionów?
My z elseą jesteśmy wielkimi fanami entów. Może to ogólna nasza skłonność do lasów, ale to są dla mnie istoty wspaniałe i w ogóle cała akcja, jaka się tam dzieje w tym Fangornie niezmiennie mnie zachwyca. E tam akcja, tam nie ma za wiele akcji ;-) raczej chodziło mi o jakiś klimat, opisy, spostrzeżenia na temat natury entów, gadki Drzewca...
W pierwotnej wersji filmowych Dwóch wież zostało to okrutnie poobcinane i między iinnymi dlatego mi się nie podobało. Ale kiedy zobaczyłem wersję PEŁNĄ!!! Coś wspaniałego! To jest niemal tak dobre, jak książka.

Z kolei różnimy sie z elseą nt. drugiej części Dwóch wież. Bo ja uwielbiam te opisy podmordorowe i ich droge powolną w kierunku ciemności, pod murami i do środka, i po zgliszczach, i do góry - a elsea niespecjalnie.

W każdym razie dla mnie Dwie wieże zdecydowanie gromadzą to, co lubię najbarzdiej, i pierwsza księga z entami, orkami i rohanami, i druga z Frodem Samem i .... Gollumem oczywiście! - postać numer jeden bez wątpienia.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 14:04:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Ja dopiero na studiach dowiedziałem się o "the Lord of the Rings", ale miało to tę dobrą stronę, że nie musiałem czytać tłumaczeń... Bo nawet Skibniewska oddaje może w 2/3 piękno jego stylu. Zresztą nawet Skibniewska przeoczyła tam jakies ważne drobiazgi, o których mowa jest w "Listach". Oczywiście przełożenie imion bohaterów (co zrobił ten drugi gostek), wbrew instrukcjom autora, jest zwykłym chamstwem.

Jestem pod wielkim wrażeniem pracy, którą włożył w napisanie "Władcy" - czytałem te szkice wydane przez Christophera Tolkiena (kiedy jeszcze Frodo nazywał się "Bungo", a Aragorn był hobbitem o imieniu "Trotter", a Treebeard był po stronie nieprzyjaciela) - opłacało sie wszystko prepisywać po pięć razy - bo w całej książce nie ma słabego zdania. Pierwszy szkic "Władcy" jako żywo przypominał "Hobbita" i całe szczęście że taki nie został, podejrzewam że "Hobbit" został napisany za jednym razem i trochę za dużo tam komentarza w stosunku do wydarzeń.A tak, można rozkoszować się matematyczną precyzją , a zarazem prawdziwą poezją tekstu.

Co do polemik Elsei z Crazym - muszę stanąć po stronie kolegi - nie moze być inaczej, bardzo lubię to POWOLNE dochodzenie do bram Mordoru - "Dwie wieże" to moja ulubiona część. tak jak mówiłem wcześniej, "Powrót króla" raczej mnie trochę rozczarowuje stylistycznie, przz nagromadzenie akcentów batalistycznych, aja to do bitki ostatni :D . Ulubiona scena to jednak moment, w którym Frodo decyduje się w Rivendell by ponieść pierścień - zawsze mnie to rozwala gdy to czytam, jest to pięknie napisane i wielka szkoda że w filmie wygląda to jak jakiś pieprzony sarmacki sejmik.

Przez "Silmarillion" nie mogłem się przegryżć, ale raczej zrobił na mnie wrażenie utwór "Liśc dzieło Niggle'a" - bardzo polecam!

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 15:12:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
trzeci z kolei głos, który nieszczególnie lubi bitwę o Minas Tirith - dla mnie najsłabsza w ogóle z całości jest pierwsza księga Powrotu króla - ale jest tam kilka super fragmentów, zwłaszcza wszystko, co związane z gęstnieniem mroku i wiatrem z drugiej strony; bardzo lubię przejście skróem przez góry, gdzie dzicy ludzie zaczynają wyczuwać, że zły wiatr się odwraca...
i Ścieżka umarłych (jak dla mnie poważnie skopana w filmie, zresztą zdecydowanie najgorszym z trylogii Jacksona)

A Liść , dzieło Niggle'a - rewelacja!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 20:21:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
Cytat:
Ja dopiero na studiach dowiedziałem się o "the Lord of the Rings", ale miało to tę dobrą stronę, że nie musiałem czytać tłumaczeń... Bo nawet Skibniewska oddaje może w 2/3 piękno jego stylu.


popieram

Cytat:
Oczywiście przełożenie imion bohaterów (co zrobił ten drugi gostek), wbrew instrukcjom autora, jest zwykłym chamstwem.


