Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:38:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jacek Dukaj
PostWysłany: czw, 25 lutego 2021 07:52:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 21:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
Dukaja lubię, więc zamachnąłem się wreszcie na jego parafrazę „Jądra Ciemności” – czyli „Serce mroku”. Jak to u Dukaja bywa często, pierwsza tercja to eksplozja imponującej fantazji, malowanie obrazu świata równie egzotycznego i obcego, co wrogiego, a dotyczy to również i głównego bohatera. Druga tercja – podróż do serca mroku – tu już autor zbytnio przyspiesza, zaczyna biec na skróty, ale jeszcze wciąga, interesuje, prowadzi. Tercja tercja trzecia, czyli finał jest (a u Dukaja to nagminne) ewidentnie zepsuty. Znakomity motyw szaleństwa został obrzezany, ba, wykastrowany przez autora, jakby świadomie nie miał ochoty go rozwijać, nie czuł się mocny na polu psychologii, więc nie pozwolił bohaterom zbyt dużo mówić, zmagać się, wytłumaczyć, wybrzmieć konfliktowi. Uciął spektakl zanim on się tak naprawdę zaczął. U Dukaja to częste – rozpędza maszynę i nagle ostro hamuje, zostawiając silnik na jałowym biegu. Uczciwie dodać należy, że Conrad robił podobnie, potrafił zapętlić szaleństwo bohaterów i potem ten węzeł gordyjski przeciąć ostrzem gwałtownej śmierci, jednak robił to sprawniej, bo nie brnął w barokowe obrazy świata, rysując scenerię ledwo kreską ciemną i monochromem. Dukaj serwuje nam imponujący teatr wydarzeń i w decydującej chwili wycofuje się za te dekoracje i rekwizyty, zostawiając mnie z uczuciem dość głębokiego niedosytu. Naobiecywał, pomiział, poszedł, nawet nie zadzwonił.

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Jacek Dukaj
PostWysłany: sob, 27 lutego 2021 12:12:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ciekawe, bo ja czytałem tylko Lód Dukaja, ale do zakończenia miałem podobne zastrzeżenia. I nie podobało mi się, choć książka tego nie zapowiadała.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Jacek Dukaj
PostWysłany: sob, 27 lutego 2021 12:15:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Dukaj kreuje lepsze światy, niż fabuły, tak bym to ujął. Jest to raczej notoryczne.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Jacek Dukaj
PostWysłany: pn, 01 marca 2021 15:47:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 21:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
Trafne.

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group