Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 07:08:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 25 listopada 2005 22:17:26 
Morella pisze:
a gero mówi że duch jest 'kwadratowy' hjehjehje

coś w tym jest, ale ciiiii, bo i tak lubię


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 listopada 2005 10:26:20 
Zastanawiałem się, czemu mi SINDIRIS pisane wychodzi zawsze potrójne i doszedłem do wniosku, że jego natura jest właśnie trójkowa. Jeden rzut oka. Tak, to widać. To, że jest wyśpiewywane w czwórce, niczego nie zmienia. To tylko podporządkowanie prawom piosenki. Natura pozostaje ta sama. To widać...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 listopada 2005 10:48:40 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 14:16:01
Posty: 2647
Kamik pisze:
natura jest właśnie trójkowa. Jeden rzut oka. Tak, to widać.

czy chodzi ci o taki podzialna 3 sylaby: sin-di-ris?
czy moze ze ma 3 "i" co daje rzymska trojke (iii)?

ale rzeczywiscie, jak tak sobie wolam to sindiris tak pasuje po 3 razy.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 listopada 2005 10:57:35 
Nie, chodziło mi tylko o to, że jest w pewnym sensie jak "Ojciec, Syn i Duch", "Hágios, Hágios, Hágios" lub "Wiara, Nadzieja i Miłość", ale Twoje spostrzeżenie jest bardzo ciekawe.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 18:10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jest pewien aspekt, pod którym płyta Duch jest najlepsza płytą na świecie.
Przyszło mi to do głowy ledwie wczoraj - dlatego dzisiaj sobie posłuchałem i się utwierdziłem - ale wcale nie jest to coś wydumanego. Przeciwnie, mówię o rzeczy bardzo ważnej, jaką są... najsłabsze momenty na płycie.

Tak często koncentrujemy się na tym, co jest najlepsze. Legenda jest najlepsza, bo ma najbardziej niesamowity, nieziemski klimat, Triodante jest najlepsze, bo Armia osiągnęła najwyższy poziom muzyczny, Pink Floyd jest najlepszy, bo mają najlepsze kompozycje, a Hendrix czy tam inny Page najlepiej grał na gitarze.

A ja mówię, że płyta Duch jest najlepsza, bo najgorsza piosenka na płycie jest najlepsza spośród wszystkich najgorszych piosenek na wszystkich płytach.

Zamąciłem? :-) Chodzi mi w skrócie o to, że nie ma tam nie tylko słabych piosenek - nie ma tam nawet dobrych piosenek! Wszystkie są lepsze niż dobre!
I gdybym miał ułożyć listę najlepszych piosenek, które na różnych płytach sa dla mnie numerem ostatnim - Duch miałby wielkie szanse na bycie numerem pierwszym, a wśród płyt Armii to w ogóle bez konkurencji.

A to znaczy, że poziom poniżej którego Duch nie schodzi jest wręcz szokująco wysoki, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę, że jest to bardzo długa płyta!

Ech, ale ostatnio po swoim gwiazdkowym poście-dla-samego-siebie nie umiem się obyć bez gwiazdkowania utworów :-) Wybaczcie więc, ale robię to i tu, przy okazji wyjdzie na jaw, gdzie ten najniższy poziom Ducha widzę.

Cała płyta * * * * * *

best song: Bóg jest miłością
best moment: pianinko --> riff On jest tu albo mój Bóg jest miłością!, albo skrzypce w finale Piosenki po nic

Inaczej niż zwykle * * * * 1/2
piosenka świetna sama z siebie, ale jeszcze lepsza jako start płyty - co za kop!!!

Soul Side Story * * * * *
pierwszy pięciogwiazdkowiec, pierwsze arcydzieło, ale przede wszystkim, jak pisał Kamik - najczystsza modlitwa.

Bracia bum * * * * *
kiedys mój faworyt, i teraz po długim niesłuchaniu też wyjatkowo dobrze wchodzi - może swoiście przebojowe to jest? Piękna melodyka, wydobyta dla mnie z gitarowego przez zespół Soundrops ;-), świetny zwięzły tekst idealnie harmonizujący z muzyką, energia i czad! Mocny kandydat na najlepszą gitarę made by Armia.

Pięknoreki * * * * 1/2
znów świetne, może nieco za długie, ale doskonale broni się dzięki równowadze między transowym tematem głównym a czadowym przyłożeniem wypisz wymaluj.

