Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 17 lutego 2018 22:26:38

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 17:29:55 
Awatar użytkownika

Świetne wpisy, moje emocje - poruszone!! No niestety, odpalam utwór..

6 / 10

PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 17:43:42 
Awatar użytkownika

Crazy pisze:
Fajny numer. Chyba w sumie wolę od Jeżeli Ale swoją drogą dobre pytanie rozgrzewające do tego wątku:
Jeżeli czy Break out?

Jeżeli bez wahania. W sumie żałuję, że nie dołączyłam do tych dziewiątkodziesiątek dla poprzedniego numeru, bo w porównaniu np. do Break out staje się to dla mnie coraz wyraźniejsze.

6/10

PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 17:59:56 
Awatar użytkownika

Crazy pisze:
Jeżeli czy Break out?
Zdecydowanie Break out. Jak zobaczyłem nowo omawiany utwór to nawet się ucieszyłem, że nie dałem za dużo punktów Jeżeli.

PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 18:46:09 
Awatar użytkownika

6, chyba na Freaku najmniej charakterystyczny.

PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 20:23:23 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Nie mam dziś siły się rozpisywać, więc powiem tylko tyle, że uwielbiam ten utwór, podobnie jak i całą płytę Freak. Urzeka mnie każdy odsłuch tego albumu i najbardziej lubię go słuchać w całości. Dziś po raz kolejny odtworzyłem "Break Out" w pojedynkę, bez sąsiadów - działa jak trzeba.

EDIT. Po kolejnych odsłuchach podbijam na równe 9/10 (z pierwotnego 8.33)

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

Ostatnio zmieniony śr, 14 lutego 2018 23:10:51 przez Tyler Durden, łącznie zmieniany 1 raz

PostWysłany: wt, 13 lutego 2018 21:22:18 
Awatar użytkownika

9.5

PostWysłany: śr, 14 lutego 2018 22:57:07 
Awatar użytkownika

Dobrze się stało, że zrobiłem sobie wieczór z "Break out", bo dość przyjemnie mnie dziś zaskoczył.
Przede wszystkim jakoś bardziej rzuciły mi się w uszy:
cianu pisze:
brudne gitary przypominające pracę jakiejś zdezelowanej maszyny budowlanej

Bardzo fajnie spełniają rolę zarówno dawcy riffu (tam znana nam przecież z Armii sekunda mała, faktycznie mocno to przypomina "Dom przy moście") jak i rytmu. Bardzo udanie wchodzi też akordeon, w ogóle ten utwór jest dźwiękowo bogatszy niż na pierwszy rzut ucha się wydaje. I jak rozumiem to jest przyczyną wielu apologii tego utworu, bo chyba nie konstrukcja? Jeśli chodzi o to, to wiele utworów z pierwszych lat Armii jest bardziej skomplikowanych...
Niemniej - utwór zrobił na mnie lepsze wrażenie niż sądziłem (heh, takie postawienie sprawy sugeruje że bardzo rzadko słucham "Freaka" - jest to w istocie prawda). Z przyczyn o których wyżej a kwestie wokalne wcale nie zaniżają oceny. Co do ostatnich trzech minut (mniej więcej), to cóż... ja nie przepadam za takimi formami czy tez bezformiami. Ale rozumiem - to jest płyta "Freak", tu wolno więcej.
Zważywszy jak niewiele tu Armii w Armii, sam jestem zdziwiony swoją oceną, ale dam aż 5/10.

PostWysłany: czw, 15 lutego 2018 00:00:04 
Awatar użytkownika

8,3/10...

Freak to jest świetna płyta!!

A pyta zawsze Bóg

PostWysłany: czw, 15 lutego 2018 08:47:57 
Awatar użytkownika

Słuchanie Break Out w oderwaniu od płyty powiedziało mi co nieco na temat tego utworu.

Uświadomiłem sobie, że zawsze był od dla mnie długim i fajnym łącznikiem.
Zresztą poniekąd jego struktura to podpowiada - jest to jakieś przejście, tajemnicza trasa, a zważywszy na wybrzmiewanie krzyku - może nawet tunel!
Wyprawa, spacer, ekspedycja, błądzenie, badanie - rysowanie krokami trasy, uważna obserwacja przestrzeni (jak ci naukowcy pod Auspicjami). Od razu wyobraźnia zaczęła inaczej pracować :) .

