Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 08 maja 2024 19:54:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1090 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 73  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 18:15:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 09:44:39
Posty: 814
Skąd: Warszawa
Kamik pisze:
Wiecie co jest przerażające w "Złym poruczniku"? To, że to wcale nie jest narracja o jakimś tam popaprańcu, którą trzeba by rozszyfrowywać przy pomocy filmu, przy której można by się zastanawiać nad tym, czy Budzy przekonująco oddał emocjonalny / umysłowy / duchowy stan jakiejś fikcyjnej postaci. Słuchałem tego utworu dopiero dwa razy i dwa razy uświadomienie opisanego powyżej faktu zmrażało mi krew...

Dokładnie tak ! Mnie zmroziło uświadomienie sobie, że gdy kiedyś popełnię błąd, po którym nic już nie będzie takie samo, to może być utwór o mnie...

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 19:23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
no tak... a ja jak zwykle z całego tekstu zapamiętałem jak na razie tylko... :oops: .. jestem sam? czy jakoś tak w refrenie?

nawet sobie tego nie uświadamiałem, ale po kilku tu postach, które całkiem odważnie wchodzą w tekst, muszę sobie powiedzieć wprost, że kompletnie nie wiem, o czym jest ta piosenka, co ma wspólnego ze skądinąd bardzo przeze mnie cenionym filmem, co z moim życiem... ale przyjdzie i na to czas ;-) Najpierw muszę się oswoić z muzyką, a i tu póki co nie jestem w stanie tak naprawdę czysto odtworzyć żadnego fragmentu w pamięci.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 19:57:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
Mi zwrot jestem sam kojarzy się ze Stawroginem, jeżeli dobrze pamiętam. Tym, który się wiesza i zostawia kartkę - "ja sam". Pamiętam, że Herling-Grudziński przerabiał to na "ja, czyli sam" - chodziło mu o to, że jeśli "ja" i tylko "ja", to zawsze sam, co jest przerażające.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 20:04:38 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 13:23:30
Posty: 99
Skąd: Lodz/W-wa
Ybodzio pisze:
ale największe zaskoczenie to wokal Tomka, a szczególnie to, co wyprawia w tytułowym utworze


jak teraz patrzę na spis utworów to chodziło mi o nr. 5 - "przed prawem"....

_________________
Człowiek z wiekiem staje się rozumny
Człowiek z wiekiem do trumny


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 20:07:01 
Kamik pisze:
Wiecie co jest przerażające w "Złym poruczniku"? To, że to wcale nie jest narracja o jakimś tam popaprańcu,


o popaprańcu? hehe jak słuchałam tekstu złego porucznika i przed prawem to znów jakby to o mnie


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 20:28:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Gravi pisze:
Pamiętam, że Herling-Grudziński przerabiał to na "ja, czyli sam" - chodziło mu o to, że jeśli "ja" i tylko "ja", to zawsze sam, co jest przerażające.

bo to jest rzeczywiście przerażające. tyle, że tam dalej, u Budzego, jest w tekście "sam na sam". czyli, że w końcu nie tylko "ja".

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 20:35:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
natalia pisze:
bo to jest rzeczywiście przerażające. tyle, że tam dalej, u Budzego, jest w tekście "sam na sam". czyli, że w końcu nie tylko "ja".


Ja i mój demon.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 21:13:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 grudnia 2008 19:15:06
Posty: 15
Skąd: Warsaw
"...Aż usłyszysz wreszcie, jak słowa dobiegają końca. Z każdym pustym
słowem bliżej ostatniego. A wraz z nim ta opowieść. Opowieść o kimś z tobą w ciemności. Opowieść o tobie snującym opowieść o kimś z tobą w ciemności. A zwłaszcza ten próżny w końcu trud, i cisza. I jesteś taki jak zawsze. Sam".