Bóg jest miłością * * * * * *
Cudo. Już tyle razy o tym pisałem - żar i najlepszy wokal wydobyty z gardła Budzego, wydobyty siłą Ducha chyba, jak i cały ten utwór.

Pieśnią moją jest Pan * * * *
Super wstęp, super riff główny, ale mam poczucie, że jakby nadużyty (między wszystkimi wersami - jakoś mi tego za dużo) i niezbyt podoba mi się linia melodyczna wokalu, i nie rozumiem tego tekstu, ani specjalnie mnie do niego nie ciągnie z żadnej strony. Ogolnie, bardzo dobry utwór, ale jeden z dwóch najniżej ocenionych.

Duch wieje przez świat * * * *
Znowu żar wielki mistyczny i jednocześnie kop mocny, jak najbardziej przyziemny, ale na tle całej muzycznej wspaniałości Ducha ten utwór razi mnie zdecydowanie najbardziej prymitywną stroną muzyczną. Może ten riff jest skomplikowany do zagrania (tak mi kiedyś mówił ktos, kto się znał), ale wcale nie sprawia to, że mi się podoba. W przeciwieństwie do poprzednika, znacznie bardziej mi odpowiada linia wokalna niż cała warstwa instrumentalna.

No ale jeżeli tak ma wyglądać najniższe obniżenie lotów na płycie... :-)
A tymczasem nadchodzi...

Piosenka po nic waham sie między * * * * * 1/2 a * * * * * *
cóż... najbardziej niedoceniana... cały wątek jej poświęciłem kiedyś!

Marność * * * * *
jeszcze jedno arcydzieło. Bardzo, bardzo mocny punkt tej płyty pod KAŻDYM względem. Wiedziałem, co zaśpiewać na to DVD! :D

Łapacze wiatru * * * * 1/4
Pomiędzy Marnością a On jest tu ginie mi trochę ta piosenka, chociaż doceniam jej rolę jako elementu ożywiającego i trochę odciążającego. Jest wręcz idealnie umieszczona! W ogóle jest znakomita, no ale akurat na tej płycie ciężar gatunkowy jest czynnikiem nobilitującym a Łapacze są tacy jakby lżejsi...

On jest tu * * * * * *
Ten utwór wymyka mi się ocenom w kategoriach muzycznych, i muzycznie patrząc na szóstkę on nie zasługuje, mimo że riff wyłaniający się z nastrojowych dźwięków fortepianu jest porażający. Ale ma on coś tak wielkiego w sobie, że....... !!!

Jakoś to wszystko, co napisałem wydaje mi się dziwnie płytkie przy tej płycie.
Kiedyś odbierałem ją bardziej mistycznie, bardziej osobiście też, w kontekście - jak to określił Kamik - mojej prywatnej historii.
Kiedyś przyznawanie ocen mógłbym odebrać tu jako profanację (chociaz listę zawsze można z czegoś zrobić ;-)

