Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:23:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 października 2014 09:44:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
panek pisze:
A czy Biblię włączamy do literatury?


Jeśli jednak tak, to trzeba wymienić Goga i Magoga z utworu "Śmierć w Wenecji".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 października 2014 20:29:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jak zwykle brawo za trafne wyciągnięcie starego tematu z rękawa!

Przeczytawszy ten bardzo stary, bardzo krótki, ale i bardzo interesujący temat, przede wszystkim pomyślałem, że było to w czasach, gdy nikomu jeszcze się śniło o płycie "Prozess", która może jest najbardziej literacko zakorzeniona ze wszystkich Armii. A jednak - do tego wątku chyba nie pasuje, bo czy występuje tam jakaś postać literacka?...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 października 2014 06:29:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Miałem niemal dokładnie takie same przemyślenia. Ta płyta wręcz "pływa w literaturze" ale konkretnej postaci nie ma.
No chyba, że na kanwie filmów powstały jakieś książki (komiksy?) o Godzilii czy Złym Poruczniku... ale to już nie to, to nie to!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 października 2014 07:15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Mothra, Predator, Obcy, King Kong - choroba, faktycznie raczej żaden z filmów nie miał książkowego pierwowzoru.

Ale może chociaż "Podziemny front" by się załapał? :)
EDIT: A to z kolei był komiks na podstawie serialu, więc też nie to.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 października 2014 07:50:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A "odźwierny" w Przed Prawem?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 października 2014 08:30:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Myślałem o nim. Dotychczas w tym wątku pojawiali się bohaterowie wymienieni z nazwy, że tak powiem. Odźwierny nie ma nazwy, zresztą słowo "odźwierny" też nie pada. Ale za to jest podmiotem mówiącym! Myślę, że w szerokim sensie jak najbardziej pasuje, chyba że chodzi nam o cytatowość i wtedy musi być czarno na białym nazwa własna ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 16 czerwca 2020 17:49:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Herman Hesse w Podróży na Wschód pisze:
Wielka różnorodność wspomnień czyni moją relację szczególnie trudną. Powiedziałem, że maszerowaliśmy już to w małej grupie, już to tworząc cały zastęp czy zgoła armię, niekiedy jednak pozostawałem w jakiejś okolicy tylko z jednym towarzyszem lub nawet zupełnie sam, bez namiotu, bez naszych przywódców. Relację moją utrudnia jeszcze to, że wędrowaliśmy nie tylko w przestrzeni, lecz także w różnych czasach. Zmierzaliśmy na Wschód, ale wyruszaliśmy także w średniowiecze lub w Złoty Wiek; przeciągaliśmy przez Italię lub Szwajcarię, niekiedy jednak spędzaliśmy noc w X stuleciu i bawiliśmy w gościnie u patriarchów lub wróżek. W okresach, w których pozostawałem sam, często odnajdywałem okolice i ludzi znanych mi z mojej własnej przeszłości, wędrowałem z moją dawną narzeczoną poprzez lasy nad brzegami Górnego Renu, z przyjaciółmi mojej młodości hulałem w Tybindze, Bazylei i Florencji lub też jako chłopiec wyruszałem wraz z kolegami szkolnymi, by łapać motyle czy podpatrywać wydry. Zdarzało się też, że moimi towarzyszami stawały się ulubione postaci z książek, które czytałem: obok mnie cwałowali Almanzor i Parsifal, Winko i Złotousty czy Sancho Pansa, z którymi zajeżdżaliśmy w gości do Barmekidów. Kiedy później znowu znajdowałem się w jakiejś dolinie razem z moją grupą, słuchałem naszych pieśni i spoczywałem w namiocie naprzeciw namiotu przywódców, stawało się dla mnie od razu jasne, że moja wyprawa w dzieciństwo czy wędrówka z Sancho Pansą również były częścią podróży na Wschód; naszym celem bowiem był nie tylko Wschód, czy też raczej: nasz Wschód był przecież nie tylko jakimś krajem czy pojęciem geograficznym, lecz również ojczyzną i młodością duszy, znajdował się wszędzie i nigdzie, był jednością wszystkich czasów. Co prawda zdawałem sobie z tego sprawę tylko od czasu do czasu, ale właśnie te chwile były dla mnie źródłem wielkiego szczęścia, i nimi się wówczas cieszyłem.


Tom chyba nie wspominał nigdy o tej książce, ale ten fragment zdaje mi się bardzo pasować do Armii na pewnym zapomnianym już trochę etapie...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 23 lipca 2020 21:03:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bardzo ciekawe! I znów ta próba zdefiniowania ( czy raczej poczucia) czym jest owy Wschód.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 24 lipca 2020 23:00:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
antiwitek pisze:
Tom chyba nie wspominał nigdy o tej książce


Hm... chyba gdzieś wspomniał. Ale nie umiem tego teraz "zlokalizować"...

:wink:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 lipca 2020 16:19:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Na stronie Badury był komentarz Kamika, że tekst piosenki powstał pod wpływem tej książki, ale na ile było to oparte na jakimś twierdzeniu Budzego, a na ile na spekulacji, nie mam pojęcia.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 26 lipca 2020 08:37:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
No to już na pewno da się zlokalizować w wywiadzie sprzed parunastu dni https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... streamingu

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group