Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:38:43

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: O ty Thule!
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 00:27:48 
Wątek z pozoru błahy, ale gdy się tak chwilę zastanowić (mnie się to zdarzyło dopiero po pewnym czasie), to jest potencjał, by jego wyniki były dla tej części Forum nie do przecenienia.

Wyjściem do dyskusji powinna być zawsze para: tytuł albumu i jego okładka (z zakresu Armia + Budzy solo), a sednem odnalezienie jego istoty / ducha / idei, słowem klucza.

*

Bo, posłużę się przykładem najbardziej mnie nurtującym, czemu LUNA jest luną? Mam przeczucie, że pierwotny był w tym przypadku obraz / okładka:

Obrazek

ale trop wiedzie przecież też do "Luny", a tam zaraz do luna de Marija, skąd - przez wkładkę - do Matki Boskiej z Guadalupe. Ona ma księżyc pod stopami (to częsty maryjny motyw, patrz Ap12,1), ale czy tą drogą jesteśmy w stanie otworzyć jakąś pełniejszą perspektywę dla zrozumienia LUNY, czy jesteśmy w stanie dotrzeć do zwięzłego jej wyrażenia? A może ten tytuł to jakiś kalambur?... Dopiero co wpadłem na skojarzenie cyklów księżyca z rytmem ciemności i światła w życiu człowieka, ale pewności za grosz...

*

I tak. Tytuł bywa po prostu efektownie brzmiącą etykietką, mającą za zadanie kreować bądź wpisać się w klimat płyty, ale chyba nie w przypadku dokonań Budzego, co? To jak? Kim jest Don Quijote? Czy CZAS I BYT ma coś wspólnego z Heideggerem? Czy Duch wieje wśród browarnianych kominów? Czy mongolski książę pocałował Ptasznika?

Myślę, że warto pisać rzeczy z pozoru oczywiste i sięgać do wypowiedzi, które znalazły już sobie miejsce w innych wątkach - tak dla porządku.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 10:40:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
raczej nie powinnam wypowiadać się w tym wątku, ale kusi mnie, żeby nadmienić, że proces powstawania okładek jest dla mnie znacznie ciekawszy niż muzyki i tylko trochę mniej niż tekstów.

fajny temat kamiku :D

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 10:40:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mi się wydaje, że z okładką i tytułem nie zawsze musi chodzić o coś ściśle określonego. Że jedno i drugie raczej otwiera jakąś przestrzeń niż ją domyka. To, moim zdaniem, tyczy się większości płyt, którym nadał tytuł i okładkę zmajstrował lider zespołu :) . A zwłaszcza Legendy i Ultimy.

Kamik pisze:
CZAS I BYT ma coś wspólnego z Heideggerem?
Pamiętam taki wywiad, w którym Tom nazwał taki tytuł płyty "postmodernistycznym żartem" :) .

Ale bardzo fajny pomysł na wątek. Bardzo jestem ciekaw co się tu pojawi!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 11:40:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Kamik pisze:
luna de Marija


Czepię, ale często pojawiająca się "luna de Marija" trochę mnie szarpie, w hiszpańskim Maria to po prostu "María", więc popawniej by było bez tego "j", co wymawia się w języku bohaterów Legendarnej okładki jak "h".

A pomysł na wątek świetny, ciekawi mnie geneza "Ultimy Thule".

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 13:08:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
ale przecież to nie jest po hiszpańsku!

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 15:50:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
A po jakiemu? (Serio pytam.)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 15:52:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..po mojemu

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 marca 2009 15:53:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Aha. A to ok.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 marca 2009 15:27:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 21:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
No, ale roboczy tytuł "Luny" był inny (i wg mnie fajowszy).

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 marca 2009 15:51:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
jaki?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 marca 2009 16:02:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...wiosna na wygnaniu chyba

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 marca 2009 23:06:23 
O, dalej, dalej z wiodomościami od kuchni!!! Natalia, ulegaj pokusie!!! Hehehe...

Uwaga! Wątek zakładałem z myślą o sprowokowaniu do badań kilkorga niezłych tutejszych egzegetów (oraz wszystkich innych chętnych). Mnie w sumie stać jedynie na oczywistości:

Obrazek

Ważniejszy dla mnie w tym wątku będzie jednak zawsze tytuł, ale zacznę tym razem od okładki. Kogo na niej widać? To dziki człowiek. Człowiek skądinąd - nie z tego świata. Człowiek wolny i nieobciążony tym co zawadza nam. Wojownik i poeta. Szaman. I choć łatwo rozpoznać swojski atrybut sterczący z głowy, to jest to jednak człowiek trochę inny. I w Jarocinie zwróciłby (zwracał?) na siebie uwagę. Wzbudziłby (wzbudzał?) jakiś podskórny dobry niepokój.