Faktem jest, że nie umiem teraz podchodzić do Armii tak "duchowo" jak kiedyś, jest to dla mnie po prostu muzyka, niekoniecznie medium pomagające się spotkać z absolutem. Ale może tez dzięki temu moge płytę Duch pełniej docenić od strony muzycznej, wykonawczej, tekstowej itd. Znika pryzmat "chrześcijańskiego rocka", który jest dobry, bo jest Dobry i można się przy nim pogo-modlić , a zostaje czysta, surowa... genialna muzyka.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 18:17:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Bardzo dobry tekst.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 22:32:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Ha, a ja przechodzę odwrotną drogę do Crazy'ego. Najpierw doceniłem muzycznie, a ostatnio zacząłem odbierać tę płytę okołomistycznie (mistyk ze mnie żaden, dlatego około). Po chwilach zwątpienia Duch wraca na należne mu miejsce drugie wśród płyt Armii (właściwie cały czas tam był, ale raczej czysto rozumowo, bo czułem, że pozycja jego słabnie). Bo to, że tam nie ma słabego utworu, to wiedziałem po pierwszym przesłuchaniu, co rzadko się u mnie zdarza. Była to wręcz pierwsza opinia o tej płycie, jaką samemu sobie przedstawiłem. Niewiele jest takich płyt. Katowałem Ducha długo, aż mi się trochę przejadł. Ostatnio powrócił, ale w innym nieco wymiarze. Chyba gdzieś tu już pisałem, że mi osobiście Duch kojarzy się z gotykiem, a konkretnie z katedrą, a jeszcze konkretniej z jej wnętrzem. Gdy człowiek staje sobie w nawie głównej, to na dostępnej mu wysokości taka katedra jest ciężka, mroczna i surowa. Ale nie kanciasta, nie prosta... Piękna, nie mam wątpliwości co do tego, ilekroć znajdę się w gotyckiej katedrze. I Duch jest właśnie taki. Mroczny, surowy, nie ociekający złotem i innymi ozdobnikami, ale z pewnością nie prosty. Pięknie rzeźbione riffy, choć to wciąż "tylko" kamień. Idąc przez taką katedrę, mijając smugi światła wpadającego przez boczne witraże czuję Ducha. I na tej płycie, jak na żadnej innej, tego Ducha czuć doskonale. I to nawet niekoniecznie wtedy, gdy Duch rozpędem "wieje przez świat". Czuć Go w tej ukrytej nieco waltornii. Gdyby nie była tak ukryta, nie byłoby tego niesamowitego klimatu. Bo Duch rzadko wieje tak, żeby z impetem zamknąć Ewangeliarz leżący na trumnie. Często jest mało spektakularny, ale da się wyczuć Jego obecność. No i wreszcie na koniec, prosty niby muzycznie, ale potężny "On jest tu". Idąc nawą główną, doszliśmy do Ołtarza. I tu wszystko stało się jasne.

Może to dziwaczne nieco, ale do czegoś takiego ostatnimi czasy doszedłem, słuchając sobie Ducha. Pewnie dałoby się to lepiej napisać, gdyby się potrafiło :-)

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 22:38:12 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:31:23
Posty: 3409
Łaaał..... Bogi....
Piszesz jak poeta. No, no.....
Szacuneczek.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2005 23:27:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 listopada 2005 12:38:00
Posty: 221
Skąd: z Pałacu Namiestnikowskiego
Bogus pisze:
Pewnie dałoby się to lepiej napisać, gdyby się potrafiło


Nie da się Panie Bogus. Posiadam identyczne odczucia w tym temacie ale w tak mocny sposób nigdy bym ich nie wyraził.

_________________
zaPiSany ponownie
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 grudnia 2005 09:25:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
hmm :-)
teraz ja powiem: bardzo dobry tekst!

pięknie rzeźbione riffy z kamienia... jak katedra gotycka, surowa ale nie prosta... "On jest tu" jako ołtarz...

nawet z mojego czysto muzycznego a nie mistycznego punktu widzenia są to wręcz doskonałe metafory!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 grudnia 2005 13:00:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...aż sobie posluchałem ( Ducha) !....pierwsza rzecz- to Popkorn w szczytowej formie!!!!!! cholerka....!....wrażenie największe : SSS...a potem Łapacze wiatru....no i po drodze dużo ciekawych miejsc.... no i ten mastering wyszedł plycie na dobre...!

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 grudnia 2005 17:00:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Zgadza się - do mnie Duch lepiej trafił w tej remasterowanej wersji! Może też sobie posłucham? :)
Crazy, Bogi (!) :brawa:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 grudnia 2005 23:24:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Ej no ja się tez skuszę! Bogi - rewelka!

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 grudnia 2005 00:48:53 
Brawo Boguś za teskt Duch w Katedrze
:piwo:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 grudnia 2005 17:29:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:45:18
Posty: 486
Skąd: Królewskie Stołeczne Rezydencjalne Miasto Wrocław
gotycka katedra... prawda!! a może być kościół franciszkanów w krakowie? - jesli sie wchodzi od skwerku a nie od ulicy też idzie się długą nawą, światło wpada przez kolorowe witrazę, duży ołtarz koncentrujący uwagę a nad nim znajomy witrażyk Ducha (tego od re-ignition....) - ale widoczny dopiero jak sie wychylisz, spojrzysz trochę z boku. a jak się odwrócisz widzisz wielki witraż Boga Ojca górujący nad wszystkim.

potwornie lubię ten kościół i zawsze robi nja mnie duże wrażenie

_________________
-Panie Havranek, za 5 lat tu będzie IV Rzeczpospolita.
-Ja se ne boje, ja mam rakovinu..


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group