S.Beckett, "Company"

Można i w tę mańkę kombinować :taaaaa:

_________________
Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 21:25:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 08 lutego 2005 13:34:20
Posty: 803
'Zły porucznik' i 'Underground' no i recenzja Erkeja mocno zaostrzyły mi apetyt na 'der Prozess' ale co szczególnie mnie zaciekawiło to majspejsowy opis warstwy muzycznej na płycie:

Muzykę można określić jako bardzo oryginalne skrzyżowanie hard core’u, jazzu a nawet współczesnej awangardowej muzyki poważnej.
kurcze, czekam niecierpliwie na całość!!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 22:19:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:05:18
Posty: 3786
underground świetny ! (choć "spierdoliłem" trochę spierdoliło początek) tekst bardzo dobry, motyw z prezydentem i premierem - świetny ! w porucznika się nie wsłuchiwałem, chcę płytę łyknąć w całości (mam nadzieje że w piątek będzie już we wro).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 22:28:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Ja czekam na całość, na kontekst, ale już muszę powiedzieć, że"Zły porucznik" podoba mi się bardzo! "Underground" mniej, no ale to się jeszcze okaże... Skojarzenia legendowe również mam i...
marecki pisze:
to bardzo dobre skojarzenia są
.
Crazy pisze:
rzeczywiście dużo w nim słyszę Kochaj mnie, natomiast z Nigdy w ogóle mi się nie kojarzy - o wiele mniej melodyjne to jest wszak.

Całość może i owszem, ale sam początek jest bardzo podobny (do początku "Nigdy").

A jeśli chodzi o teksty, to za pierwszym odsłuchem najbardziej uderzyło mnie: moja nadzieja to nic. Mocne. I jeszcze to "przyjdź!"przebijające się z drugiego planu.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 22:51:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Cóż.... mam płytkę w łapkach (dzięki, Dziki!).... No i cofam, co nijakiego powiedziałem o "Złym Poruczniku". Niestety wiele więcej nie powiem - bo gdy dotarłem do tytułowego "Procesu" - utknąłem na dobre... jakieś 12 przesłuchań tego numeru mam za sobą i wcale nie chce mi się iść dalej. To prawdziwa apokalipsa. Genialny numer... I ni cholery nie mogłem się oderwać... Właśnie zamierzam pobiec dalej, jest jeszcze 5 utworów... Ale jeśli reszta jest z takiego kruszcu, co pierwsze dwa numery - to śmiało mogę powiedzieć, że Erkej miał rację.

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 23:14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14523
Skąd: nieruchome Piaski
Ja tylko pozwolę sobie na razie wtrącić tak na gorąco, że "Przed prawem" jest dla mnie godnym następcą "Miejsca pod słońcem" i "Piosenki po nic" ze względu na zbliżoną strukturę dramaturgiczną, ale przewyższa wymienione utwory ładunkiem emocjonalnym zawartym w głosie wokalisty. Dla mnie cała płyta jest po prostu postLunarna, chwytająca za serce nie tylko liniami melodycznymi wokalu oraz barwnymi partiami instrumentalnymi (mam wrażenie, że poszczególni muzycy po prostu malują pewne obrazy), lecz także tekstami. O tych ostatnich podczas następnego wpisu, kiedy poznam każdy etap des Prozesses.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 23:18:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
czytając wpisy Erkeja, Piły czy Mikiego, zastanawiam się czy rzeczywiście ta płyta jest tak kapitalna, czy to po prostu głód nowej płyty powoduje jej dobry smak. wierzę, że to pierwsze!
a tak na marginesie? skąd macie płyty? są już dostępne po sklepach?

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 stycznia 2009 23:22:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 19 czerwca 2008 13:32:04
Posty: 474
Skąd: Warszawa
Płyta jest po prostu czad :D Moją uwagę przykuł kawałek "Przed Prawem" za przejścia w utworze :) No i jeszcze Anima bo mi kawałek "Ultima Thule" się przypomniał na moment :D

_________________
Jezus Chrystus jest Panem.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1090 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 73  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group