Nie do konca sie zgadzam. 1. o jakich instrukcjach autora mowisz? 2. Tolkien sam tlumaczyl imiona postaci swoich powiesci. Np. Imiona Hobbitow sa w zlaozeniu tlumaczeniem nazw jakie wystepuja w Westeron na angielski. (patrz ostatnia czesc dodatkow do WP)

Cytat:
Jestem pod wielkim wrażeniem pracy, którą włożył w napisanie "Władcy" - czytałem te szkice wydane przez Christophera Tolkiena (kiedy jeszcze Frodo nazywał się "Bungo", a Aragorn był hobbitem o imieniu "Trotter", a Treebeard był po stronie nieprzyjaciela) - opłacało sie wszystko prepisywać po pięć razy - bo w całej książce nie ma słabego zdania. Pierwszy szkic "Władcy" jako żywo przypominał "Hobbita" i całe szczęście że taki nie został, podejrzewam że "Hobbit" został napisany za jednym razem i trochę za dużo tam komentarza w stosunku do wydarzeń.A tak, można rozkoszować się matematyczną precyzją , a zarazem prawdziwą poezją tekstu.


wada i zaleta Tolkiena byl jego perfekcjonizm. To dlatego nigdy nie dokonczyl Silmarilionu. Natomiast to o czym piszesz (tzn. slusznie piszesz, ja uzupelniam) jest rezultatem tego, ze WP zaczal byc pisany jako 2 czesc Hobbita. Miala to byc kolejna 300 stronicowa ksiazka dla dzieci. Jednak po drodze Tolkien za bardzo wplatal sie w swoja 'stara' mitologie (zaginione opowiesci), ktore zreszta wkradaja sie juz do Hobbita (pochodenie Orkrista i Glamdrunga) i musial wszystko przerabiac i przerabiac.
Ponadto, polaczenie jego bajek dla dzieci z 'powazna' mitologia stalo sie nieprzekraczalnym problemem dla Autora. Nigdy nie poradzil sobie calkowicie z teologiczna interpretacja Hobitow. Zreszta, teologicznie swiat Tolkiena nigdy nie zostal dokonczony. To wlasnie m.in. dlatego Silmarilion nie zostal dokonczony, bo Tolkien nie mogl sobie poradzic z teologia tego swiata...

Cytat:
Natomiast nie lubię fragmentu batalistycznego o Minas Tirith...

ja tam je uwielbiam. Sa dla mnie heroicznie/homeryckie. A przede wszystkm jest to RAGNAROK!!!! I Eomer z okrzykiem DEATH rzucajacy sie w stanie 'bereserk' na haradrimow, gdy myslal, ze jego siostra nie zyje!!!
Zreszta, same pojedynki w stylu Theoden/Nazgul, Theoden/czarna zmija, Gandalf/nazgul, etc. sa bardzo 'ragnarokowate' w swoim wydzwieku. Ja tam kocham ta bitwe. (i kocham rohhirimow)

Where is the rider and the horse? Where is the horn that once blown?

a nie mowilem, ze o Tolkienie moge w nieskonczonosc....


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 20:52:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
A jakże piękne są te pieśni, poezje, które pojawiają się co jakiś czas na kartach WP i Hobbita!

Cóż mogę dodać do wypowiedzi moich przedmówców...napisaliście już wiele z tego, pod czym mógłbym się podpisać.

Okres mojej lektury dzieł Tolkiena to końcówka podstawówki(7 klasa bodajże...). Pamiętam, że potrafiłem przesiedzieć z WP całe łikendy w moim pokoju, wychodząc z niego tylko w najpilniejszych potrzebach :wink: .
Nie przesadzę, jeśli powiem, że Dzieło Pana Tolkiena wywarło wielki wpływ na to jak obecnie postrzegam świat, jakim jestem człowiekiem, do czego tęsknię i gdzie zmierzam.....

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 19 marca 2005 21:46:03 
Crazy pisze:
A Liść , dzieło Niggle'a - rewelacja

oooooooooo lubie to BARDZO...
a z "władcy" najbardziej lubie moment niewrzucenia pierścienia przez Frodo... mistrzostwo świata...


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group