Dla mnie ta płyta nie ma jakiegoś bardzo precyzyjnego programu (manifest - „Niewidzialna armia” - jest tyleż mocny, co niekonkretny), dlatego trudno tu mówić o jej głównej idei, dużo zaś łatwiej - o duchu. I ten właśnie jest świetnie zmaterializowany w okładce - traktuję ją więc głównie jako element estetyczny obarczony zadaniem oddania nastroju.

(A!, jeszcze póki jestem przy okładce, warto wspomnieć o głębokim ekologizmie, w którego ramy, zdaje się, starał się zespół wtłoczyć Sławek Gołaszewski, ale nie jestem pewien, co było wcześniej - Indianiec czy skojarzenia z tą ideologią (te ostatnie obecne są zapewne już w tekstach utworów z '85, a Indianiec zadebiutował chyba dopiero na singlu AGUIRRE, który wyszedł w '87(?)).)

A tytuł? Podobno w samych początkach zespół rozpatrywał nazwę Armia Zbawienia. Zresztą, pamiętam jakiś wywiad z czasów DUCHA, gdzie Budzy powiedział coś takiego, że na początku, to oni chcieli już tu - na Ziemi - stworzyć Królestwo Niebieskie i dopiero potem zrozumieli, że to niemożliwe. Jeśli dodać do tego fakt, że w tym samym roku co ARMIA/ANTIARMIA ukazała się płyta nosząca tytuł DUCHOWA REWOLUCJA, to dochodzimy do wniosku, że chodzi w tym wszystkim o rozbudzenie w pokoleniu (ten Indianin nie jest sam i to jest bardzo ważne! Troska o jedność w Dobru uderza już od „Jeżeli”) pewnego ducha. Ducha walki, ale (choć Wróg był wtedy wyjątkowo skonkretyzowany) kwestie polityczne już wtedy (choć pewnie w mniejszym stopniu niż później) traktując jako skutki, być może niepierwszoplanowe.

A... dobra już się chyba wypaliłem na dziś... Zapraszam do zabawy (a może do czegoś więcej? Skoro dla tylu z nas tak ważne są armijne komunikaty, to nazwanie kilku nienazwanych i rozwiązanie kilku nierozwiązanych - w większości fundamentalnych - wydaje się być bardzo cenne, nie?)!...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 06 maja 2009 12:47:29 
Hehehe, kolejny wątek, który mi szybko obumarł... Ale przypomniałem sobie o nim dziś, bo coś mnie tknęło, żeby przypomnieć sobie ten wywiad: http://www.ruah.pl/index.php?opt=ruah&task=edit&ids[]=204 (i był to jeden z najmądrzejszych impulsów, który mi się ostatnio przydarzyły), a tam stoi między innymi:

Cytat:
Dlaczego "Luna"?
Rzecz dzieje się w nocy, a wiemy, że choć noc jest ciemna, ma swoje światło i jest nim księżyc. Istnieje więc światło nawet w ciemności, jest to światło odbite, światło mistyczne. Księżyc jest też w przedziwny sposób związany z Maryją. Jakby sięgnąć do historii sztuki, to widać w niektórych obrazach Maryję, stojącą na księżycu. Bardzo interesująca jest też żeńskość księżyca. Tak jak Słońce jest jaźnią ojcowską, dniem, tak w nocy świeci światło kobiety.
Cytat:
Co do okładki, to muszę powiedzieć, że ten obraz jest bardzo ważny, symboliczny. Tam jest namalowany świat, który przechodzi w inny świat. Świat ciemny i jasny. I są też drabinki do domków w ciemnym świecie, a także jest drabinka z ciemnego świata do jasnego. Ten centralny punkt obrazu można zobaczyć jako księżyc, ale też jako okno czy dziurę, przez którą patrzysz na świat z tą jasną wieżą. To jest przejście z nocy do słonecznego świata. Ja bym chciał, żeby ta płyta była takim oknem na rzeczywistość nadprzyrodzoną i to piękno, które Bóg ofiarowuje człowiekowi. Chciałbym, żeby „Luna” prowadziła do tego piękna. Bo to, czy my się tam znajdziemy, to jest tylko łaska Boga, ale jeśli ktoś zobaczy to piękno choć raz, to już nigdy nie zapomni tego widoku.


Na górę
 
 Tytuł: Re: O ty Thule!
PostWysłany: pt, 09 września 2022 20:08:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
Przeglądałem ostatnio stare "Światy Młodych" i trafiłem na artykuł o Indianach. Obok niego było zdjęcie, które zdaje się wyjaśniać trochę okładkę "Czasu i bytu". Dziecko pochodzi z plemienia Winnebago. Ma głowę ozdobioną imitacją fryzury dorosłego Indianina. Może ktoś chce sam rzucić okiem, więc podaję namiary: numer z 10 lipca 1986.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: O ty Thule!
PostWysłany: pt, 09 września 2022 20:17:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Mikosz pisze:
Może ktoś chce sam rzucić okiem

Zeskanuj proszę!

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group