Już groove jest osobliwy, taki przyciężki, lecz wciągający. Saksofon (Marek) wprowadza tę frikową aurę. O ja, ten KRZYK brzmi nie jak w tunelu jednak, ale jak pod kopułą gwiazd! Pojawia się główny wokal, wspierany harmonią (tym razem chyba sam Budzy!). A jak nietypowo szyje tu Brylu, wściubia te swoje dźwięki, rozpina je w zauważonych przez siebie lukach. Bo silde Rafała wchodzi z całą dostojnością :) . Akordeon trochę na zasadzie "o, patrzcie, akordeon" :wink: .

Uwielbiam za to tę sekwencję od 2:10: slide/waltornia/akordeon/KRZYK. I to co później się odbywa, ba zaczynają się pod Auspicjami dialogi: saksofon/gitara Bryla/saksofon - i dalsze błądzenie, splatanie się wątków. O, to akordeon wypada super! I saks (Łukasz?) z krzykiem na koniec swojej wypowiedzi.

I jak wszystko na koniec ciekawie kulminuje! Co to za gitara zdziczała, posprzęgana po lewej stronie? Bo po prawej na pewno Robert. ostatnie akcenty, i wszystko się wycisza... w oczekiwaniu na to aż z ciemności wypadnie GROT! Już, już...

I tak to jest, już chce się dać trochę niżej, ale nie da się: 8.5 :) .

PS. O nie! Numerowi z Frika dałem mniej niż Bogas!

PostWysłany: czw, 15 lutego 2018 09:54:12 
Awatar użytkownika

antiwitek pisze:
Pojawia się główny wokal, wspierany harmonią (tym razem chyba sam Budzy!)

jednak Gero - w pierwszym refrenie nałożony raz, w drugim refrenie nałomęża dwa razy (przy czym w drugim tak na początku zafałszował, że trzeba było go dać od "out" a nie "break out", co zresztą swego czasu wychwycił Kamik :) :) :))

https://thesoundrops.bandcamp.com/

PostWysłany: pt, 16 lutego 2018 14:09:17 
Awatar użytkownika

Fanem Freaka nie jestem ale ten utwór jest niezły. Przesterowane darcie ryja Gera na początku genialne wręcz! Riff gitarowy wchodzi w głowę.
Daję 6,5/10.

PostWysłany: pt, 16 lutego 2018 15:37:31 
Awatar użytkownika

A co drodzy forumowicze myślą o koncertowych miksach tego utworu i "Domu przy moście"? Może np. ktoś ma wspomnienie z któregoś koncertu, kiedy to SZCZEGÓLNIE zażarło? :)

PostWysłany: pt, 16 lutego 2018 17:38:06 
Awatar użytkownika

Ja już o tym wspominałem, bardzo lubię wersję z TGKSK.

PostWysłany: pt, 16 lutego 2018 22:14:25 
Awatar użytkownika

Ciekawe, utwór jak widzę dostaje raczej wysokie oceny, czasem nawet bardzo wysokie, ale jakoś nikt nie pozwolił mu przekroczyć progu 10. Spokojnie, ja pozwolę. ;)
Bardzo mocny punkt Freaka to dla mnie jest. I jak wszystkie utwory z tej płyty, bardzo plastycznie działa mi na wyobraźnię, tradycyjnie odwołam się do swojego starego wpisu, choć tylko linkiem, bo głupio mi tak ciągle siebie cytować:
http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php ... 35#p355635
kto chce, niech sobie historię przeczyta. :)

Mało co jest w twórczości Armii rzeczy aż tak poruszających, jak ten krzyk 'Break out!', czasem jeszcze mocniejszy na koncertach, niż na płycie, choć w wersjach koncertowych zawsze* mam niedosyt całokształtu, zawsze umyka sporo z tego, co jest w muzyce wersji studyjnej. A dzieje się tu dużo i dla mnie jest to genialne.
10/10

*ok, wykonanie w Trójce być może jest wyjatkiem od tej reguły, choć dawno nie słuchałam i już nie pamietam..

Ps. Teraz zauważyłam, że jednak moja dziesiona nie jest pierwsza, przeoczyłam, że Otomo mnie ubiegł. :oops:

Ostatnio zmieniony sob, 17 lutego 2018 15:54:23 przez Fengari, łącznie zmieniany 1 raz

PostWysłany: sob, 17 lutego 2018 11:44:49 
Awatar użytkownika

numer fajny zwłaszcza gitary dobrze żrą. ale już saksofony mnie nie ekscytują. na Freaku jest kilka lepszych kawałków.
ocena: 6/10

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.